Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tratament lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Salut membrii forumului.

Am o casa la rosu, acoperisul a fost pus in 2008 (inclusiv tabla). Cateva grinzi si cativa capriori au ramas cu putina coaja pe ei dupa montare. Am inteles ca pot sa apara cari. Am dat coaja jos (lemnul, va dati seama, e foarte uscat) si am descoperit urme de rumegus, semn ca lemnul a fost "atacat". Cativa capriori  au gaurele in ei, nu multe, tot de la cari. Cineva spunea ca trebuie sa tratez lemnul, pentru ca pot sa apara atacuri si peste 20 de ani, ca sunt oua deja depuse. Intrebarea mea este ce produs sa folosesc. Si cer sfatul mai ales celor care au trecut prin asa ceva.

Am citit ca exista mai multe produse: Sare de bor, Rombai G, Sadolin, Proxilin, Bios Wood 224 etc. As preferea un produs care face si tratare si prevenire, produs care se poate aplica prin pensulare, deoarece acum am doar grinzile montate. Vreau sa le tratez si apoi sa podesc.

#2
auryk4bitza

auryk4bitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2010
sadolin e cel mai bun. Ti-l recomand

#3
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 auryk4bitza, on 10th August 2010, 10:06, said:

sadolin e cel mai bun. Ti-l recomand
Eu am folosit setistop
Rezultatele par a fi bune.

#4
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc pentru raspunsuri.

Stie cineva daca Sadolinul ataca metalul (fierul): cuiele sau scoabele de la acoperis?

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 m2008, on 10th August 2010, 11:20, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Stie cineva daca Sadolinul ataca metalul (fierul): cuiele sau scoabele de la acoperis?
Sadolinul nu ataca nimic,doar ca este prea scump pentru a-ti omora eventualele carii din lemn.preventiv si decorativ e ok,pt combatere cauta ceva mai ieftin cu substanta activa mai multa.Si neaparat lasa un ragaz de 3-4 luni sa vezi efectul.Daca numai vezi urma de praf de lemn,inseamna ca ai 95%,sansa de reusita.Cariilor nu le place la temperaturil ridicate(sub tabla),dar in alta parte pot sa misune linistiti si sunt greu de depistat.doar noaptea cand e liniste,poti auzi cum toaca lemnul...

#6
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008

 bricolator, on 10th August 2010, 17:15, said:

Sadolinul nu ataca nimic,doar ca este prea scump pentru a-ti omora eventualele carii din lemn.preventiv si decorativ e ok,pt combatere cauta ceva mai ieftin cu substanta activa mai multa.Si neaparat lasa un ragaz de 3-4 luni sa vezi efectul.Daca numai vezi urma de praf de lemn,inseamna ca ai 95%,sansa de reusita.Cariilor nu le place la temperaturil ridicate(sub tabla),dar in alta parte pot sa misune linistiti si sunt greu de depistat.doar noaptea cand e liniste,poti auzi cum toaca lemnul...

Nu ma intereseaza partea decorativa, pentru ca lemnul pe care vreau sa il tratez e in pod. Care produs ar avea mai multa substanta activa mai mult si ar fi eficient in distrugerea carilor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate