Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Carpatair

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Nu am gasit un topic despre aceasta companie asa ca il deschid pe acesta, si sper sa fie util

Zilele astea am nevoie de un zbor Bucuresti-Arad si cum la Blue Air zborurile interne sint anulate vara(cel putin asa mi-a spus o persoana de la o agentie Blue Air dupa vreo 2 ore de dat telefoane), am gasit singura oferta la Carpat Air, cam scumpa intr-adevar, dar asta e avind in vedere ca este ceva urgent.
Interesant este ca distanta se parcurge pina la Timisoara cu avionul apoi cu un bus pina la Arad.
Sper sa nu fie probleme, si o sa revin cu impresii peste citeva zile cind ma intorc.

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Cu TAROM, cursele Bucuresti Timisoara costa in jur de 70 de euro. (66 euro pe 15 August, am facut o simulare adineauri)
Iar la CFR mai dai 10 lei si in 50 de minute (cam tot atat faci si cu autobuzul) esti la Arad.

Edited by reovel, 12 August 2010 - 10:33.


#3
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postreovel, on 12th August 2010, 10:32, said:

Cu TAROM, cursele Bucuresti Timisoara costa in jur de 70 de euro. (66 euro pe 15 August, am facut o simulare adineauri)
Iar la CFR mai dai 10 lei si in 50 de minute (cam tot atat faci si cu autobuzul) esti la Arad.


Da, m-am gandit la asta dar se mai adauga costul de la aeroport la gara eventual, probabail ca bus-us pus la dispozitie de ei  este imediat dupa sosirea avionului.
In fine acum asta e.

#4
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postreovel, on 12th August 2010, 11:32, said:

Cu TAROM, cursele Bucuresti Timisoara costa in jur de 70 de euro. (66 euro pe 15 August, am facut o simulare adineauri)
Iar la CFR mai dai 10 lei si in 50 de minute (cam tot atat faci si cu autobuzul) esti la Arad.

15 august e intr-o duminica, uita-te in timpul saptamanii sa vezi ca pretul ajunge la 2(66)euro.

#5
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007

View Postremg, on 12th August 2010, 10:36, said:

...sa revin cu impresii peste citeva zile cind ma intorc.

Deci...cum a fost cu Carpatair? Bine, rau, acceptabil...

#6
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postfocioros, on 30th August 2010, 23:32, said:

Deci...cum a fost cu Carpatair? Bine, rau, acceptabil...


Nu am mai fost.
In ultima clipa s-a aminat, iar biletul a ramas achitat, dar e pierderea firmei.
Oricum in dimineata respectiva cu vreo jumatate de ora inainte de decolare a sunat telefonul insa nu l-am auzit.

#7
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007
Eu am sunat azi la Call Center ca sa rezerv un bilet si mi-au zis asa: daca platiti prin banca sau la agentie va mai costa in plus in 25€ fata de pretul biletului cu toate taxele iar daca platiti cu cardul pe internet atunci nu se mai percep cei 25€. Asa ca mai bine activez optiunea cu plata on-line pe card. Ceva experiente pozitive - negative ati avut cu ei?

#8
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postfocioros, on 31st August 2010, 09:49, said:

Eu am sunat azi la Call Center ca sa rezerv un bilet si mi-au zis asa: daca platiti prin banca sau la agentie va mai costa in plus in 25€ fata de pretul biletului cu toate taxele iar daca platiti cu cardul pe internet atunci nu se mai percep cei 25€. Asa ca mai bine activez optiunea cu plata on-line pe card. Ceva experiente pozitive - negative ati avut cu ei?

Eu am platit cu cardul si a fost OK

#9
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007
Marti 14.09.2010 toate zborurile companiei se pare ca au avut intarzieri. Spre exemplu de la BC catre TM in loc sa plece la 07.45 a decolat la 08.30 plus ca a survolat pista de la TM cam 20 min. pana sa aterizeze. De la TM catre Firenze a decolat cu intarziere de 2h; in total 2h45min intarziere.

#10
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007
Doresc sa adaug ca intarzierile au avut loc se pare din cauza cetei (lipsei de vizibilitate) de pe pista

#11
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006
Carpatair a introdus taxa de serviciu pentru biletele cumpărate online.

Pentru zbor extern 10 EUR / bilet
Pentru zbor intern 25 RON / bilet

#12
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Prima experienta neplacuta cu Carpatair, aveam rezervare facuta la inceputul lui ianuarie pt. Munchen-TM-BC iar alaltaieri m-au anuntat ca au anulat cursa din 4 februarie si pot sa-mi ofere bilet cu o zi inainte sau dupa, iar alt zbor n-am gasit pana la Bacau pt. 4.02... Am fost nevoit sa-mi rezerv cu Tarom (Munchen-Sibiu-Bucuresti), bineinteles cu alte costuri.

#13
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View PostViorro, on 24th January 2012, 22:10, said:

Prima experienta neplacuta cu Carpatair, aveam rezervare facuta la inceputul lui ianuarie pt. Munchen-TM-BC iar alaltaieri m-au anuntat ca au anulat cursa din 4 februarie si pot sa-mi ofere bilet cu o zi inainte sau dupa, iar alt zbor n-am gasit pana la Bacau pt. 4.02... Am fost nevoit sa-mi rezerv cu Tarom (Munchen-Sibiu-Bucuresti), bineinteles cu alte costuri.

In mod normal trebuiau sa iti plateasca ei biletul la Tarom.

#14
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Nu stiu ce-au platit pana la urma, ca s-a ocupat de rezervare cineva din firma la care lucrez, insa odata rezervat si platit biletul online ar fi trebuit sa ofere Carpatair o  alternativa pt. aceeasi zi si pana in punctul initial de destinatie (Bacau) nu sa caut eu variante pe la alte companii iar de la Bucuresti sa vin cu tren/microbuz.

#15
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View PostViorro, on 25th January 2012, 09:47, said:

Nu stiu ce-au platit pana la urma, ca s-a ocupat de rezervare cineva din firma la care lucrez, insa odata rezervat si platit biletul online ar fi trebuit sa ofere Carpatair o  alternativa pt. aceeasi zi si pana in punctul initial de destinatie (Bacau) nu sa caut eu variante pe la alte companii iar de la Bucuresti sa vin cu tren/microbuz.

Eu iti recomand sa le trimiti pe mail factura pentru noul bilet, precum si biletul de tren/microbuz, si sa le ceri restituirea sumei achitate.

Ei ofera ca alternative solutiile cele mai putin costisitoare (e si normal), dar trebuia "subliniat" faptul ca trebuie sa ajungi in aceeasi zi. Ai tot dreptul.

Iar in cazul in care optai sa pleci a doua zi, trebuiau sa iti asigure cazare + masa pentru 24 de ore.

Uite un extras din drepturile pasagerilor
"Anularea
Aveti dreptul sa primiti despagubiri banesti pentru zboruri anulate, cu exceptia urmatoarelor situatii: ati fost informat cu privire la anularea cursei cu 14 zile inainte, sau orarul cursei redirectionate este foarte apropiat de orarul initial sau compania de transport aerian poate demonstra faptul ca anularea zborului a fost determinata de motive speciale.

Asistenta asigurata de catre companiile de transport aerian in functie de imprejurari, in cazul in care imbarcarea dumneavoastva este refuzata sau daca cursa cu care calatoriti este anulata ori intarzie, aveti dreptul la asistenta (asigurarea mesei, a mijloacelor de comunicare, a cazarii peste noapte daca este cazul). in cazul in care imbarcarea dumneavoastva este refuzata sau daca cursa cu care calatoriti este anulata, puteti alege intre a va continua calatoria sau a vi se rambursa costul biletului."

Edited by MrJack, 25 January 2012 - 10:00.


#16
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
N-a mai mers nimeni cu Carpatair (sau poate s-a scris altundeva)? :huh: Ceva experiente?
Intotdeauna am evitat compania asta, fiindca preturile mi s-au parut scandalos de mari, insa poate ca va fi nevoie la un moment dat.
Nu mai stiu de unde retinusem ca ar fi "intitulata" companie low-cost; dupa preturi, s-ar parea ca aiurea... Fiindca nu sunt sigura de treaba asta, adica daca-i low-cost sau de linie, intreb: se da mancare in avion, inclusa in pret - si, mai ales: in cazul in care aeroportul din Timisoara e doar locul pentru escala (vii de la Buc si apoi pleci mai departe), intre cele doua avioane trebuie sa-ti transporti singur bagajul de cala, sau ti-l duc ei automat?

#17
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postnadis, on 6th March 2012, 02:26, said:

Fiindca nu sunt sigura de treaba asta, adica daca-i low-cost sau de linie, intreb: se da mancare in avion, inclusa in pret - si, mai ales: in cazul in care aeroportul din Timisoara e doar locul pentru escala (vii de la Buc si apoi pleci mai departe), intre cele doua avioane trebuie sa-ti transporti singur bagajul de cala, sau ti-l duc ei automat?

Carpatair este o companie privata de linie.
Ei au baza principala la Timisoara, prin urmare, majoritatea zborurilor au escala acolo.

Transferul bagajului se realizeaza de catre ei. Vei fi servita la bord, cu produse, in functie de durata zborului.

Eu, sincer, nu i-am ales niciodata, intrucat segmentul Bucuresti - Timisoara a fost intotdeauna mai ieftin la Tarom.

#18
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostMrJack, on 6th March 2012, 07:31, said:

Carpatair este o companie privata de linie.
Ei au baza principala la Timisoara, prin urmare, majoritatea zborurilor au escala acolo.

Transferul bagajului se realizeaza de catre ei. Vei fi servita la bord, cu produse, in functie de durata zborului.

Eu, sincer, nu i-am ales niciodata, intrucat segmentul Bucuresti - Timisoara a fost intotdeauna mai ieftin la Tarom.
Multumesc frumos, Mr Jack.
Deci e companie de linie (chiar daca pe net, daca dai o cautare, poti gasi sintagma "compania low-cost Carpatair").
M-ar fi interesat si daca a mers cineva cu ei, cum a fost - efectiv n-am auzit pe nimeni, absolut pe nimeni vorbind despre vreun zbor cu firma asta.
Da, cred si eu ca nu e prea convenabil cu ei, avand in vedere pretul; totusi, pot fi situatii particulare in care sa renteze, pentru anumite destinatii din Italia, de pilda. Plus ca, bucurestean fiind, te mai gandesti: daca tot sunt nevoit sa fac escala, mai bine schimb la Timisoara (ca nu ma ratacesc, intreb pe romaneste etc.) decat sa schimb la Roma si sa bajbai printr-un aeroport mare - in care, eventual, imi mai ratacesc aia bagajele, caz despre care am auzit de mai multe ori...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate