Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Laptop + 2 monitoare -docking station - solutie/recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
Buna. Detin un notebook dell studio 1735 (intel c2d 2.5Ghz, 4gb ddr2 667 + ati hd 3650 (256 mb) + 2*WD 320Gb@5400rpm )
sunt programator si am nevoie de o suprafata mai mare de lucru .
Doresc sa am 2 monitoare pe care sa lucrez (cel de la laptop nu se include)
Doresc o solutie pentru rezolvarea problemei deoarece acum pot conecta doar un monitor prin vga sau hdmi.
Ma gandeam la un docking station dar pentru acest model nu merg decat cele universale.
E ok ca solutie dezactivarea monitorului de la laptop. dar sa mearga celalate 2
ar mai fi o solutie banuiesc.. si o placa video externa, sau un docking station cu o palca video integrata.

daca nu o sa gasesc o solutie pentru acest laptop sun dispus sa achitionez alt laptop . buget: pana in 7500 Lei.
obligatoriu iesire HDMI , frecvente mai mari la memorie eventual DDR3 , procesor mai bun sau echivalent, placa video integrata >256 MB . acest laptop trebuie sa imi permita impreuna cu un docking station sau o placa video externa conectarea a 2 monitoare externe.
ce solutie imi recomandati ?

#2
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsirbrisc, on 14th August 2010, 13:27, said:

Buna. Detin un notebook dell studio 1735 (intel c2d 2.5Ghz, 4gb ddr2 667 + ati hd 3650 (256 mb) + 2*WD 320Gb@5400rpm )
sunt programator si am nevoie de o suprafata mai mare de lucru .
Doresc sa am 2 monitoare pe care sa lucrez (cel de la laptop nu se include)
Doresc o solutie pentru rezolvarea problemei deoarece acum pot conecta doar un monitor prin vga sau hdmi.
Ma gandeam la un docking station dar pentru acest model nu merg decat cele universale.
E ok ca solutie dezactivarea monitorului de la laptop. dar sa mearga celalate 2
ar mai fi o solutie banuiesc.. si o placa video externa, sau un docking station cu o palca video integrata.

daca nu o sa gasesc o solutie pentru acest laptop sun dispus sa achitionez alt laptop . buget: pana in 7500 Lei.
obligatoriu iesire HDMI , frecvente mai mari la memorie eventual DDR3 , procesor mai bun sau echivalent, placa video integrata >256 MB . acest laptop trebuie sa imi permita impreuna cu un docking station sau o placa video externa conectarea a 2 monitoare externe.
ce solutie imi recomandati ?
uite cam asa ceva http://www.emag.ro/n...pG51J-3D-IX137V cu toate ca din cate am auzit ,sa ma cirecteze cineva cineva daca gresesc, dar la laptopuri nu e foarte indicat sa se lege monitoare mai mari de 22 de inchi ceva mai cuminte http://www.emag.ro/d...38703-271756003  sau http://www.emag.ro/d...qua--p271730886 banuiesc ca nu vei merge si la plimbare cu 2 monitoare  :peacefingers: la configuratia laptopului care il deti daca vrei mai mult cred ca va trebui sa migrezi la alt nivel

#3
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
procesor 4 x 1.6 Ghz . prea putin
rezolutie display prea mica. actual am 1920 x 1200 .


tot nu am primit o solutie cum as putea conecta 2 monitoare. Stie cineva ?

Edited by sirbrisc, 14 August 2010 - 21:19.


#4
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsirbrisc, on 14th August 2010, 22:18, said:

procesor 4 x 1.6 Ghz . prea putin
rezolutie display prea mica. actual am 1920 x 1200 .


tot nu am primit o solutie cum as putea conecta 2 monitoare. Stie cineva ?
totul e din placa grafica , deja cam ai un fel de statie grafica dar pentru ce ce vrei tu cauta  cam o configuratie cu o astfel de placa grafica http://www.nvidia.co...nvs_450_us.html  si cu un astfel de procesor  i9 cu 6 nuclee , cu toate ca cele 4 nuclee au 1,6 cu turbo bust pe la 3.2 cele de la i9 habar nu am cum vor fi cand apar pe piata http://portables4gam...ore_i9_full.jpg dar cam asa se afiseaza, dar din cate stiu eu statile grafice sunt mai multe PC legate in retea , acuma nu stiu ce fel de nasa programe lucrezi dar tine cont de acea placa grafica , permite pana la 30 de monitoare din cate afirma producatorul, si are 4 iesiri pentru monitoare  :thumbup:

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
1.6 ghz nu mai sunt ca in urma cu ceva ani
acum sunt mult mai "puternici"
un singur nucleu din acela merge mai bine decat un pentium 4 la 3ghz
frecventa nu mai inseamna de ceva timp putere

iar la tine.. daca lucrezi cu doua monitoare enorme = nu le transporti dupa tine, de ce ai avea nevoie de laptop?
ia-ti un desktop serios si cu 2 video serioase si gata
orice ai zice, un laptop nu are performanta unui desktop, este limitat in multe puncte

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Nu are nevoie de desktop 2 placi video un ATI cu eyefinity deja suporta 6 monitoare !

Edited by MD, 14 August 2010 - 22:49.


#7
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007

View PostMD, on 14th August 2010, 23:46, said:

Nu are nevoie de desktop 2 placi video un ATI cu eyefinity deja suporta 6 monitoare !
am citit un pic de ATI eyefinity. mi se pare solutia ideala. nu as mai avea nevoie nici de un docking station cu aceasta placa : :coolspeak:
Problema e ca nu prea am vazut laptopuri care au placa video din seria ATI 5000+
Stiti voi vreun model sau o placa video externa de acest fel ?

Voi ce ati alege dintre un procesor intel mobile i7-720Qm( 4 core`uri 1.6 ghz ) sau i7 -620m ( 2 core uri 2.66 Ghz)
Activitatea principala. programarea. photoshop ocazional. multimedia(vizionare filme HD) . jocuri ocazional fara pretentii



De ce nu desktop. Jobul implica mobilitate tot timpul. inca un desktop ar creea nevoia de sincronizare permanenta ( nu doresc asta decat in ultimul caz)

Edited by sirbrisc, 15 August 2010 - 09:57.


#8
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 10:50, said:

am citit un pic de ATI eyefinity. mi se pare solutia ideala. nu as mai avea nevoie nici de un docking station cu aceasta placa : :coolspeak:
Problema e ca nu prea am vazut laptopuri care au placa video din seria ATI 5000+
Stiti voi vreun model sau o placa video externa de acest fel ?

Voi ce ati alege dintre un procesor intel mobile i7-720Qm( 4 core`uri 1.6 ghz ) sau i7 -620m ( 2 core uri 2.66 Ghz)
Activitatea principala. programarea. photoshop ocazional. multimedia(vizionare filme HD) . jocuri ocazional fara pretentii



De ce nu desktop. Jobul implica mobilitate tot timpul. inca un desktop ar creea nevoia de sincronizare permanenta ( nu doresc asta decat in ultimul caz)
uite , modelul asta ar fi exact ce iti doresti tu http://www.emag.ro/n...--pN71JQ-TY023V cu specificatia placi grafice http://www.amd.com/U...5730-specs.aspx (Drive up to six displays simultaneously with independent resolutions, refresh rates, color controls, and video overlays)  peste cele 2 monitoare, si cu un monitor la laptop de 17,3 inchi de 1600*900 , iar doar din punct de vedere matematic, fara sa iau in considerare ca cele 2 sau 4 nuclee se pot dubla  virtual ca si numar de nuclee, spor la cautat

#9
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 10:50, said:

Problema e ca nu prea am vazut laptopuri care au placa video din seria ATI 5000+
Stiti voi vreun model sau o placa video externa de acest fel ?
Lenovo Y560-5 = IntelŸ CoreTM i7-720QM, 4GB, 500GB, ATI Mobility HD5730 1GB

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 10:50, said:

Voi ce ati alege dintre un procesor intel mobile i7-720Qm( 4 core`uri 1.6 ghz ) sau i7 -620m ( 2 core uri 2.66 Ghz)
varianta a) intel mobile i7-720Qm( 4 core`uri 1.6 ghz )  .

#10
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
are doar un singur port VGA . nu are port HDMI(deci nu il pot conecta la LCD sa vad filme HD) . cum conectez inca 2 monitoare la el ?

#11
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Al meu are si VGA si HDMI deci 2 monitoare + salvezi si 1000 lei .

#12
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
PRO:
ca specificatii cred ca e cel mai ok de pana acum dar.
( cam asta imi doresc, indeplineste toate criteriile)
CONTRA:
rezolutie mica.. 1366 x 768  
o gramada de probleme raportare cu display`ul la acest model

extraoptiune: as prefera  dell  sau un alt brand mai consacrat ?

buget nou : 8 000 LEI (

#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View PostS3by, on 15th August 2010, 11:32, said:

Al meu are si VGA si HDMI deci 2 monitoare + salvezi si 1000 lei .
conform specificatilor producatorului http://www.asus.com....Un2kMS4sU3z3kUV  are si iesire hdmi si monitorul este de 17,3 si nu de 15,6, hardul este de 1 tera iar procesorul poate avea turbo boost pana la 2,8 , dar diferenta de pret nu stiu daca este justificata , numai ca la ce fel de cerinte vrei de la laptop ar trebui sa ti cont de asa ceva http://www.emag.ro/n...ional--pNTV5ERI , exceptie face pretul(destul de prohibit pentru bugetul tau de maxim 7500 de lei) si are 2 monitoare din start laptopul unul de 17, si unu de 10 , plus o tableta grafica incorporata in laptop, o adevarata statie grafica mobila

#14
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 11:59, said:

PRO:
ca specificatii cred ca e cel mai ok de pana acum dar.
( cam asta imi doresc, indeplineste toate criteriile)
CONTRA:
rezolutie mica.. 1366 x 768  
o gramada de probleme raportare cu display`ul la acest model

extraoptiune: as prefera  dell  sau un alt brand mai consacrat ?

buget nou : 8 000 LEI (

Dell cu procesor I7 si placa video ATI HD 5xxx+ am gasit doar asta .
[ http://img823.imageshack.us/img823/5903/asta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce parere ai ?

#15
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Sau asa Samsung Lapfit


edit: modificat link, ca nu era chiar edificator.

Edited by Berti, 15 August 2010 - 12:20.


#16
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
@lestad_25 nu am nevoie de o statie grafica. doar vreau sa conectez 2 monitoare la el pentru a avea o suprafata mai mare de lucru.
@s3by. e ok . CONTRA: procesorul am decis sa fie cu 4 nuclee ( deci raman la 720QM + ) . unde gasesc nou?( nu de la pcmadd) .  configuratorul de la dell.com imi ofera solutia mult cautata. dar cum as reusi sa comand asa ceva in romania ? (legal cu acte.. ) . Am avut pana acum doar dell. Restul alternativelor cum se comporta fata de   dell ?

@Berti nu e rea idee. monitoare pe usb ar rezolva problema. nu e nevoie ca placa video sa suporte  ceva in special?

by the way. pentru a suporta 3 monitoare (2 externe + laptop) ce placa video merge. ATI HD 5xxx . Alternativa NVidia care e ?

Edited by sirbrisc, 15 August 2010 - 13:02.


#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 13:58, said:

@lestad_25 nu am nevoie de o statie grafica. doar vreau sa conectez 2 monitoare la el pentru a avea o suprafata mai mare de lucru.
@s3by. e ok . CONTRA: procesorul am decis sa fie cu 4 nuclee ( deci raman la 720QM + ) . unde gasesc nou?( nu de la pcmadd) .  configuratorul de la dell.com imi ofera solutia mult cautata. dar cum as reusi sa comand asa ceva in romania ? (legal cu acte.. ) . Am avut pana acum doar dell. Restul alternativelor cum se comporta fata de   dell ?

@Berti nu e rea idee. monitoare pe usb ar rezolva problema. nu e nevoie ca placa video sa suporte  ceva in special?

by the way. pentru a suporta 3 monitoare (2 externe + laptop) ce placa video merge. ATI HD 5xxx . Alternativa NVidia care e ?
am postat  cam ce fel de placa grafica de la nvidia va trebui sa ai sa poti monta mai multe monitoare, gresala mea fiind ora tarzie, sunt 4 monitoare de pana la 30'' inchi ceea ce cred ca destula suprafata si solutia, si eu detin un dell si sincer nu il vad atat de ultra slavit, in 2 ani a stat vreo 2 luni in service , , poti plasa comenzi atat la dell cat si la alienwere de la noi din tara , doar ca tinand cont de taxa de transport, taxe vamale, si probabil tva ca doar esti in romania e mai indicat sa il iei din magazinele noastre, mare diferenta nu cred ca o sa ai , sau vorbeste pe aici  http://forum.softped...howtopic=696689 poate iti duce unu cu un i7 la bani putini si fara garantie  :notangel:

#18
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 13:58, said:

nu e nevoie ca placa video sa suporte  ceva in special?


Nu are nicio legatura cu placa video, practic e vorba de-o placa video virtuala care comprima semnalu si-l transmite prin USB, iar hardware-ul din monitor decomprima acest semnal si-l afiseaza, mai multe despre asta aici.

Nu am gasit vreo limitare a numarului de monitoare care pot fi atasate la un sistem, personal tind sa cred ca numarul lor tine strict de performatele sitemului.


Cat despre enviromentu-l dual monitor, pot sa spun doar ca-i priceless, cam de 4 luni folosesc si eu doua monitoare Eizo de 19" pe o Nvidia Quadro FX580 si-s absolut incantat de setup.

Edited by Berti, 15 August 2010 - 14:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate