Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#9937
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Pai, asta am spus io!! Vii sa imi repeti ce am spus eu? Nu prea pricepi textul meu scris, bag sama. Poate te faci ca nu pricepi.
Este evident ca soarele de andezit nu a fost o simpla suprafata de piatra, dar nu despre asta discutam! Discutam de spre zid.Ai afirmat ca complexul a avut zid. Eu am afirmat ca nu a avut. Acum imi explici cü complexul a fost zina anexa si nu a avut zid, ca si cum eu sint acela acre a afirmat ca a avut. E un procedeu des intilnit la Infinity.
Recunoaste ca ai afirmat gresit ca complexul a avut zid.

#9938
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 leogoto, on 28 septembrie 2017 - 22:53, said:

^^ Dacomanie, nene. Manie.

Doare? Mania ma refer. Dacomania.
nu stiu.
sa-i intrebam pe doctorii de la pavilion
despre simptomele pacientilor.

#9939
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Mount_Yerrmom, on 29 septembrie 2017 - 17:22, said:

Nu era nevoie de LIDAR ca sa intelegi ce termenul "fortificatie" este imbecil cu pene. In egala masura termenul "oras".
Nu mai urmeaza decat "piste de aterizare" si "avioane".
Dar nu-i problema, daca nu gasesti avioane, poti sa zbori ca ai pene pe spate.
ai si bibliografie pentru aceste cugetari, sau le scoti din stocul tau de boabe exclusive.

#9940
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Leogoto, a mai trecut o zi si nu ai adus proba ca la complexul de sus a fost zid, adica a fost inconjurat de zid. Aduci ori recunosti ca nu ai proba si ca ai vorbit fara sa gindesti prea mult.

#9941
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 leogoto, on 26 septembrie 2017 - 20:45, said:

erau ziduri. chiar impozante. dar nu protejau asa-zisul complex religios care e decopertat in prezent - "incinta sacra" - care e in afara perimetrului fortificat.
.

#9942
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 leogoto, on 29 septembrie 2017 - 10:56, said:

complexul sau perimetrul decopertat in prezent e doar o zona anexa in afara fortificatiei ale carei ziduri sunt in pozele postate anterior.
parerea mea e ca "soarele de andezit" ar fi putut fi unul din multe lucruri, nu doar o simpla suprafata circulara din piatra.
http://dacians.romaniadevis.ro/blog/21
Păi, asta am spus eu de la bun inceput si m-ai contrazis. Acum vii si spui de parca eu as fi afirmat ca complexul avea ziduri. Nu ai putea sa fii mai serios?

#9943
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 ionelmironescu, on 30 septembrie 2017 - 13:34, said:

Nu ai putea sa fii mai serios?
fac eforturi.

#9944
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

 Mount_Yerrmom, on 28 septembrie 2017 - 15:43, said:

Zidul nu inconjoara ruinele "sacre" - reconstruite abil de arheologi in anii '50 din pietre imprastiate si beton.
Și incinta sacră era protejată de un zid fortificat, din care făcea parte turnul pentagonal. Vezi de exemplu Constantin Daicoviciu, Ion Horațiu Crișan, Ștefan Ferenczi, Hadrian Daicoviciu, Ioan Glodariu, Șantierul arheologic dacic din Munții Orăștiei, jud. Hunedoara (1960-1966), în MCA, X, 1973, p. 68-69.

#9945
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 sci2tech, on 07 octombrie 2017 - 11:19, said:


Attached File  Screenshot_7.png   172.4K   36 downloads

Posted Image

Edited by leogoto, 07 October 2017 - 12:31.


#9946
Edit_XYZ

Edit_XYZ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.10.2015
Noutăţi de la Sarmisegetuza:
http://www.banatulaz...-cetati-dacice/

#9947
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 sci2tech, on 07 octombrie 2017 - 11:19, said:

Au și latimnomanii dreptate cînd spun că există dacomani. În tot articolul postat de tine nu scrie că sus la sarmisegetusa ar fi fost acel complex înconjurat de ziduri.
Tu nu prea înțelegi ce citești sau vii cu date false.

 Edit_XYZ, on 25 octombrie 2017 - 03:44, said:

Noutăți de la Sarmisegetuza:
http://www.banatulaz...-cetati-dacice/
Ce noutăți sînt acelea ? Articolul e scris de un ins care vrea să manipuleze. În românește expresia "oraș subteran" nu înseamnă niște urme de oraș acoperite de pămînt ci un oraș aflat sub pămînt, unde ăpoți intra, unde sînt case, străzi, chiar dacă nu e locuit. În articol scrie că dealul de la Grădiștea era terasat și la fiecare terasă au fost ziduri de apărare. Pt asta autorul nu prezintă dovezi sau indicii. Oricum noi discutăm aici despre eventualele ziduri de la complexul aflat sus.
Fiți mai atenți și nu mai postați ca să vă aflați în treabă.

#9948
Edit_XYZ

Edit_XYZ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.10.2015

 ionelmironescu, on 25 octombrie 2017 - 09:28, said:

Oricum noi discutăm aici despre eventualele ziduri de la complexul aflat sus.
Fiţi mai atenţi şi nu mai postaţi ca să vă aflaţi în treabă.

Îţi recomand să te uiţi la titlul threadului. Se pare că nu l-ai citit până acum.

#9949
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Edit_XYZ, on 25 octombrie 2017 - 03:44, said:

Noutăţi de la Sarmisegetuza:
http://www.banatulaz...-cetati-dacice/
...informează Antena Satelor.

Voi acolo la tara vi-ati instalat antene?
asculta vocea pamantului?

pe ce limba discutati cu pamantul?

#9950
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

 ionelmironescu, on 25 octombrie 2017 - 09:28, said:

Au şi latimnomanii dreptate cînd spun că există dacomani. În tot articolul postat de tine nu scrie că sus la sarmisegetusa ar fi fost acel complex înconjurat de ziduri.
Tu nu prea înţelegi ce citeşti sau vii cu date false.
Ba exact asta spune. Decopertând turnul pentagonal (aflat dincolo de sanctuarul mare rotund, spre vale), au descoperit zidul care proteja incinta sacră:

Quote

Posted Image Turnul pentagonal
In campania 1966 au fost reluate lucrările la turnul pentagonal situat sub terasa a XI-a încomplete spre a fi accesibil vizitorilor. Cu această ocazie, spre marea noastră surpriză, s-a constatat că laturile de sud-est şi sud se continuă cu câte un zid masiv. Cele două ziduri sînt deosebit de monumentale şi bine păstrate. Ele mai au încă în picioare 4-6 rânduri de blocuri. Zidurile sînt construite în tehnica obişnuită dacică, cu două feţe şi emplecton. Trebuie să subliniam că blocurile feţei exterioare a zidurilor sunt mari şi deosebit de îngrijit lucrate
Vezi si Crișan, Ion Horațiu - Burebista și epoca sa. Ediția a 2-a, Editura Enciclopedică Română, București, 1977, p. 363 și urm. Atașez si un plan. zidul de care vb e notat B. Incinta este deci înconjurată de zidurile A,B și D.Attached File  plan.jpg   51.29K   17 downloads

Edited by sci2tech, 05 November 2017 - 01:02.


#9951
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Asta inseamna ca Pina acum am fost gresit informati. In multe locuri am citit ca nu erau ziduri acolo.
Ce spune  Ion Horatiu Crisan? Ce a fost acolo? Un soi de biserica sau de minastire?
Cred ca mai trebuie mult sapat acolo.

#9952
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

 ionelmironescu, on 07 noiembrie 2017 - 18:35, said:

Asta inseamna ca Pina acum am fost gresit informati. In multe locuri am citit ca nu erau ziduri acolo.
Informațiile au fost publicate atât în lucrări de specialitate, cât și de popularizare.

 ionelmironescu, on 07 noiembrie 2017 - 18:35, said:

Ce spune  Ion Horatiu Crisan? Ce a fost acolo? Un soi de biserica sau de minastire?
Cred ca mai trebuie mult sapat acolo.
Cf Răzvan Mateescu, Istoriile unui templu, Cluj-Napoca, 2012 este vorba de un sanctuar, compus din mai multe (7) temple. Mie îmi pare un pic forțată ideea, chiar dacă clădirile monumentale de acolo aveau (probabil) o destinație sacră. Piața pavată, turnurile de pe latura de nord și vest, mă duc cu gândul mai repede la o agora.

Edited by sci2tech, 07 November 2017 - 21:10.


#9953
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 05.08.2007
Referitor strict la partea cu temple, nu la intreaga cetate, Daicoviciu zice urmatoarele, in cartea lui din 1962:

Attached File  daicov0.JPG   34.32K   22 downloads

Pot sa pun tot fragmentul referitor la cetatea de la Gradistea, daca va intereseaza si daca aveti incredere in Daicoviciu. Vorbeste si de zidul cetatii la un moment dat.

#9954
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
https://www.balkanin...warn-11-16-2017

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate