Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

traseu cluj-slazburg-zurich-paris merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
buna la toti soferii

:) am si eu o intrebare....si sper sa ma ajutati cei calatori si cu multi km la bord :)
vreau o saptamana la mijlocul lui septembrie sa fac urmatorul traseu Cluj - BUDAPESTA - SLAZBURG- INSZBURG- ZURICH- PARIS
                                                                                                    PARIS- STUTTGARD- MUNCHEN-WIen-BUDAPESTA
ma sfatuieste cineva cu, taxele de, drum... lucuri intersante? daca merita traseul? (eu vreau sa ajung in PARIS, si ma gandeam la traseul acesta pentru a putea vedea si Elvetia,... am auzit ca sunt taxe cam mari pe  drumurile lor cat si pe a celor din FRANTA...ma poate documenta si pe mine ..cineva referitor la prob aceasta ?:)
ce ma sfatuiti? merita vazuta Elvetia? ...
via Michelline mi-a facut traseul pana in Paris ..prin GERMANIA mai mult si mi-a scos la 1900 de km... are sens sa ocolesc pe la ELvetia...
astept parerile :D
multumesc

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View Postcarmenrebeca_84, on 30th August 2010, 10:37, said:

buna la toti soferii

:) am si eu o intrebare....si sper sa ma ajutati cei calatori si cu multi km la bord :)
vreau o saptamana la mijlocul lui septembrie sa fac urmatorul traseu Cluj - BUDAPESTA - SLAZBURG- INSZBURG- ZURICH- PARIS
                                                                                                    PARIS- STUTTGARD- MUNCHEN-WIen-BUDAPESTA
ma sfatuieste cineva cu, taxele de, drum... lucuri intersante? daca merita traseul? (eu vreau sa ajung in PARIS, si ma gandeam la traseul acesta pentru a putea vedea si Elvetia,... am auzit ca sunt taxe cam mari pe  drumurile lor cat si pe a celor din FRANTA...ma poate documenta si pe mine ..cineva referitor la prob aceasta ?:)
ce ma sfatuiti? merita vazuta Elvetia? ...
via Michelline mi-a facut traseul pana in Paris ..prin GERMANIA mai mult si mi-a scos la 1900 de km... are sens sa ocolesc pe la ELvetia...
astept parerile :D
multumesc

Doar ca sa treci prin Elvetia nu se merita (strict ca tranzit) din urmatoarele motive:
- vigneta platita pt un an 30 euro -40 CHF (cu banii astia platesti la barierele de pe autostrazile din Franta). Daca alegi ruta prin Tirol via Innsbruck mai adaugi la costul vignetei austriece (7.90euro) inca 8.50 euro? pentru trecerea prin tunelul Arlberg. Cu vigneta elvetiana deja dai multi bani la taxe de drum.
- autostrazi in Elvetia limitate la 120km/h si nu f moderne.
- cazarea scumpa (daca vrei sa innoptezi in Ch)

Elvetia merita vizitata in schimb pe indelete ca o destinatie dedicata.

Asadar eu as merge asa Cluj-Budapesta-Wien-Linz-Passau-Munchen-Paris si as lasa Elvetia ca o destinatie ulterioara.

Edited by clausio, 30 August 2010 - 10:00.


#3
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010

View Postclausio, on 30th August 2010, 10:54, said:

Doar ca sa treci prin Elvetia nu se merita (strict ca tranzit) din urmatoarele motive:
- vigneta platita pt un an 30 euro (cu banii astia platesti la barierele de pe autostrazile din Franta).
- autostrazi in Elvetia limitate la 120km/h si nu f moderne.
- cazarea scumpa (daca vrei sa innoptezi in Ch)

Elvetia merita vizitata in schimb pe indelete ca o destinatie dedicata.

Asadar eu as merge asa Cluj-Budapesta-Wien-Linz-Passau-Munchen-Paris si as lasa Elvetia ca o destinatie ulterioara.


am inteles...
si traseul pe care mi l-ai spus y vine cam la 2000 km max ? eu parca asa am calculat
in Franta merita mers cu Masina?
in Franta cred ca platesc cat pentru toate taxele de pe drum adunate :) oricum ma gandesc ca, dc plec din Cluj, mai mult de 50 de euro nu pana in Paris nu ar trebui sa fie taxele de drum nu?

#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Elvetia nu e o tara de ratat. Du-te in Sant moritz de exemplu.
Taxa de autostrada e mare? Atunci mergi in afara autostrazilor, doar de asta te duci, ca sa vezi viata autentica din elvetia, pe autostrazi nu vezi nimic, plus ca asa cum s-a spus, limita e doar 120.

#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View Postcarmenrebeca_84, on 30th August 2010, 11:05, said:

am inteles...
si traseul pe care mi l-ai spus y vine cam la 2000 km max ? eu parca asa am calculat
in Franta merita mers cu Masina?
in Franta cred ca platesc cat pentru toate taxele de pe drum adunate :) oricum ma gandesc ca, dc plec din Cluj, mai mult de 50 de euro nu pana in Paris nu ar trebui sa fie taxele de drum nu?

Viamichelin iti spune cuantumul taxelor de autostrada cand faci rutarea. Daca vrei sa vezi cat sunt cele din Franta, faci o rutare pe Viamichelin de la punctul de trecere frontiera(impropriu zis) si Paris.

Altfel: Ungaria 1530FT (4zile), Austria (7.90 Euro- 10zile), Germania (zero), Franta (vezi mai sus).

Eventual la intoarcere cand nu te mai grabesti daca ai GPS in masina poti incerca o rutare pe drumuri nationale franceze care sunt gratuite spre deosebire de autostrazi. Apoi in Germania te urci din nou pe autostrada...et voila... partir a la maison.

Edited by clausio, 30 August 2010 - 11:11.


#6
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010

View Postclausio, on 30th August 2010, 12:06, said:

Viamichelin iti spune cuantumul taxelor de autostrada cand faci rutarea. Daca vrei sa vezi cat sunt cele din Franta, faci o rutare pe Viamichelin de la punctul de trecere frontiera(impropriu zis) si Paris.

Altfel: Ungaria 1530FT (4zile), Austria (7.90 Euro- 10zile), Germania (zero), Franta (vezi mai sus).

Eventual la intoarcere cand nu te mai grabesti daca ai GPS in masina poti incerca o rutare pe drumuri nationale franceze care sunt gratuite spre deosebire de autostrazi. Apoi in Germania te urci din nou pe autostrada...et voila... partir a la maison.


da mersi frumos :)

View Postmaxtron_69, on 30th August 2010, 11:29, said:

Elvetia nu e o tara de ratat. Du-te in Sant moritz de exemplu.
Taxa de autostrada e mare? Atunci mergi in afara autostrazilor, doar de asta te duci, ca sa vezi viata autentica din elvetia, pe autostrazi nu vezi nimic, plus ca asa cum s-a spus, limita e doar 120.


bun bun mersi de sfa! si altceva ce imi mai recomanzi de vazut in Elvetia...asa in drum spre Paris? :D

#7
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postcarmenrebeca_84, on 30th August 2010, 11:05, said:

am inteles...
si traseul pe care mi l-ai spus y vine cam la 2000 km max ? eu parca asa am calculat
in Franta merita mers cu Masina?
in Franta cred ca platesc cat pentru toate taxele de pe drum adunate :) oricum ma gandesc ca, dc plec din Cluj, mai mult de 50 de euro nu pana in Paris nu ar trebui sa fie taxele de drum nu?


Autostrazile in Franta sunt foarte scumpe, poti calcula aproximativ 1EUR/10 km parcursi, desi sunt zone unde poti plati mai mult.

In Elvetia oricum platesti vignieta, chiar daca mergi pe altele decat autostrazi. E scump , 40 CHF ~28 EURO.

#8
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007

View Postmasinistu, on 1st September 2010, 14:19, said:

In Elvetia oricum platesti vignieta, chiar daca mergi pe altele decat autostrazi.
Detalii, please ... Eu știam (din auzite, nu am umblat cu mașina pe acolo) că numai pentru autostrăzi, lucru confirmat și de cel puțin un coleg de forum.

#9
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View PostBrainie, on 2nd September 2010, 14:29, said:

Detalii, please ... Eu știam (din auzite, nu am umblat cu mașina pe acolo) că numai pentru autostrăzi, lucru confirmat și de cel puțin un coleg de forum.


E pur si simplu o taxa de drum. La fel Ungaria/Austria/Slovenia/Cehia/Slovacia/Romania/Bulgaria.
Nu se plateste nimic in Germania/Belgia/Luxemburg.
Se platesc autostrazile in Franta/Italia/Spania/Grecia(un caz special)

Vorbesc doar de tarile unde am fost.

Pot exista plati separate ptr poduri/viaducte/tuneluri/sosele montane (Grossglockner-Austria), mai spunea cineva aici de lucrul acesta.

Drum bun si vacanta placuta!






View PostBrainie, on 2nd September 2010, 14:29, said:

Detalii, please ... Eu știam (din auzite, nu am umblat cu mașina pe acolo) că numai pentru autostrăzi, lucru confirmat și de cel puțin un coleg de forum.


La autostrazi cu plata am uitat Turcia.

#10
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006

View Postmasinistu, on 1st September 2010, 14:19, said:

Autostrazile in Franta sunt foarte scumpe, poti calcula aproximativ 1EUR/10 km parcursi, desi sunt zone unde poti plati mai mult.

In Elvetia oricum platesti vignieta, chiar daca mergi pe altele decat autostrazi. E scump , 40 CHF ~28 EURO.

Gresit! In Elvetia platesti vigneta doar pentru autostrada! Ultima oara am fost luna trecuta si n-am folosit autostrazile, dar mi-a fost foarte greu "sa evit verdele" indicatoarelor si a pastrez "nationalul" pt. ca de multe ori imi aparea pe albastru doar localitatea urmatoare (de multe ori minuscula si pe care n-o gaseam sau o gaseam f. greu in atlasul meu amanuntit). N-am avut gps.

Si ca sa-i raspund carmenrebeca_84 :

imprumuta sau ia-ti gps si-l folosesti cu real folos in Elvetia si , mai ales, in Franta pentru nationale care sunt libere, nu ca in Italia. Pentru Franta la un dus-intors de la Paris economisesti vreo 50-60 euro si nu pierzi mai mult de 2 ore pe sens.

Pentru Elvetia, daca esti doar pe drum, recomand vizitarea celor mai frumoase 2 orase, zic eu, Lucerna si Berna. In ambele parchezi cat mai aproape de centru pe strazi cu parcomate si ai trasee turistice de vreo 2 ore .

La Berna langa Barengraben (eu am gasit si free pe langa "groapa cu ursi"), unde ai si infoturismul sa-ti iei pliante (gratis) cu harta si traseul pietonal. Acolo e un pod peste cotul raului Aare, intr-o parte e orasul vechi, in cealalta e RosenGarden de unde ai privelistea de sus.

La fel la Lucerna in centru la gara/lac/Kappelenbrucke (podul de lemn, cu flori...) In cladirea garii la strada e infoturismul. Tot ce e de vizitat e concentrat pe cateva sute de metri.

Bineinteles, ti-am dat detaliile astea pt. ca ai zis ca esti in trecere, altfel ti-as mai fi zis de Zurich, Geneva, Interlaken, Zermatt, Alpi, lacuri sau Geneva, Vevey-Montreux.

La Paris trebuia sa mergi luna viitoare cand e meciul :thumbup:

Bafta!

Edited by areal51, 08 September 2010 - 15:59.


#11
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
- o saptamana la mijlocul lui septembrie
- daca merita traseul?
- dc plec din Cluj, mai mult de 50 de euro nu pana in Paris nu ar trebui sa fie taxele de drum nu?

<carmenrebeca_84>, am selectat cateva cuvinte din mesajele dumneavoastra, pentru ca raspunsul meu sa fie cat mai orientat.

Numai pentru o saptamana nu merita sa pierdeti timp pe drum cu masina. Un bilet de avion ar fi solutia. Iar daca l-ati fi luat din timp, costul lui ar fi fost mai mic decat al unei deplasari cu masina.
Deplasarea cu masina presupune nu numai combustibil + taxe, ci si costul cazarii intermediare (trebuie sa faceti una la dus si alta la intors) si al meselor.
Exemplu, pentru ca practica ne omoara: pana la 30 august se putea cumpara bilet de avion undeva la 70€, in conditiile in care numai taxele rutiere pentru un segment Romania-Franta (fara Elvetia) sunt cca 45€.

Astfel, am raspuns si intrebarii referitoare la taxe: 6€ Ungaria valabil 4 zile, 8€ Austria valabil 10 zile, 35€ Franta pana la Paris si iarasi 35€ daca va intoarceti tot pe Metz-Strasbourg. Adica 6*2+8+35*2=90€. Sa zicem ca in Franta veti "sunta" autostrada ici-colo ca sa ajungeti la 70€. Raman costurile pentru combustibil, cazare, mancare. Cu parcarea ce faceti?

Lasand banii la o parte, mie mi se pare ca pierderea cea mai mare este de timp, mai ales daca dumneavoastra nu puteti pleca mai mult de o saptamana.

Un traseu asemanator celui propus de <clausio> am facut si noi in urma cu cativa ani (cel putin pana la intrarea in Franta).
De ce noi am folosit masina, iar dumneavoastra va spun sa luati avionul? Drumul cu masina merita facut daca timpul alocat concediului este mai mare: noi i-am dedicat mai bine de 3 saptamani, dumneavoastra numai o saptamana. Dumneavoastra mergeti la Paris. Noi am avut un traseu care a cuprins Nancy, valea Loirei, Caen, Reims, Strasbourg si o saptamana la Paris (ca sa enumar numai locurile de cazare). Nu merita o deplasare cu masina numai pentru Paris.

#12
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010
[quote name='areal51' date='8th September 2010, 16:57' post='8763518']
Ultima oara am fost luna trecuta si n-am folosit autostrazile, dar mi-a fost foarte greu "sa evit verdele" indicatoarelor si a pastrez "nationalul" pt. ca de multe ori imi aparea pe albastru doar localitatea urmatoare (de multe ori minuscula si pe care n-o gaseam sau o gaseam f. greu in atlasul meu amanuntit). N-am avut gps.


Asta am vrut sa zic... Oare nu e mai comod sa platesti si n-ai nici o treaba cu ei? Pentru ca ei , daca te prind pe autostrada (chiar si 1km) si nu ai platit , te taxeaza rau de tot. E vorba de 26-28 EURO , daca nu poti sa platesti banii astia, de ce mergi in Elvetia?!
Nu vreau polemici , raspunsul de mai sus l-a primit prietenul meu de la vames , cand s-a aratat mirat de valoarea taxei.

#13
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Ce va spuneam ieri este valabil - inca! - pentru sfarsitul lui octombrie:

Attached File  21_30_oct.JPG   78.71K   46 downloads

si parca ma bate-un gand...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate