Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Acte necesare pentru intrare in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danny_fencer

danny_fencer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2010
Buna !

As vrea sa stiu daca pentru intrarea in Turcia am nevoie de pasaport sau se poate intra cu buletinul ca oriunde altundeva.Destinatia mea ar fi Ankara si daca imi trebuie pasaport ar cam trebui sa depuna ctele. Mersi fain pt ajutor :)

#2
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Se intra doar cu pasaportul + o viza turistica cumparata de la vama.Era 5 $ sau 5 euro.

#3
smecher1997

smecher1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.07.2008
Doar cu pasaportul. Viza nu se mai plateste.

#4
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View Postdanny_fencer, on 15th August 2010, 14:08, said:

Buna !

As vrea sa stiu daca pentru intrarea in Turcia am nevoie de pasaport sau se poate intra cu buletinul ca oriunde altundeva.Destinatia mea ar fi Ankara si daca imi trebuie pasaport ar cam trebui sa depuna ctele. Mersi fain pt ajutor :)

Oriunde doar in UE, vrei sa spui. Turcia nu este membra UE.

#5
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
pasaport  este  suficient .

#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
+Carte verde, talon, procura daca nu e masina ta...

#7
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007
In iunie,pe drumul dus spre locatia unde urma sa-mi petrec concediul am fost sanctionat cu amenda pt depasire viteza.Nu am platit-o,iar la intoarcere ,dupa aprox 10 zile,la iesirea din vama nu era nicio mentiune despre persoana mea si am putut astfel sa trec linistit granita .Acum am intentia sa merg iar la Istanbul,,pe 3 sept (la concert la U2),si ma intreb daca risc sa fi aparut in evidentele vamesilor mentiuni despre mine si astfel sa am probleme .Intrebarea mea este daca da,care ar fi acelea si cum ar putea fi ele rezolvate ca sa pot intra in Turcia.Se poate eventual plati atunci ,pe loc ca sa fiu lasat?
Multumesc anticipat pt un eventual raspuns :worthy:

#8
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View PostBingo, on 15th August 2010, 14:12, said:

Se intra doar cu pasaportul + o viza turistica cumparata de la vama.Era 5 $ sau 5 euro.

Incepand de anul acesta, datorita unor intelegeri dintre cele doua tari (nu stiu cat valabila, insa) NU SE MAI PLATESTE viza. La anul nu se stie. Este doar ceva temporar. Daca va fi valabil si la anul vom trai si vom vedea

#9
naylilu

naylilu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.12.2008

View Postdanny_fencer, on 15th August 2010, 14:08, said:

Buna !

As vrea sa stiu daca pentru intrarea in Turcia am nevoie de pasaport sau se poate intra cu buletinul ca oriunde altundeva.Destinatia mea ar fi Ankara si daca imi trebuie pasaport ar cam trebui sa depuna ctele. Mersi fain pt ajutor :)

iti trebuie pasaport, asa cum s-a mai spus; viza nu se mai plateste.
depinde cu ce te duci - daca te duci cu masina personala, iti trebuie actele in original (sau procura, daca masina e luata in leasing).
depinde unde locuiesti, eliberarea pasaportului dureaza intre 14 si 30 zile; probabil exista taxa/taxe de urgenta.

#10
_Alexia_

_Alexia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.10.2008

View Postcasiiu11, on 23rd August 2010, 18:03, said:

Incepand de anul acesta, datorita unor intelegeri dintre cele doua tari (nu stiu cat valabila, insa) NU SE MAI PLATESTE viza. La anul nu se stie. Este doar ceva temporar. Daca va fi valabil si la anul vom trai si vom vedea

Mai are cineva vesti despre acest subiect? Este valabil acelasi sistem de viza 90 zile in decursul a 180 zile? Stiu ca acest sistem de vize s-a modificat anul trecut ptr multe tari, si fara un aviz prealabil. S-a spus ca s-a aplicat spre exemplu si Marii Britanii, dar nu a fost adevarat, s-a renuntat ulterior fara ca cetatenii sa fie informati...Mai exista noutati pe subiectul vizelor Turcia pe 2011? Ati auzit ceva?

#11
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Post_Alexia_, on 1st January 2011, 23:03, said:

Mai are cineva vesti despre acest subiect? Este valabil acelasi sistem de viza 90 zile in decursul a 180 zile? Stiu ca acest sistem de vize s-a modificat anul trecut ptr multe tari, si fara un aviz prealabil. S-a spus ca s-a aplicat spre exemplu si Marii Britanii, dar nu a fost adevarat, s-a renuntat ulterior fara ca cetatenii sa fie informati...Mai exista noutati pe subiectul vizelor Turcia pe 2011? Ati auzit ceva?

90  zile  fara  vize  , in decursul 180  zile  este  valabil .....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate