Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Buget 100.000 euro, P+M vs P+E+Pod vs P+E+terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bogdanbogdanbogdan

bogdanbogdanbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2007
Buna ziua,

Vreau sa construiesc o casa tip duplex in Bucuresti, impreuna cu fratele meu in felul urmator:

Suprafata teren: 189mp
Amprenta la sol: 132mp
Buget: 100.000 euro

Din ce am vazut pana acum varianta cu P+M este clar realizabila si m-as incadra in buget.
Vreau sa iau in calcul si una din variantele P+E+pod sau P+E+terasa tinand cont ca pe viitor o sa vina si un copil si vom avea nevoie de mai mult spatiu.

Avantaje la P+E+pod
1. la un moment dat cand voi mai strange bani voi putea mansarda podul si utiliza inca aproximativ 132 mp
2. am un spatiu in plus de depozitare
3. nu voi avea probleme cu izolarea

Avantaje P+E+terasa circulabila
1. pe viitor se poate mansarda mai usor decat daca as avea un pod deja construit pe care ar trebui sa-l daram
2. se poate amenaja lejer un spatiu de odihna/gradina/depozitare etc.
3. posibile probleme cu izolarea terasei de unde pot rezulta infiltratii si igrasie

Din aprecierile mele, la un pret de 160 e/mp pt constructia la rosu ar iesi 42240 euro P + E la care s-ar adauga una din cele doua variante (pod sau terasa).
Care ar fi diferenta de pret intre varianta cu pod si varianta cu terasa tinand cont ca ambele vor trebui hidro/termo izolate ? (pt casa la rosu + pod/terasa izolat)
Voi pe ce optiune ati merge?

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
p+e+pmare, sa nu fie nevoie sa il darami, doar sa il compartimentezi.
economie la acoperis, economie la izolatie, economie de timp + aut de constructie necesara in cazul in care umbli la structura fatada etc...

Edited by septimiu80, 10 August 2010 - 12:04.


#3
bogdanbogdanbogdan

bogdanbogdanbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2007

View Postseptimiu80, on 10th August 2010, 13:04, said:

p+e+pmare, sa nu fie nevoie sa il darami, doar sa il compartimentezi.
economie la acoperis, economie la izolatie, economie de timp + aut de constructie necesara in cazul in care umbli la structura fatada etc...

La cati bani apreciezi ca m-ar duce constructia un pod inalt ?

#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Pai voi ce ati vrea? In final face fiecare cum doreste.
De exemplu noi am mers pe E+pod nelocuit, cu placa de beton intre etaj si pod. Ne place mai mult o casa cu acoperis clasic de tigla ceramica, decat terasa de bloc. Podul are spatiu pentru depozitare, nu apar problemele cu infiltratii si exista confortul termic la etaj (tigla ceramica+vata minerala+pod nelocuit, apoi vine etajul).
Asa cum s-a mai sugerat, puteti face un pod mai inalt (puneti la margine vreo 2-3 randuri de caramida, pentru a prinde acoperisul la 40-50cm mai sus de placa de beton), montati pe acoperis 1-2 ferestre (tip Velux), iar mai tarziu il compartimentati. Oricat de bine temoizolate ar fi, o mansarda/pod lucuit/etaj cu terasa deasupra nu se compara cu etaj cu pod deasupra.

LE: Podul inalt nu difera foarte mult de podul normal. Doar ca va avea o suprafata mai mare cu 30%. Ca si costuri vorbim de o suma relativa, costurile urca pe masura ce adaugi ferestre Velux de exemplu, sau daca montezi sageac si cat sageac montezi (poate fi acoperis cu 20cm sageac pana la perete sau cu 50cm de perete, etc).

Edited by Dic1, 10 August 2010 - 12:30.


#5
mozesrozes

mozesrozes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2010
Terenul este un pic cam mic pentru ce ti-ai propus. Fiecare zona a unui oras are anumite reglementari urbanistice pe care ar trebui sa le afli inainte de a alege o varianta de constructie, iar eventuale modificari ale reglementarilor generale prin Puz sau Pud sunt destul de costisitoare si dureaza mult.

Cand te gandesti la cei 132 mp, gandeste-te la spatiul pierdut de scara sau scari daca vrei ca fiecare familie sa aiba mai multa intimitate si la faptul ca zidurile ocupa undeva la 20-30 % din spatiul construit. Orice varianta ai alege pod sau terasa circulabila, instalatiile vor trebui gandite in asa fel incat sa poti face o extindere cat mai usoara in viitor.

#6
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Aha, si nu stiu exact ce intelegi prin pod inalt, pentru ca ar fi 2 posibilitati (vezi poza atasata: prima figura un acoperis intr-o apa normal, apoi unul inaltat prin carmida de jur imprejur astfel incat partea de jos sa nu cada direct pe placa de beton, la final acoperis cu 2 ape).
Ori pui cateva randuri de caramida la margine, se mai domoleste panta acoperisului si va iesi mai ieftin, dar nu vei putea folosi tot spatiul (pentru ca la mai jos de 1.90m deja trebuie sa te apleci). Ori faci acoperisul din 2 ape pe o parte, vei castiga spatiu mare in pod, dar acopersisul va fi ceva mai scump (poate si cu 50%-80%, pentru ca va creste mult suprafata).

LE: Oricum de la inceput trebuie sa te gandesti cum faci acoperisul. Daca podul este spatiu nelocuit, vei avea niste scaune de sprijin acoperis (popi de lemn care sprijina acoperisul). Daca vrei pod locuit/mansarda ar trebui sa faci niste grinzi cred, grinzi pe care sprijini scheletul acoperisului, pentru a nu avea stalpi prin pod. Deja discutia asta tine de rezistenta si trebuie sa vorbesti cu un arhitect/structurist. Ca sa iti faci idee, uite cum arata scaunele la un pod nelocuit (poza de cand se facea astereala de pe acoperis). Crede-ma, ca pe langa faptul ca te apleci sa mergi prin pod, te mai si impiedici la tot pasul de acesti popi verticali :)

Attached Files


Edited by Dic1, 10 August 2010 - 14:24.


#7
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Sfatul meu este sa transformi la nivel psihologic pentru inceput acel P+E+pod in P+E+M si rezolvat problema ;). Mansarda o poti face cat de inalta doresti si pentru inceput poti sa nu o finisezi. In definitv, ca un pod sa fie locuibil si sa nu stai pe burta in el, el este pana la urma o mansarda.. Iar ca si bani va fi mai ieftin decat varianta cu terasa circulabila.
Atentie si la indicii urbanistici pentru acel teren, pentru a face 132mp construiti din 189mp totali teren, ar trebui sa ai un POT=70%. Mai departe iar trebuie sa vezi ce CUT ai, pentru ca s-ar putea intr-adevar sa trebuiasca sa declari pod nelocuibil ce este sus, ca sa te incadrezi in reglementari. Dar si aici sunt niste standarde, trebuie verificat cu arhitectul ce si cum poti face. Oricum, pentru P+E cu 132+132 ai nevoie de cut 1.4 min... Cred ca ar trebui sa ne dai mai multe date despre acesti indici urbanistici si nici tu sa nu te strofoci prea mult pana nu ii cunosti. Ei iti spun ce poti sa faci in primul rand, pentru ca ce doresti tu s-ar putea sa nu fie posibil..

#8
bogdanbogdanbogdan

bogdanbogdanbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2007

View PostCristiALF, on 10th August 2010, 17:17, said:

Sfatul meu este sa transformi la nivel psihologic pentru inceput acel P+E+pod in P+E+M si rezolvat problema ;). Mansarda o poti face cat de inalta doresti si pentru inceput poti sa nu o finisezi. In definitv, ca un pod sa fie locuibil si sa nu stai pe burta in el, el este pana la urma o mansarda.. Iar ca si bani va fi mai ieftin decat varianta cu terasa circulabila.
Atentie si la indicii urbanistici pentru acel teren, pentru a face 132mp construiti din 189mp totali teren, ar trebui sa ai un POT=70%. Mai departe iar trebuie sa vezi ce CUT ai, pentru ca s-ar putea intr-adevar sa trebuiasca sa declari pod nelocuibil ce este sus, ca sa te incadrezi in reglementari. Dar si aici sunt niste standarde, trebuie verificat cu arhitectul ce si cum poti face. Oricum, pentru P+E cu 132+132 ai nevoie de cut 1.4 min... Cred ca ar trebui sa ne dai mai multe date despre acesti indici urbanistici si nici tu sa nu te strofoci prea mult pana nu ii cunosti. Ei iti spun ce poti sa faci in primul rand, pentru ca ce doresti tu s-ar putea sa nu fie posibil..


Cred ca pana la urma cel mai avantajos pe termen lung este sa fac mansarda de la bun inceput si sa nu o amenajez. La suprafata ai dreptate cu POT-ul dar in acte... proiectul de arhitectura este de fapt unul de consolidare si extindere a unei case vechi construita pe o amprenta de 132 mp. CUT este 2. Am un certificat de urbanism in care scrie asta. In realitate in santier se va darma si se va face casa din nou.
Ma gandesc ca daca fac la inceput un pod si peste 10 ani vreau sa fac mansarda o sa pierd ceva banuti atunci cu darmarea podului deja facut si construita o mansarda in loc. La care mai adaugi bani pe un alt proiect si un alt santier in casa.

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Bun, acum este destul de clar dupa ce ai mentionat si acele lucruri. Pai nu e nici o problema cu cei 132mp construiti, toata chestiunea este ca Mansarda (pentru ca eu asa ceva iti sugerez sa faci de la inceput) sa fie un pic mai mica ca si suprafata, a.i sa te incadrezi in CUT-ul de 2 pe care il ai (ca sa faci si acolo 132mp construiti, ar insemna sa ai CUT=2.1, deci tu trebuie sa faci mai putin ca sa te incadrezi -adica ceva gen 114mp). Atentie insa si la terase/balcoane, intra in calculul acelor mp si implicit sunt afectati de impunerile din POT, CUT.
Deci nu te complica, fa P+1+M si incadreaza-te in POT-ul si CUT-ul aferent. Asta e sfatul meu.

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
podul inalt era in realitate mansarda far compartimentari, veluxuri montate etc.
dupa receptie iti poti modifica mansarda , finaliza, fara probleme.

#11
bogdanbogdanbogdan

bogdanbogdanbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2007

View PostCristiALF, on 11th August 2010, 13:08, said:

Bun, acum este destul de clar dupa ce ai mentionat si acele lucruri. Pai nu e nici o problema cu cei 132mp construiti, toata chestiunea este ca Mansarda (pentru ca eu asa ceva iti sugerez sa faci de la inceput) sa fie un pic mai mica ca si suprafata, a.i sa te incadrezi in CUT-ul de 2 pe care il ai (ca sa faci si acolo 132mp construiti, ar insemna sa ai CUT=2.1, deci tu trebuie sa faci mai putin ca sa te incadrezi -adica ceva gen 114mp). Atentie insa si la terase/balcoane, intra in calculul acelor mp si implicit sunt afectati de impunerile din POT, CUT.
Deci nu te complica, fa P+1+M si incadreaza-te in POT-ul si CUT-ul aferent. Asta e sfatul meu.

Da, ai apreciat bine la CUT 2.1 cu mansarda pe toata suprafata. Ca sa ma incadrez o sa fac si o mica terasa pe langa mansarda.

#12
merab

merab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.05.2008

Quote

Atentie insa si la terase/balcoane, intra in calculul acelor mp si implicit sunt afectati de impunerile din POT, CUT.
Deci nu te complica, fa P+1+M si incadreaza-te in POT-ul si CUT-ul aferent. Asta e sfatul meu.


Am o intrebare: Din postul tau inteleg ca terasa care ar putea fi construita peste etaj intra si ea in CUT?
Ar fi cam aiurea sa fie asa. in cazul asta mansarda + terasa (pe spatiul de langa mansarda) inseamna inca 132 m deci iese din CUT=2

In cazul asta probabil solutia ar fi sa nu o declari circulabila sau "locuibila" (exista asa ceva?)

Edited by merab, 13 August 2010 - 15:46.


#13
bogdanbogdanbogdan

bogdanbogdanbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2007

View Postmerab, on 13th August 2010, 16:42, said:

Am o intrebare: Din postul tau inteleg ca terasa care ar putea fi construita peste etaj intra si ea in CUT?
Ar fi cam aiurea sa fie asa. in cazul asta mansarda + terasa (pe spatiul de langa mansarda) inseamna inca 132 m deci iese din CUT=2

In cazul asta probabil solutia ar fi sa nu o declari circulabila sau "locuibila" (exista asa ceva?)


In CUT nu intra si suprafata teraselor sau a balcoanelor.

#14
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Hmm...si da si nu. Din cate stiam eu, in calculul CUT nu intra suprafetele balcoanelor si a teraselor deschise (asta cred ca raspunde si la intrebarea ta @merab) sau a podurilor neutilizabile, precum si garaje si spatii tehnice subterane....ceva de genul asta..
Deci daca faci un balcon/terasa acoperita - intra in CUT :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate