Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Asigurari medicale Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009
Buna.
Pentru perioadele petrecute in Turcia, ce fel de asigurare medicala de calatorie ati incheiat si cu ce societati de asigurari? In caz de nevoie, ati avut decontare directa sau plata pe loc din buzunar si decontare de la firma de asigurari la revenirea in tara? Tarife....

#2
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postandreea_mm, on 31st August 2010, 16:44, said:

Buna.
Pentru perioadele petrecute in Turcia, ce fel de asigurare medicala de calatorie ati incheiat si cu ce societati de asigurari? In caz de nevoie, ati avut decontare directa sau plata pe loc din buzunar si decontare de la firma de asigurari la revenirea in tara? Tarife....
De obicei, eu imi iau asigurare de la Allianz, pt. ca, in principiu, cand turcii aud de Allianz nu iti cer banii pe loc. Altfel, te cam costa. Chiar acum am primit o oferta de la un broker de asigurari, care pt. 16 zile mi-a cerut pt.Allianz 51,7 lei/pers. La Generali, pt. 17 zile mi-au cerut 50 lei/pers.

#3
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009

View Postchrismo, on 31st August 2010, 15:50, said:

De obicei, eu imi iau asigurare de la Allianz, pt. ca, in principiu, cand turcii aud de Allianz nu iti cer banii pe loc. Altfel, te cam costa. Chiar acum am primit o oferta de la un broker de asigurari, care pt. 16 zile mi-a cerut pt.Allianz 51,7 lei/pers. La Generali, pt. 17 zile mi-au cerut 50 lei/pers.
Am gasit la BCR si Omniasig pentru 10 zile in jur de 35 lei limita de asigurare 30.000 Euro, fara fransiza, adica suporta direct firma de asigurare costul tratamentului.
Am sa ma indrept si eu catre Allianz, asta imi era si intentia.
A, si am uitat sa va intreb ceva: pentru un sejur de 7 zile se merita ca perioada de asigurare sa fie pentru 10 zile, in caz ca Doamne fereste se intampla ceva si e nevoie de spitalizare si automat s-ar prelungi perioada de sedere in Turcia? Sau e ok si numai pentru 7 zile?

Edited by andreea_mm, 31 August 2010 - 15:59.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu uitati ca Turcia este un fel de Romania in materie de medicale (evident, depinde exact si de cazul particular). Deci 10 EURO (sau chiar si un zimbet) plus evident medicamentele luate pe banii vostri de la farmacie fac mai mult decit orice asigurare (care oricum trebuie avuta pentru nenorocirile mai mari mai ales ca nu costa mai nimic).

#5
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Decontare directa nu stiu sa existe.
Platesti din buzunar, apoi cu bonuri/factura etc ceri bani de la asigurarea ta.
Nu uita sa raportezi telefonic la asigurari cazul inainte de a merge la medic.

#6
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009

View PostHorsie, on 31st August 2010, 16:09, said:

Decontare directa nus tiu sa existe.
Platesti din buzunar, apoi cu bonuri/factura etc ceri bani de la asigurarea ta.
Nu uita sa raportezi telefonic la asigurari cazul inainte de a merge la medic.
Chiar am intrebat lucrul acesta la cele doua firme de asigurari mai sus mentionate si spuneau ca asiguratul nu achita nimic pe loc, iar firmele de asigurari vor lua legatura cu cele partenere din Tucia sau invers si isi vor face decontarea intre ele.
Sper sa nu fie nevoie sa folosim vreodata aceste asigurari.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu mi-am făcut la Astra și am plătit vreo 35 lei pentru 2 săptămâni.
Cel mai bine intri pe un site de asigurări și mi se pare că dacă vrei, un broker chiar îți aduce acasă polița...

#8
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009
eu am platit la allianz prin allianz direct 130 lei 2 adulti si 2 copii 12 zile.

#9
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009
Am inchiat azi asigurarea la Allianz, pentru 8 zile 34 lei/persoana (cu varsta mai mare de 18 ani), limita de 50.000 in UE si 30.000 valabil pentru alte tari (printre care si Turcia).
Decontarea este directa, adica nu se plateste nici un euro pt serviciile medicale primite  (sau mai bine zis nu ar trebui). In cazul in care trebuiesc cumparate medicamente, contravaloarea lor se deconteaza in intregime la intoarcerea in tara pe baza bonului.

Edited by andreea_mm, 01 September 2010 - 18:50.


#10
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Si eu am platit la Allianz 150 roni pt 3 adulti si 12 zile(4 in Grecia si 8 in Turcia)

Edited by Jidanu, 01 September 2010 - 20:31.


#11
Dum

Dum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.03.2007
Pentru 2 adulti si un copil am platit pentru 21 zile in luna iulie la Allianz 99 Ron. A trebuit sa merg de doua ori la doctor si nu am platit niciun ban , nici pe medicamente.  Turcii s-au uitat pe asigurare si cand au vazut ca agentia partenera a lui Allianz este Mondial Assistance au zis ca nu trebuie nici macar sa sun sa-i anunt ca am o problema. Dupa doua saptamani am fost sunat de la Allianz sa le confirm diagnosticul.

#12
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postandreea_mm, on 31st August 2010, 16:44, said:

Buna.
Pentru perioadele petrecute in Turcia, ce fel de asigurare medicala de calatorie ati incheiat si cu ce societati de asigurari? In caz de nevoie, ati avut decontare directa sau plata pe loc din buzunar si decontare de la firma de asigurari la revenirea in tara? Tarife....

pentru turcia... alianz este cea mai buna asigurare.
vacanta placuta si sa nu ai nevoie sa apelezi la asigurarea medicala!

#13
lori_vox

lori_vox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.05.2010
Noi am facut asigurarea la Generali. SUPER MULTUMITA.
Saptamana trecuta ne-am intors din Antalya. Baietelul de 4 ani a facut o indigestie urata (de la apa din piscina dupa spusele doctorului) si a fost foarte deshidratat. Nu am reusit sa il pun pe picioare singura si a trebuit sa ma internez cu el o zi si o noapte pentru perfuzie la spitalul Anadolu. Mentionez ca atunci cand am plecat spre spital am sunat la Generali in tara sa-i anunt.
A doua zi nu mi-au dat drumul din spital si nici branula copilului nu au vrut sa o scoata (imi spuneau ca este garantia lor) pana nu au primit banii de la asigurari. Este adevarat ca am stat pana la ora 15.00 in spital, atunci au livrat banii, cand puteam sa plec de la ora 9.00. Spitalul si personalul foarte ok. Am fost internata si eu, deoarece nu-l puteam lasa singur si inca odata repet asigurarile au platit totul. Nu am scos noi nici un ban din buzunar. Asa ca de acum incolo voi face numai la Generali.
Doresc tuturor sanatate multa si sa nu aiba nevoie de asigurari.

#14
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

View Postandreea_mm, on 31st August 2010, 16:44, said:

Buna.
Pentru perioadele petrecute in Turcia, ce fel de asigurare medicala de calatorie ati incheiat si cu ce societati de asigurari? In caz de nevoie, ati avut decontare directa sau plata pe loc din buzunar si decontare de la firma de asigurari la revenirea in tara? Tarife....



Experienta personala: am fost impreuna cu sotia si 2 copii. Am cumparat 4 asigurari medicale de la astra(erau cele mai ieftine gasite cu o zi inainte de plecare). in Kusadasi sotia a avut probleme la un ochi (un fir de nisip a patruns acolo si nu l-am putut scoate). in apropierea plajei era un cabinet medical, ne-am prezentat acolo, am fost primiti foarte bine, ingrijiri normale, cu mare atentie (spalat ochiul, curatat cu gel, clatit si pansat). totul executat de catre un medic. in acest timp mie mi-a fost ceruta asigurarea medicala si pasaportul sotiei. am completat o declaratie cu numele ei, durata sederii si numele hotelului. si-a facut copii xerox dupa asigurare si pasaport dupa care am plecat fara a plati o lira. am incercat sa punem ceva in buzunarul doctorului dar ne-a refuzat insistent.ne-a indrumat catre asistenta unde am lasat 10 lire. am primit gratis si medicamentele necesare tratamentului (picaturi si pilule). am revenit la control peste 2 zile fara a mai fi nevoie de alte acte sau bani. din fericire ochiul se limpezise si nu a mai necesitat alte ingrijiri. ne-au transmis ca putem reveni oricand in caz de nevoie.

Concluziile le trage fiecare, lamuriri suplimentere pot oferi cu placere.

View Postsupremrebel, on 21st September 2010, 11:19, said:

Experienta personala: am fost impreuna cu sotia si 2 copii. Am cumparat 4 asigurari medicale de la astra(erau cele mai ieftine gasite cu o zi inainte de plecare). in Kusadasi sotia a avut probleme la un ochi (un fir de nisip a patruns acolo si nu l-am putut scoate). in apropierea plajei era un cabinet medical, ne-am prezentat acolo, am fost primiti foarte bine, ingrijiri normale, cu mare atentie (spalat ochiul, curatat cu gel, clatit si pansat). totul executat de catre un medic. in acest timp mie mi-a fost ceruta asigurarea medicala si pasaportul sotiei. am completat o declaratie cu numele ei, durata sederii si numele hotelului. si-a facut copii xerox dupa asigurare si pasaport dupa care am plecat fara a plati o lira. am incercat sa punem ceva in buzunarul doctorului dar ne-a refuzat insistent.ne-a indrumat catre asistenta unde am lasat 10 lire. am primit gratis si medicamentele necesare tratamentului (picaturi si pilule). am revenit la control peste 2 zile fara a mai fi nevoie de alte acte sau bani. din fericire ochiul se limpezise si nu a mai necesitat alte ingrijiri. ne-au transmis ca putem reveni oricand in caz de nevoie.

Concluziile le trage fiecare, lamuriri suplimentere pot oferi cu placere.


am uitat tariful. cred ca 22 ron pentru 10 zile.

#15
Cata lin

Cata lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.08.2005

View Postsoftyty, on 21st January 2011, 16:44, said:

Nu era vb de loc, ci de modalitatea "plasarii" reclamei. A incercat si omu :)

Fara succes! gj! :))) ... cu toatea acestea ... am aruncat o privire pe siteul lor si preturile sunt chiar ok daca iei online :))) e bine de stiut!

#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Am ales sa inchei la Allianz polita de asigurare medicala de calatorie de tip MULTITRAVEL pt. o perioada de 12 luni (numar nelimitat de calatorii cu acoperirea primelor 25 de zile ale fiecarei calatorii) inclusiv sport extrem la pretul de 118 RON/pers/12 luni (exista si fara sport extrem inclus la 64 RON/pers/12 luni) asigurarea este pt. suma de 30.000 EUR/pers atit in tarile UE cit si in Turcia, si este de la Grupul Mondial Assistance (MAG) care din cite am citit se pare ca este liderul mondial în asigurări de călătorie, activități de asistență medicală, etc., si care aparține în egală măsură companiilor AGF și RAS, ambele fiind membre ale concernului Allianz.

Din cite am citit si aflat, si cei de la Generali ofera o asigurare respectabila de la Europ Assistance.

Edited by w140, 21 January 2011 - 17:29.


#17
Cata lin

Cata lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.08.2005

View Postw140, on 21st January 2011, 17:21, said:

Am ales sa inchei la Allianz polita de asigurare medicala de calatorie de tip MULTITRAVEL pt. o perioada de 12 luni (numar nelimitat de calatorii cu acoperirea primelor 25 de zile ale fiecarei calatorii) inclusiv sport extrem la pretul de 118 RON/pers/12 luni (exista si fara sport extrem inclus la 64 RON/pers/12 luni) asigurarea este pt. suma de 30.000 EUR/pers atit in tarile UE cit si in Turcia, si este de la Grupul Mondial Assistance (MAG) care din cite am citit se pare ca este liderul mondial în asigurări de călătorie, activități de asistență medicală, etc., si care aparține în egală măsură companiilor AGF și RAS, ambele fiind membre ale concernului Allianz.

Din cite am citit si aflat, si cei de la Generali ofera o asigurare respectabila de la Europ Assistance.

Unde ai facut tu asigurarea ca am intrat la ei pe site si nu mi-a venit sa cred ce pret mi-au dat pentru 12 luni 877 RON pentru o suma asigurata de 10.000 euro  :thumbdown:
La astia de la site.banat.pt.spam mi-a iesit mult mai ieftin
Pret online: 162.4 RON
Pret de lista: 232 RON  
Nu prea se compara
:))

#18
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View PostCata lin, on 21st January 2011, 23:30, said:

Unde ai facut tu asigurarea ...
Prin Allianz (dupa cum am si scris inca de la inceputul postului precedent)
http://www.allianzti...uala/index.html

http://www.allianzti...dari/index.html

La Generali au asigurare buna de la Europ Assistance, la valoarea asigurata de 50.000 eur/pers pt. statele UE mi-au spus ca costa 366 RON pt o perioada asigurata de 12 luni.

Edited by w140, 22 January 2011 - 00:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate