Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Laptop + 2 monitoare -docking station - solutie/recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View PostBerti, on 15th August 2010, 15:02, said:

Nu are nicio legatura cu placa video, practic e vorba de-o placa video virtuala care comprima semnalu si-l transmite prin USB, iar hardware-ul din monitor decomprima acest semnal si-l afiseaza, mai multe despre asta aici.

Nu am gasit vreo limitare a numarului de monitoare care pot fi atasate la un sistem, personal tind sa cred ca numarul lor tine strict de performatele sitemului.


Cat despre enviromentu-l dual monitor, pot sa spun doar ca-i priceless, cam de 4 luni folosesc si eu doua monitoare Eizo de 19" pe o Nvidia Quadro FX580 si-s absolut incantat de setup.
din punctul de vedere al producatorului placa grafica are legatura cu numarul monitoarelor legate la un laptop/pc personal am inteles ca , la laptopuri nu e recomandat sa legi monitoare mai mari de 22'' , ar fi posibilitatea sa nu il duca, sa ma corecteze cineva daca sti altceva , serile de la ati randeon 5xxx se pot conecta la 6 monitoare ceea ce mi se pare suficient pentru orice fel de utilizator si cele de la nvidia qudro pana la 4 monitoare de 30'' ceea ce este iarasi suficient  cred pentru un utilizator cu pretenti , pentru mai mult exista NASA , guvernul USA http://www.stocktrad...or-computer.jpg deci de poate  :naughty:

#20
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
offtopic: are legatura doar cu rezolutia. nu cu dimensiunea ecranului. acuma  un ATI HD 3650 imi duce  un lcd de 32" la fullHD fara probleme.

singurul lucru care mai e de facut e sa gasesc undeva un laptop cu urmatoarea configuratie :
Buget: 8000 lei
procesor : i7 -720qm sau mai mare
4gb ddr3 ( sau mai mult)
hdd 320gb ( sau mai mult)  7200rpm
port hdmi /VGA
bluetooth
Rezolutie ecran : 1920x1200 sau 1920x 1080
PLACA VIDEO: ATI HD 5XXX / NVIDIA QUADRO ( scopul e sa suporte 3 monitoare)( laptop + 2 externe ) ( banuiesc ca vor fi conectate  prin hdmi si vga )
___
optionale: eSeata firewire card Reader , usb 3.0

pana acum doar modelul de la lenovo indeplinea din cerinte dar brandul + problemele de display il elimina din lista
alte sugestii ? as prefera dell , hp sau un brand mai consacrat ..

#21
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 28.04.2007

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 15:57, said:

pana acum doar modelul de la lenovo indeplinea din cerinte dar brandul + problemele de display il elimina din lista
Ce fel de probleme are desplayul ?

Tipul care l-a achizitionat de pe emag spune urmatoarele

Constantinescu Alexandru, on 27.07.2010 13:17, said:

Si vreau sa spun ca probleme cu monitorul nu sunt asa de mari cum se discuta pe internet. "Furnicile de pe ecran" (marginea de sus a unei ferestre "tremura" pe verticala cand muti fereastra) e o problema aproape insesizabila. Daca nu as fi citit inainte nu as fi remarcat. In plus, am incercat multe laptop-uri in showroom la Crangasi si e o problema la majoritatea laptop-urilor, chiar indiferent de producator.
Singura problema pe care am observat-o eu la display este faptul ca nu sunt prea vii culorile, problema care se rezolva partial cu Color Vibrance la maxim. Oricum, performantele compenseaza categoric aceasta mica "problema".


#22
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
vreau acelasi lucru chiar si la pret dublu dar de la alt producator mai consacrat. Modele sunt dar in ro e cam greu de gasit. problema e unde gasesc si ce model?

#23
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 18:51, said:

vreau acelasi lucru chiar si la pret dublu dar de la alt producator mai consacrat. Modele sunt dar in ro e cam greu de gasit. problema e unde gasesc si ce model?
eh uite http://www.emag.ro/n...rosu--pX500-11U deja e un monitor portabil la 18,4'' dar tine cont ca acea rezolutie de care te legi tu e cea a monitorului laptopului placa video are rezolutie mult mai mare 2048x1536  de exemplu atata dupe la laptopul asta restul laptopurilor deja ti-au fost recomandate si nimeni nu a mentiont dimit de acer sau alte chesti

#24
sirbrisc

sirbrisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.07.2007
e prea mare . as prefera un 15.4, in cel mai rau caz un  17 . chiar asta e scopul. portabil dar desktop replacement impreuna 2 monitoare atasate.
se accepta ca rezolutia sa fie si mai mica daca e 15.4 dar accepta restul criteriilor.

#25
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsirbrisc, on 15th August 2010, 18:51, said:

vreau acelasi lucru chiar si la pret dublu dar de la alt producator mai consacrat. Modele sunt dar in ro e cam greu de gasit. problema e unde gasesc si ce model?
uite o lista in ordinea preturilor cu branduri care cred ca sunt mai bune dupa opinia mea
http://www.emag.ro/n...--pN61JQ-JX020V
http://www.emag.ro/n...PSAW3E-00600KG3
http://www.emag.ro/n...pG51J-3D-IX137V
http://www.emag.ro/n...gru--p271756113
http://www.emag.ro/n...nal--p271748825
dar si tu puteai sa faci o lista indiferent de site

#26
alexxt7

alexxt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.08.2012
As vrea sa stiu daca este posibil sa leg doua monitoare la laptop iar pe displayu de la laptop sa pot sa fac alt lucru.de ex pe cele doua monitoare sa joc poker iar pe laptop sa ma uit la un meci.vreau sa stiu decat daca este posibil

#27
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Da, e posibil dar trebuie sa ai suficiente iesiri video. Windows 8 se descurca cel mai bine cu asa ceva.

Edited by LensFlare, 03 March 2014 - 08:10.


#28
alexxt7

alexxt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.08.2012
vreau sa stiu daca pot sa mai gasesc acest monitor Monitor LED Philips 27", Wide, Full HD, DVI, HDMI, Boxe, Negru, 273E3QHSB l-am cautat peste tot si numai este in oferta.astept mesaj daca ma poate ajuta cineva

#29
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ce are asa special ala? Nu de alta, dar cred ca'i EOL.

#30
alexxt7

alexxt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.08.2012
mi-am luat un monitor pt poker si caut unu exact la fel ma poate ajuta cineva?

#31
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E EOL, nu se mai produce.
Il mai gasesti doar pe la SH sau poate pe la magazinele mai mici, care nu prea vand rapid ce au prin stoc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate