Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Pot fi mailurile proba in instanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
insiderstrange

insiderstrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 01.08.2010
Buna ziua,

Vreau sa stiu daca pot fi considerate probe in instanta trei mailuri pe care le-am trimis unui executor judecatoresc la adresa sa de mail (adresa de pe antet).

Mailurile contin numele intreg al expeditorului si destinatarului.

Mai exact, am informat executorul ca debitorul incearca sa isi instraineze autoturismul avand afisat un anunt de vanzare, am identificat autoturismul, l-am informat pe executor telefonic si pe mail si i-am cerut sa sechestreze sau sa sigileze autoturismul.

Acesta a venit a doua zi la locul unde se afla autoturismul dar nu l-a sechestrat, iar acum autoturismul a disparut de acolo si nu stie nimeni unde se afla.

Debitorul e disparut si el.

Pentru ca nu a executat sentinta, vreau sa il actionez in instanta pe executor si vreau sa stiu daca pot folosi acele mailuri ca probe.

Mentionez ca titlul executoriu e investit, s-a dat incuviintarea, iar debitorul a fost somat de executor, deci urma sechestrul, pe care executorul l-a refuzat fara a-mi oferi justificari.

Ce pot sa fac, legal?

Va multumesc

#2
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
In nici un caz nu poti face ce ti-ai propus, utilizand ca probe doar cele 3 mailuri.
Din cate stiu instantele nu iau in calcul astfel de probatoriu.
In schimb, eu l-as fi notificat rapid, in scris, plus as fi adus si 2-3 martori care sa confirme ce ai spus.

#3
insiderstrange

insiderstrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 01.08.2010

 Marleyfunnydog, on 19th August 2010, 19:23, said:

In nici un caz nu poti face ce ti-ai propus, utilizand ca probe doar cele 3 mailuri.
Din cate stiu instantele nu iau in calcul astfel de probatoriu.
In schimb, eu l-as fi notificat rapid, in scris, plus as fi adus si 2-3 martori care sa confirme ce ai spus.

Executorul nu mi-a comunicat in scris ca nu poate sau nu vrea sa sechestreze autoturismul respectiv.

Pur si simplu nu l-a sechestrat, fara a-mi oferi o justificare, desi eu i-am cerut-o ulterior pe mail si pe fax.

Nu mi-a raspuns.

Cred ca trage de timp.

#4
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Notifica-l cu confirmare de primire sau prin executor judecatoresc (recomandabil a doua varianta).
Trebuie sa ai ceva palpabil in instanta, mailurile nu sunt.
Daca ai in vedere sa mergi personal la executor, ia cu tine si 2-3 martori. Bine ar fi sa vorbesti intai cu un avocat.

Edited by Marleyfunnydog, 22 August 2010 - 23:39.


#5
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Pot fi probe...la fel ca si fax-urile trimise. Depinde doar de ce complet nimeresti.

#6
samy78tm

samy78tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.06.2010
chestia cu confirmarea de primire e aiurea ca se poate intelege cu postasul ca nu la" gasit"cel mai bine recomandata

#7
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 golanski, on 6th September 2010, 22:49, said:

Pot fi probe...la fel ca si fax-urile trimise. Depinde doar de ce complet nimeresti.

Am o groaza de e-mail-uri primite si depozitate metodic de computerul meu in sectiunea de spam-uri (culmea, in mare parte figureaza ca transmise de pe adresa mea de e-mail).
Ca sa nu mai vorbesc ca poti edita foarte usor continutul unui e-mail, pe care apoi il atasezi ca proba intr-un dosar. Ce judecator intreg la minte ar accepta asemenea probatoriu, fara a se asigura de veridicitatea mesajelor in cauza ?

#8
adrianpretescu

adrianpretescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2010

 Marleyfunnydog, on 8th September 2010, 18:47, said:

Am o groaza de e-mail-uri primite si depozitate metodic de computerul meu in sectiunea de spam-uri (culmea, in mare parte figureaza ca transmise de pe adresa mea de e-mail).
Ca sa nu mai vorbesc ca poti edita foarte usor continutul unui e-mail, pe care apoi il atasezi ca proba intr-un dosar. Ce judecator intreg la minte ar accepta asemenea probatoriu, fara a se asigura de veridicitatea mesajelor in cauza ?

Mail-urile primite de exemplu pe GMail se pot considera probe. Exista niste directive europene care considera mesajele electronice ca fiind instiintari oficiale. Nu poti sa editezi headerele mail-urilor primite pe GMail si se poate determina relativ usor sursa lor. Exista o directiva care impune tuturor providerilor de servicii electronice (adica si celor de Internet) sa pastreze loguri minim 3 luni de zile si astea ar putea dovedi sursa mesajelor (oricum, daca e vorba de mesaje legitime sunt suficiente headerele). Eu zic sa gasesti cat mai repede un avocat competent tehnic care sa te ajute.

Cu alte cuvinte: mesajele de tip email pot fi considerate proba in instanta in Romania, dar e putin mai complicat sa dovedesti autenticitatea mesajelor.

Bafta!

#9
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 adrianpretescu, on 8th September 2010, 23:51, said:

Nu poti sa editezi headerele mail-urilor primite pe GMail si se poate determina relativ usor sursa lor.

Dar continutul se poate edita. Iar o data ce log-urile sunt suprascrise se pierde orice referinta in ce priveste mesajul respectiv.
Pe Yahoo!Mail este si mai greu sa poti demonstra autenticitatea. Nu zic ca este imposibil.
Trebuie solicitata parerea unui expert, adica trebuie realizata o expertiza (ale carei concluzii sa fie acceptate de instanta).

#10
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 Marleyfunnydog, on 8th September 2010, 18:47, said:

Am o groaza de e-mail-uri primite si depozitate metodic de computerul meu in sectiunea de spam-uri (culmea, in mare parte figureaza ca transmise de pe adresa mea de e-mail).
Ca sa nu mai vorbesc ca poti edita foarte usor continutul unui e-mail, pe care apoi il atasezi ca proba intr-un dosar. Ce judecator intreg la minte ar accepta asemenea probatoriu, fara a se asigura de veridicitatea mesajelor in cauza ?

Presupun ca este vorba de yahoo...in rest este cum ti-au spus ceilalti.

#11
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 golanski, on 11th September 2010, 00:16, said:

Presupun ca este vorba de yahoo...in rest este cum ti-au spus ceilalti.

Da, e vorba de Yahoo!Mail.
Spoofing fara probleme. Poti primi orice, de pe orice adresa de e-mail. Iar in privinta log-urilor, cum demonstrezi ca sunt autentice, fara o expertiza temeinica ?
Apoi, asocierea unei persoane cu o adresa de e-mail este cel putin discutabila, fara semnatura electronica.
Daca e-mail-ul ar fi semnat cu semnatura electronica, atunci da, sunt convins ca poate constitui fara probleme proba in instanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate