Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Isus este Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2603 replies to this topic

#2557
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

 Eugen3, on 05 octombrie 2014 - 18:08, said:

▪ „Dacă m-ați iubi, v-ați bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine.“ (Ioan 14:28) Isus a recunoscut că nu este egalul lui Dumnezeu.
▪ „Eu urc la Tatăl meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru.“ (Ioan 20:17) Isus a arătat că Dumnezeu era altă Persoană.
▪ „N-am vorbit de la mine, ci Tatăl, care m-a trimis, mi-a poruncit ce să spun și ce să vorbesc.“ (Ioan 12:49) Învățăturile lui Isus proveneau de la Tatăl, nu de la el.


Daca nici aceste versete nu conving un om atunci nu ii este dat sa inteleaga, sau nu doreste sa inteleaga .

#2558
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Singurul Dumnezeu Atotputernic este Iehova.
Isus a indicat clar că există un singur Dumnezeu adevărat, și că acestuia trebuie să ne rugăm.
(Ioan 17:3) Aceasta înseamnă viața veșnică: să asimileze cunoștință despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, și despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

Attached Files



#2559
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Cine L-a facut Mantuitor pe Isus? singurul Mantuitor, Dumnezeu Tatal,



Respectabile n-ai cum prinde intelesul,ca nu sti unde pune punctul Scriptura.'


totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi. (1Cor.8:6)


Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. (Deut.6:4)



I and the Father are one.""John 10:30

Insa nu se prinde de voi ,fiind e vorbire spirituala si voi nu o aveti.


Quote

Isus a indicat clar că există un singur Dumnezeu adevărat, ...



Stimabile a aratat ca Domnul Dumnezeu e singurul Domn.  (Marc.12:29)

Iar unde-ti arata ca Isus este Elohim (Dumnezeu) (Evr.1:8)(Ps.93:2) repede taiem nu ?

Tipic asociatiei  necredincioase care elimina scriptul si o ia cu traducerea trasa la doctrina.

Edited by husand, 17 October 2014 - 15:00.


#2560
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
Isus este un model pt noi, cum trebuie sa fie un om, cum trebuie sa traiasca..iar Dumnezeu Tatal i-a dat toata slava

#2561
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 stanes, on 17 octombrie 2014 - 14:52, said:

iar Dumnezeu Tatal i-a dat toata slava

Unde scrie asta?
Scrie ca Tatal i-a dat toata puterea in Cer si pe Pamant.

#2562
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
citeste apocalipsa

#2563
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Nu scrie ca Isus are "toata slava".

#2564
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
un crestin intelept stie ca greseste si cand vrea ceva neaparat se roaga in numele lui Isus lui Dumnezeu..tot ce ceri in numele lui Isus , ti se da, atat de mare e slava lui

#2565
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 stanes, on 17 octombrie 2014 - 16:45, said:

un crestin intelept stie ca greseste si cand vrea ceva neaparat se roaga in numele lui Isus lui Dumnezeu..tot ce ceri in numele lui Isus , ti se da, atat de mare e slava lui

Eu nu am spus ca Isus nu are o slava mare, ci doar am spus ca Isus nu are toata slava, asa cum ai scris tu, fiindca habar nu ai ce scrii.

#2566
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
nu te lasa pacalit de aparente...sunt treaz, gandesc, ma descurc..

"Nici un blestem nu va mai fi. Şi tronul lui Dumnezeu şi al Mielului va fi în ea şi slugile Lui Îi vor sluji Lui."


daca imi cauti nod in papura de amorul artei, gresesti, invata-ma ceva si iti multumesc

aveam pregatit un alt citat dar se pare ca biblia se schimba des

Edited by stanes, 17 October 2014 - 19:08.


#2567
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

iar Dumnezeu Tatal i-a dat toata slava

Quote

Unde scrie asta?

Aici.



"A Celui ce sade pe scaunul de domnie si a Mielului sa fie lauda, cinstea, slava si stapanirea in vecii vecilor!" (Apoc.5:13)

Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)

Isus este Dumnezeu.


I and the Father are one.""John 10:30

Quote

Isus nu are toata slava


Deci sa nu citim ?

(Mat.28:18)

Edited by husand, 17 October 2014 - 22:15.


#2568
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Voua va lipseste ceva ?
Isus are slava Sa, am zis eu ca nu are slava, dar unde scrie ce a mentionat "stanes", ca are "toata slava" ?

#2569
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
te distrezi ? cred ca Isus e legamantul lui Dumnezeu cu noi, legea lui Dumnezeu prin care traim

Edited by stanes, 18 October 2014 - 10:01.


#2570
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Tinere, din moment ce Fiul da slava Tatalui sau, atunci Tatal are toata slava.

#2571
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
(1 Corinteni 8:5, 6) Căci, chiar dacă ar exista cei ce sunt numiţi „dumnezei“, fie în cer, fie pe pământ, aşa cum şi există mulţi „dumnezei“ şi mulţi „domni“, 6 pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el.

#2572
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014

 stanes, on 18 octombrie 2014 - 09:58, said:

te distrezi ? cred ca Isus e legamantul lui Dumnezeu cu noi, legea lui Dumnezeu prin care traim

Sfânta Biserică ne învață că Iisus este Dumnezeu prin urmare cum să fie Iisus...legământul său cu noi?

#2573
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 mario_valcean, on 19 octombrie 2014 - 16:11, said:

Sfânta Biserică ne învață că Iisus este Dumnezeu prin urmare cum să fie Iisus...legământul său cu noi?
O învăţa "Sfânta Biserică", faptul că Isus este Dumnezeu, dar Biblia ai citit-o?

Chiar Isus Cristos îţi spune cum stau lucrurile în realitate ...

(Ioan 17:3) Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

Dacă însuşi Isus îţi spune că există "un singur Dumnezeu adevărat", Tatăl, cât de "sfântă" poate să fie o Biserică ce învaţă contrariul?

(1 Corinteni 8:5, 6) ... chiar dacă ar exista cei ce sunt numiţi „dumnezei“, fie în cer, fie pe pământ, aşa cum şi există mulţi „dumnezei“ şi mulţi „domni“, 6 pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos.

(1 Timotei 2:5) Pentru că este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus.

#2574
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 dark, on 18 octombrie 2014 - 11:37, said:

Tinere, din moment ce Fiul da slava Tatalui sau, atunci Tatal are toata slava.

Da ,Tatal are toata slava insa Tatal Ii da slava Sa.



Pentru ca de oricine se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, in acest neam preacurvar si pacatos, Se va rusina si Fiul omului, cand va veni in slava Tatalui Sau impreuna cu sfintii ingeri." (Marc.8:38)


"A Celui ce sade pe scaunul de domnie si a Mielului sa fie lauda, cinstea, slava si stapanirea in vecii vecilor!" (Apoc.5:13)


Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)

Nu-ti merge cu Isus e un Dumnezeu , unul mai mic mai slab , mai putin.....

Tocmai de aceea cautau si mai mult iudeii sa-L omoare, nu numai fiindca dezlega ziua Sabatului, dar si pentru ca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu. (Ioan.5:18)


10. pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant,
11. si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul.



nimeni nu stie cine este Fiul, afara de Tatal, nici cine este Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere." (Luc.10:22)


I and the Father are one." John 10:30

Edited by husand, 21 October 2014 - 10:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate