Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Centrale termice Viessmann

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4500 replies to this topic

#1351
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012

 ionandrei1980, on 12 mai 2015 - 13:27, said:

Salut! Si parintii mei au un astfel de model si sunt tare multumiti. Din cate stiu modelul de 24 KW este suficient pt. un apartament. Insa cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi in unul din magazine. E un model super bun pt. apartament, ai mei au ales-o si pt. ca este micuta si ca lor li s-a parut ca e sigurul model care se integreaza in mobilier, asa cum urmareau ei sa faca.
Salut, multumesc pentru raspuns, totusi te rog poti sa-mi spui ceva in privinta zgomotului produs de centrala....poti intreba!? Cu stimaPosted Image

#1352
mokep

mokep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.11.2012

 danpet, on 17 mai 2015 - 06:01, said:

Daca cresti debitul de la robinet ai debit suficient?
Nu cumva ai robinet rotativ,de tip vechi (cu garnitura din cauciuc)?
Multumesc de raspuns. Da sunt robinete de tip vechi si la baie si la bucatarie. Dau o tura e debitul ok cateva secunde, apoi scade. Daca mai dau o tura debitul devine ok. Am observat ca doar la apa calda se intampla. Daca opresc apa calda menajera din centrala nu mai face asa. Deci e legat de temperatura apei . Oare trebuie schimbate garniturile?

Edited by mokep, 17 May 2015 - 23:24.


#1353
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,schimba garnitura...sau schimbi bateriile cu unele cu cartus ceramic monocomanda.Exista cu si cu 2 butoane rotunde si pastile ceramice.

#1354
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Buna seara. De curand am instalat gaz la bucatarie iar acum ma gandesc sa pun si centrala si calorifere (de otel). Am auzit vorbe bune despre Viessman (si Ariston). Despre Viessman ce imi puteti spune avand in vedere ca apartamentul este izolat in interior, gemuri termopane, tavan si pardoseala izolata, suprafata aproximativa de 70-80 mp, 3 camere. As prefera un model in condensatie (ar avea un randament mai bun) dar vorbind cu agentul de vanzari de la Dedeman (nu am fost special, eram in trecere ) mi-a spus ca la suprafata care o am, modelele in condensatie nu au randament (suprafata mica)...Acum nu stiu ce sa fac. Acelasi lucru l-am auzit de la un prieten caruia mesterii i-au spus acelasi lucru... Nu stiu ce sa fac. Ce model mi-ati recomanda? Ce sa am in vedere la calorifere, robineti ,etc... Pentru centrala am alocati cam pana in 3.300-3.500 lei, pe undeva pe la suma asta ... Va multumesc.

#1355
orlandosro

orlandosro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2013
Poti cumpara Viessman Vitopend 100 24kw. La Dedeman este 2449 lei. O recomand cu "caldura".

#1356
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Vad recnzii bune la ea... E in condensare sau clasica?

#1357
orlandosro

orlandosro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2013
Este cu tiraj fortat. Randament destul de bun. Este silentioasa.

#1358
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 IceMoon, on 19 mai 2015 - 21:14, said:

Vad recnzii bune la ea... E in condensare sau clasica?
E clasica cu tiraj fortat (fara condensare)...si cele in condensare (toate) au tiraj fortat (T.F.=>ventilator).

Edited by danpet, 20 May 2015 - 05:47.


#1359
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Pentru varianta in condensare ce ati recomanda pe la 3.500 lei?

#1360
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu ti s-a explicat corect. Randamentul la centrala in condensare nu are de-a face cu suprafata care trebuie incalzita. Probabil ce au vrut sa iti spuna este ca sunt sanse mici sa iti amortizezi investitia in centrala in condensare. Pentru randament bun la centrala in condensare iti trebuie calorifere mai mari pentru a putea furniza caldura necesara cu o temperatura mai scazuta a agentului termic. Deci investitia mai mare este atat la centrala cat si la calorifere. Daca merita sau nu investitia, iti faci si tu un calcul. Pentru un apartament, socotind un consum mai redus cu 10-15% nu stiu daca economisesti 150 de lei pe sezon. Poate in 10 ani iti poti recupera investitia, insa mai trebuie sa socotesti ca la o centrala in condensare orice interventie a service-ului este mai scumpa din start.

Modelul de centrala care iti intra in buget il gasesti usor pe net. Nu cred ca o sa ai prea multe variante Daca te restrangi la producatorii pe care i-ai amintit ai avea Ariston Class Premium evo sau vitodens 050 care cred ca deja sare de 3500.

#1361
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
La 150 de lei pe sezon + service mai scump...in cazul meu nu prea se merita investitia...

#1362
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ai prins ideea.La o casa mare e consumul mai mare,deci 10-15% economie,inseamna mai mult.

#1363
krypton_mc17

krypton_mc17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.05.2014
Buna ziua,doresc sa achizitionez o centrala Viessmann vitodens 222-f 26kw pt a incalzi o casa P+1(140m patrati suprafata utila) cu incalzire in pardoseala.
intrebarile mele sunt:
merita aceasta centrala investitia?
ce o deosebeste de centralele murale in condensatie?
care sunt avantajele in a achizitiona o astfel de centrala?
Va multumesc!

#1364
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Depinde ce inseamna la tine cuvantul "merita". Daca nici nu vrei sa stii ca ai in casa o sursa de caldura si apa calda si esti dispus sa platesti pentru asta oricat, atunci probabil raspunsul este da. Daca nu, cu siguranta exista solutii mai ieftine fara a face compromisuri prea mari. Daca ai sti ca poti folosi centrala asta timp de 20 de ani fara sa umbli la ea probail ca iar ar merita, insa nu stiu cine iti poate garanta lucrul asta.

La marca Viessmann exista mai multe clase:
vitodens 100 - are numai partea de baza cu incalzirea si apa calda (instant) -- automatizare slabuta (ca sa nu zic foarte slaba) - se poate adauga boiler pentru confort la folosirea apei calde.
vitodens 200 - la fel ca mai sus, dar cu automatizare de top.
ce vrei tu - ca vitodens 200 cu  boiler incorporat.

Diferenta de pret intre clase este cam de 1500 de euro.

Cu vitodens 100 si boiler separat (no name) iesi la mai putin de jumatate din pretul pentru 222-f

#1365
krypton_mc17

krypton_mc17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.05.2014

 M_ierdnA, on 22 mai 2015 - 10:08, said:


multumesc mult pentru informatii,din lipsa de spatiu vreau sa montez centrala sub scara,acel "merita"este sinonim cu:are un consum de gaze mai redus decat celelalte centrale,este mai fiabila....?cum am zis,din motive de spatiu tind sa inclin spre acest tip de centrala compacta.Problema este alta,la sfarsitul finisajelor nu stiu daca imi va incapea sub podestul scarilor centrala avand cam 145 cm inaltime,in acest caz o pot pune tot sub scara dar pe partea unde scara urca din podest in placa de la etaj,acolo fiind o zona mai inalta.dar cu burlanul acela de evacuare trebuie sa ies tot pe sub podest prin peretele din spatele casei.Pot cobora nivelul burlanului prin niste coturi  cumva in zona podestului?

Attached Files


Edited by florin71_skoda, 22 May 2015 - 10:56.


#1366
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Consum mai redus de gaze decat "calsicul" 100w nu va avea. Este aceeasi camera de ardere. La fiabilitate nu stiu sa iti spun. Din cate am citit pe aici (dar cei care fac service stiu mai bine) la modelele comerciale gen 100w s-au facut ceva compromisuri pentru a putea scadea pretul. Nu stiu daca la 200 sau 222-f sunt alte componente mai fiabile. Eu unul ma indoiesc. Cert este ca automatizarea este alta, insa nu stiu daca isi merita acei 1500 de euro de care vorbeam mai devreme.

Daca in cazul tau numai spatiul conteaza, eu as zice sa iei o centrala de perete pe care o pui undeva in bucatarie pe un perete exterior (ca sa poti scoate imediat cosul afara) si un boiler de 100-150l sub scara. Scosul cosului de sub scara e cu probleme. Cosul nu are voie sa coboare, trebuie numai sa urce. Si in plus sub scara iti trebuie scurgere pentru condens. Nu te complica inutil cu pozitia centralei. Si eu am avut idei din astea, dar am renuntat la ele si nu imi pare rau. La centrala e bine sa poti avea acces usor. In bucatarie iti ocupa locul unui dulap mic suspendat si nu e inestetica. Numai tevile de dedesubt, insa alea se pot masca fara probleme.

Edited by M_ierdnA, 22 May 2015 - 10:59.


#1367
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Consumul de gaze este dat de casa si de instalatie si intr-o mai mica masura de centrala. Asa ca nu are cum sa fie consumul mai redus decit la alte centrale tot cu condensatie. Acum depinde si cu ce comparam ca mai mult ca sigur ca existe si centrale un pic mai slabute ce ar consuma un pic mai mult decit asta, Dar oricum cantitatea respectiva de regula este nesesizabila.

Cosul nu poate fi montat ca in desenul tau. Cosul este compus din 2 tuburi unul in altul.
- Tubul mare, cel exterior, trebuie sa fie cu panta (adica cu virful in jos)
- Tubul mic, cel interior, trebuie sa fie cu rampa (adica cu virful in sus)

#1368
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Care e ratiunea pentru tubul exterior sa fie in panta? Eu stiam numai de cel interior ca sa se scurga condensul in centrala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate