Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Configuratie hardware pt catia

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Traians07

Traians07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2010
Salut,

vreau sa imi iau un sistem cu care sa rulez programe gen catia, autocad, solidworks, inventor
daca poate cineva sa imi recomande o configuratie de sistem optima?...

multumesc anticipat!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cati bani?

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
In general, pt Catia la nivel decent a nevoie de:
-procesor puternic (i5, i7)
-ram mult (macar 4Gb)
-placa video speciala pt CAD (NVidia FX sau equiv de la ATI)

Astea inseamna mult $$$.
Desigur ca poti lucra si la un nivel hw mai modest.

Edited by qudatheo, 24 August 2010 - 16:47.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Defapt,poti moda o placa de serie in quadro pentru o performanta mai mare.Desigur,o placa quadro adevarata e de 2 ori mai puternica decat o placa video modata,dar e si de 4 ori mai scumpa.

#5
non3

non3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.02.2005
Poti rula Catia linistit si pe un sistem de 500 ron cu o placa gen 6600 ... ideea in sine este pentru ce gen de part-uri si ansamble ...simple, complexe .. la Renault aveam niste calculatoare beton insa cand incarcam un ansamblu motor cu totul, se poticneau rachetele lor ... asa ca la urma urmei toata configuratia tine de complexitate .

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postnon3, on 2nd September 2010, 15:53, said:

Poti rula Catia linistit si pe un sistem de 500 ron cu o placa gen 6600 ... ideea in sine este pentru ce gen de part-uri si ansamble ...simple, complexe .. la Renault aveam niste calculatoare beton insa cand incarcam un ansamblu motor cu totul, se poticneau rachetele lor ... asa ca la urma urmei toata configuratia tine de complexitate .

Pai asta e si ideea.Ca asa poate rula catia si pe un harb dar cum ii va merge?Ca un pro,nu lasi sa apara sacadari si agatari.

#7
rayn3

rayn3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.04.2007
Si noi avem la munca niste statii grafice HP(core [email protected]/16GB RAM/Quadro FX1800), iar in CATIA, tot la fel mere ca si unul de duzina(oarecum). Problema este legata de felul cum sunt configurate statiile. Isi iau licenta din Germania, totul se stocheaza pe servere in Germania, multe procese aiurea, securitatea sporita, plus banda de internet(standard firma respectiva), jalnica, toate astea fac ca un program ca si CATIA sa se miste sacadat sau sa incarce greu ceva ansamble mai complexe, desi ar trebui sa "zboare" Ca si exemplu, compul meu de acasa(Core2Duo E8200@3,2GHz/4GB RAM DDR2/HD4850/640GB WD HDD), ProE Wildfire 5, chiar "zboara", se misca foarte smooth, chiar si la ansamble mari, nici un fel de delay. Plus ca aici la munca pe aceste statii grafice, ca si OS este Win XP X64 care nu stie a lucra cu 4GB, darmite cu 16GB, pe cand un Seven ii incarca pe toti si se foloseste de toti. Am rulat CATIA V5R19 pe laptopul fratelui meu, configuratia fiind: C2D T5200@1,6GHz/1GB RAM DDR2/intel 4500 integrated video. N-am rulat ansamble cu 100 de repere in interior, dar se misca foarte bine, in modul part si ansamble cu vreo 10 repere in interior. parerea ti-o faci singur. In functie de ce ai nevoie, nu este obligatoriu sa investeti in nus ce placa profesionala(Quadro sau Fire GL) care costa foarte mult. Evident, daca te scsot banii afara din casa, poti sa-ti iei si o statie din asta grafica. Un sistem de vreo 2000RON, este suficient sa poti rula orice program CAD in conditii optime!

#8
Traians07

Traians07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2010
multumesc de sugestii....ideea e ca nu vreau sa lucrez la nivel f avansat pt moment...vroiam sa imi iau un sistem pe care sa se miste cat de cat decent in part, asemble si surfaces

#9
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Daca vrei sa faci simulari in CATIA atunci iti trebuie un procesor de frecventa, cu doar 2 nuclee, cu cach-ul mare, daca in plus ai un ansamblu urias, te va ajuta un RAM de 4 GB si , mai ales, o placa video nu neaparat iute (in frecventa) ci mai degraba cu o memorie generoasa pe cel putin 128 de biti (sa nu fie gat de sticla), cu timpi de accesare mici. Monitorul sa fie de 24 de inchi.

Edited by ploiesteanu, 04 September 2010 - 13:27.


#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Manipularea pieselor nu depinde de retea dupa cum sugera rayn... oricum daca omul zice ca nu vrea ceva complex si un calculator putin peste medie nu ar trebui sa-i puna probleme: 3-4 G de memorie, o placa de 500 M si binenteles un monitor de minim 20"! La ansamble mari nu uita de a incarca piesele in modul light si te mai ajuta plus ca la Catia exista o setare de unde poti aloca ceva mai multa memorie pt ea si si asta te va ajuta... bafta!

#11
rayn3

rayn3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.04.2007

View PostEngineer_xxl, on 6th September 2010, 08:01, said:

Manipularea pieselor nu depinde de retea dupa cum sugera rayn...


N-am sugerat asa ceva...:P Odata ce ai incarcat un ansamblu sau piesa, de pe retea, odata incarcat, acestea sunt stocate in memoria sistemului, deci inclusiv treaba cu  manipularea tine de sistem. Dar daca sistemul este incarcat cu n procese useless, iar procesorul iti este incarcat de multe astfel de procese, la care se mai adauga, antivirus, firewall, toate acestea iti vor duce, inclusiv, la o "manipulare" greoaie al unui ansamblu mai complex....

#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Dell Precision T5500
Xeon E5620
24 GB Ram
Nvidia Quadro 4000


pe asta lucrez acum ...dar cred ca`i vechi deja ....si nu`mi pare prea rapid

#13
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004

View Postquantico2708, on 11 martie 2013 - 17:28, said:

Dell Precision T5500
Xeon E5620
24 GB Ram
Nvidia Quadro 4000


pe asta lucrez acum ...dar cred ca`i vechi deja ....si nu`mi pare prea rapid

Publicat: 06 septembrie 2010 - 11:05

Crezi ca a asteptat 2 ani jumate ca sa ii dai raspuns?!

#14
sadikino

sadikino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2011
Hai ca ma laud si eu cu sistemul meu. Daca aveti o configuratie mai buna decat :
- procesor mononucleic AMD 2Ghz :))
- memorie 2Gb ram DDR 2
- placa video Nvidia GT 430

sigur va va merge CATIA V5 !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate