Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

PC vs Mac

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Da, multe lucruri sunt incompatibile, poate si pentru a nu atrage chinezariile ieftine. Da, ei vor sa cumperi si celelalte accesorii de la ei pentru a te bucura de acelasi confort in continuare. Totul sta in stilul tau de viata.
ghici ce... componentele Apple sunt fabricate in China :rolleyes:

#20
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postix_, on 12th August 2010, 11:19, said:

Si cine e de vina ca OSX functioneaza DOAR pe al zecelea? :)
Tu crezi in mod serios ca daca OSX ar functiona pe orice fel de calculator, ar deveni majoritar?

Din nou, nimic nu ii opreste pe cei de la Apple sa faca disponibil OSX pe "orice kkt de hardware".

Drag coleg forumist. Afirmația mea a venit ca și răspuns la întrebarea ta ”de ce are windows cotă de x la sută și OSX cotă de 7 la sută”.
NU am susținut vreodată cum că OSX ar domina piața dacă are funcționa pe orice calculator. Tu citești printre rânduri, cât să ai material de combătut. Eu am scris cum că există un număr de factori ce au impus Windows ca și domninant pe piață, printre care și ăsta, cum că OSX merge doar pe HW Apple. Dar pe lângă ăsta, sunt și alte multe motive. Vezi încă două în reply-ul meu anterior.

Ba da, ceva îi opreșe pe Apple să facă OSX disponibil pe orice căcat de hardware. Faptul că îl vând împreună cu HW lor, asigurând în acest fel cum că ăla, OSX-ul, este cel mai stabil, modern și purpose-oriented OS făcut vreodată. Punct. Pentru că Apple nu trebuie să scrie kernel-ul OS_ului atât de complex precum MS o face, pentru că stack-ul de networking nu trebuie să știe să lucreze decât cu 4-5 adaptoare de rețea etc. (am spicuit câteva exemple însă ideea generală cred că răzbate).
Eu unul, și sunt convins că 99 din 100 mac useri sunt de acord cu mine, prefer poziția de outsider al celor de la Apple, tocmai pentru a beneficia de the best-in-the-business. Când vinzi puțin în comparație cu competiția, trebuie să vinzi produse bune. Asta-i o lege nescrisă a economiei de piață. Apple o respectă.

View Postnightfever, on 12th August 2010, 11:22, said:

ghici ce... componentele Apple sunt fabricate in China :rolleyes:


Ghici ce.... Componentele folosite de mai toți marii producători sunt fabricate în China. Dell, Asus, Toshiba etc. Toți iau din același loc :)
Cred că o să mai dureze multă-multă vreme până când conaționalii mei vor trece peste sincopa idioată cum că tot ce-i făcut în china este prost... Domnilor, nu discutăm despre tricouri din dragonul roșu. Discutăm despre high-tech, fabricat, controlat și verificat în cel mai riguros mod cu putință...

#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006

View Posthubbabub1601, on 11th August 2010, 23:04, said:

După ce marketingul Apple a ținut în program spot-urile Mac vs PC, a venit rândul celor de la Microsoft să facă pagină pe site cu aceeași temă. Evident, din perspectiva proprie. După ce, anul trecut, s-au făcut de râsul lumii cu campania lor ”Get a PC”, o știți, cea cu damizela confuză care alegea laptoape după culoarea carcasei, Microsoft recidivează cu minunăția asta.

Am citit acolo unele dintre cele mai penibile fraze din tot internetul. În opinia lor, un PC este mai bun decât un Mac pentru că (selectiv, câteva):
1. PC-urile au mai multe culori, Mac-urile sunt doar albe sau arginitii (hah, ar trebui să îi citească băieții de la Colorware, cei care vopsesc carcasele produselor de Cupertino de aproape 10 ani, în orice culoare recunoscută de retina umană)
2. PC-urile se vând de 10 ori mai bine decât Mac-urile ergo sunt mai bine (hah, ar trebui să vadă piața auto din România, spre exemplu, unde Loganul DCI se vinde de 100000 de ori mai bine decât Aston Martin DB9-R)
3. Windows este MAI SIMPLU de utilizat decât OS X pentru că... (drumrolls, please)... este familiar cu ceea ce cunoaște user-ul despre OS-uri...
...

Voi ce credeți?
jenibil

#22
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
La ce bun o comparație?
Asta sună cam așa: Ion o iubește pe Maria. Ion se însoară cu Maria. Dar, în forul lui interior, Ion nu e liniștit. Ca să-și facă curaj, Ion o compară pe Maria cu celelalte femei. Las' c'a mea-i mai bună. Elena are nasul prea mare, Gherghina are părul creț, iar Frusina nu se-mbracă bine. Ce bună-i a mea, prin comparație!
Dacă nu ești fericit cu ce ai și, ca să fii fericit, trebuie să-i ponegrești pe ceilalți, e nasol.
De aia, mie-mi place macul și nu intru pe forumurile de pc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate