Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Virusul West Nile in Grecia - sursa Hotnews si Evz

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
pointer

pointer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.05.2007
Trei oameni au murit, in ultimele zile, in Grecia, dupa ce au fost intepati de tantari purtatori ai virusului West Nile, anunta Novinite.com. In schimb, Ministerul Sanatatii din Bulgaria a anuntat, luni, ca in aceasta tara nu a fost inregistrat niciun caz de infectare cu virusul, dupa ce mai multi pacienti suspecti fusesera spitalizati in nordul tarii.

Reprezentantii Ministerului Sanatatii de la Sofia au atras atentia ca tantarii purtatori ai acestui virus arata la fel ca cei obisnuiti, insa spun ca insectele de acest fel nu au ajuns pe teritoriul Bugariei.

Oficialii bulgari au explicat ca primele simptome ale contractarii virusului sunt similare cu cele provocate de alti virusi - greata, varsaturi si febra, insa virusul West Nile poate afecta rapid creierul si poate provoca meningita.

Oficialii din tara vecina se tem ca virusul poate fi adus in Bulgaria de turisti sau de tantari. Ei au adaugat ca, in urma cu 10 ani, virusul a ajuns si in Romania. In plus, virusul West Nile a facut peste 1.000 de victime in Statele Unite, in ultimii 10 ani.

Ce facem in aceste conditii, mai mergem in Grecia ? Noi intentionam sa plecam la sfarsitul lui august si cu baietzelul nostru de 1 an jumate dar parca acum ezit. Acest virus poate provoca meningita sau encefalita in special in categoria grupelor de risc - batrani si copii.

Am uitat sa precizez ca aceste cazuri s-au inregistrat lana Salonic

#2
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,414
  • Înscris: 23.04.2007
Mai multi oameni au murit azi pe sosele in grecia.
Next news.

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postpointer, on 10th August 2010, 16:22, said:

Trei oameni au murit, in ultimele zile, in Grecia, dupa ce au fost intepati de tantari purtatori ai virusului West Nile, anunta Novinite.com. In schimb, Ministerul Sanatatii din Bulgaria a anuntat, luni, ca in aceasta tara nu a fost inregistrat niciun caz de infectare cu virusul, dupa ce mai multi pacienti suspecti fusesera spitalizati in nordul tarii.

Reprezentantii Ministerului Sanatatii de la Sofia au atras atentia ca tantarii purtatori ai acestui virus arata la fel ca cei obisnuiti, insa spun ca insectele de acest fel nu au ajuns pe teritoriul Bugariei.

Oficialii bulgari au explicat ca primele simptome ale contractarii virusului sunt similare cu cele provocate de alti virusi - greata, varsaturi si febra, insa virusul West Nile poate afecta rapid creierul si poate provoca meningita.

Oficialii din tara vecina se tem ca virusul poate fi adus in Bulgaria de turisti sau de tantari. Ei au adaugat ca, in urma cu 10 ani, virusul a ajuns si in Romania. In plus, virusul West Nile a facut peste 1.000 de victime in Statele Unite, in ultimii 10 ani.

Ce facem in aceste conditii, mai mergem in Grecia ? Noi intentionam sa plecam la sfarsitul lui august si cu baietzelul nostru de 1 an jumate dar parca acum ezit. Acest virus poate provoca meningita sau encefalita in special in categoria grupelor de risc - batrani si copii.

Am uitat sa precizez ca aceste cazuri s-au inregistrat lana Salonic
Logic ca nu as mai pleca in situatia ta....grupa de risc = copii si tu ai  copil de 1,5 ani...ai aproape toata Europa la dispozitie pentru o vacanta linistita..

#4
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,414
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbogdy68, on 10th August 2010, 16:36, said:

Logic ca nu as mai pleca in situatia ta....grupa de risc = copii si tu ai  copil de 1,5 ani...ai aproape toata Europa la dispozitie pentru o vacanta linistita..
Dupa cum spuneam,
http://www.0-100.ro/...-sursa-ETSC.jpg
In Grecia mor zilnic 4 oameni pe sosele,deci sunt sanse mai mari sa patesti ceva pe sosea decat de la un tantar.
Incercati oameni buni sa treceti peste "stiri" ca astea.
Sunt mai mult sanse ca sa te ineci in apa sau sa dea masina peste tine sau sa te pradeze hotii sau mai stiu eu ce.
Oricum,topicul asta nu isi are locul,propun comasarea lui cu
http://forum.softped...p?showforum=684 sau inchiderea lui.
Calmati-va oameni buni.

#5
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postpointer, on 10th August 2010, 16:22, said:

Trei oameni au murit, in ultimele zile, in Grecia, dupa ce au fost intepati de tantari purtatori ai virusului West Nile, anunta Novinite.com. In schimb, Ministerul Sanatatii din Bulgaria a anuntat, luni, ca in aceasta tara nu a fost inregistrat niciun caz de infectare cu virusul, dupa ce mai multi pacienti suspecti fusesera spitalizati in nordul tarii.

Reprezentantii Ministerului Sanatatii de la Sofia au atras atentia ca tantarii purtatori ai acestui virus arata la fel ca cei obisnuiti, insa spun ca insectele de acest fel nu au ajuns pe teritoriul Bugariei.

Oficialii bulgari au explicat ca primele simptome ale contractarii virusului sunt similare cu cele provocate de alti virusi - greata, varsaturi si febra, insa virusul West Nile poate afecta rapid creierul si poate provoca meningita.

Ce facem in aceste conditii, mai mergem in Grecia ?
mergeti in Bulgaria ca doar e reclama bulgareasca cu virusul West Nile. :naughty:

#6
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postpointer, on 10th August 2010, 15:22, said:

Trei oameni au murit, in ultimele zile, in Grecia, dupa ce au fost intepati de tantari purtatori ai virusului West Nile, anunta Novinite.com. In schimb, Ministerul Sanatatii din Bulgaria a anuntat, luni, ca in aceasta tara nu a fost inregistrat niciun caz de infectare cu virusul, dupa ce mai multi pacienti suspecti fusesera spitalizati in nordul tarii.

Reprezentantii Ministerului Sanatatii de la Sofia au atras atentia ca tantarii purtatori ai acestui virus arata la fel ca cei obisnuiti, insa spun ca insectele de acest fel nu au ajuns pe teritoriul Bugariei.

Oficialii bulgari au explicat ca primele simptome ale contractarii virusului sunt similare cu cele provocate de alti virusi - greata, varsaturi si febra, insa virusul West Nile poate afecta rapid creierul si poate provoca meningita.

Oficialii din tara vecina se tem ca virusul poate fi adus in Bulgaria de turisti sau de tantari. Ei au adaugat ca, in urma cu 10 ani, virusul a ajuns si in Romania. In plus, virusul West Nile a facut peste 1.000 de victime in Statele Unite, in ultimii 10 ani.

Ce facem in aceste conditii, mai mergem in Grecia ? Noi intentionam sa plecam la sfarsitul lui august si cu baietzelul nostru de 1 an jumate dar parca acum ezit. Acest virus poate provoca meningita sau encefalita in special in categoria grupelor de risc - batrani si copii.

Am uitat sa precizez ca aceste cazuri s-au inregistrat lana Salonic


Un flacon de Autan sau de Raid-off si plase contra insectelor la geam si la usa de la balcon iti pot feri toata familia de intepaturi.

Si ca sa fiu cat se poate de malitioasa, aseara la stiri am auzit ca ajuns si in Romania. Ce facem, ne mutam la Polul Nord?

#7
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007
Ooooo...sunt speriat ...sunt speriat.... :P ...Aseara la stiri parca cineva ne zicea in fata ca suntem prosti ingramaditi stupizi oligofreni...pe harta greciei o mare bulina rosie ne arata unde e tantaru problema...In zona Salonic...adica cea mai mare arie low cost de vacanta...frecventata de romani, bulgari, sarbi etc....bah da mai duceti-va la draq ca mai multi mor zilnic pe sosele si datorita masurilor luate de guvernul boc decat de tantar...Eu o sa merg in august in Grecia cu copil de 2 ani in dotare...si da o sa am un autan in bagaje da ala il am si la bucuresti inde niste tantari nemernici din "za lend of ciuse" imi papa copilukl de picioruse...

#8
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008
jizaz-acum 2 ani era branza feta cu nu stiu ce boala-acuma e tantarul... :rolleyes:

#9
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Post14-sexy-anuk, on 11th August 2010, 11:13, said:

jizaz-acum 2 ani era branza feta cu nu stiu ce boala-acuma e tantarul... :rolleyes:

si bruceloza, si incendii de vegetatie, si atentate teroriste....

#10
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postalmona, on 11th August 2010, 12:32, said:

si bruceloza, si incendii de vegetatie, si atentate teroriste....
asa e cum spui-dar cu incendiile e adevarat-in 2007 in zakynthos in kalamaki cand am fost ,stateam pe plaja si vedeam cum se agita avioanele utilitare sa stinga un foc-stiu ca arsese undeva o parte dintr-o padurice-dupa aceea cand ne-am plimbat cu masina vazusem zone intregi arse...dar cred ca datorita caldurii a ars...

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Cred că au epuizat toate posibilitățile. De cutremure, însă, au uitat.
Cică există posibilitatea de a se deschide o falie în Marea Egee.
D-nă ministru al Turismului, de ce ne dezinformați și nu ne spuneți nimic?

View Post14-sexy-anuk, on 11th August 2010, 12:36, said:

in 2007 in zakynthos in kalamaki cand am fost ,stateam pe plaja si vedeam cum se agita avioanele utilitare sa stinga un foc.
În 2007 se agitau și în zona Nei Pori, pe una din înălțimile Olimpului luase foc pădurea, trei nopți la rând am văzut flăcările și păreau a fi destul de aproape. La acea vreme nu știam de interesele imobiliare din Grecia, așa că ne-am speriat (mai ales că venisem cu autocarul). Trei avioane luau apă din mare, chiar din dreptul plajei și apoi o aruncau pe munte. Și mai văzusem păduri și o casă arse pe drumul spre Salonic (drumul vechi).

#12
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Ieri s-au intors din Halkidiki doi colegi de-ai mei. Despre tantarul ucigas au aflat abia cand au ajuns acasa. Desi acolo unde au stat au avut destui tantari care i-au si ciupit, deocamdata nu au nimic (probabil din cauza "tratarii" cu uzo... - o sa fiu cu ochii pe ei).
Bineinteles ca nu s-a confirmat nici un zvon alarmist cu privire la Grecia, ei ajungand acolo dupa incetarea crizei de benzina.

Culmea este ca m-au intrebat daca nu s-a prezentat la tv despre cutremurul din Halkidiki. Initial am crezut ca este o gluma, dar cautand pe net am vazut ca intradevar pe 8 aug au fost 5 activitati seismice cu epicentrul in Halkidiki (centrul provinciei, nu pe brate) intre orele 9.09 si 10.48 (UTC) cu intensitate intre 2 si 4,5 grade (nu stiu pe ce scara - daca vreti detalii, uitati-va pe emsc-csem.org).
Desigur, nu a fost nici un fel de problema.

Deci, asa cum zicea si PSC, o bila neagra pentru d-na cu turismul: nu a aflat si de cutremure...

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Bineînțeles, d-na ministru are atâta treabă la minister (creare de brand-uri, încasări de comisioane), încât n-are timp să afle și alte păreri în afară de cele ale consilierilor.
De fapt, numai de la consilieri poate afla păreri, de la noi există riscul să afle și sfaturi - da' asta e altceva.

Oameni buni, în intervalul 2007-2009 am fost în Grecia în fiecare vară și nu m-a zgâlțâit nimic, cu excepția berii și a unor... activități.
Am fost și eu pe litoralul românesc, în august 2009, într-un weekend de încercare și atunci m-a zgâlțâit cutremurul ăla venit din falia Shabla, BG.
Trecând peste faptul că la cutremurul din 1977 am avut zile (urma să-mi cadă un obiect mare în cap dacă bunica nu mă lua din locul respectiv cu trei secunde înainte - aveam numai 3 ani), consider că România e o țară cu risc seismic mai mare decât Grecia. Oare câte dezastre de genul lui 1977 a avut Grecia? România a avut trei până acum (1881, 1940, 1977) și cine știe dacă nu va urma și al patrulea, mai ales acum, când autorizațiile de construcție se cumpără, numai bani să ai.
Haideți să ne plimbăm puțin prin România și să vedem cât de crăpate sunt clădirile, comparativ cu Grecia.

AMR Sarti: 1 zi!!! Țânțari, atentate, incendii - dar și civilizație, șosele, Shell, ouzo, sirtaki și rebetika (și puțină tsifteteli)... Balanța se înclină în direcția vacanței, emoția reîntâlnirii cu o mare albastră și o plajă curată crește cu fiecare oră...

Edited by PSC, 20 August 2010 - 00:59.


#14
sissi691

sissi691

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.05.2009

View PostPSC, on 20th August 2010, 01:56, said:

Bineînțeles, d-na ministru are atâta treabă la minister (creare de brand-uri, încasări de comisioane), încât n-are timp să afle și alte păreri în afară de cele ale consilierilor.
De fapt, numai de la consilieri poate afla păreri, de la noi există riscul să afle și sfaturi - da' asta e altceva.

Oameni buni, în intervalul 2007-2009 am fost în Grecia în fiecare vară și nu m-a zgâlțâit nimic, cu excepția berii și a unor... activități.
Am fost și eu pe litoralul românesc, în august 2009, într-un weekend de încercare și atunci m-a zgâlțâit cutremurul ăla venit din falia Shabla, BG.
Trecând peste faptul că la cutremurul din 1977 am avut zile (urma să-mi cadă un obiect mare în cap dacă bunica nu mă lua din locul respectiv cu trei secunde înainte - aveam numai 3 ani), consider că România e o țară cu risc seismic mai mare decât Grecia. Oare câte dezastre de genul lui 1977 a avut Grecia? România a avut trei până acum (1881, 1940, 1977) și cine știe dacă nu va urma și al patrulea, mai ales acum, când autorizațiile de construcție se cumpără, numai bani să ai.
Haideți să ne plimbăm puțin prin România și să vedem cât de crăpate sunt clădirile, comparativ cu Grecia.

AMR Sarti: 1 zi!!! Țânțari, atentate, incendii - dar și civilizație, șosele, Shell, ouzo, sirtaki și rebetika (și puțină tsifteteli)... Balanța se înclină în direcția vacanței, emoția reîntâlnirii cu o mare albastră și o plajă curată crește cu fiecare oră...
Ca sa nu fim exagerati, anul asta m-au mancat tantarii cum nici in Romania nu am patit-o. Atat in Nei Pori cat si in Ormos Panagia. Anul acesta grecii au tratat superficial problema tantarilor si s-a vazut, mai ales dupa lasarea serii.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsissi691, on 20th August 2010, 14:26, said:

Ca sa nu fim exagerati, anul asta m-au mancat tantarii cum nici in Romania nu am patit-o. Atat in Nei Pori cat si in Ormos Panagia. Anul acesta grecii au tratat superficial problema tantarilor si s-a vazut, mai ales dupa lasarea serii.
Din păcate, noi am pățit-o în România, chiar la domiciliu (a fost gratuit, într-un fel). Dar dacă eu am răbdat până a trecut umflătura, soției mele aproape că i s-a umflat coada ochiului drept, fiindcă numai acolo putea să muște țânțăroaica (ele mușcă, ei cică nu... cam ca și la oameni... :lol: ) Timp de o săptămână a avut ochiul umflat, acum a revenit la normal, slavă Domnului.
Țânțarii stau în zonele cu apă dulce (bălți, mlaștini). Dacă există țânțari care preferă apa mării, înseamnă că un laborator i-a lansat pe piața turistică. Mutațiile nu apar de la sine, ci cu ajutorul celor mai evoluate ființe de pe Terra.

Și ca să nu ne mai ascundem după deget, iată (în atașament) știrile referitoare la țânțari postate de Ministerul de Externe elen:
Păi dacă nici acest minister nu mai e o sursă credibilă, atunci cine să fie? Libertatea? Can-Can?

Attached Files


Edited by PSC, 20 August 2010 - 19:56.


#16
monikl

monikl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.01.2006

View PostPSC, on 20th August 2010, 20:55, said:

Țânțarii stau în zonele cu apă dulce (bălți, mlaștini). Dacă există țânțari care preferă apa mării, înseamnă că un laborator i-a lansat pe piața turistică. Mutațiile nu apar de la sine, ci cu ajutorul celor mai evoluate ființe de pe Terra.

Da, se leaga lucrurile: frunza a costat 250 eur, restul pana la alea  80 milioane a constituit finantarea unor cercetari ultrasecrete cu nume de cod "tantar made in romania - summer 2010" pentru export la greci.   :w00t:

#17
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Acum e si in Romania, deci sansele sint oarecum egale.
Ce alegeti?

#18
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postremg, on 31st August 2010, 08:35, said:

Acum e si in Romania, deci sansele sint oarecum egale.
Ce alegeti?

E o intrebare retorica sau chiar astepti raspuns? ;) Personal, aleg Grecia cu ochii inchisi, cu tot cu criza si cu tantari virusati

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate