Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14143 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#19
kporto

kporto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2006
Salut!
-pt harti auto si rute, un site f bun e www.map24.com

Sunt curios, voi cum ati procedat, ati facut rezervari online sau prin agentii?
si eu o sa plec cam pe 27 iulie in kusadasi, si nu m-am hotarat unde sa stau. am vbazut niste bungalouri la omerr villagef misto, intr-o padure de pini, stie cineva ceva de asta?
-pt hoteluri www.kusadasihotels.com

#20
Zandu

Zandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2006
Da prin agentie, chiar nu mai e nimeni de pe forum care sa plece in 19 iulie la Kusadasi cu masina???
Ceva sfaturi cu privire la tranzitarea Bulgariei?

#21
smenica

smenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.01.2006
Plec eu pe 17 iulie,la kusadasi, 2 masini din craiova.ma intereseaza ce pret are motorina pe la turci.

#22
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View PostZandu, on Jun 26 2006, 22:20, said:

Da prin agentie, chiar nu mai e nimeni de pe forum care sa plece in 19 iulie la Kusadasi cu masina???
Ceva sfaturi cu privire la tranzitarea Bulgariei?


Shell V Power, anul trecut 2,22 Lire. Adica vreo 48.000. Dar nu ai mai intalnit motorina ca aia, ai sa vezi. Zbori.
E superb sa treci Dardanelele cu bacul. Eu am plecat la 6 din Bucuresti si la 7 seara eram trecut deja. Am dormit la o pensiune, dintr-un lant de pensiuni pot spune exact cum iesi din Canakale. Ozun, parca. E o starduta pe partea dreapata si pe acolo sunt una langa alta pe malul apei. Aici aveau picina, free, si am dat 25 din 30 cat ceruse dolari pe noaptea aia. Am tras o baie cu niste americani....mama-mama. A, au fost tzantzari. Luati Off doar pt zona aia.
Cand iesiti din Izmir nu veti gasi nici un indicator spre Kusadasi, asa ca o luati spre Aydin. Daca va inscrieti rau pe colaceii aia de pe autstrada, ca la americani facuti, 2-3 ore o sa va chinuiti sa veniti la loc. La ora 10 la Izmir erau 40 de grade(recomand folii antitermice pe geamuri, acolo fac toti banii-3M-LLumar). A, "I"-urile fara punct din cuvante si nume de localitati se pronunta "ă". Deci "Aidăn" si Kușadasă". Asta ca sa nu starniti zambete. A, peste tot, la toate benzinariile si magazinele o sa fiti intampinati cu Hagi si Popescu. Mai ales de "gimbombom". Dar nu va lasati dusi de val ca o sa intalniti si dusmani de moarte. Dar nu pt noi. Intre ei se injura. O sa fiti super aparati si protejati de o politie speciala, turistica. Daca un cersertor, daca prin absurd apare, va acosteaza, cand vreti sa va uitati la el dupa ce faceti 10 pasi nu mai e.

Mama cate sunt de spus.

Negociati in bazar la sange. Ei sunt invatati cu cruiser-ele ce vin cu bogatasi. Pentru romani bulgari, sarbi lasa mult din pret. Dar sa insistati. O haina de piele lunga, superba, de la 380 de Euro s-a luat cu 150. Geaca pentru copil de la 80 de Euro, cu 30. Deja eram recunoscuti si strigati pe nume. Onoratile invitatiile de a intra in magazinele lor si de a le bea ceaiul. Ei se falesc in fata celorlalti comercianti si prin faptul ca sunt vizitati. Nu sunteti obligati sa cumparati. Sunt insistenti dar nu rau intentionati. Asa ca vorbiti frumos cu ei dar hotarat. Sa vada ca stii ce vrei de la viata.

Vizitati Efesul, dusi la deal pe gratis cu o masina guvernamentala dar cu conditia sa vizitezi la alegere o fabrica de marochinarie de artizanat sau de bijuterii facute manual. Pe asta am ales-o. Parca eram in Zona 51. Poti si cumpara dar nu la gram. In Efes, ziua, temperatura ajunge la 50 de grade, asa ca luati apa cu voi.
La Maryemana e o incarcatura spirituala, dar c-am atat. La biserica Sf. Ioan de la Cesme nu am mai fost ca am vazut-o cu benoclul de pe munte.
Distractii sa stiti ca nu prea sunt. Toti irlandezii, olandezii, englezii stau la terase si beau si mananca. Nu va asteptati la panarama de pe litoralul romanesc. De asta, daca sunteti singuri, s-ar putea sa va plictisiti.
A, faina tare Fanta la ei. Mai dulce, mai portocalie. Si sa va faceti cumparaturile principale din supermarket, dar sa nu fiti vazuti la receptie ca veniti cu produse din afara ca se fac foc. Sa va feriti. Ei pot sa va aduca de toate, se lauda, dar si mai scump.
Eu am fost la hotel "Ayma" cu 4* .
Era mishto seara ca iti dadeau masa pe hotel si vedeai apusul , marea Egee, Insula Samos (pe care o puteti vizita cu 10 Euro viza), racoriti de briza, etc.
Hai gata, mai aflati si voi.
Concediul placut, ... si mie. Anul asta il fac tot cu masina dar are 7000 e km, nu 3000.

Aaaaa, o sa gasiti autostrazile (ca sa nu se topeasca) date din belsug cu piatra alba. Aia cu taxiurile nu au nici o treba. Atentie la faruri, proiectioare si parbrize. Macar pe primele 2 protejatile cu o folie de plastic incolor.

View PostZandu, on Jun 26 2006, 22:20, said:

Da prin agentie, chiar nu mai e nimeni de pe forum care sa plece in 19 iulie la Kusadasi cu masina???
Ceva sfaturi cu privire la tranzitarea Bulgariei?

Jacmaneala pe faza la vama. F f f f f mofturosi. Cineva spunea sa ceri si sa pastrezi chitanta de la rovigneta ca o sa-ti ceara sa o platesti si la venit. Politaii stau cu pistoalele .... radar dupa copaci. Am avut detector dar nu mi-a trebuit. Ori era prea dimineata ori, nu stiu ce sa zic. Toti pe langa care treceam stateau cu masinile camuflate si ei vorbeau de zor. Sinistra si saraca tara. Nu o sa-ti vina sa crezi ca se cred la egalitate cu noi. Mai ales cand e vorba de intrat in UE. Ma refer aici si la moralitatea si comportamentul vamesilor. Suntem oi de muls. Mai ales ca stiu si ei ca trecem doar pe la ei, nici macar motorina nu cumparam da' sa mai si cheltuim bani la ei. Doar acum s-au apucat unii cu nisipurile lor de ....aur. Eu nu ma duc la ei ca stiu ca ma duc, ... la baraj. Scarbosi. Nu mai pot sa-i sufar.

A, daca ai cu tine pe cineva cu rau de masina, la trecerea balcanilor o sa ai surprize daca mergi ca la WRC. In varf e o caricatura de han(acolo ne-am oprit sa ... ne mancam mancarea) si au un dinozaur din tabla cu ... un falus cu capisonul de un ros aprins. Nu stiu, dar nici nu m-am interesat, ca sigur vorbeam singur, sa aflu ce cauta un dinosaur in muntii Balcani. Pe langa ceafa lata mai sunt stramosi si cu dinosaurii ??
Bafta.


Info pt toti. Incercati sa stati la hotel EFES. E scump, e super, e in afara statiunii. Se vede cand va apropiati de Kusadasi. Are acolo tot ce trebuie in schimb. Disco, magazine, etc. Statiunea in 2-3 vizite e ... gata. Putina, spre 0 distractii pt copii. Doar Aqualand-ul care cica e convenabil. dar trebuie stat TOATA ziua in el.
Sa nu faceti greseala sa va luati hotel, camera, fara aer conditionat. Dupa plaja, si numai, e o binecunatare. Au si astia o calduraaaaa.
Gata, mi-a ajuns Turcia, data viitoare am sa vad si cei de capu' Greciei.

Maaaama cat am scris si eu care vroiam sa zic doar 2 vorbe.

Edited by Gabryel, 28 June 2006 - 23:25.


#23
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Rog moderatorul sa-l stearga pe primul. Am mai dat niste detalii in asta. Nu stiu de ce nu m-a lasat sa-l editez pe primul. Merci.


View Postsmenica, on Jun 26 2006, 22:20, said:

Plec eu pe 17 iulie,la kusadasi, 2 masini din craiova.ma intereseaza ce pret are motorina pe la turci.


Shell V Power, anul trecut 2,22 Lire. Adica vreo 48.000. Dar nu ai mai intalnit motorina ca aia, ai sa vezi. Zbori. Taxa pentru viza, cand intri in Turcia e 10$ de persoana indiferent de varsta. Se plateste pe dreapta la niste ghisee inainte de a ajunge la bariere, iti lipesc niste timbre cu valoarea asta.
E superb sa treci Dardanelele cu bacul. Eu am plecat la 6 din Bucuresti si la 7 seara eram trecut deja. Am dormit la o pensiune, dintr-un lant de pensiuni pot spune exact cum iesi din Canakale. Ozun, parca. E o starduta pe partea dreapata si pe acolo sunt una langa alta pe malul apei. Aici aveau picina, free, si am dat 25 din 30 cat ceruse dolari pe noaptea aia. Am tras o baie cu niste americani....mama-mama. A, au fost tzantzari. Luati Off doar pt zona aia.
Cand iesiti din Izmir nu veti gasi nici un indicator spre Kusadasi, asa ca o luati spre Aydin. Daca va inscrieti rau pe colaceii aia de pe autstrada, ca la americani facuti, 2-3 ore o sa va chinuiti sa veniti la loc. La ora 10 la Izmir erau 40 de grade(recomand folii antitermice pe geamuri, acolo fac toti banii-3M-LLumar). A, "I"-urile fara punct din cuvinte si nume de localitati se pronunta "ă". Deci "Aidăn" si Kușadasă". Asta ca sa nu starniti zambete. A, peste tot, la toate benzinariile si magazinele o sa fiti intampinati cu Hagi si Popescu. Mai ales de "gimbombom". Dar nu va lasati dusi de val ca o sa intalniti si dusmani de moarte. Dar nu pt noi. Intre ei se injura. O sa fiti super aparati si protejati de o politie speciala, turistica. Daca un cersertor, daca prin absurd apare, va acosteaza, cand vreti sa va uitati la el dupa ce faceti 10 pasi nu mai e.

Mama cate sunt de spus.

Negociati in bazar la sange. Ei sunt invatati cu cruiser-ele ce vin cu bogatasi. Pentru romani bulgari, sarbi lasa mult din pret. Dar sa insistati. O haina de piele lunga, superba, de la 380 de Euro s-a luat cu 150. Geaca pentru copil de la 80 de Euro, cu 30. Deja eram recunoscuti si strigati pe nume. Onoratile invitatiile de a intra in magazinele lor si de a le bea ceaiul. Ei se falesc in fata celorlalti comercianti si prin faptul ca sunt vizitati. Nu sunteti obligati sa cumparati. Sunt insistenti dar nu rau intentionati. Asa ca vorbiti frumos cu ei dar hotarat. Sa vada ca stii ce vrei de la viata.

Vizitati Efesul, dusi la deal pe gratis cu o masina guvernamentala (faceti numai drumul de intoarcere catre parcarea unde v-ati lasat masina, in vale) dar cu conditia sa vizitezi la alegere o fabrica de marochinarie de artizanat sau de bijuterii facute manual. Pe asta am ales-o. Parca eram in Zona 51. Poti si cumpara dar nu la gram. In Efes, ziua, temperatura ajunge la 50 de grade, asa ca luati apa cu voi.
La Maryemana e o incarcatura spirituala, dar c-am atat. La biserica Sf. Ioan de la Cesme nu am mai fost ca am vazut-o cu binoclul de pe munte.
Distractii sa stiti ca nu prea sunt. Toti irlandezii, olandezii, englezii stau la terase si beau si mananca. Nu va asteptati la panarama de pe litoralul romanesc. De asta, daca sunteti singuri, s-ar putea sa va plictisiti.
A, faina tare Fanta la ei. Mai dulce, mai portocalie. Si sa va faceti cumparaturile principale din supermarket, dar sa nu fiti vazuti la receptie ca veniti cu produse din afara ca se fac foc. Sa va feriti. Ei pot sa va aduca de toate, se lauda, dar si mai scump.
Eu am fost la hotel "Ayma" cu 4* .
Era mishto seara ca iti dadeau masa pe hotel si vedeai apusul , marea Egee, Insula Samos (pe care o puteti vizita cu 10 Euro viza), racoriti de briza, etc.
Hai gata, mai aflati si voi.
Concediul placut, ... si mie. Anul asta il fac tot cu masina dar are 7000 e km, nu 3000.

Aaaaa, o sa gasiti autostrazile (ca sa nu se topeasca) date din belsug cu piatra alba. Aia cu taxiurile nu au nici o treba. Atentie la faruri, proiectioare si parbrize. Macar pe primele 2 protejatile cu o folie de plastic incolor.

View PostZandu, on Jun 26 2006, 22:20, said:

Da prin agentie, chiar nu mai e nimeni de pe forum care sa plece in 19 iulie la Kusadasi cu masina???
Ceva sfaturi cu privire la tranzitarea Bulgariei?

Jacmaneala pe faza la vama. F f f f f mofturosi. Cineva spunea sa ceri si sa pastrezi chitanta de la rovigneta ca o sa-ti ceara sa o platesti si la venit. Politaii stau cu pistoalele .... radar dupa copaci. Am avut detector dar nu mi-a trebuit. Ori era prea dimineata ori, nu stiu ce sa zic. Toti pe langa care treceam stateau cu masinile camuflate si ei vorbeau de zor. Sinistra si saraca tara. Nu o sa-ti vina sa crezi ca se cred la egalitate cu noi. Mai ales cand e vorba de intrat in UE. Ma refer aici si la moralitatea si comportamentul vamesilor. Suntem oi de muls. Mai ales ca stiu si ei ca trecem doar pe la ei, nici macar motorina nu cumparam da' sa mai si cheltuim bani la ei. Doar acum s-au apucat unii cu nisipurile lor de ....aur. Eu nu ma duc la ei ca stiu ca ma duc, ... la baraj. Scarbosi. Nu mai pot sa-i sufar.

A, daca ai cu tine pe cineva cu rau de masina, la trecerea balcanilor o sa ai surprize daca mergi ca la WRC. In varf e o caricatura de han(acolo ne-am oprit sa ... ne mancam mancarea) si au un dinozaur din tabla cu ... un falus cu capisonul de un ros aprins. Nu stiu, dar nici nu m-am interesat, ca sigur vorbeam singur, sa aflu ce cauta un dinosaur in muntii Balcani. Pe langa ceafa lata mai sunt stramosi si cu dinosaurii ??
Bafta.


Info pt toti. Incercati sa stati la hotel EFES. E scump, e super, e in afara statiunii. Se vede cand va apropiati de Kusadasi. Are acolo tot ce trebuie in schimb. Disco, magazine, etc. Statiunea in 2-3 vizite e ... gata. Putzina, spre 0, distractii pt copii. Doar Aqualand-ul e convenabil. Dar trebuie stat TOATA ziua in el.
Sa nu faceti greseala sa va luati hotel, camera, fara aer conditionat. Dupa plaja, si numai, e o binecunatare. Au si astia o calduraaaaa.
Gata, mi-a ajuns Turcia, data viitoare am sa vad si cei de capu' Greciei.

Maaaama cat am scris si eu care vroiam sa zic doar 2 vorbe. Sunt tare obosit
Ciao.

Edited by Gabryel, 29 June 2006 - 00:24.


#24
ddaniel

ddaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2006
Salut

Tocmai ne-am intors dintr-o vacanta superba in Turcia (Kusadasi), continuata cu o minivacanta, la intoarcere, pe litoralul bulgaresc (Sunny Beach si Albena). Am calatorit cu masina personala, doi adulti cu un copil.

Am plecat la ora 04.00 din Bucuresti, la ora 05.00 eram deja trecuti de granita Giurgiu-Ruse. Nici un fel de probleme la granita, surprinzator vamesii bulgari foarte amabili si expeditivi. Nici vorba de spaga sau sicane. Inca o data m-am convins ca exista mult subiectivism si foclor in unele post-uri de pe website-uri.

Drumul pana la Edirne, cu exceptia a aprox. 15-20 km, a fost foarte bun (fara exagerare). Ruta a fost: Ruse-Byala-Veliko Tarnovo (oras superb)- Nova Zagora-Svillengrad-Edirne. Pe tot drumul nu am intalnit echipaje de politie sau radare (ascunsi sau cu ...radare pistol la panda !!!..). Viteza de croaziera, din motive de economie, a fost de 100 km/h. Motorina am alimentat la bulgari de la Shell cu 1.7 leva/l. In Bulgaria, spre deosebire de Turcia, multi vorbesc limba engleza. Curatenia pe drumurile bulgaresti este surprinzatoare! Diferenta de civilizatie, si in cele mai prapadite sate, am vazut oameni care traversau strada sa arunce o hartie la cosul de gunoi!!! Peisajul montan, de-alungul traseului urmat, a fost, de asemenea, superb.

La ora 11.00 eram la granita cu Turcia. Din nou nici un fel de probleme cu vamesii bulgari, care chiar si la acest punct de trecere vorbeau limba romana! Surprizele neplacute au inceput la vama turca, mizeria din jur si comportamentul neprofesionist. Sa vedeti la astia nesimtire si indolenta! Ne-au tinut la frontiera, din incompetenta lor, aproximativ 1 ora si 45 minute timp in care, ne-au ratacit actele, nu intelegeau nimic in engleza si nici nu-si bateau capul cu asa ceva, nici macar sa faca diferenta intre numele meu (Daniel) si al sotiei (Daniela). De la aceste nume am avut probleme pana la iesirea din Turcia! Dupa ce am asteptat in haos acest timp, nevasta-mea si-a asumat riscul de a-si folosi farmecul pentru a scapa de ultima corvoada...controlul bagajelor! L-a aburit pe turcalet cu zambetul si in final am reusit sa trecem frontiera! Acest lucru avea sa ne coste, la intoarcere, destul de scump totusi. Imbecilul de turcalet trecuse masina pe pasaportul sotiei si nu pe al meu! Evident la intorcere nu ne-au mai lasat sa trecem pentru ca ...chipurile masina nu era a mea, eu eram soferul, talonul pe numele meu, dar nu pe pasaport, deci ... problem!

Turcia tara splendida, dar mizeria si gunoaiele de pe marginea drumurilor identica cu Romania. Nu va asteptati ca in cazul in care va rataciti pe aiurea cineva sa cunoasca o boaba de engleza. Am patit-o, am intrbat cativa tipi tineri in jur de 20 ani cum pot ajunge la Canakkale dar pur si simplu mi-au intors spatele cand au auzit limba engleza. Drumurile in Turcia, desi proaspat refacute, sunt foarte proaste! Nu se compara cu drumurile noastre din Romania (cele europene)! Exceptie fac autostrazile. Pe acestea se plateste in jur de 1.5 lire. Circulatia prin Izmir este infernala, atentie sa nu ratati iesirea catre destinatia finala! Ruta catre Kusadasi este Edirne-Uzunkopru-Kesan-Eceabat-Canakkale-Izmir-Torbali-Kusadasi. La iesirea din Izmir sa va inscrieti pe autostrada catre Aydin.

La intoarcere am urmat ruta Kusadasi-Izmir-Canakkale-Malko Tarnovo-Burgas-Varna-Albena-Mangalia pe litoralul bulgaresc unde am mai petrecut 3 zile de vis. Trecerea la vama turca a fost un cosmar (eventual o sa vi-l descriu altadata) iar la bulgari si la romani exemplara! Bravo lor! Competenti si cu alta mentalitate!  M-a impresionat ordinea de la vama romaneasca (Vama Veche) unde pur si simplu nu era nevoie sa cobori din masina pentru formalitatile de trecere. Vamesii lucrau ei, nu te obligau pe tine sa alergi de la un ghiseu la altul, aveau statii Motorola si conlucrau foarte bine intre ei directionand fluxul de masini (relativ mare).

Ca sa nu va plictisec, o sa mai postez alte detalii mai tarziu.

Best regards!

#25
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View Postddaniel, on Jun 29 2006, 09:35, said:

Salut

Tocmai ne-am intors dintr-o vacanta superba in Turcia (Kusadasi), continuata cu o minivacanta, la intoarcere, pe litoralul bulgaresc (Sunny Beach si Albena). Am calatorit cu masina personala, doi adulti cu un copil.

Am plecat la ora 04.00 din Bucuresti, la ora 05.00 eram deja trecuti de granita Giurgiu-Ruse. Nici un fel de probleme la granita, surprinzator vamesii bulgari foarte amabili si expeditivi. Nici vorba de spaga sau sicane. Inca o data m-am convins ca exista mult subiectivism si foclor in unele post-uri de pe website-uri.

Drumul pana la Edirne, cu exceptia a aprox. 15-20 km, a fost foarte bun (fara exagerare). Ruta a fost: Ruse-Byala-Veliko Tarnovo (oras superb)- Nova Zagora-Svillengrad-Edirne. Pe tot drumul nu am intalnit echipaje de politie sau radare (ascunsi sau cu ...radare pistol la panda !!!..). Viteza de croaziera, din motive de economie, a fost de 100 km/h. Motorina am alimentat la bulgari de la Shell cu 1.7 leva/l. In Bulgaria, spre deosebire de Turcia, multi vorbesc limba engleza. Curatenia pe drumurile bulgaresti este surprinzatoare! Diferenta de civilizatie, si in cele mai prapadite sate, am vazut oameni care traversau strada sa arunce o hartie la cosul de gunoi!!! Peisajul montan, de-alungul traseului urmat, a fost, de asemenea, superb.

La ora 11.00 eram la granita cu Turcia. Din nou nici un fel de probleme cu vamesii bulgari, care chiar si la acest punct de trecere vorbeau limba romana! Surprizele neplacute au inceput la vama turca, mizeria din jur si comportamentul neprofesionist. Sa vedeti la astia nesimtire si indolenta! Ne-au tinut la frontiera, din incompetenta lor, aproximativ 1 ora si 45 minute timp in care, ne-au ratacit actele, nu intelegeau nimic in engleza si nici nu-si bateau capul cu asa ceva, nici macar sa faca diferenta intre numele meu (Daniel) si al sotiei (Daniela). De la aceste nume am avut probleme pana la iesirea din Turcia! Dupa ce am asteptat in haos acest timp, nevasta-mea si-a asumat riscul de a-si folosi farmecul pentru a scapa de ultima corvoada...controlul bagajelor! L-a aburit pe turcalet cu zambetul si in final am reusit sa trecem frontiera! Acest lucru avea sa ne coste, la intoarcere, destul de scump totusi. Imbecilul de turcalet trecuse masina pe pasaportul sotiei si nu pe al meu! Evident la intorcere nu ne-au mai lasat sa trecem pentru ca ...chipurile masina nu era a mea, eu eram soferul, talonul pe numele meu, dar nu pe pasaport, deci ... problem!

Turcia tara splendida, dar mizeria si gunoaiele de pe marginea drumurilor identica cu Romania. Nu va asteptati ca in cazul in care va rataciti pe aiurea cineva sa cunoasca o boaba de engleza. Am patit-o, am intrbat cativa tipi tineri in jur de 20 ani cum pot ajunge la Canakkale dar pur si simplu mi-au intors spatele cand au auzit limba engleza. Drumurile in Turcia, desi proaspat refacute, sunt foarte proaste! Nu se compara cu drumurile noastre din Romania (cele europene)! Exceptie fac autostrazile. Pe acestea se plateste in jur de 1.5 lire. Circulatia prin Izmir este infernala, atentie sa nu ratati iesirea catre destinatia finala! Ruta catre Kusadasi este Edirne-Uzunkopru-Kesan-Eceabat-Canakkale-Izmir-Torbali-Kusadasi. La iesirea din Izmir sa va inscrieti pe autostrada catre Aydin.

La intoarcere am urmat ruta Kusadasi-Izmir-Canakkale-Malko Tarnovo-Burgas-Varna-Albena-Mangalia pe litoralul bulgaresc unde am mai petrecut 3 zile de vis. Trecerea la vama turca a fost un cosmar (eventual o sa vi-l descriu altadata) iar la bulgari si la romani exemplara! Bravo lor! Competenti si cu alta mentalitate!  M-a impresionat ordinea de la vama romaneasca (Vama Veche) unde pur si simplu nu era nevoie sa cobori din masina pentru formalitatile de trecere. Vamesii lucrau ei, nu te obligau pe tine sa alergi de la un ghiseu la altul, aveau statii Motorola si conlucrau foarte bine intre ei directionand fluxul de masini (relativ mare).

Ca sa nu va plictisec, o sa mai postez alte detalii mai tarziu.

Best regards!



        Am ramas cu gura cascata la cele relatate de dumneata.Am fost de nenumarate ori cu masina personala in Turcia,mai precizez ca sotia mea este turcoaica si as putea avea o doza de subiectivism,insa toate aprecierile negative pe care le faci cu privire la partea...turca a sejurului dumitale m-au lasat perplex!Inclin sa cred ca o eventuala "neintelegere" cu vama turca sau mai stiu eu cine ti-au influentat in mod negativ relatarea!Mai mult antagonismul dintre relativul "bine" in Bulgaria,Romania si "mizeria" in Turcia pun intr-o lumina si mai proasta pe cea din urma!Am certitudinea ca te inseli,asta daca standardele tale nu sunt total diferite de ale majoritatii!

        Mentionez ca nu vreau sa te jignesc in nici un fel!Pe parcursul sejururilor mele in Turcia am intalnit un profesionalism desavarsit,nicidecum nu pot spune acelasi lucru de bulgari.Nu,nu mai continui caci mi se pare ca am citit o anagrma in povestea ta!Oricum,iti respect opinia si dreptul de a spune ce vrei cu toate ca s-ar putea sa nu fiu de acord cu tine!

        Celorlalti va spun o mica povestioara care spune multe,cred eu: Tatal meu avea o idee preconceputa despre turci,nu una tocmai grozava!Dupa ce am fost in Turcia sa cerem mana sotiei mele,intr-una din zile o persoana l-a intrebat cum a fost..a spus totul intr-o fraza:"Acum..la aproape 60 de ani(varsta) mi s-au deschis noi orizonturi,dupa tot ce am vazut si dupa toate experientele placute si surprinzatoare avute!..."

#26
ddaniel

ddaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2006
Intr-adevar aceasta este doar parerea mea!

Oricum, recomand la oricine o vacanta in Turcia. Asa cum am mentionat anterior, aceasta tara este de vis, dar serviciile pe care noi le-am primit acolo nu s-au comparat cu cele din Bulgaria! Pentru informare doar, am avut cazare si demipensiune la hotelul TURKAD ***+, proaspat renovat si, in ciuda a ceea ce se spune pe site-uri despre Turcia, intr-adevar de aceasta categorie (camera imensa, toate camerele cu vedere la mare, chiar pe plaja Ladies Beach, piscina proprie superba, AC in camera, TV in camera, frigider, uscator de par, etc.). Pe parcursul sejurului am stat si in hoteluri de 4 stele (la hotelul PAM din Pamukkale) si nu erau mari diferente. Oricand m-as intoarce la hotel TURKAD. By the way, site-ul hotelului nu este actulizat si consider asta un mare pacat...deci...iarasi este vorba despre profesionalism (de mentionat ca si mobilierul a fost schimbat in totalitate si, spre surprinderea noastra, acesta este din lemn masiv!). Dar, probabil ca au deja prea multi clienti si nu considera ca reclama le-ar mai putea imbunatati cifra de afaceri.

Ce ne-a impresionat cel mai mult la mentalitatea turcilor se poate exemplifica prin urmatorul eveniment:

Intr-una din excursiile pe care le-am rezervat la Pamukkale (cu autocarul) ne-am pierdut cheia si telecomanda de la masina. Evident ne-am dat seama de acest lucru dupa ce deja autocarul ne adusese la hotel si plecase la garajul agentiei. In disperare am sunat ghidul, care la randul lui asunat agentia, care la randul ei a sunat soferul, care...la randul lui, a doua zi a venit cu cheile la receptie! Nu stiu daca in alta tara se putea intampla acest lucru! Tot respectul. Nu mai spun ca ai fi putut sa-ti lasi masina cu usile descuiate si cheia in contact fara sa-ti faci griji.

Cu toate acestea, inca o data mentionez ca am fost tratati mult mai bine la bulgari care, sub nici o forma nu faceau diferente intre clientii olandezi, germani, britanici sau romani cazati in acel hotel (Laguna Garden din Albena). Iar serviciile si mancarea au fost net superioare. La turci, la hotelul mentionat, se simtea in atitudinea personalului o urma vaga de ... nu stiu cum sa-i zic...politicos superioritate fata de turistii romani (putini la numar) fata de cei de alte nationalitati. Ba chiar, in primele doua zile, au incercat sa ne pacaleasca in ceea ce priveste servitul mesei. Dupa aceste doua zile, o domna romanca de toata isprava a reclamat in Romania, la agentia prin care am facut rezervarea, acest lucru si lucrurile s-au rezolvat imediat la interventia agentiei romanesti. De ce a fost nevoie de acest lucru? Nu stiu sa va raspund.

Ar mai fi foarte multe de spus despre aceasta vacanta, despre Efes, Pamukkale, Templul zeitei Artemis, peisajul spectaculos de pe coasta mediteranei, etc. Oricum, 10 zile cat am stat in Turcia nu au fost suficiente!

Ca informatii utile, preturile atat in Turcia cat si in Bulgaria sunt sensibili mai mari ca pe litoralul romanesc dar, evident, cand te inhami la o astfel de calatorie nu trebuie sa te astepti la altceva. Pret motorina in Turcia intre 2 si 2.34 lire/litru (1 lira turceasca=aprox. 1,85 RON), o bere EFES intre 2,5 si 4 lire, etc.

All in all, a fost cea mai tare excursie pe care am efectuat-o pana acum. Ceva asemanator am trait in Kuweit, dar Turcia este muuult mai frumoasa!

Cam atat....si n-am sa va mai deranjez.

La revedere...sau Gule gule si Tesekkur Ederim Turcia!

No offense!  :coolspeak:

#27
katerinka

katerinka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2006
Salut, cine imi poate spune care mai sunt preturile la combustibil in Turcia anului 2006. Am auzit multe variante care mai de care mai "interesante"  :confuzzled: .

#28
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postddaniel, on Jun 29 2006, 09:35, said:

Salut

Nici un fel de probleme la granita, surprinzator vamesii bulgari foarte amabili si expeditivi. Nici vorba de spaga sau sicane. Inca o data m-am convins ca exista mult subiectivism si foclor in unele post-uri de pe website-uri.

!


Da, ma uit la ce-ai scris si vad ca ai dreptate. Ai stat 1.45 ore la turci si deja ii desfiintezi. Vad ca si ".Cris.M." si-a dat sema de corectitudinea ta. Eu am stat 2 ceasuri la Ruse si 3 la Capitan Andreevo cu tot cu vama la turci. S-o fi miscand turcii mai incet dar s-au comportat superpoliticos. Nu ne poti acuza de subiectivism, ci doar ca ai avut noroc, nu de vamesi de treaba la bulgari, ci de niste sclifositi care nici nu te-au bagat in seama. A, sau credeai ca se uita la tine ca la o personalitate din fata careia trebuiau sa plece din vama, nu ?  Sa fi vazut faze cu niste baieti in vama la Giurgiu. Ce le-au putut face aia, este de neimaginat, ca la urma sa le de-a voie sa treaca. I-au dat afara din rand si i-au tinut pana cand am terminat mai toti. Si nu iau controlat daca se crede asta. Se cred niste dumnezei, cu ceafa lata. Eu nu am vazut prea multi bulgari, ca astia au program ca in tarile arabe, calduroase. Pana la 10 am mai vazut cate unul la poarta pe bancuta dar dupa aia nici tzipenie de om. Da' sa-i mai vad ca arunca hartii la cos... . Alta curiozitate. Pe nimeni, dar pe nimeni nu am mai auzit sa alimenteze la bulgari. Tu de ce ai facut-o? Te numesti cumva "Danielov". Ma rog intram in alte chestii.
Am scris fiecare ce-am patit.
S-ar putea ca cineva sa pateasca ce-am patit eu.
Altcineva sa treaca cum ai trecut tu.
Dar sa ne acuzi de subiectivism, ... . Ma rog. Asta ai inteles tu, asta e.
Pacat.
Ne-ai jignit.

Servicii le hotel, si mai ales in legatura cu mancarea tzine de bucatarul de acolo. Amabilitatea personalului, si ea tine de la hotel la hotel, de la om la om. La noi erau invatati sa nu se vada. Niciodata nu-i vedeai. Cand faceau curat in camera, la si in piscina, pe nisip, etc., nimeni nu stie. Dar de facut se facea in fiecare zi.

A, cum de ai vazut cum trec strada bulgarii sa arunce hartiile la cos si pe politisti nu i-ai vazut pititzi (cand am trecut eu inca nu se puse-se pe treaba se pare) prin parcarile insirate pe drum ? (E o intrebare retorica) Curios. Se pare ca fiecare vedem ce ne palce. Sau nu.

Pentru cine ma mai acuza de subiectivism. Ca eu zic ca e fain acolo, bla-bla-bla.
Mi-a placut Turcia dar nu ma mai duc. Nu prea iti ofera distractii. Am alte destinatii de vazut. Si sunt asa de multe... .

Edited by Gabryel, 29 June 2006 - 14:14.


#29
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003

View Postddaniel, on Jun 29 2006, 09:35, said:

Salut


Am plecat la ora 04.00 din Bucuresti, la ora 05.00 eram deja trecuti de granita Giurgiu-Ruse. Nici un fel de probleme la granita, surprinzator vamesii bulgari foarte amabili si expeditivi. Nici vorba de spaga sau sicane. Inca o data m-am convins ca exista mult subiectivism si foclor in unele post-uri de pe website-uri.

De trei ori am fost la greci de atatea ori am avut probleme la granita cu bulgarii. Sunt niste nesimtiti care stau numai la spaga. Ceea ce spui tu cred ca sunt exceptii care intaresc regula

#30
danutro

danutro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.07.2006
Am fost la Kusadasi anul trecut in august, cu masina personala. Am ales sa plec fara rezervari din Romania si am fost inspirat, deoarece la agentiile locale se gasesc oferte mai convenabile de cazare, pentru toate buzunarele, deci NU va faceti probleme ca odata ajunsi acolo nu veti avea de unde sa alegeti. Spun sa alegeti pt. ca eu am fost plimbat de reprezentantul unei agentii turcesti pe la 4-5 hoteluri pt. a ma decide la care vreau sa stau. Am ales hotel Ayma - 4 stele turcesti(echivalentul unui 3 stele romanesc), cu aer conditionat, minifrigider, seif, pat dublu, camera spatioasa cu vedere la piscina si nu mi-a parut deloc rau. 50Euro/zi pentru camera si demipensiune (bufet suedez) pentru DOUA persoane. Tin sa precizez ca reprezentantul agentiei a fost extrem de amabil si comisionul agentiei a fost achitat de hotel, adica din cei 250Euro pe care i-am achitat pentru 5 nopti!
Drumul atat prin Bulgaria cat si prin Turcia a fost fara probleme, dar tin sa precizez ca pe drumurile bulgarilor nu prea exista indicatoare. Adik te poti trezi la o rascruce fara nici un indicator, caz in care vei alege directia dupa flerul personal pana la prima localitate, unde ai posibilitatea sa afli daca esti pe drumul cel bun sau trebuie sa te intorci (
Acum despre drum cate ceva...
Aviz celor interesati sa plece cu masina ca benzina in Turcia costa intre 1.99-2.15 lire turcesti adik vreo 65000-67000 ROL ! Scump domne' scump!
Nu am avut probleme in nici o vama, cu exceptia faptului ca un bulgar cu ceafa groasa(nu era vames totusi) m-a tzepuit dandu-mi o vigneta de 4Euro in loc de una de 10Euro cum cerusem si platisem. Mi-a fost sila sa ma intorc sa-i fac scandal, era 6 dimineatza si il trezisem ca sa cumpar vigneta.
Se pare ca si bulgarii sunt preocupati de imaginea vamilor lor in ceea ce priveste obiceiul de a pretinde spaga 5-10Euro turistilor ca sa nu-i controleze, pt. ca in vami exista afise cu nr. de telefon la care poti suna gratuit sa reclami vreun aspect de acest gen.
Nu am fost controlat decat la intoarcerea in RO de vamesul bulgar. A controlat vreo 5-10 minute prin portbagajul masinii, dar nu a cerut nimic. In vama turceasca totul OK, intrati in cladirea vamii cu pasapoartele si actele masinii. Nici macar nu au iesit sa vada masina, ce sa mai vorbesc de control...
Am ales sa nu innoptez pe drum si am condus din Constanta pana in Kusadasi doar cu opriri de 15-20 minute la 3-4 ore. Greu, dar nu imposibil. Nu am intalnit radare, nu am fost niciodata oprit de politisti. Cu exceptia a doua scurte rataciri care m-au intarziat am ajuns cu bine in statiune.
Daca nu aveti rezervari din tara e bine de retinut ca turcu' nu lucreaza inainte de ora 09.00 dimineata. Totul e inchis pana la 9-9.30 a.m. , deci calculati-va timpul astfel incat sa ajungeti dupa aceasta ora acolo.
Statiunea in sine este ... super. Exotica, pitoreasca, originala si plina de viata. Nu am fost in Grecia, dar din ce am vazut prin poze cred ca nici una din statiunile grecesti nu poate fi comparata cu Kusadasi.
In ceea ce priveste demipensiunea ...
Mancare multa ....
Dimineata: salam(bun), oua fierte, branza de vreo 2-3 feluri (f. buna), rosii, masline de vreo 2-3 feluri (bune), unt, 4-5 sortimente de gem (f. bune), cafea si suc de portocale, pepene, mai multe feluri de paine, lapte, ceai, etc. Totul la discretie, curat.
Seara masa se servea pe terasa de deasupra hotelului de unde puteai vedea statiunea panoramic. Super!
Ca meniuri, vreo 12-13 feluri de salate, supe, paste diverse, peste pregatit in diferite moduri, multe verdeturi, legume, mancaruri traditionale gatite, carne nu foarte multa dar suficienta. Eu unul i-am iertat ca nu se inghesuiau sa ofere friptane pt. ca au oferit din abundenta dulciuri. Muulte si diferite. Si buuuuune ! In fiecare seara pepenele era nelipsit si la discretie. Bauturile contracost si scumpe. Preferam sa ies in oras si sa beau la preturi similare ceva la o terasa pe malul marii.
Am observat totusi ca f. multi turisti europeni mancau numai salate si fructe evitand carnea.
Ca excursii se merita Pamukkale, Efes(pranz inclus in pretul excursiei).
Nu ratati ADALAND - cel mai mare parc acvatic din Europa.
La terase obisnuite(fara fitze) se poate manca f. bine cu 6 Euro de persoana (piept de pui la gratar sau jumatate de pui+cartofi prajiti+orez+salata+ suc sau bere la alegere). Bun!
Ce NU mi-a placut in Kusadasi este faptul ca la tarmul marii erau alge uscate, iar plajele erau inguste(Lady's beach) cu nisip mai nashpa ca la noi, dar curate. Nu ma asteptam la alge deoarece apa se vedea ca era curata si limpede. Nu exclud totusi posibilitatea ca acestea sa fie prezente temporar, functie de curenti sau alte conditii hidro-meteo.
Agreement: skyjet-uri, banane, ski nautic si toate cele din aceasta gama existente si pe la noi.
Nu am experimentat, dar am inteles ca se merita din plin sa iesi cu o barca pentru a face plaja pe anumite insulite. Apa e super, peisajul de asemenea.
Cam atat imi vine acum in minte. Celor interesati le mai pot da si alte detalii, inclusiv numele agentiei turcesti si nr. de tel.
In concluzie, se merita din plin sa mergeti la Kusadasi macar o data!
I-as ruga pe cei care au fost si in Grecia(Thassos, eventual) si in Kusadasi sa-mi impartaseasca impresiile lor comparativ. Anul acesta ma bate gandul sa merg in Thassos datorita plajelor care arata super, dar in rest, comparativ cu Kusadasi atat Thassos-ul cat si Halkidiki sau Paralia imi par anoste. Gresesc?
Poate un nou thread Grecia vs. Turcia ar fi binevenit ...

Edited by danutro, 05 July 2006 - 20:50.


#31
danutro

danutro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.07.2006

View Postdungatu, on Jul 28 2005, 12:04, said:

Va multumesc de sfaturi...
Acum sa va plictisesc putin cu o lista facuta de un prieten:

carte verde 60$
taxa portuara Bechet 5 euro, dezinfectie 2 euro
feribot Ro-Bg 2*23 euro = 46 euro dus-intors
taxa drum Bg 20 euro....stiati? e ok?
autostrada Turcia 1 euro dus 1 euro intors
feribot Canakale (masina + 3 pers - dus-intors) - 2*15euro=30 euro
viza turcia 20$
dezinfectie turcia 4 euro
carte auto turcia (adica daca parasesc turcia pe durata sejurului trebuie sa o fac numai cu masina personala-masina e la "mana mea") 6 euro...asta o stiati?
cazare Eceabat 2*50 euro (dus-intors)...cam mult aici dar cica e maxim - 100 euro
cazare Kusadasi 10 zile *30 euro=300 euro
benzina aprox 200 euro
In sfarsit total : aprox 780 euro .... fara "papica"... cazarea este cu bucatarie... mai si gatim (masa de pranz ca avem copii mofturosi), ma incadrez in 1000 euro? ce stiti cum e mancarea acolo? :worthy:
Merita sa se faca cumparaturi la Kusadasi si in imprejurimi (sa stiu daca sa fac rost de bani mai multi )....adica chestii de genul un lant de aur, o geaca de piele, si altele care sa merite a fi cumparate acolo.....??? Stie careva preturi...?
Multumesc frumos!

Bazarul din Kusadasi este vizitat si de turistii de pe navele de croaziera ce fac escala in statiune, iar preturile nu sunt extraordinar de avantajoase. Nu te astepta la chilipiruri extraordinare, mai ales daca vrei sa compari preturile cu cele din bazarul mare din Istanbul pt. ca totusi Kusadasi este o statiune...
Joia, parca, se face insa un fel de targ(obor) unde poti gasi si diferite lucruri la preturi avantajoase. Eu am fost cu agentul de la agentia care mi-a rezolvat cazarea (un pusti de 18-19 ani cu care m-am imprietenit) si a vorbit el turceste cu vanzatorii. Chestia cu negociatul, din cate am discutat cu mai multi negustori de prin bazar tine mai mult de traditie, pt. ca le place si lor sa-ti lase impresia ca ai facut in final o afacere buna, dar nu va asteptati ca ei vor pierde  :D

#32
danutro

danutro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.07.2006

View Postkaterinka, on Jun 29 2006, 14:10, said:

Salut, cine imi poate spune care mai sunt preturile la combustibil in Turcia anului 2006. Am auzit multe variante care mai de care mai "interesante"  :confuzzled: .

Anul trecut in august benzina fara plumb costa in Turcia cam 60-70.000 ROL/litru, depinde de unde alimentai.

Edited by danutro, 05 July 2006 - 22:20.


#33
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Nu mai stiu paritatea.
Eu am fost in iulie anul trecut si am dat pe 7 zile si 8 nopti, 2 adulti + un copil 12 milioane prin agentie. Una din Bucuresti. Tot la Ayma am stat.
Motorina Shell V Power era 2.22 Lire dar atunci mi-a dat 48.000 lei /litru, tu zici ca mai mult, dar nu mai am notiunea exacta ca sa mai pot spune exact. Dar buna taaaaaaareeee !!!
La hotel era mishto masa de seara pe hotel iar atmosfera super, ... pana au aparut 2 autocare de sarbi, fomisti, ca stateau la masa cu 1 ora inainte, si aveau peste tot muzica sarbeasca, inclusiv a pus si la bar. Pana am luat cativa pozitie. Desi de 2 bani muzica turceasca, eram totusi in Turcia.

Cand am ajuns acasa, cand ne-am trezit, am pornit televizorul si ... atentat la Kusadasi.

Concluzia ?
O fi frumos ceva-ceva. Locuri noi, oameni si traditii noi. Dar nu ma mai duc la turci. Doar daca vreau sa fac baie, cum plecam pana mai ieri la Mamaia.  E ieftin si ... poti face un concediu, dar nu e extraordinar.

A, Kusadasi = "Insula porumbelului", nu ?

Inca ceva, faci prea mare efort sa mergi intins pana acolo. Daca dormi la Canacale, cu 25 de euro pe camera, mai seamana a concediu. Pai cred ca tu ai bolit 2 zile sa-ti revii.  :naughty:

Concedii placute.

#34
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
De pe unde se pot lua haine originale ieftine din turcia ca am auzit pe aici ca se gasesc adidas puma nike etc la preturi foarte bune.Puteti sami dati nijte locatii si nijte preturi.Sunt originale hainele nu?

#35
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postcrysti_91, on Jul 6 2006, 01:47, said:

De pe unde se pot lua haine originale ieftine din turcia ca am auzit pe aici ca se gasesc adidas puma nike etc la preturi foarte bune.Puteti sami dati nijte locatii si nijte preturi.Sunt originale hainele nu?
te orientezi la fata locului

#36
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006
am si eu nevoie de niste informatii ref. la un drum bucuresti - paralia (politie, benzinarii, etc) si daca se poate cateva vorbe despre hotelul europe inn

multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate