Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14142 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#9613
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
^^ cumpara cartela locala si nu mai este scump....
Si nici nu este greu de cumparat...
In Edirne...
Ai mai multe avantaje, pe langa navigatie online, mai ai si informatii locale....
Apropo de navigatie online, va recvomand pentru zona europeana si Istanbul, sa descarcati aplicatia: https://play.google....id=com.ibb.navi
Este si in engleza, are trafic online, si merge si ca navigatie.
Are si parcarile din Istanbul...

@alber7, daca nu vrei online, alege "Basarsoft 2018.10 [Q4] Turkey" este pus la punct chiar de ei....
Eu am navigatie offline ca backup....

Edited by danutzu_1069, 14 July 2019 - 12:59.


#9614
gelubadea

gelubadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2007
O varianta foarte buna (folosita la inceputul lunii) este Sygic. Functioneaza cu harti offline, varianta premium este disponibila gratuit primele 7 zile. Se poate reinstala pentru a mai beneficia de inca 7 zile, suficiente pentru a asigura un sejur. Eu am avut o cartela prepay orange, mi-am activat cu 5 euro optiunea 500 MB trafic in reteaua Turk Telecom.
Am lasat acces la internet aplicatiei Sygic pentru a vedea in timp real zonele agomerate si pot sa spun ca a fost o alegere foarte buna. Mereu mi-a sugerat modificari de traseu in timp real.
In aproximativ 3000 km mi-a consumat 158 MB.
PS: Aplicatia Sygic este compatibila cu Carplay, ceea ce o face mai usor de utlizat de catre cei care au aceasta optiune la masina.

Attached Files



#9615
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 bobyploiesti, on 14 iulie 2019 - 11:50, said:

Waze nu este bun?
Este bun daca ai internet. Nu recomand in turcia sa folositi internetul si convorbirii. F scump. Exp pt vodafone :
Bine ai venit in Turcia. Tarife (EUR/min): Apel RO 0.83, alta tara 1.55, local 0.83, apel primit 0.6, SMS 0.36, internet 1 EUR/zi ptr. 49.59 MB. La depasire:0.06 EUR/MB.  Detalii Cost Control *123#.

#9616
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Romania ,Bulgaria merg pe abonamentul meu de la digi,si la vama turca iau cartela.Important este sa mearga waze sau hărţi de la google.

Edited by bobyploiesti, 14 July 2019 - 19:14.


#9617
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 bobyploiesti, on 14 iulie 2019 - 19:12, said:

Romania ,Bulgaria merg pe abonamentul meu de la digi,si la vama turca iau cartela.Important este sa mearga waze sau hărţi de la google.
dc ai internet totul  merge !

#9618
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
Buna,
Abia ce m-am intors, revenit, din vacanta de vara. Pe parcursul a 3100 km si 12 nopti am urmat Acest traseu : Bucuresti-Ruse-Canakkale-Efes-Bodrum-Pamukkale-Istanbul-Balcic-Ruse-Bucuresti.
Incepcu sfarsitul.... "ce e bun, se termina prost!" , asa am fost eu ... la intoarcere am vrut sa vad care pe care, adica eu sau natura... si a iesit invingatoare natura. Si eu am castigat ceva Posted Image un deget umflat bine si un genunchi tot asa. Recompensa un concediu medical, calmante si bandaje. Noroc ca nu e ghips, ca deveneam "Robocop" bronzat Posted Image
Dar sa revenim la inceputul calatoriei. Ora programata de plecare pe data de 29.06. a fost 2.30, dar nerabdarea a facut ca ora de start sa fie 1.00 AM. La ora 2.20 intram in vama sa platim podul. La 2.30 eram la rond Ruse. Vigneta achizitionata online. Acum drum intins, de noapte spre vama cu Turcia. Ochii mari deschisi la intrarea in orasele lor de pe traseu, pt a nu avea bucurii la pragurile lo. Unele fff bine semnaliizate, altele NU (cred ca e o intelegere cu un service local). La un prag (Kotel) am vazut pe unul cu masina abia paradita. Se minuna de ce a patit. E primul prag la intrarea in Kotel care are si groapa pe deasupra. Aici recomand intrarea, usor, pe contrasens pt a trece paragul
Ora 7.00 vama Bg-Tr. Si sansa si ghinion. La partea Bg, vamesii, cu incetinitorul, controlau fiecare portbagaj la un rand de 20-30 masini. Intrat in vama turca, URAAA, pe 2 randuri cu 2 ghisee, Dar viteza bulgarilor era mare pe langa a celor turci ... Cand sa ajung in fata, opa... a ramas un singur ghiseu pt 2 randuri si au inchis vama dupa masina din spatele meu. Schimb de tura in vama. A ramas un vames sa ne prelucreze doar pe noi cei prinsi intre bariere, Restul vamii, PUSTIU. Nu stiu cat au stat cei care au prins bariera, dar eu am scapat la 7.55 din vama.
Drum liber pana la Kilitbahir la ferry. Aici (ora 11.25) surpriza... cu un km doi, inainte de ferry, politie care dirija doritorii de ferry pe un platou amenajat in dreapta, de unde cumparai bilete si te asezai cuminte, pe randuri, pt plecarea spre ferry. Ordine si civilizatie. La Gelibolu si Eceabat, celelalte treceri cu ferry, cozi imense. politie multa pe langa ele, dar si colorati.
639 km, 5,6 % consum, 57 km/h viteza medie.

Attached Files



#9619
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 BOGDANLIVIU1980, on 09 iulie 2019 - 09:19, said:

... Ruse – Giurgiu – 2 euro / 5 BGN ...

Parcă era 2 euro / 4 BGN. Sau e tot "greşeală de tipar" ?

Nu că ar conta prea mult "o leoaică", doar aşaaaa, pentru conformitate. Sau greşesc eu ?


Sănătate şi bine ai revenit !

#9620
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
Salutare tuturor!

Și mulțumiri pentru toate informațiile împărtășite! Sunt de mare ajutor, cel puțin pentru mine, care mă pregătesc de prima vacanță în Antalya, cu mașina.
Am citit ultimele 35 de pagini din acest topic, dar este ceva ce nu am găsit, de unde se poate achiziționa vestitul sticker HGS, duminica? Eu vrea să plec duminica din București și am văzut că toate oficiile PTT sunt închise duminica.
Am citit despre regula celor 7/10/15 zile, dar conform site-ului oficial, această regulă nu se aplică mașinilor ce nu sunt înmatriculate în Turcia. Deci n-aș vrea să risc înzecirea taxelor de drum.

Am văzut că o variantă ar fi acest PTT deschis non-stop, de la prima stație de taxare a autostrăzii O3 Edirne - Istanbul. Doar că este pe celălalt sens, după stația de taxare. Și pe Google Street View se vede clar un gard cu semnul de traversare interzisă, plus un sediu de poliție chiar în dreptul unei deschideri în gard. Deci nu știu dacă este o variantă câștigătoare Posted Image

Mulțumesc anticipat oricăror sfaturi, idei sau sugestii!

#9621
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007

 antadrian, on 14 iulie 2019 - 22:53, said:

Am citit despre regula celor 7/10/15 zile, dar conform site-ului oficial, această regulă nu se aplică mașinilor ce nu sunt înmatriculate în Turcia. Deci n-aș vrea să risc înzecirea taxelor de drum.

Mulțumesc anticipat oricăror sfaturi, idei sau sugestii!

Po-ti sta linistit,regula este valabila si pentru tine,este testata de un prieten cu care am facut vacanta anul trecut in Tr.

#9622
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
@antadrian, poti opri in dreptul separatoarelor de sens din plastic, (pe street view sunt doua masini oprite) nu cred ca este bai mare. Teoretic dar si practic este zone in care se circula cu viteza redusa....

@all, cred ca ar trebui sa incetam cu "merge si fara, ca asa a facut un prieten anul trecut.." situatiile se schimba de la an la an...
Pe autostrazile noi nu poti intra daca nu ai HGS sau CRDIT SUFICIENT!! adica pe O5, O6, si podurile Osman Gazi si Yavuz Sultan Selim...

"Vehicles with foreign licence plates have to register to OGS/HGS and have sufficient amount of credit in their accounts to pass. This 15 days rule for paying normal toll fee is not valid for the vehicles with foreign licence plates."

Te "agata" la iesirea din tara.... Nu stiu cat de placut este , ca la ghiseul din vama sa iti spune, "inapoi", "parcheaza acolo si plateste-ti amenda"...

#9623
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 antadrian, on 14 iulie 2019 - 22:53, said:

Salutare tuturor!

Și mulțumiri pentru toate informațiile Ă®mpărtășite! Sunt de mare ajutor, cel puțin pentru mine, care mă pregătesc de prima vacanță Ă®n Antalya, cu mașina.
Am citit ultimele 35 de pagini din acest topic, dar este ceva ce nu am găsit, de unde se poate achiziționa vestitul sticker HGS, duminica? Eu vrea să plec duminica din București și am văzut că toate oficiile PTT sunt Ă®nchise duminica.
Am citit despre regula celor 7/10/15 zile, dar conform site-ului oficial, această regulă nu se aplică mașinilor ce nu sunt Ă®nmatriculate Ă®n Turcia. Deci n-aș vrea să risc Ă®nzecirea taxelor de drum.

Am văzut că o variantă ar fi acest PTT deschis non-stop, de la prima stație de taxare a autostrăzii O3 Edirne - Istanbul. Doar că este pe celălalt sens, după stația de taxare. Și pe Google Street View se vede clar un gard cu semnul de traversare interzisă, plus un sediu de poliție chiar Ă®n dreptul unei deschideri Ă®n gard. Deci nu știu dacă este o variantă câștigătoare Posted Image

Mulțumesc anticipat oricăror sfaturi, idei sau sugestii!

Poți trece fără nici o problema.
Este spațiu special lăsat pentru trecerea către oficiu PTT.

#9624
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
Mulțumesc pentru răspunsuri!

 eumorocanosul, on 15 iulie 2019 - 11:19, said:

Poți trece fără nici o problema.
Este spațiu special lăsat pentru trecerea către oficiu PTT.
Ai folosit acea trecere? Și eu m-am gândit la fel, că se poate trece, am observat și cele două mașini oprite (GM street view), foarte probabil pentru același lucru, dar deschiderea aia este exact în dreptul unui punct de poliție... mă gândesc să nu fie pe fază vreun organ zelos la datorie și să-mi strice concediul Posted Image

#9625
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 antadrian, on 15 iulie 2019 - 11:26, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri!


Ai folosit acea trecere? Și eu m-am gândit la fel, că se poate trece, am observat și cele două mașini oprite (GM street view), foarte probabil pentru același lucru, dar deschiderea aia este exact Ă®n dreptul unui punct de poliție... mă gândesc să nu fie pe fază vreun organ zelos la datorie și să-mi strice concediul Posted Image

Am trecut de nenumărate ori.
Ultima data la începutul lunii iunie.
Iar acel post pe care-l vezi, nu e de politie.
Acolo mai opresc unele camioane pentru cântar și ma găsești câteodată și o mașină de jandarmi.
Oprește și mergi fără teama.
Îți iei cu tine talonul mașinii și pașaportul.
Vei completa un formular pe care vei trece numele tău, seria de pasaport și numărul mașinii.
Vei da funcționarului formularul și suma pe care dorești sa o depui.
Vei primi chitanță pe suma respectiva cât și stickerul pe care îl vei lipi pe parbriz, undeva la nivelul oglinzii retrovizoare.

Edited by eumorocanosul, 15 July 2019 - 11:53.


#9626
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
In vama nu exista un ghiseu un de se poate cumpara asa ceva?Pentru mers pina in Istambul cit trebuie platit?

#9627
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 bobyploiesti, on 15 iulie 2019 - 12:03, said:

In vama nu exista un ghiseu un de se poate cumpara asa ceva?Pentru mers pina in Istambul cit trebuie platit?

1.Nu.
2.Daca mergi doar în partea europeana a Istanbulului 2x12,5 lire.
Daca mergi și în partea asiatica mai ai un 8.75 lire podul.

#9628
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004

 eumorocanosul, on 15 iulie 2019 - 11:50, said:

Am trecut de nenumărate ori.
Ultima data la începutul lunii iunie
...

Mulțumesc!

#9629
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 antadrian, on 15 iulie 2019 - 12:38, said:



Mulțumesc!

Pentru puțin.
Vacanță frumoasa!

#9630
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
Aici se poate găsi lista actualizată (12.07.2019), a tarifelor pentru trecerea podurilor din Istanbul.
Este în turcă, trebuie deschisă cu Chrome auto translate sau altceva similar.

Iar aici se pot localiza toate stațiile Shell din Turcia (și nu numai). Mie mi s-a părut utilă, deja am identificat la ce stații să mă opresc pentru alimentări.

Edited by antadrian, 15 July 2019 - 14:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate