Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Probleme cu driverele pentru MB

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Am probleme cu driverele in XP. Am achizitionat un CD-RW Teac de 40x12x48x. Mai am si un Cd-rom Teac de 4sn. Am pus CD-ROM-ul pe Primary slave si CD-RW pe secondary slave. Dupa ce am instalat XP-ul am observat ca vede writerul DMA Mode2 iar CD-ROM-ul PIO4, desi e identic cu writerul. Daca il setez pe DMA, dupa ce dau restart nu il mai vede deloc. Mentionez ca aceeasi problema o am cand instalez driverele mai noi de la Via. In versiunile mai vechi era ceva de genul Vendor driver pe care o lasam nebifata si nu aveam probleme. In noile drivere nu mai apare si cand le instalez apar problemele. Ce sa fac?

#2
Guest_olybat_*

Guest_olybat_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
pune writerul pe master una la mina
acuma depinde si de placa de baza care o ai vezi sa fie activate
la ide udma auto sau enabled si vezi ce-ti iere
foloseste cabluri uata100(80 pin cable)
si intrebare pe cablul cu cdromul ai vre-un hdd mai lent sau ceva ??

#3
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Nu cred ca e importanta ordinea. De altfel, le-am mutat in toate pozitiile si tot degeaba. E clar ca e o problema de drivere. Daca setez din XP cd-rom-ul pe udma, dupa ce restartez nu il mai vede.

#4
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 30.07.2002
mutale pe cabluri ide diferite si ai sa vezi ca merge, nu e problema de drivere.

#5
Guest_olybat_*

Guest_olybat_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
ordinea pe cablu este importanta cdrw tre sa fie master
si vezi la placa de baza in bios unele au dma availeble for cdrom sau ceva de genu asta

#6
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Eu sustin ca e problema de drivere!!! De ce? Pentru ca aceeasi problema o aveam cu mult inainte sa iau writerul. Tineam hdd-ul pe master pe ide1 si cd-rom-ul pe slave sau master pe ide2. Atunci aveam urmatorul tip de probleme si in 98se si in xp. Cand instalam driverele Via 4 in 1 4.... pur si simplu cd-rom-ul meu dadea erori. Nu mai citea nimic. In 98se dadea BS iar in xp zicea ca e format incompatibil, ceva de genul asta. Si nu mai merge(a) de nici o culoare, trebuia(e) reinstalat vindozul. Acum, cand instalez XP-ul, nu mai bag nici un driver de via si e ok. Numai ca il vede in PIO mode. Daca il pun pe DMA, incepe sa faca figura aia pana il pun din nou pe PIO. E clar ca XP-ul are in el niste drivere de la VIA, nu? Deci, tot mai sustineti ca nu e din cauza driverelor? SI totusi, ce-i de facut?

#7
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 30.07.2002
ce placa de baza ai (include si cipsetul)?
ai cabluri ide udma?
ai dezactivat s.m.a.r.t. hdd din bios?

#8
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Placa de baza ECS k7vza-v3 cu chipset KT133A.
Cabluri UDMA 100 si 33.
Nu am dezactivat s.m.a.r.t. HDD din BIOS pentru ca nu m-am gandit niciodata ca asta ar putea fi pricina. O sa fac si asta, desi presimt ca nu se va intampla nimic. Oricum, asta ma roade acum ca principiu, pentru ca ar trebui sa mearga normal, insa maine imi iau o placa cu KT333 si sper sa nu mai am probleme cu aia si cu cd-rom-ul. Asta daca nu o fi cumva din XP! Ca idee, desi am mai intrebat, ce placa sa-mi iau pe la 100$? Am recomandari ca EPox 8k3a+, Abit kx7 333, Gigabyte 7vrxp, DFI AD76 raid. Care vi se pare buna?

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
FRANA!

Daca o sa cautzi cu atentzie prin forum, pe la hardware parca, o sa gaseshti pe akolo (sper sa mai fie) o discutzie despre DMA la TEAC 40x shi placile cu VIA!

nu shtiu pe unde mama naibii mai am ... da un PM cu o adresa de mail sau un mail (mai bine) la [email protected] shi o sa-tzi trimit nishte drivere, firmware, docs-uri de Teac 40x pe mail ...

Idee e urmatoarea ... de fapt "E" doua:

1. pune CDRW pe Sec Master shi CDROM pe sec SLAVE
2. Au fost probleme cu unele chipseturi VIA (KT 133 A inclusiv) shi TEAC 40x pe DMA ... lasa-l fara DMA ... E valabil shi pentru Writter daca vezi ca-tzi face probleme!!!

Spor!

#10
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Sunt tare curios cum o sa mearga maine dupa ce schimb placa de baza. Tyby, ti-am trimis e-mail.

#11
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Se pare ca s-a rezolvat. Mi-am schimbat placa de baza. Mi-am luat un EPox 8k3a+ care merge excelent. Dupa ce am montat-o, fara sa-i mai instalez vreun driver, a mers si cd-rom-ul pe DMA. Deci, cred ca era o incompatibilitate intre cd-rom si placa de baza care avea un chip kt133. O singura nedumerire si poate ingrijorare. Temperatura inainte era 38-39 grade C la sistem si 46-48 la CPU. Acum, imi arata ca are 35 grade la sistem si la proc ajunge si pana la 55-56. E in regula?

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
da, e in regula ... daca temperaturile sunt cu carcasa inchisa (scuze cacofonia) - e OK! Daca tablele sunt scoase ... e un pic cam mare ...


scurt - la mine - XP 1800+ ,  Epox 8kha+, cooler Titan de vreo 300 shi ceva de mii (trapezoidal, mare, cu 3000 rpm) - 48 - 50 grade in lucru normal, maxim 54-55 in forja (jocuri, randare etc) - CU TABLELE PUSE .. daca le scot, mai scade cu vreo 2 grade .. cam aici trebuie shi sa stea un xp 1800+ (+- 5 grade)

Deci, in principiu, e OK .. shi placa e buna!

Succes!

#13
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Merci, m-am mai linistit! Iti sunt dator o bere! Oricum, mai am nevoie de ceva ajutor pentru ca placa asta are un bios mult mai complicat si imi cam prind urechile. In noaptea asta o sa stau sa ma ocup mai in amanunt de comp. Astept un raspuns de la tine. Si bafta in rezolvarea problemelor!

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Ce e asha complicat mah?  Da mai multe detalii, shi o sa incerc sa te ajut in limita timpului shi ...


shi spune shi ce raspuns ashteptzi ... ok?

#15
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Am gresit! Sistemul sta la 38, iar CPU-ul la 60 grade. Asta daca nu ma apuc sa joc ceva. Mai e normal?
Ideea e ca BIOS-ul e mult mai stufos decat la cealalta placa si asta era problema. Nu prea stiu care sunt setarile optime. Ma gandeam daca pot seta din BIOS in asa fel incat temperatura la CPU sa mai scada, cum pot seta din BIOS in asa fel incat sistemul sa fie si mai stabil si eventual sa fie mai rapid (fara o/c). Azi o sa stau un pic cu ochii in manual sa vad ce pot sa fac singur. Ah, am pus HDD-ul pe raid si cand am instalat XP-ul, mi-a cerut driverele de pe discheta. Cica sunt mai noi decat cele ale XP-ului. Era bine daca exista si o alta varianta, dar altfel nu imi vede HDD-ul. Chestia cu discheta e cam aiurea.

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
asha este ... se cer driverele de la prod pentru instalare raid ...

nu prea ai ce sa faci din BIOS decat sa scazi freq la CPU ... cred ca itzi trebuie alt cooler!

#17
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Mda! Am scazut frecventa la CPU din BIOS de la 1.750 la 1.650 si a scazut temperatura la CPU pana la 56C. Acum sta mereu la 56C la CPU si 34-35 la sistem. Am rulat 5 minute Demo-ul din Q3 si s-a ridicat temperatura la 62C. Daca trebuie sa schimb coolerul, ce sa imi iau in schimb? Unul cu adevarat bun, nu neaparat de firma sau scump. Bun sa fie!

#18
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
io am luat de la ktech un cooler de vreo 300 shi ceva de mii .. nu mai shtiu cum ii spune ... e un titan, cu ventilatorul argintiu, la 3000 rpm shi radiatorul sub forma de trunchi de piramida ... sunt foarte multumit de el ... ieri am facut test cu xp din 1800+ in 2100+ (150 MHz bus - mi-am tras memorie DDR 333 :D ) shi mi-a crescut temp cu 3-4 grade fatza de 1800+

Il recomand, mai ales ca nu-i o avere!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate