Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei
 Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 

Achizitie aparatura electrocasnica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
solovastru

solovastru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 28.08.2003
Odata cu renovarea apartamentului, intentionez sa imi cumpar si electrocasnice aferente. Mai precis o combina frigorifica, o masina de spalat cu incarcare pe orizontala, si un cuptor electric incastrabil in mobila. Pana acum am avut "vechituri" care consumau mult, faceau galagie ... dar NU se stricau niciodata. Erau facute in germania, si erau pline de mecanica, nu de electronica.

Stiu ca astfel de masini nu vor mai putea fi gasite vreodata la vanzare (ma refer la fiabilitate indelungata), insa va rog sa ma sfatuiti ce astfel de aparatura sa imi aleg, avand un buget total de 3000-3500 RON. Nu caut ultimele lansari de produse, cu cine-stie-ce gadget-uri incorporate. Doresc ceva simplu si fiabil, de preferinta made in Germany.

Sfaturi?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.703
  • Înscris: 26.11.2001
Fara suparare, dar cred ca mai trebuie sa plusezi, iar la banii astia nu iti iei "ieftin si bun".
Made in Germany nu se aduc, iar modele ce produc in Germania sunt prohibitiv de scumpe.

1. Masini de spalat
Daca vrei mortis ceva altfel, incearca Gorenje.
Eu iti recomand totusi una cu uscator, insa sari mult din buget.

2. La combine frigorifice, recomand ceva cu 2 motoare de preferinta (cauta Polar).
Ca idee... Arctic e de fapt Beko ansamblat in Romania. Nu recomand.

3. La cuptorceea ce conteaza f. mult ramane sa ai si ventilatie. Alegerea e o chestie de design mai mult.
Eu iti recomand unul electric. Nuc red ca ai bucatarie non-stop, deci problema economiei chiar nu exista.
Se incalzese rapid si uniform, nu arzi prajiturile pe fundul tavii etc.

#3
solovastru

solovastru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 28.08.2003
Sper sa nu se considere reclama, insa eu postez exclusiv ceea ce mi-a atrs atentia. orisicum sunt multe magazine de unde urmeaza comparatia, negocierea si achizitia. Ar merge aceste achizitii?

Pentru combina frigorifica:
Gorenje RK 60355 DW

Pentru masina de spalat:
Samsung F1061 sau Gorenje WA 50105

Pentru cuptorul electric:
Gorenje BO 4201 AX

Sunt multe Gorenje, insa sper sa si reziste pe cum se spune. As mai alege in locul lor Bosch (oare sunt originale) si Samsung. Si ultima intrebare: merita sa cumpar de pe net? Eu am mai cumparat aparate foto, si maruntisuri, insa asa echipamente mari niciodata.

Editat de solovastru, 13 august 2010 - 16:21.


#4
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postsolovastru, on 13th August 2010, 16:02, said:

Odata cu renovarea apartamentului, intentionez sa imi cumpar si electrocasnice aferente. Mai precis o combina frigorifica, o masina de spalat cu incarcare pe orizontala, si un cuptor electric incastrabil in mobila. Pana acum am avut "vechituri" care consumau mult, faceau galagie ... dar NU se stricau niciodata. Erau facute in germania, si erau pline de mecanica, nu de electronica.

Stiu ca astfel de masini nu vor mai putea fi gasite vreodata la vanzare (ma refer la fiabilitate indelungata), insa va rog sa ma sfatuiti ce astfel de aparatura sa imi aleg, avand un buget total de 3000-3500 RON. Nu caut ultimele lansari de produse, cu cine-stie-ce gadget-uri incorporate. Doresc ceva simplu si fiabil, de preferinta made in Germany.

Sfaturi?
Whirlpool, fara discutie. Suport tehnic-service-disponibilitate piese, accesorii, consumabile, gama variata de produse.

#5
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 15.07.2006
Si foarte multe defecte.S-au prostit de tot astia de la Whirlpool in ultimul timp....doar numele a mai ramas de ei.

#6
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View PostIcet, on 13th August 2010, 23:37, said:

Si foarte multe defecte.S-au prostit de tot astia de la Whirlpool in ultimul timp....doar numele a mai ramas de ei.
Depinde si ce anume vrei sa cumperi. Doar cei de la service stiu ce pica si ce nu. Ca orice brand sunt produse si produse.

#7
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 15.07.2006
Depinde si ce anume vrei sa cumperi.

Si care ar fi alea??

View Postdant, on 15th August 2010, 00:11, said:

Doar cei de la service stiu ce pica si ce nu.
Tocmai si ar fi pacat ca cei care nu lucreaza in service si vor sa isi achizitioneze un produs electrocasnic nou sa nu stie ce cumpara sau la ce sa se astepte dupa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate