Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Font la alegera mea

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Domino

Domino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.01.2005
Poate pare o intrebare simpla (defapt asa si este), dar chiar nu gasesc cum sa folosesc intr-o pagina un font pe care il am pe server. Nu vreau sa folosesc verdana sau times. Sa zicem ca am pe server un font numit monster.ttf si vreau sa il folosesc pe acela.

Stiti cumva daca acest lucru mareste timpul de incarcare a paginii?

Multumesc in avans si imi cer scuze de o intrebare asa de simpla :deadtongue: , dar pur si simplu nu a gasit si nici nu am folosit pana acum aceasta optiune.

Edited by Domino, 27 July 2005 - 03:37.


#2
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
Simplă zici? Pai nu e chiar așa. Serverul presupunem că are un sistem *nix, da? Pune-i tu fișier .ttf și o să fie foarte încântat, pentru că mă îndoiesc să aibă X sau alte tâmpenii. Din cunoștințele mele, așa ceva nu poți face; ceea ce poți face este să generezi imagini folosind gd sau imagemagik care să folosească acel font și asta, sigur, ar îngreuna MASIV, încărcarea unei pagini.

Încă o chestie, nu înțeleg de ce nu faci o imagine pur și simplu de pe PC-ul tău cu logo-ul, etc. care să folosească acel font pentru că a marca tot textul cu altceva decât un font serifat/neserifat implicit este o idee proastă :)

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Nu e o idee buna sa folosesti fonturi nonstandard pentru tot contentul de pe pagina. Pentru titluri sau cazuri speciale insa e ok si ai 2 metode:

1) faci imagini cu textul si fontul dorit (gif/png), dar s-ar putea sa nu-ti convina pt ca motoarele de cautare nu mai vad "textul" ala.

2) folosesti o chestie numita sIFR (o combinatie de js+flash). pentru un exemplu  vezi http://www.softpedia.com. Textul de "welcome", counterul de alaturi, si textul de pe heading-urile colorate este cu sIFR.

#4
Domino

Domino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.01.2005
Ideea cu generarea imaginii automat prin GD este si ea buna si ori fac cu GD ori daca nu fac o imagine cu textul si gata.

Deci cade ideea cu alt font pe pagina. Mersi de raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate