Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

PC vs Mac

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
După ce marketingul Apple a ținut în program spot-urile Mac vs PC, a venit rândul celor de la Microsoft să facă pagină pe site cu aceeași temă. Evident, din perspectiva proprie. După ce, anul trecut, s-au făcut de râsul lumii cu campania lor ”Get a PC”, o știți, cea cu damizela confuză care alegea laptoape după culoarea carcasei, Microsoft recidivează cu minunăția asta.

Am citit acolo unele dintre cele mai penibile fraze din tot internetul. În opinia lor, un PC este mai bun decât un Mac pentru că (selectiv, câteva):
1. PC-urile au mai multe culori, Mac-urile sunt doar albe sau arginitii (hah, ar trebui să îi citească băieții de la Colorware, cei care vopsesc carcasele produselor de Cupertino de aproape 10 ani, în orice culoare recunoscută de retina umană)
2. PC-urile se vând de 10 ori mai bine decât Mac-urile ergo sunt mai bine (hah, ar trebui să vadă piața auto din România, spre exemplu, unde Loganul DCI se vinde de 100000 de ori mai bine decât Aston Martin DB9-R)
3. Windows este MAI SIMPLU de utilizat decât OS X pentru că... (drumrolls, please)... este familiar cu ceea ce cunoaște user-ul despre OS-uri...
...

Voi ce credeți?

#2
mpoval

mpoval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.06.2004
Macar "Get a Mac" avea motive reale :)

#3
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Carcasa de aluminiu este unul dintre ele? Cel mai real motiv mi se pare pretul, iar pretul este in favoarea pc-ului.

Edited by Florinbv, 11 August 2010 - 22:18.


#4
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

Quote

Most of the world's most popular computer games aren't available for Macs. And Macs can't connect to an Xbox 360. PCs are ready to play.

eh .. probabil asta e cel mai mare avantaj  :D

#5
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
normal ca daca mi-as putea permite mac, daca toate softurile de care am nevoie, ar rula pe mac, indiscutabil as opta pt mac... sau, macar pt linux.  dar din pacate, suntem dependenti de windows... nu c-ar fi bun de ceva, e cel mai slab si instabil, dupa parerea mea, dar fiind cel mai popular, in multe cazuri nu ne putem descurca fara el.

#6
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
uite una mai buna
Unlike Macs, many PCs running Windows 7 support Touch, so you can browse online newspapers, flick through photo albums, and shuffle files and folders—using nothing but your fingers. PCs with a fingerprint reader even let you log in with just a swipe of your finger.

#7
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
in afara de productie audio, video sau design grafic, nu vad nici un motiv pentru a alege mac
OSX e destul de simplut fata de Windows, interfata la prima vedere e WOW ca apoi sa-ti dai seama ca e cam "murdar" gri-ul ala
iar apoi pretul... care nu e justificat
cu banii pe care ii dai pe un mac iti poti face un super-pc plus ca il configurezi asa cum vrei tu si ai flexibilitatea de a schimba si upgrada componentele

restul e Jobs si nebunelile lui de a prosti o masa cat mai mare de oameni si de a domina piata
nu pot sa cred ca si alte companii producatoare de software si hardware n-au putut veni cu idei mai bune

dau un exemplu... macbook air-urile vin cu un display super smecher (led), luminozitate care se ajusteaza automat in functie de lumina din mediul in care e laptopul (prin webcam), tastatura geniala cu iluminare si trackpad-ul
nu cred ca in spatele lor sunt cine stie de minuni ingineresti... ci doar niste idei bune de a lua ochii oamenilor si marketing bun

companii ca Microsoft, Genius sau Logitech (sau altele ce fabrica astfel de tehnologii) n-ar fi putut veni cu ideile astea?

#8
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
dintre w7, osx si Ubuntu, cel mai mult ma atrage ubuntu. interfata e superba, e rapid si usor de folosit. cred ca asa ar trebui sa arate un sistem de operare ideal.  si compizul din ubuntu are cele mai tari efecte vizuale :)
din pacate suportul dezvoltatorilor software e aproape 0 pt linux, si esti obligat sa ramai pe windows...

#9
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postnightfever, on 11th August 2010, 23:44, said:

iar apoi pretul... care nu e justificat
un iMac la 21.5" costa 1199 $
procesor 3.06GHz Intel Core i3 - 117 $
ATI Radeon HD 4670 with 256MB ~ 100 $
4 GB ram ~ 155 $
500 GB HDD - 40 $
monitor 21.5" > 200 $
+ placa de baza, unitatea optica, mouse, tastatura, sistem de operare

PRETUL NU ESTE ASA DE MARE, nu mai comentati aiurea

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
In US probabil as da $1199 pe el, dar aici acelasi lucru costa aproape 6000 ron

#11
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002
Eu in ultimele 6 luni mi-am luat 2 Mac-uri: iMac 27" Intel si un MacMini si am scapat de 2 PC-uri (ce aveau deja 4-5 ani).
Eu personal cand imi iau un calculator, ma gandesc sa il am pentru ani buni, asa ca prefer sa iau unu mai calitativ.
Evident ca multi producatori de componente fac si lucruri calitative, insa la Mac e totul inclus! de la hardware (la care ai suport direct - nu trebuie sa ai abilitati de hacker ca sa pui un firmware) la software.
Mac-ul eu il vad mai fiabil decat PC-ul, iar toate motivele lor de acolo nu sunt valabile avand in vedere ca pe acelasi computer am posibiltatea de a instala si un sistem de operare Microsoft.
Mac-ul este ales de persoane ce nu isi doresc incompatibilitati hardware/software si ce au renuntat demult la micile tweak-uri hardware ce le aduceau un sfert de procent in plus la teste si multa caldura in casa + zgomot + energie consumata, celor ce au inteles ca pentru jocuri exista console de jocuri unde nu mai trebuie sa intalezi nimic, nu mai trebuie sa iti iei alta placa video and so on...
Da, Mac-ul nu e la fel de ieftin! Dai un ban dar stai in fata!
Da, multe lucruri sunt incompatibile, poate si pentru a nu atrage chinezariile ieftine. Da, ei vor sa cumperi si celelalte accesorii de la ei pentru a te bucura de acelasi confort in continuare. Totul sta in stilul tau de viata.

Edited by GOR, 12 August 2010 - 08:23.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la urma fiecare are alt segment tinta. Nu vad ce atatea dispute si comparatii...

#13
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View Posthubbabub1601, on 11th August 2010, 23:04, said:

Am citit acolo unele dintre cele mai penibile fraze din tot internetul. În opinia lor, un PC este mai bun decât un Mac pentru că (selectiv, câteva):
1. PC-urile au mai multe culori, Mac-urile sunt doar albe sau arginitii (hah, ar trebui să îi citească băieții de la Colorware, cei care vopsesc carcasele produselor de Cupertino de aproape 10 ani, în orice culoare recunoscută de retina umană)
Da, pai mai erau si alte argumente la faza asta, cum ar fi: iei PC cu ce procesor vrei, ce placa video vrei, Blu-ray, tv-tuner, 3G-wireless etc.

Poti sa cumperi un PC de la multe firme (HP, Dell, Lenovo etc), Apple a reusit sa blocheze Mac OS X doar pe Mac-uri (vendor lock-in). La faza asta, Apple mi se pare mai groaznic decat Microsoft (si eu folosesc Linux, deci nu sunt fan Microsoft).

Ce-ar fi daca Microsoft s-ar apuca sa scoata calculatoare si sa dea voie sa fie instalat Windows doar pe ele?

Quote

2. PC-urile se vând de 10 ori mai bine decât Mac-urile ergo sunt mai bine (hah, ar trebui să vadă piața auto din România, spre exemplu, unde Loganul DCI se vinde de 100000 de ori mai bine decât Aston Martin DB9-R)
Argumentul era ca Windows (fiind de 10x mai bine vandut decat Mac OS X) are mai mult software creat pentru el, ceea ce e corect.

Nu scrie acolo ca PC-urile sunt mai bune fiindca sunt de 10x mai bine vandute decat Mac-urile, deci asta e inventia ta.

Quote

3. Windows este MAI SIMPLU de utilizat decât OS X pentru că... (drumrolls, please)... este familiar cu ceea ce cunoaște user-ul despre OS-uri...
Din nefericire asa e. E foarte greu sa treci utilizatori de Windows pe altceva, eu stiu foarte bine, ca am incercat sa ii trec pe Linux.

#14
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postix_, on 12th August 2010, 09:48, said:

Nu scrie acolo ca PC-urile sunt mai bune fiindca sunt de 10x mai bine vandute decat Mac-urile, deci asta e inventia ta.

Din nefericire asa e. E foarte greu sa treci utilizatori de Windows pe altceva, eu stiu foarte bine, ca am incercat sa ii trec pe Linux.


1. Eu am citit și citat ”discursul” tembelului din Redmont, ce a scris respectiva frază, exact așa cum străbate din ecran. Faptul că textul de sus spune ”Why choose a PC over a Mac” sau ceva de genul ăsta iar textul de jos spune ”PCs outsell Macs by 10 to 1” se citește exact așa cum am scris în primul post. Punct.

2. Din FERICIRE, OS X este platforma cu cei mai mulți switcheri, nu Linux. De vreo 2-3 ani, peste jumătate dintre cei care cumpără Mac sunt switcheri de la Windows și Linux. Așa că se poate. Faptul că ”știi tu foarte bine” n-are nicio relevanță. Tu ai încercat (sic) să treci de la Windows la Linux. Eu vorbeam despre altceva.

#15
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View Posthubbabub1601, on 12th August 2010, 10:34, said:

2. Din FERICIRE, OS X este platforma cu cei mai mulți switcheri, nu Linux. De vreo 2-3 ani, peste jumătate dintre cei care cumpără Mac sunt switcheri de la Windows și Linux. Așa că se poate. Faptul că ”știi tu foarte bine” n-are nicio relevanță. Tu ai încercat (sic) să treci de la Windows la Linux. Eu vorbeam despre altceva.
Daca e atat de usor de trecut de la Windows pe Mac OS X si OS X e asa de bun, de ce are Windows inca ~90% din piata desktop? Cand zici "cei mai multi switcheri", parca ai vorbi de mase de oameni dar e vorba de cateva procente, insignifiante in raport cu ce are inca Windows-ul.

P.S. Si majoritatea celor care folosesc Linux au venit de pe Windows, asa ca se poate oriunde.

#16
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postix_, on 12th August 2010, 10:47, said:

Daca e atat de usor de trecut de la Windows pe Mac OS X si OS X e asa de bun, de ce are Windows inca ~90% din piata desktop? Cand zici "cei mai multi switcheri", parca ai vorbi de mase de oameni dar e vorba de cateva procente, insignifiante in raport cu ce are inca Windows-ul.

P.S. Si majoritatea celor care folosesc Linux au venit de pe Windows, asa ca se poate oriunde.


Ce legătură are ușurința migrării între platforme cu rata de penetrare a platformei în piață? Tu chiar pui întrebările astea? Păi hai că-ți răspund cu evidentul, deh:
Windows are 90% din piață pentru că Windows funcționează pe 9 din 10 sisteme pe când OSX funcționează doar pe al zecelea.
Windows are 90% din piață pentru că Microsoft a speculat, acum 15 ani, lipsa de luciditate a celor de la Apple precum și gravele probleme organizatorice, și au vândut rebutul la kilogram, cu orice căcat de hardware disponibil în piață. Până în 1995, Windows nu conta. MS Win era un fel de GNU, nah, mai în limbajul tău de linucsist.
Windows are 90% din piață din cazua prețului mic al hardware-ului (fără pretenții) pe care poate rula.

Astea-s unele dintre motivele pentru care Windows are 90 la sută și OS X 6 la sută, nu faptul că e GREU să te muți de pe o platformă pe alta. Crede-ma, este BANAL, nu greu... OS X este de departe cel mai dumb-proof OS de pe planetă. Dacă te-ai mutat de pe Win în OSX și nu ”te regăsești” înseamnă că n-ai încercat...

#17
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postix_, on 12th August 2010, 10:47, said:

Daca e atat de usor de trecut de la Windows pe Mac OS X si OS X e asa de bun, de ce are Windows inca ~90% din piata desktop?
lx_  regasesti acelasi factori ca si pe platformele liinux, comoditarea utilizatorilor, prostia, lipsa software-ului (cu toate ca mac sta muuult mai bine la capitolul asta) si aici vb atat programe cat si jocuri.

Edited by tracius01, 12 August 2010 - 10:15.


#18
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View Posthubbabub1601, on 12th August 2010, 10:54, said:

Windows are 90% din piață pentru că Windows funcționează pe 9 din 10 sisteme pe când OSX funcționează doar pe al zecelea.
Si cine e de vina ca OSX functioneaza DOAR pe al zecelea? :)
Tu crezi in mod serios ca daca OSX ar functiona pe orice fel de calculator, ar deveni majoritar?

Quote

Windows are 90% din piață pentru că Microsoft a speculat, acum 15 ani, lipsa de luciditate a celor de la Apple precum și gravele probleme organizatorice, și au vândut rebutul la kilogram, cu orice căcat de hardware disponibil în piață. Până în 1995, Windows nu conta. MS Win era un fel de GNU, nah, mai în limbajul tău de linucsist.
Windows are 90% din piață din cazua prețului mic al hardware-ului (fără pretenții) pe care poate rula.
Din nou, nimic nu ii opreste pe cei de la Apple sa faca disponibil OSX pe "orice kkt de hardware".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate