Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Centrale termice Viessmann

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4500 replies to this topic

#3763
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
cu caldura oprita "iconita calorifer temp setata pe off" nu ar trebui sa se auda nimic in ea.

#3764
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
S-a oprit! Multumesc pt ajutor

#3765
balflo32

balflo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.03.2006
Attached File  IMG_20220625_143044.jpg   202.7K   85 downloadsSalut ! Am un vitodens 050 b0ka de 25 kw, model 2021, cu wi-fi,si nu stiu pe unde se poate face umplerea circuitului de incalzire. Am citit documentatia primita si nu am inteles.
Poate sa imi spuna cineva la ce se foloseste, sau ce sint alea incercuite din poza atasata?
Multumesc !

#3766
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Vai ce maimuta sunt am uitat ca la trifazat P-ul se calculeaza asa. Merci.

#3767
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004

 balflo32, on 25 iunie 2022 - 13:51, said:

IMG_20220625_143044.jpgSalut ! Am un vitodens 050 b0ka de 25 kw, model 2021, cu wi-fi,si nu stiu pe unde se poate face umplerea circuitului de incalzire. Am citit documentatia primita si nu am inteles.
Poate sa imi spuna cineva la ce se foloseste, sau ce sint alea incercuite din poza atasata?
Multumesc !

aia neagra e scurgerea pt condens

#3768
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 pexic, on 26 iunie 2022 - 08:32, said:

aia neagra e scurgerea pt condens
Scurgerea pt condens e mai in spate, vezi sageata verde.
Aia neagra este scurgerea de la supapa de supra-presiune.

"Butonul" albastru cel mai probabil este de la robinetul de umplere. Nu este instalat pe toate pietele de desfacere si probabil de aceea nu este prezentat nici in manual.

In UK, de exemplu, unde acest model este foarte popular, normativele nu permit sa existe robinet permanent pt. umplere, pentru a elimina riscul de a contamina apa potabila cu mizerie din circuitul de incalzire. In UK trebuie ca instalatorul sa construiasca un "filling loop" extern, demontabil, de obicei se face cu un furtun flexibil.

Attached Files



#3769
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, am o centrala Viessmann Vitodens 050-w BPJD 33kW de prin 2016.
Am observat de cateva zile/saptamani ca apa calda menajera vine foarte fierbinte si fluctueaza destul de mult.
In mod normal era setata la 38 de grade vara, clar ca nu poate fi perfect constanta insa fluctiatiile erau mici,
mai ales la o baterie de dus cu termostat era insesizabil.
Insa acum vine in niste puseuri incat ma dau la o parte de sub jet, atat de fierbinte e, apoi dupa cateva minute
vine cam rece, si tot asa. Se comporta la fel si la baterii de dus cu termostat si fara, deci nu e de la o baterie anume.
Am setat temperatura ACM la 35 de grade cu gandul ca va fi doar calduta, si asa e canicula afara, de unde, tot oparita vine.
S-a dus vreun senzor ceva ?, ca nu e un comportament normal.
Pot verifica eu ceva, inainte sa chem un service ?
Multumesc.

#3770
balflo32

balflo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.03.2006
Multumesc pt ajutor ! Intr-adevar, robinetul albastru e umplerea, are dreptate @kolfleading !!

#3771
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Va salut.

Este momentul sa imi schimb centrala termica pe gaz.

Omul meu cu care am colaborat de aproape 20 de ani nu ma mai poate ajuta foarte mult, fiind bolnav de la inceputul anului, in urma Covid.

Tot ce a putut sa imi spuna este ca imi recomanda o centrala Viessmann.

De aceea apelez la voi spre a ma ajuta cu un sfat.

Este vorba de o casa pe pamant, un singur nivel.
Casa e din caramida, deloc izolata.

Avem 4 dormitoare, un hol mare pe centru, dintr-o parte in alta a casei, cu geam intr-o parte si usa de acces in casa in cealalta parte.
Acest hol e mare cat 2 camere.
Apoi baie, hol baie, si bucatarie.
Bucataria este deasupra beciului, deci e foarte friguroasa.
In zona bucatariei este a doua iesire din casa.

In total sunt 9 calorifere.

Centrala trebuie sa faca si caldura si apa calda.

Apa calda trebuie sa poata faca fata la 2 consumatori simultan (de exemplu dus + o chiuveta).

Va rog, ce centrala in condensare imi recomandati?
Adica ce capacitate si ce model?

As prefera cu apa calda instant, nu cu boiler.

Imi doresc in schimb sa consume cat mai putin gaz, tinand cont de scumpirea de 5 ori a pretului gazului.
Aici cred ca e importanta capacitatea centralei.
Acum am o centrala Immergas de 24 kw, care consuma in lunile de iarna circa 600 mc de gaz.
Si mi se pare cam mult.

Ganditi-va ca nu au fost ierni foarte grele, in ultimii ani.
Zona este in Ilfov, la sud de Bucuresti.

Temperatura pe termostat, care e pus in camera cea mai friguroasa, este la 23 de grade, si asa va ramane.

Centrala actuala e clasica fara condensare, si nu stiu de ce consuma asa mult, poate ca e prea slaba ca si putere si nu face fata, sau din contra ca e prea mare capacitatea de 24 de kw?

Astept cu interes parerile voastre.

Mulumesc.

#3772
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Problema nu pare centrala, ci casa careia ii lipseste izolatia. Stiu ca sunt case batranesti unde e greu de izolat si pastrat aspectul original insa asta e problema la care trebuie sa te gandesti. Poti incepe cu izolarea podului cu vata minerala.

Cu centrala in condensare nu faci mare branza. Probabil caloriferele sunt dimensionate sa functioneze la temperaturi mari, la care condensarea nu se mai produce si atunci diferenta fata de centrala actuala va fi nesemnificativa. Oricum, in conditii optime diferenta intre o centrala clasica si una in condensare se invarte undeva in jur de 10%. Deci sincer, daca centrala veche functioneaza, axeaza-te pe izolatie si schimbi centrala atunci cand da semne de oboseala.

#3773
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Centrala veche e stricata.

Ce recomandati deci?

#3774
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Doar nu o sa recomand Ariston ca suntem pe arie de Viessmann Posted Image. Daca centrala veche era de 24kW, atunci ia tot asa. Nu mai stiu daca modelele noi de Viessmann au 24 sau 26 kW cum e a mea. Eu am un Vitodens din 2014 si merge ok. Imi mentin insa parerea, diferenta la consum se va vedea numai dupa izolarea casei.

#3775
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 enrique24, on 30 iunie 2022 - 13:42, said:

S-a dus vreun senzor ceva ?, ca nu e un comportament normal.
Pot verifica eu ceva, inainte sa chem un service ?
Multumesc.
E o posibilitate si senzorul dar pot fi si altele, de ex vara se poate produce sarcina prea mica, debit mic folosit, apa rece destul de calda si puterea minima supraincalzeste asa ca merge in reprize si asta lasa loc de variatii. Incearca debit mai mare la apa.

#3776
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Casa are lungime 11 metri, latime 9 metri si inaltime 3 metri.
Plus bucataria peste beci, care au fost construite ulterior, 4 lungime 3 latime si 2.5 inaltime.

Oare nu ar fi mai OK cea de 19 kw, poate consuma mai putin?

#3777
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 gmowner, on 11 iulie 2022 - 20:08, said:

Casa are lungime 11 metri, latime 9 metri si inaltime 3 metri.
Plus bucataria peste beci, care au fost construite ulterior, 4 lungime 3 latime si 2.5 inaltime.

Oare nu ar fi mai OK cea de 19 kw, poate consuma mai putin?
bine ca ai zis intr-un final și dimensiunea casei.. ca indicații de genul Hol mare și 9 calorifere nu ajuta prea mult.
Casa nefiind izolata termic.. nu, nu e suficienta centrala de 19 kW. E la limita și dacă vine un ger e sub limita.
Niciuna din centralele cu Apa calda instant nu face față la 2 consumatori simultan. Deci uita de asta.

Ref. Consum, de consumat consuma casa.
Ca merge centrala de 19 kW încontinuu sau ca merge aia de 24 kW și se mai oprește din când în când..  tot vei avea consum - pentru ca ai pierderi de căldură.

Termostatul ala care nu poate fi mutat.. muta-l.😂
Termostatul nu trebuie sa stea în cea mai friguroasa încăpere. Pune-l în sufragerie sau într-o camera cu temperatura medie.

Montează capete termostatice la radiatoare și regleaza-le corespunzător, diferențiat.

Edited by doinastela, 12 July 2022 - 01:04.


#3778
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Imi puteti explica, va rog, despre termostatul ViCare?

Adica:
- ce imi trebuie mai exact ca piese, doar termostatul sau si altceva?
- am inteles bine, se conecteaza prin wifi la centrala (folosind probabil reteaua casei)?
- din punct de vedere soft, e o aplicatie (cu plata sau gratuita)?

Multumesc.

#3779
balflo32

balflo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.03.2006
Salutare ! Va cer din nou ajutorul ! Nu reusesc sa leg centrala la internet prin vicare.aplicatia imi vede centrala, dar cand da sa se conecteze la wi-fi-ul din casa,nu vede nici o retea.bag datele retelei manual(nume,parola) dupa care o data imi zice ca nu se poate conecta la serverele viessmann, alta data ma intreaba ce eroare a aparut pe centrala .pe centrala nu apare nimic, sta pe AP cu semnul wifi aprins luminos.in casa am un router dlink.va rog spuneti-mi ce setari trebuie facute si pe unde, sa pot lega centrala la net.Multumesc! centrala e un 050 boka de 24kw

Edited by balflo32, 15 July 2022 - 15:24.


#3780
balflo32

balflo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.03.2006
Am reusit conectarea ! nu erau facute setarile din meniu C3,C5,C6 si C7, respectiv alegerea combustibilului, dimensiunea cosului si lungimea lui, precum si modul de functionare al cazanului (constant cu termostat)!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate