Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa lasata in paragina de vecin

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
Salutare.
Am si eu o problema cu un vecin care care o casa batraneasca pe care a lasat-o in paragina ( mai are putin si cade singura ) si refuza sa o demoleze.
Casa respectiva se afla la aprox. 1 metru de gardul meu in locul caruia intentionez sa fac unul nou si parca mi-e frica sa nu se darame cumva tocmai dupa ce imi fac gardul. :death:
Intrebarea este daca se poate face cumva o sesizare ceva la vreo institutie care sa-i puna in vedere sa demoleze respectiva constructie ( mentionez ca suntem pe marginea unui drum european si nu in vreo fundatura )
O alta problema ar fi ca este inca racordata la reteaua de curent electric existand in orice moment riscul unui scurt circuit - nici nu vreau sa ma gandesc !! - casa fiind de lemn.
va multumesc.
atasez si niste poze.

Edited by byg_boss, 25 August 2010 - 09:29.


#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Nu exista o distanta minima intre o casa si gardul curtii? Parca mai mare de un metru.

#3
Condolitsa

Condolitsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.09.2008

 byg_boss, on 25th August 2010, 10:06, said:

Salutare.
Am si eu o problema cu un vecin care care o casa batraneasca pe care a lasat-o in paragina ( mai are putin si cade singura ) si refuza sa o demoleze.
Casa respectiva se afla la aprox. 1 metru de gardul meu in locul caruia intentionez sa fac unul nou si parca mi-e frica sa nu se darame cumva tocmai dupa ce imi fac gardul. :death:

Nu înțeleg de unde ideea că ai avea un drept să impui vecinului ce să facă cu casa lui. Pentru ce gardul tău ar fi mai important decît casa sa?
Cred că ar fi foarte trist să trebuiască să cerem vecinilor aprobare pentru cum arată propria casă.

Dacă chiar te deranjează casa aia, propune-i vecinului să i-o cumperi, și apoi n-ai decît să o dărîmi.

DACĂ casa aia se va dărîma ȘI DACĂ cu acest prilej îți va produce niște pagube, poți să dai în judecată vecinul pentru pagubele care ți-au fost pricinuite. Dar nu poți să ai pretenții pe motiv că poate o să cadă drobul de sare și poate o să apară niște pagube. Dreptul la despăgubire apare numai după ce paguba s-a realizat efectiv.

E foarte posibil ca acea casă să nu cadă singură sau să cadă singură dar să nu-ți producă nici o pagubă.

Sfatul meu: Construiește-ți gardul pe care-l vrei și ceartă-te cu vecinul numai dacă s-a realizat vreo pagubă. Pînă atunci nu te mai preocupa de ce face vecinul pe proprietatea sa, e o preocupare nesănătoasă.

#4
samy78tm

samy78tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.06.2010
din pozele tale nu inteleg un lucru.te ingrijoreaza siguranta ta si a vecinilor cu privire la starea casei sau a privelistii tale de pe terasa.gardul dintre proprietati se face de comun acord intre proprietari 50-50%. daca il faci singur pe tot ce faci dupa aceea il dai in judecata pt. recuperarea investitiei?atita timp cit casa nu prezinta pericol pt.populatie, sa cada pe trotuar ,nu se poate obliga sa  o darime

#5
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006

 samy78tm, on 6th September 2010, 20:56, said:

atita timp cit casa nu prezinta pericol pt.populatie,

faptul ca inca este racordata la reteaua de curent electric nu reprezinta un pericol?
....nu stiu, intreb si eu.

#6
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 byg_boss, on 7th September 2010, 12:46, said:

faptul ca inca este racordata la reteaua de curent electric nu reprezinta un pericol?
....nu stiu, intreb si eu.

Mie prima poza imi place mult... Intrarea, cu masuta cu scaunele, e splendida.

"Lasata in paragina" inseamna ca nu ai de unde-l lua pe vecin, sa discuti cu el despre gard?

Daca nu ai, adreseaza-te Primariei si spune-le ce si cum.

#7
samy78tm

samy78tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.06.2010
pt.curent trebui sesizat RENEL-ul si trebuie sa intre pe proprietate pt.inspectie si rezolvare a problemei.daca proprietarul nu e nu pot intra fara acord si tot nu ai raspuns la intrebare siguranta sau privelistea?

#8
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Apeleaza la Inspectoratul de Stat in Constructii.

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 ryky, on 21st September 2010, 21:34, said:

Apeleaza la Inspectoratul de Stat in Constructii.
Amin! Mai ales daca reprezinta un pericol pentru vecini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate