Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

plec in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
Trebuie sa ajung in Spania pentru a munci , dar fara contract deocamdata ....la "negru".Mai tarziu , sa invat limba , si apoi ma lipesc si de munca cu contract de munca. Trebuie sa ajung in Spania in 2 saptamani...pe 19.08.2010. Am inteles ca nu pot lua bagaj la avion decat max. 20kg + 6kg. sacosa de mana.Asa este ? Mai mult daca iau cu cat se taxeaza? Si alta intrebare. Nu am pasaport. Prietenul de acolo...plecat de 11 ani, zice ca nu trebuie neaparat sa ai pasaport acum , dar ar fi bine sa ai totusi. Cica te mai opreste politia pe strada , si ar fi bine sa ai si pasaport ..ca iti va face acolo cartea verde , si ceva gen buletin....nush , ca nu am inteles. O sa ma ia el in spatiu ( are unde ).Bilet de avion imi cumpara el de acolo.Altceva ce mi-ar trebui? Am inteles la unii ca trebuie sa am la mine toate actele traduse si legalizate , inclusiv cartea de munca.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Legat de bagajuld e avion intr-adevar nu ai voie sa iei mai mult de 20 de kg. Daca depasesti 20 de kg ( cu 1-2 kg ) depinde de cei de la checking ...eu am patit-o pentru 1 kg in plus sa platesc 12 Euro/kg ( asta e tariful ).

Din cate stiu poti ajunge in Spania doar cu buletinul...adica ca sa tranzitezi tarile....dar dupaia nu mai stiu. Ar fi de preferat sa ai un pasaport.

Daca tot ai un amic binevoitor sa te ajute, de ce nu il interbi pe el lucrurile astea mai ales ca e acolo de 11 ani...deci ar trebui sa le stie.

#3
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
nu te intreaba nimeni de pasaport
actele legalizate si traduse iti trebuie in masura in care te angajezi cu contract de munca acolo
in prima faza, dupa ce te ia prietenul tau in spatiu, trebuie sa mergi la politie sa iti scoti o hartie gen permis de munca.

#4
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Postalexica08, on 6th August 2010, 12:07, said:

nu te intreaba nimeni de pasaport
actele legalizate si traduse iti trebuie in masura in care te angajezi cu contract de munca acolo
in prima faza, dupa ce te ia prietenul tau in spatiu, trebuie sa mergi la politie sa iti scoti o hartie gen permis de munca.
Da, ceva de genul asta mi-a zis si el.

View Posttehnics, on 6th August 2010, 12:06, said:

Daca tot ai un amic binevoitor sa te ajute, de ce nu il interbi pe el lucrurile astea mai ales ca e acolo de 11 ani...deci ar trebui sa le stie.
Zice ca nu stie nici el exact ...acum 11 ani erau alte restrictii si cereri pentru plecarea din tara.

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Eu cand am fost cu avionul (BlueAir) erau aceleasi reguli si aveam o geanta de care abia trageam si imi era frica sa nu depaseasca greutatea admisa si cand mi-au cantarit-o avea 7kg.  :habarnam: M-am si mirat! Am vrut sa ii intreb daca chiar are 7 kg dar am tacut din gura. Nu mai spun ca erau unii cu cate 2-3 geamantane d'alea mari de fiecare si nu i-am vazut platind ceva. Deci sa tot bagi de alea 20 de kg! Atentie! In aeroport, presupun ca din Baneasa pleci, ai un aparat de infoliere a gentilor. Ti le sigileaza. Costa vreo 10 lei, dar merita mai ales daca faci vreo escala la Roma mai ales! Daca la destinatie e folia rupta lasi geanta asa si faci reclamatie!

#6
brakefree

brakefree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.03.2010
Pasaport iti faci in 48 de ore la urgenta.Deci ai timp pana pe 19

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate