Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat achizitie imprimanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dragonasul2006

dragonasul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.03.2010
Salut! De cateva zile caut pe forumuri si site- uri o imprimanta dar nu gasesc niciuna. Preferintele mele la o imprimanta sunt:  sa pot reincarca cartusul de multe ori si acasa, nu prea ma intereseaza calitatea si cate pagini trage pe minut pentru ca eu trag in jur de 60 - 100 pagini pe luna cu text si imagini deci nu imi trebuie mari performante sau functii. Pretul sa nu treaca de 250 ron
Ce imi recomandati la aceste preferinte?
Multumesc pentru sfaturi!

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Daca poti sa te lipsesti de color, cel mai bine alege o imprimanta laser (second-hand HP 1018/1020). Marea majoritate a imprimantelor cu cerneala au cartuse mici, scumpe care se usuca/ard foarte repede.

#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
HP Deskjet F4580

#4
dragonasul2006

dragonasul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.03.2010

View Postcristyz, on 24th August 2010, 18:58, said:

HP Deskjet F4580


Dar cartusele se pot reincarca de mai multe ori si sunt fiabile?
http://www.emag.ro/m...c-a4--pEPS22123
asta cum vi se pare?

#5
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postdragonasul2006, on 24th August 2010, 20:13, said:

Dar cartusele se pot reincarca de mai multe ori si sunt fiabile?

Asta e in functie de cat de corect faci refillul si cat de des o folosesti.

#6
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Eu am avut un HP 35.., multifunc. nu mai stiu exact cum era seria, dupa 2 ani pe butuci, cartusele cu cerneala se usuca repede mai ales daca faci refiil si oricum dupa cateva refiluri trebuie sa iti iei cartus nou ca se strica pinii aia sau ce in fine nu se merita ca intr-un an o mai cumperi odata, daca te poti lipsi de color LASER, eu am samsung cu 290ron am dat pe ea si nu am nici o problema ii de 1 an aproape si scot odata sau la 2 luni cum se nimereste cate 100 150 de pag odata si merge struna. Bafta la shop.

#7
dragonasul2006

dragonasul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.03.2010

View Postmviorel, on 24th August 2010, 22:21, said:

Eu am avut un HP 35.., multifunc. nu mai stiu exact cum era seria, dupa 2 ani pe butuci, cartusele cu cerneala se usuca repede mai ales daca faci refiil si oricum dupa cateva refiluri trebuie sa iti iei cartus nou ca se strica pinii aia sau ce in fine nu se merita ca intr-un an o mai cumperi odata, daca te poti lipsi de color LASER, eu am samsung cu 290ron am dat pe ea si nu am nici o problema ii de 1 an aproape si scot odata sau la 2 luni cum se nimereste cate 100 150 de pag odata si merge struna. Bafta la shop.

Dar asta laser o incarci tu singur sau trebuie sa cumperi un tonner nou de fiecare data cand se termina?
atunci raman pe laser, ce imi recomandati? de preferabil de la eMAg sa fie.

eu la imprimanta (epson 105) vreau sa achizitionez aceste cartusuri, is de folos la ceva?
http://www.okazii.ro...N-si-EPSON.html
multumesc pentru raspunsurile date!

Edited by dragonasul2006, 25 August 2010 - 10:39.


#8
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Cu cartusele resetabile nu mai dai bani pe cele originale pe care nu le poti incarca.

#9
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Daca vrei color, mergi pe o imprimanta cu jet. Daca nu vrei color, mergi pe o imprimnata cu laser.

La cele cu laser nu se usuca "cerneala" (tonerul este o pulbere fina, nu are ce sa se usuce). Se pot reumple si tonerele de la imprimantele cu laser. Avantajul este ca imprimanta laser poate face o pauza de cateva luni si o poti folosi ulterior.

Daca vrei color, mergi pe un model cu jet de cerneala. La imprimantele cu jet trebuie tiparite foi color constant (macar saptamanal) pentru a evita uscarea cernelei si infundarea capului de tiparire. Aici ai 2 posibilitati: cartusele au capul de tiparire incorporat si varianta in care capul de tiparire este separat, iar cartusele sunt niste rezervoare simple cu cerneala. Avantajul primei variante este ca daca nu folosesti cateva luni imprimanta si se usuca/infunda capul de tiparire, schimbi cartusul si ai rezolvat problema. Avantajul in care cartusul este doar rezervor de cerneala tine de costuri (sunt foarte ieftine consumabilele no-name si reumplerile se pot face nelimitat cu un cartus), dar trebuie sa ai grija sa tiparesti o cel putin o pagina color saptamanal.

Am avut pana acum 2 imprimante cu jet de cerneala, iar actuala imprimanta are capul de tiparire infundat (unul nou ma costa 52Euro fara TVA, mai mult decat am dat pe imprimanta cand am achizitionat-o). Ma bate gandul sa imi iau un jet care foloseste cartuse cu cap de tiparire incorporat (desi tiparesc rar, tiparesc color iar un laser color este prea scump).

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdragonasul2006, on 24th August 2010, 16:09, said:

Salut! De cateva zile caut pe forumuri si site- uri o imprimanta dar nu gasesc niciuna. Preferintele mele la o imprimanta sunt:  sa pot reincarca cartusul de multe ori si acasa, nu prea ma intereseaza calitatea si cate pagini trage pe minut pentru ca eu trag in jur de 60 - 100 pagini pe luna cu text si imagini deci nu imi trebuie mari performante sau functii. Pretul sa nu treaca de 250 ron
Ce imi recomandati la aceste preferinte?
Multumesc pentru sfaturi!

Nu stiu de ce... dar acest subiect sub diverse variante tot revine pe forum...

Alegere: intrati pe un magazin on line care vinde imprimante.
Setati filtrul de pret_alegere la nivelul maxim de 250 ron.

Vedeti ce imprimante apar in oferta de maxim 250 ron.
Cautati aceasi imprimanta si pe alte site-uri.

O sa vedeti o lista de imprimante...
Apoi vedeti ce cartuse folosesc si cautati pe net eventual pe youtube metode de refill cartusele respective.

Spre deosebire de Lexmark si Canon... HP inca mai vinde imprimante cu cartuse (cu cerneala) refilabile acasa...

Edited by gabicen, 26 August 2010 - 21:14.


#11
dragonasul2006

dragonasul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.03.2010
Pana la urma am achizitionat un hp f4580 pentru ca era la oferta pe emag si din review urile acordate acestui model reiese ca se pot reincarca acasa cu seringa consumabilele. Am primit un stick si hartie foto cadou.
Am pus doar cartusul negru si cel color l am lasat in ambalajul lui original ca sa nu se usuce. printeaza si scaneaza destul de bine acuma ramane de vazut daca pot sa fac refil.
Inca o nelamurire: spuneti mi un site de unde sa mi cumpar cerneala neagra si color pentru cartusele folosite de imprimanta.

#12
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Epson cu jet de cerneala. Se gasesc cartuse compatibile care costa gen 10-20 lei si te tin destul.

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postdragonasul2006, on 27th August 2010, 12:50, said:

Pana la urma am achizitionat un hp f4580 pentru ca era la oferta pe emag si din review urile acordate acestui model reiese ca se pot reincarca acasa cu seringa consumabilele. Am primit un stick si hartie foto cadou.
Am pus doar cartusul negru si cel color l am lasat in ambalajul lui original ca sa nu se usuce. printeaza si scaneaza destul de bine acuma ramane de vazut daca pot sa fac refil.
Inca o nelamurire: spuneti mi un site de unde sa mi cumpar cerneala neagra si color pentru cartusele folosite de imprimanta.


Marea majoritate a magazinelor online ofera asa ceva.

#14
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postdragonasul2006, on 27th August 2010, 12:50, said:

Pana la urma am achizitionat un hp f4580 pentru ca era la oferta pe emag si din review urile acordate acestui model reiese ca se pot reincarca acasa cu seringa consumabilele. Am primit un stick si hartie foto cadou.
Am pus doar cartusul negru si cel color l am lasat in ambalajul lui original ca sa nu se usuce. printeaza si scaneaza destul de bine acuma ramane de vazut daca pot sa fac refil.
Inca o nelamurire: spuneti mi un site de unde sa mi cumpar cerneala neagra si color pentru cartusele folosite de imprimanta.

Eu cumpar de la mediatec.
Prima data cumpara-ti kit de reincarcare care contine tot ce iti trebuie pentru reincarcare, iar dupa ce ti se termina cerneala din kit iti cumperi cerneala separat.
La cerneala si kitul de incarcare recomand Inktec.

Edited by cristyz, 29 August 2010 - 15:37.


#15
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Am si eu o intrebare.
Am un Canon MP160 cu E5 de care nu mai scap.... asa ca ar trebui sa iau cartuse noi.

Acuma vine intrebarea, merita oare sa iau un sistem CISS? cum se comporta? rezista in timp? nu se infunda capul de imprimare?

Multumesc.

#16
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Din puctul meu de vedere sistemul CISS merita doar daca printezi de la 500 de pagini in sus, altfel risti sa dai bani degeaba pe el.
Ai gasit CISS pentru MP 160 ?

#17
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Parca am vazut o data pe undeva, oricum, ideea e ca pe mine ma enerveaza faptul ca dupa 2-3 refill-uri trebuie sa iau alte cartuse(care sunt foarte foarte scumpe).
Ma gandeam ca daca pun CISS pacalesc in vreun fel cartusul acesta fiind plin tot timpul.

Aveti o alta recomandare in acest sens?
Ce cartse sa iau care sa poate fi umplute mereu fara sa am probleme cu imprimanta?

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postrokyronnie, on 30th August 2010, 16:13, said:

Parca am vazut o data pe undeva, oricum, ideea e ca pe mine ma enerveaza faptul ca dupa 2-3 refill-uri trebuie sa iau alte cartuse(care sunt foarte foarte scumpe).
Ma gandeam ca daca pun CISS pacalesc in vreun fel cartusul acesta fiind plin tot timpul.

Aveti o alta recomandare in acest sens?
Ce cartse sa iau care sa poate fi umplute mereu fara sa am probleme cu imprimanta?

Daca vrei sa pui CISS cele mai pretabile la asa ceva sunt imprimantele cu cartus separat pe fiecare culoare in parte, asa ceva gasesti la epson si la canon IP Series.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate