Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

cu masina prin tara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
:notangel:  dupa nunta as vrea sa fac un traseu prin moldova.
as dori sa vad voronetul, lacul rosu, cheile bicazului, pasul dorna. tot ce e peste e binevenit.

va rog frumos sa-mi oferiti cateva informatii despre urmatorul drum : Braila -Piatra neamt.... nu stiu care ar fi cel mai bun traseu pentru masina si mai ales pentru noi referitor la ceva de vizitat.
de la piatra-neamt vreau sa urc la tg-neamt la un prieten. dar uitandu-ma pe harta as vrea sa fac urmatorul traseu : piatra neamt - Bicaz - Gheorgheni - toplita - borsec - pipirig - tg-neamt - falticeni - suceava.

intrebarea intrebatoare, trecatoarea dorna, e pe drumul DN 17B farcasa-brosteni-dorna? sau e pe DN17 campulung- vatra dornei?

de vizitat pe langa suceava va fi Ipotesti-ul si lacul Bucecea. ma puteti indruma spre manastiri, ca pe harta mea nu apare niciuna, motiv pentru care si cer ajutorul aici.

#2
step0ff

step0ff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2008
Iti recomand sa mergi la cetatea Neamtului (Tg. Neamt) au renovat-o si acum arata foarte bine. Legat de manastiri, gasesti in zona harti care sa te duca la care manastire vrei..e cel mai usor asa

#3
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
in romania slabe sanse sa gasesti ceva harti. am fost in austria, ungaria, grecia, si chiar si bulgarii au la chioscurile de ziare, benzinarii, sau puncte de info turistic harti detaliate ale orasului plus atractiile turistice din zona. rar vezi asa ceva in romania.

si in tg-neamt oricum voi ajunge, obligatoriu. mersi ca mi-ai adus aminte de cetate, e trecuta pe lista

#4
step0ff

step0ff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2008
gasesti sigur harti in nord. Si oricum daca nu dai de un punct turistic, sigur gasesti tot felul de chestii d-astea la prima manastire pe care o vezi...macar de una trebuie sa dai fara harta. Se gasesc oricum destul de usor manastirile

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
sunt multe? am dat o cautare cu gogu dupa "manastiri moldova" si am dat de un site interesant dar sunt doar 6 manastiri...atatea-s in toata moldova? parca stiam de la istorie ca stefan cel mare a ctitorit 50

#6
step0ff

step0ff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2008
sincer mie si 6 mi se par multe de vizitat...nu prea sunt adeptul pelerinajelor de genul... daca vrei sa intelegi ceva din ce vezi trebuie sa stai sa le "rumegi" pe toate bine..eu am fost prin 2008 si am vazut multe..si nu am ramas impresionat..in primavara asta de paste iar am  fost in nord..si am mers asa doar pe la cateva. De ex intr-o zi am fost doar lla Neamt... mi-am dat seama ca ratasem in 2008 muzeul lor..care este plin de substanta..cele mai vechi carti tiparite la noi sunt acolo, tot felul de tiparnite...lucruri care personal mi se par mult mai impresionante si mai "rascolitoare" decat sa mergi si sa vezi manastiri la rand ca pe niste obiecte de mobilier. Iarasi si la Agapia este un muzeu foarte fain...lucru care ti-am spus.mi se par mai impresionante...sa vezi medaliile de razboi ale maicutelor de acolo, care au fost ajutoare la "spitalele" amenajate pe front mi se pare mai plin de insemnatate decat un traseu dupa care sa zici "am vazut toate manastirile din moldova" dar defapt sa nu ramai cu nimic asa...impresionant..pentru ca daca le faci asa nu o sa ramai impresionat decat de arhitectura probabil. Sintetizand eu zic ca mai important e cand mergi pe la o manastire e sa intelegi insemnatatea ei, tot trecutul si istoria... iar pentru asta parerea mea este ca e nepotrivit sa vizitezi multe pe zi. Acum cum o sa consideri, fiecare are felul lui de a privi lucrurile ;)) numai bine!

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Viper, depinde si cat timp ai la dispozitie pentru manastiri. De exemplu in Piatra Neamt ai Catedrala lui Stefan cel Mare pe care o vizitezi in maxim 15 minute. Dupa care...sanatate.

Verifica putin aici.

Edited by December, 12 August 2010 - 16:07.


#8
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Harta manastirilor din Moldova exista, am eu acasa una. Am cumparat-o cand am facut primul circuit al manastirilor acum ceva ani.
La o prima cautare un site ar fi asta.
Am mai gasit asta si asta.

Am facut circuitul manastirilor de doua ori, o data pe cont propriu si o data cu firma cu autocarul.
Cel mai bine a fost pe cont propriu, am stat la o maicuta la Varetec exact langa manastirea Varatec si cu aceasta in 4 zile am vazut tot ce se putea vedea ca manastiri in Moldova. Plecat din Bucuresti cu tot cu circuit prin Moldova si intoarcere prin Cheile Bicazului - Sighisoara - Balea Lac - Pitesti - Bucuresti am facut un total de 1800km.

#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
multumesc frumos de site-uri...la o privire rapida am dat si de manastirea raciu, din jud mures, la vreo 40 km de tg-mures catre apahida. ma leaga amintiri frumoase de locul acela.


si step0ff mersi de postare, vroiam sa vizitez neaparat neamt, voronet, sihastria, putna si humor. de astea m-am interesat cat de cat, dar eram curios daca exista si altele care sa merite sa fie vizitate intr-un circuit. acum, cam toate merita sa fie vizitate dar uneori din lipsa de timp le cam sari.


si acum referitor la drum, de pe topicul cu starea drumurilor am observat ca drumul de la cheile bicazului la gheorgheni, sau de la gheorgheni la toplita e cam naspa adica plin de gropi. eu as vrea traseul din primul post pentru ca in alta modalitate nu vad cum as vedea si cheile bicazului cu lacul rosu cat si sa trec prin vatra dornei, trecatoarea nu neaparat orasul. acest traseu facut ca sa nu ma duc pana la bicaz apoi sa ma intorc pana la neamt si sa continui in sus ca pe acolo e drum bun, nu as vrea sa fac de 2 ori acelasi drum sau sa ma intorc inapoi decat maxim 20 km.


ps: multumesc rekul05, am dat si de ceva lucruri interesante prin maramures, pe care nu le voi rata. si ca o autocritica, chiar nu mi-a dat prin cap sa caut pe google dupa :"harta manastiri"

Edited by VipeR85, 12 August 2010 - 17:54.


#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
am revenit...daca e careva interesat de drumuri manastiri bilete de intrare taxa foto suveniruri cazare etc...sa-mi dea pm ca mi-e lene sa le scriu pe aici. doar o sa pun cateva poze.

per total a fost super...si a costat 15 milioane.

Edited by VipeR85, 04 September 2010 - 23:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate