Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Inchiderea unei prispe la o casa taraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nicuiana56

nicuiana56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.08.2009
Buna ziua,
Va rog sa- mi permite-ti sa expun si eu problema mea la care as dori ajutorul dumneavoastra cu sfaturi, pareri, orice:
- am o casuta la tara care are o prispa cu niste stalpi din beton(dia.0.2m)pe margine, distanta-ti la apoximativ 2.3mm intre ei, pe doua laturi(frontal - 12m*1m*0.3m si lateral - 8m*0.7m*0.3m). Inaltimea ei este de aproximativ 2.3m.
Aceasta prispa as dori sa o inchid,pana la 0.8m de la suprafata ei, cu lambriu, iar in sus cu geam normal.
Uita-ti cum m-am gandit eu sa o fac:
- sa construiesc un schelet metalic din profile UW50 si CW50(acestia din urma vor fi dublii, spate in spate),care pana la inaltimea de 0.8m in interiorul lui sa pun polistiren expandat de 5cm. spre exterior lambriu, iar in interiorul prispei placa de rigips verde de 12.5mm, de la 0.8m pana la 2m geam normal de 4mm, iar sus geamuri cu model colorate.
- pentru o mai buna rigidizare a constructiei(si un ajutor la montatul geamurilor), sa pun in interiorul profilelor UW50 si CW50, pe toata lungimea lor(unde este posibil), baghete de lemn de 48mm*48mm.
Cam asta ar fi in linii mari, problema care ma framanta si la care va rog sa ma ajuta-ti sa o rezolv.
Se poate construi asa ceva,este durabila,rentabila?
Imi pute-ti da o sugestie despre cum as putea sa fac usa si geamul la aceasta constructie?
Pot face altceva(in afara de zidarie si sudura) asemanator ca , conceptie, daca ceea ce am gandit eu nu ar da rezultate?
Mentionez ca doresc sa o fac eu, cu toate ca nu sunt de meserie. Ceva,ceva am mai facut eu prin casa si curte,nu as fi chiar un novice, si cred ca m-ar ajuta si meseria pe care o am, cea de frezor.
Va multumesc anticipat, pentru tot.

#2
nicuiana56

nicuiana56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.08.2009
Chiar nu doreste nimeni sa ma ajute?

#3
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
De ce nu ziditi intre stalpii de beton existenti, un parapet din caramida/bca ?
Parapetul se va tencui pe interior iar pe exterior se placheaza cu termosistem apoi finisaj. Parapetul va avea 3 randuri de caramida pt 75 cm inaltime sau 4 randuri pt 1m (pt caramida Porotherm)
Inainte de inceperea zidariei montati un strat de membrana bituminoasa sub parapet (sau folositi un mortar hidroizolant)
De la acel parapet in sus montati tamplaria. Ar fi cea mai ok si trainica solutie.

Daca totusi vreti sa mergeti pe varianta profile, recomandat ar fi sa placati, peste profilele metalice, in exterior cu betonyp - placi asemanatoare gips-cartonului insa sunt din ciment si mult mai rezistente la apa (pretabile pt exterior), montati termoizolatie in interiorul structurii (vata minerala + bariera de vapori), iar la exterior un strat de polistiren apoi finisaj.
Vreti neaparat lambriu de lemn la exterior, pt aspectul specific?

Ar fi interesant un calcul, nu cred ca iesiti cu mult mai ieftin adoptand varianta pe profile, s-ar putea sa iesiti cam aproape de costul zidariei.
Eu unul as adopta varianta cu zidarie.

Edited by lifestyle2000, 08 August 2010 - 08:33.


#4
nicuiana56

nicuiana56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.08.2009
Multumesc pentru raspuns.
Doresc solutia la care m-am gandit, deoarece am timpul foarte limitat la dispozitie, si mi s-a parut o constructie mai usor de facut si intr-un timp mai scurt,plus ca nu necesita prea multa "specializare",avand in vedere ca o s-o construiesc eu.
Lambriul va fi din PVC de exterior ce va imbraca pana la 0.8m cat si in sus tot ce este schelet metalic.Desigur asta este ce am eu in cap acum(teoretic),sa vedem si daca s-o putea.
Inca o data va multumesc si mai astept sfaturi, pentru a ma putea hotara, deoarece in octombrie doresc sa incep lucrarea.

#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
o schiță/un desen sumar de mână te rugăm. eventual niște poze cu ce există deja?

#6
nicuiana56

nicuiana56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.08.2009
Atasez un desen cu o parte din scheletul constructiei (partea mai mica de ~ 8m lungime,dinspre strada).

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate