Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14182 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#3655
tecodo

tecodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2008
Salut este prima data cand plec in turcia cu masina , asi vrea sa stiu daca in cazul in care masina este pe pers fizica ( tatal meu e proprietar) mai trebuie procura? S-a mai lovit cineva de problema asta ? Eu plec pe 2.07 din Craiova si nu mai amtimp sa fac procura

#3656
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008

 tecodo, on 29th June 2011, 00:14, said:

Salut este prima data cand plec in turcia cu masina , asi vrea sa stiu daca in cazul in care masina este pe pers fizica ( tatal meu e proprietar) mai trebuie procura? S-a mai lovit cineva de problema asta ? Eu plec pe 2.07 din Craiova si nu mai amtimp sa fac procura


Daca proprietarul nu este cu tine in masina in mod sigur iti trebuie procura tradusa si vizata de consulat.

#3657
madatudor

madatudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
Salutare,

M-am intors si eu acum 2 zile din Turcia. Am tot citit pe forum la diversi ca drumul prin Nova Zagora e bun...E pe dracu...vai de mama lui....
Iar la vama cu masina nu mai sunt atat de stricti, a trecut unul inaintea mea fara procura tradusa, doar cu cea in engleza...dar totusi e la risc...

am scris mai pe larg aici:

http://nacajitul.blo...i-kusadasi.html

#3658
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
sosit aseara din turcia
despre drum.... razgrad targoviste valurit cu plombe , mergeti cu atentie
apoi omurtag kotel yabol ok dar relativ virajat curbe in general prost semnalizte mergeti cu atentie
atentie pana la santurile de la trapiste e o mare groapa in mijlocul drumului cu 50 m inainte de intersectie reduceti mult viteza
yambol elhovo prost pombe gauri mici
elhovo inainte de  in dreptul si dupa , gauri mari conduceti  foarte incet
dupa elhovo drumul pna la vama e bun
drum bun

#3659
ricoss

ricoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2008

 Paperotzi, on 28th June 2011, 21:33, said:

Banuiesc ca te referi la Kalkan, linga Kas.  Drumul este foarte bun, chiar daca trece prin munti. Primii vreo suta de km sint pe autostrada. Eu am parcurs drumul invers si mi-a luat ceva sub 5 ore.

Da, acolo vreau sa ajung. Eu vreau sa raman peste noapte undeva in zona Kucukkuyu - Ayvalik. Pana la Izmir stiu bine drumul, insa nu stiam cam cat as face a 2-a zi pe portiunea finala, dar daca zici ca ai facut sub 5 ore e ok, sunt in grafic :)
Multumesc mult pt info

#3660
tecodo

tecodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2008
Oare nu a mai fost nimeni in situatia de a se prezenta la vama cu masina inscrisa pe pers fizica dar fara propietar, si fara procura? Masina este pe numele  tatalui meu , el nu va fi cu mine.
Pana acuma am mai facut degeaba procura (pt Grecia); in Croatia nu au cerut la vama nimic .
Precizez ca am acelasi nume cu tata , aceeasi adresa
Va rog daca a mai fost cineva in situatia asta.

#3661
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

 madatudor, on 29th June 2011, 09:42, said:

Salutare,

M-am intors si eu acum 2 zile din Turcia. Am tot citit pe forum la diversi ca drumul prin Nova Zagora e bun...E pe dracu...vai de mama lui....
Iar la vama cu masina nu mai sunt atat de stricti, a trecut unul inaintea mea fara procura tradusa, doar cu cea in engleza...dar totusi e la risc...

am scris mai pe larg aici:

http://nacajitul.blo...i-kusadasi.html

Am avut rabdarea de a citii si blogul..si mi-am dat seama de ce-ai spus ca drumu-i facut praf. Ce-ai cautat in Harmanli???? Daca ai fi citit CU ATENTIE acest forum ai fi constatat ca drumul foarte bun este pe E55.
Deci, pentru cei care vor sa-l foloseasca (eu m-am dus si m-am intors pe acest drum in datele de 12.06.2011 si 24.06.2011) drumul corect este :
RUSE - BYALA - VELIKO TARNOVO - GURKOVO - PANICHEREVO (aici atentie, centrul localitatii este pavat cu piatra cubica, cam 2-3km se merge mai incet, nu sunt gropi) - NOVA ZAGORA - MLEKAREVO - NOVOSELETS - RADETSKI (aici atentie, in dreptul termocentralei sunt doua bumpere destul de putin vizibile, la distanta de aproape un km) - POLSKI GRADETS (atentie, dupa intrarea in sat virati usor dreapta NU STANGA, aici sunt cam 3 km de drum mai prost se merge cu max 80km/h) - MADRETS - DRIPCHEVO - MLADINOVO - PASTROGOR - KAPITAN ANDREEVO.
Pe acest drum am facut la dus 4 ore (ploua, nu stiam drumul, nu stiam daca-i circulat, aglomerat, nu stiam de radare) si la intors am facut 3 ore si jumatate.
Am intalnit radare numai pe portiunea RUSE - BYALA, care este o portiune circulata (drumul principal spre SOFIA si frecventat de romanii care merg in Grecia). In rest, N-AM VAZUT NICI UN ECHIPAJ DE POLITIE, NICI LA DUS NICI LA INTORS. Drumul este foarte putin circulat (cu exceptia RUSE-BYALA).Nu prea circula masini mari, nu am intalnit decat doua TIR-uri.
Cunosc drumul prin RAZGRAD - TARGOVISTE - YAMBOL (l-am facut anul trecut), dar n-as mai merge pe el, deoarece este mai sinuos (portiunea KOTEL) si accidentat.
Exista si un dezavantaj, acesta fiind vama, mult mai aglomerata decat Hamzabeyli. Am stat cam o ora in vama la dus si o ora si un sfert la intoarcere.

Despre Turcia:
M-am dus pe traseul EDIRNE - HAVSA - KESAN - KILITBAHIR (cea mai scurta traversare cu ferry, cost 18TL de masina, nu conteaza cati pasageri, sau ce masina) - CANAKKALE - AYVACIK - KUCUKKUYU. Am facut escala la AYDIN MOTEL in Kucukkuyu. Pret: 45 Euro camera pe noapte cu mic dejun si cina pentru trei persoane (doi adulti si un copil 13 ani). Distanta pana in fata la Aydin Motel din Ploiesti: 800Km.
A doua zi: KUCUKKUYU - MENEMEN -  IZMIR - SELCUK (ramasese ceva nevizitat anul trecut) - SOKE (merita oprit la acel Outlet) - MILAS - YATAGAN - MUGLA - MARMARIS . Pentru autostrada am cumparat card KGS la iesirea de la Selcuk, pana in poarta de iesire este o cladire pe dreapta, la un ghiseu se vand carduri. Am luat card cu 20TL (15 TL credit, 5TL cval card). Nu va duceti cu mai multi bani in mana, o sa spuna ca nu are decat de 50TL, cu toate ca de fapt cardul este un blanc pe care-l incarca el cu cati bani ii dati. Am gasit carduri si la statiile Shell , dar erau cu valoare fixa si n-am inteles daca se pot reincarca (nu vorbea nimeni engleza in toata statia).

Pentru cei care au timp si chef sa mai vada cate ceva:
La sfarsitul sejurului din Marmaris, am plecat pe traseul MARMARIS - DALYAN (de vazut delta) - FETHIYE (de vazut mormintele in stanca de la Telmessos) - OLUDENIZ ( de stat la plaja in Laguna Albastra, apa este un vis, dar atentie, toata plaja este cu pietricele si intrarea in apa cam stancoasa. Atat parcarea auto cat si intrarea pe plaja se platesc) - PATARA ( celebra plaja de 18Km lungime este un vis tropical. Veti gasii dune de nisip, broaste testoase, curatenie, liniste. Nu sunt pietre, nu sunt scoici, nu este galagie. Cazarea se face la mici hoteluri sau la pensiuni in satul Gelemis, la aproximativ 2Km de plaja. Preturi negociabile. Exista si un "resort" dar pretul la camere este prohibitiv. Dupa jumatate de ora de negociat am ajuns la suma de 120 Euro /camera tripla cu mic dejun. Camerele sunt foarte frumoase si mari, dar pana la urma m-am cazat la un hotel mic si cochet, cu piscina, la pretul de 25 Euro/noapte camera tripla cu mic dejun. Si, ca sa va faceti o idee despre vecini, erau doua familii de englezi si una de irlandezi care stateau o luna. Mare atentie la tantari, este o balta in apropiere)

Edited by eusebiuvintila, 29 June 2011 - 13:43.


#3662
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 tecodo, on 29th June 2011, 13:58, said:

Oare nu a mai fost nimeni in situatia de a se prezenta la vama cu masina inscrisa pe pers fizica dar fara propietar, si fara procura? Masina este pe numele  tatalui meu , el nu va fi cu mine.
Pana acuma am mai facut degeaba procura (pt Grecia); in Croatia nu au cerut la vama nimic .
Precizez ca am acelasi nume cu tata , aceeasi adresa
Va rog daca a mai fost cineva in situatia asta.


Fa-ti macar o procura in engleza, ideal ar fi sa o traduci si in turca, si legalizeaz-o la un notar. Se rezolva in citeva ore.
M-am intilnit in Turcia cu cineva in situatia descrisa de tine si a avut probleme la vama. Pina la urma a trecut cu 100 de euro. Nu cred ca merita sa risti.

#3663
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@eusebiue : in principiu se tine drumul 55, este cumva semnalizat prin indicatoare ? Ma gandesc sa o iau pe acest traseu daca zici ca e asa liber, am si statie pe masina ( sper sa ma ajute ) , suntem 2 masini , gps updatat , o sa imi scot si o harta si indicatiile tale .

Mersi .

#3664
Gealy

Gealy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.01.2007

 tecodo, on 29th June 2011, 13:58, said:

Oare nu a mai fost nimeni in situatia de a se prezenta la vama cu masina inscrisa pe pers fizica dar fara propietar, si fara procura? Masina este pe numele  tatalui meu , el nu va fi cu mine.
Pana acuma am mai facut degeaba procura (pt Grecia); in Croatia nu au cerut la vama nimic .
Precizez ca am acelasi nume cu tata , aceeasi adresa
Va rog daca a mai fost cineva in situatia asta.

Eu iti recomand sa faci procura tradusa in engleza pentru ca turcii sunt turci. Sunt destul de rigurosi la vama. Intri cu o masina, iesi cu aceeasi masina. Fara masina nu mai poti parasi Turcia decat cu documente justificative ca a intervenit ceva.
Eu am trecut cu masina tatalui meu in 2008 si, desi aveam procura, nu vroiau sa ma lase sa intru pentru ca era in limba romana. M-a dus turcul in birou si mi-a aratat un document care era expus pe un perete si pe care se specifica ca pt a intra in turcia e nevoie de procura in limbile Turca, Engleza, Franceza sau Germana. I-am dat dreptate insa ii spuneam ca nu m-am gandit/n-am stiut (si asa era pentru ca pur si simplu nu m-am gandit ca astia nu au cum sa o citeasca in romana). Eu mai fusesem in Bg cu un an inainte si aia nu mi-au spus nimic pt ca probabil putea citi in romana.
Am insistat aratandu-i ca numele era la fel, perioada era specificata clar, apoi scria clar bulgaria si turcia. Dupa vreo 30 minute in care credeam ca ma intoarce turcu inapoi mi-a cerut 20 euro ca sa imi puna stampila. I-am dat si am trecut, dar pentru cateva minute m-am vezut intors in Romanica sa traduc documentul.

Am mai fost in acum o luna cu masina mea si, pe langa formalitatile de la intrare unde am pierdut vreo 40 minute (tocmai la introducerea in sistem a masinii), la iesire din turcia la al treilea ghiseu (dupa ce in primele 2 ne-au controlat la pasapoarte) turcul a intrebat de proprietar daca e in masina. Eram bineinteles si mi-a facut semn din cap sa trec mai departe.

Procura o faci in 20 de minute la un notar si apoi o dai la tradus poate tot la notarul respectiv. Pana pe 2 ai suficient timp. Astfel risti sa te intoarca inapoi si pierzi mult mai mult.
De unde crezi tu ca stiu turcii ca tu esti de buna credinta si nu intentionezi sa fugi cu masina tatalui tau?

#3665
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
stie cineva un drum ok de la antalya-pamukkale-canakkale? anul asta la intoarcere vreau sa o iau pe aici. sa dorm o oapte sau doua la pamukkale si una la canakkale, dupa care lunga pana la ploiesti.
astept recomandari.

#3666
tecodo

tecodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2008
[quote name='Gealy' date='29th June 2011, 16:03' post='10093134']
Eu iti recomand sa faci procura tradusa in engleza pentru ca turcii sunt turci.


MULTUMESC MULT

#3667
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
pe 19.08 am check in belek,e a nu stiu cata oara cand ma  tot uit pe harti si m-am gandit sa plec pe 16.08 din pitesti spre turcia-belek pe ruta pitesti-canakkale-belek,repartizand astfel opririle.mentionez din capul locului ca vreau sa vad neaparat troia,efes,bergamo,etc si cam tot ce se poate vizita pe riviera turceasca.am repartizat astfel cazarile 'la ghici;' astfel,dorind sa va cer si parerea voastra:
1.pitesti-kesan
2.kesan-zona efes
3.efes-isparta
4.isparta-belek
m-am gandit la isparta sa fiu cat mai aproape de belek si sa ajung mai devreme la hotel

#3668
dacristea

dacristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2009

 eusebiuvintila, on 29th June 2011, 14:37, said:

Am avut rabdarea de a citii si blogul..si mi-am dat seama de ce-ai spus ca drumu-i facut praf. Ce-ai cautat in Harmanli???? Daca ai fi citit CU ATENTIE acest forum ai fi constatat ca drumul foarte bun este pe E55.
Deci, pentru cei care vor sa-l foloseasca (eu m-am dus si m-am intors pe acest drum in datele de 12.06.2011 si 24.06.2011) drumul corect este :
RUSE - BYALA - VELIKO TARNOVO - GURKOVO - PANICHEREVO (aici atentie, centrul localitatii este pavat cu piatra cubica, cam 2-3km se merge mai incet, nu sunt gropi) - NOVA ZAGORA - MLEKAREVO - NOVOSELETS - RADETSKI (aici atentie, in dreptul termocentralei sunt doua bumpere destul de putin vizibile, la distanta de aproape un km) - POLSKI GRADETS (atentie, dupa intrarea in sat virati usor dreapta NU STANGA, aici sunt cam 3 km de drum mai prost se merge cu max 80km/h) - MADRETS - DRIPCHEVO - MLADINOVO - PASTROGOR - KAPITAN ANDREEVO.
Pe acest drum am facut la dus 4 ore (ploua, nu stiam drumul, nu stiam daca-i circulat, aglomerat, nu stiam de radare) si la intors am facut 3 ore si jumatate.
Am intalnit radare numai pe portiunea RUSE - BYALA, care este o portiune circulata (drumul principal spre SOFIA si frecventat de romanii care merg in Grecia). In rest, N-AM VAZUT NICI UN ECHIPAJ DE POLITIE, NICI LA DUS NICI LA INTORS. Drumul este foarte putin circulat (cu exceptia RUSE-BYALA).Nu prea circula masini mari, nu am intalnit decat doua TIR-uri.
Cunosc drumul prin RAZGRAD - TARGOVISTE - YAMBOL (l-am facut anul trecut), dar n-as mai merge pe el, deoarece este mai sinuos (portiunea KOTEL) si accidentat.
Exista si un dezavantaj, acesta fiind vama, mult mai aglomerata decat Hamzabeyli. Am stat cam o ora in vama la dus si o ora si un sfert la intoarcere.

Despre Turcia:
M-am dus pe traseul EDIRNE - HAVSA - KESAN - KILITBAHIR (cea mai scurta traversare cu ferry, cost 18TL de masina, nu conteaza cati pasageri, sau ce masina) - CANAKKALE - AYVACIK - KUCUKKUYU. Am facut escala la AYDIN MOTEL in Kucukkuyu. Pret: 45 Euro camera pe noapte cu mic dejun si cina pentru trei persoane (doi adulti si un copil 13 ani). Distanta pana in fata la Aydin Motel din Ploiesti: 800Km.
A doua zi: KUCUKKUYU - MENEMEN -  IZMIR - SELCUK (ramasese ceva nevizitat anul trecut) - SOKE (merita oprit la acel Outlet) - MILAS - YATAGAN - MUGLA - MARMARIS . Pentru autostrada am cumparat card KGS la iesirea de la Selcuk, pana in poarta de iesire este o cladire pe dreapta, la un ghiseu se vand carduri. Am luat card cu 20TL (15 TL credit, 5TL cval card). Nu va duceti cu mai multi bani in mana, o sa spuna ca nu are decat de 50TL, cu toate ca de fapt cardul este un blanc pe care-l incarca el cu cati bani ii dati. Am gasit carduri si la statiile Shell , dar erau cu valoare fixa si n-am inteles daca se pot reincarca (nu vorbea nimeni engleza in toata statia).

Pentru cei care au timp si chef sa mai vada cate ceva:
La sfarsitul sejurului din Marmaris, am plecat pe traseul MARMARIS - DALYAN (de vazut delta) - FETHIYE (de vazut mormintele in stanca de la Telmessos) - OLUDENIZ ( de stat la plaja in Laguna Albastra, apa este un vis, dar atentie, toata plaja este cu pietricele si intrarea in apa cam stancoasa. Atat parcarea auto cat si intrarea pe plaja se platesc) - PATARA ( celebra plaja de 18Km lungime este un vis tropical. Veti gasii dune de nisip, broaste testoase, curatenie, liniste. Nu sunt pietre, nu sunt scoici, nu este galagie. Cazarea se face la mici hoteluri sau la pensiuni in satul Gelemis, la aproximativ 2Km de plaja. Preturi negociabile. Exista si un "resort" dar pretul la camere este prohibitiv. Dupa jumatate de ora de negociat am ajuns la suma de 120 Euro /camera tripla cu mic dejun. Camerele sunt foarte frumoase si mari, dar pana la urma m-am cazat la un hotel mic si cochet, cu piscina, la pretul de 25 Euro/noapte camera tripla cu mic dejun. Si, ca sa va faceti o idee despre vecini, erau doua familii de englezi si una de irlandezi care stateau o luna. Mare atentie la tantari, este o balta in apropiere)




salut!

spune-mi te rog cum e drumul de la oludeniz la patara si daca cumva ai mers mai departe, catre antalya.
sunt doua variante de traseu, insa as vrea cand plec de la oludeniz catre antalya sa vizitez patara,kaputas etc
varianta prin teritoriu e buna  si mai scurta, dar daca e drumul ok as merge pe coasta.

de stiut!

acum cateva zile, s-au intors niste prieteni de la delphin resort si au ales la intoarcere varianta ocolitoare orasului antalya(d685, prin isparta) mi-au spus ca exista o portiune de aproximativ 20 km, cu asfalt topit,care incarca cauciucurile si stropeste caroseria.
cine a fost de mai multe ori, stie despre ce vorbesc.
sfatul meu pentru cei care merg incolo, sa aleaga varianta prin burdur-antalya, mult mai rapida(drum expres 2 benzi pe sens)

#3669
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,706
  • Înscris: 17.01.2008
dacristea

Am fost anul trecut in Antalya (Lara) la ducere prin Isparta si la intoarcere prin Burdur... dar nu am intilnit zona aia.... Intradevar prin Burdur e drum predominant cu 2 benzi pe sens.... dar:
-trece prin oras
-e mai ocolit (traversezi orasul..) daca mergi spre Belek.

Anul asta mereg in Belek (mai am 6 ore pina la plecare :D ) si merg pe varianta Isparta... cel putin la dus (ideea e ca ajung in zona orasulului pe la prinz cind e aglomeratia cea mai mare....si n-am chef sa traversez orasul...)

#3670
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 dacristea, on 29th June 2011, 21:04, said:

spune-mi te rog cum e drumul de la oludeniz la patara si daca cumva ai mers mai departe, catre antalya.
sunt doua variante de traseu, insa as vrea cand plec de la oludeniz catre antalya sa vizitez patara,kaputas etc
varianta prin teritoriu e buna  si mai scurta, dar daca e drumul ok as merge pe coasta.


Din Oludeniz mergi spre Antalya pe D400. O sa ajungi lao rascruce: in stinga Antalya D350, drum prin interior si dreapte D400, drumul pe coasta, respectiv cel ce trebuie sa-l urmezi. La un moment dat o sa-ti apara un indicator catre patara. E un indicator pe fond maro.
Merita sa mergi pe coasta. Drumul este foarte bun, in mare parte cu doua benzi pe sens. Daca ai timp merita sa te mai opresti in drum: la kas, Demre, Olimpus, eventual Phaselis (desi ar fi mult mai multe de vazut). Si daca va apuca foamea pe drum, opriti-va la una din pescariile de la Ulupinar. Sint fantastice!

 leonktp, on 29th June 2011, 18:00, said:

pe 19.08 am check in belek,e a nu stiu cata oara cand ma  tot uit pe harti si m-am gandit sa plec pe 16.08 din pitesti spre turcia-belek pe ruta pitesti-canakkale-belek,repartizand astfel opririle.mentionez din capul locului ca vreau sa vad neaparat troia,efes,bergamo,etc si cam tot ce se poate vizita pe riviera turceasca.am repartizat astfel cazarile 'la ghici;' astfel,dorind sa va cer si parerea voastra:
1.pitesti-kesan
2.kesan-zona efes
3.efes-isparta
4.isparta-belek
m-am gandit la isparta sa fiu cat mai aproape de belek si sa ajung mai devreme la hotel

Daca am inteles bine, pleci pe 16 din Pitesti pina la Kesan.
In 17, dupa ce vizitezi Troia mergi spre Efes. Il vizitezi si te opresti in zona.
In 18 ti-ai propus sa ajungi din Efes la Isparta, urmind sa vizitezi Bergamo si, asa cum ai spus  "cam tot ce se poate vizita pe riviera turceasca". Aici nu cred ca se mai potriveste, din mai multe motive:
- daca tot mergi pe coasta (cea mai buna alegere) nu ai ce sa mai cauti in Isparta. Urmind coasta, treci prin Fethiye, Kas, Demre, Finike, Kemer, Antalya.
- drumul este destul de lung si foarte frumos, dar nu cred ca vei mai avea timp sa vizitezi prea multe. Si sint extraordinar de multe locuri in care merita sa te opresti...

Edited by Paperotzi, 29 June 2011 - 21:40.


#3671
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 sarojna, on 29th June 2011, 16:33, said:

stie cineva un drum ok de la antalya-pamukkale-canakkale? anul asta la intoarcere vreau sa o iau pe aici. sa dorm o oapte sau doua la pamukkale si una la canakkale, dupa care lunga pana la ploiesti.
astept recomandari.
La iesirea din orasul Antalia faci stanga pe D87 si mergi pana in Denizli.Ajuns in Denizli,in centrul orasului unde este un rond mare,faci dreapta spre Pamukale.Dupa ce pleci din Pamukale,nu mai intri in Denizli,faci dreapta pana in oras pe centura,reintri pe D87 pana in Aydin iar de aici,autostrada spre Izmir si in continuare pe drumul obisnuit.Si noi facem traseul asta dar invers,Canakkale-Izmir-Aydin-Denizli-Pamukale-Antalia.Drum bun va doresc

Edited by Jidanu, 30 June 2011 - 07:50.


#3672
dacristea

dacristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2009

 Paperotzi, on 29th June 2011, 22:38, said:

Din Oludeniz mergi spre Antalya pe D400. O sa ajungi lao rascruce: in stinga Antalya D350, drum prin interior si dreapte D400, drumul pe coasta, respectiv cel ce trebuie sa-l urmezi. La un moment dat o sa-ti apara un indicator catre patara. E un indicator pe fond maro.
Merita sa mergi pe coasta. Drumul este foarte bun, in mare parte cu doua benzi pe sens. Daca ai timp merita sa te mai opresti in drum: la kas, Demre, Olimpus, eventual Phaselis (desi ar fi mult mai multe de vazut). Si daca va apuca foamea pe drum, opriti-va la una din pescariile de la Ulupinar. Sint fantastice!



Daca am inteles bine, pleci pe 16 din Pitesti pina la Kesan.
In 17, dupa ce vizitezi Troia mergi spre Efes. Il vizitezi si te opresti in zona.
In 18 ti-ai propus sa ajungi din Efes la Isparta, urmind sa vizitezi Bergamo si, asa cum ai spus  "cam tot ce se poate vizita pe riviera turceasca". Aici nu cred ca se mai potriveste, din mai multe motive:
- daca tot mergi pe coasta (cea mai buna alegere) nu ai ce sa mai cauti in Isparta. Urmind coasta, treci prin Fethiye, Kas, Demre, Finike, Kemer, Antalya.
- drumul este destul de lung si foarte frumos, dar nu cred ca vei mai avea timp sa vizitezi prea multe. Si sint extraordinar de multe locuri in care merita sa te opresti...


multumesc paperotzi, voi incerca sa-mi conving partenerii de drum sa mergem pe coasta, chit ca sunt 100 km in plus.

 danutzu_1069, on 29th June 2011, 22:05, said:

dacristea

Am fost anul trecut in Antalya (Lara) la ducere prin Isparta si la intoarcere prin Burdur... dar nu am intilnit zona aia.... Intradevar prin Burdur e drum predominant cu 2 benzi pe sens.... dar:
-trece prin oras
-e mai ocolit (traversezi orasul..) daca mergi spre Belek.

Anul asta mereg in Belek (mai am 6 ore pina la plecare :D ) si merg pe varianta Isparta... cel putin la dus (ideea e ca ajung in zona orasulului pe la prinz cind e aglomeratia cea mai mare....si n-am chef sa traversez orasul...)


drum bun i-ti doresc!

cand revii te rog sa confirmi, sau sa infirmi pentru o informare cat mai corecta si mai actuala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate