Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 

Nu Carpatica Asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#55
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
eu la toate masinile am cel mai ieftin RCA. Nici nu stiu ce firma este. Nu vad ratiunea desbaterii despre RCA atata vreme cat tu nu il folosesti.
Cine e comod are posibilitatea de CASCO cu regres. Cine nu, se poate adresa comisiei RCA, OPC (pers fizice) si oricarei instante de judecata. Este de bun simt sa refuzi intelegerea amiabila, care are vicii de procedura, si sa lasi militianu sa constate. Conform legii militianul este unicul constatator. Asa daca eu zic ca sunt vinovat si tu la fel, in instanta poate cadea cererea de solutionare. Tot odata, se poate merge pe culpa comuna... daca un militian a constatat nu mai e loc de cuvinte.

#56
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostHighlander91, on 28th March 2011, 15:35, said:

eu la toate masinile am cel mai ieftin RCA. Nici nu stiu ce firma este. Nu vad ratiunea desbaterii despre RCA atata vreme cat tu nu il folosesti.
Dezbaterea este destul de justificata .Si ca vinovat poti avea probleme , nu numai ca pagubit. Astfel in caz de accident un posibil CLIENT CARPATICA s-ar putea sa foloseasca mai multi bani pe pastile de cap.

Cei de la Carpatica `asmuta`  ,pagubitul nervos si neinformat catre vinovat(client Carpatica) prin diverse minciuni. Si asa s-ar putea ca pagubitul sa te enerveze non-stop la telefon sau la soneria usii.

Chiar daca nu se intampla ce am zis mai sus , se poate intampla sa fii citat in vreun proces.Un exemplu este prezentat in mesajul nr 28 de catre userul Mr.Incredible


Quote

M-am convins definitiv ca astia de la Carpatica sunt NISTE JIGODII, omul  pe care l-am lovit in august 2009 nu si-a luat nici pana acum vreun ban  de la ei, am fost in octombrie 2010 la tribunal si am depus marturie in  procesul pe care l-a deschis pentru recuperarea banilor pentru  reparatiile pe care le-a facut si abia acum cateva saptamani a primit  instiintare ca a castigat procesul. Se asteapta insa ca cei de la  Carpatica sa nu se multumeasca cu aceasta decizie si sa-i puna bete in  roate in continuare.

NU VA FACETI ASIGURARE LA CARPATICA !!!

Edited by polizei, 28 March 2011 - 18:52.


#57
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postpolizei, on 28th March 2011, 19:47, said:

Dezbaterea este destul de justificata .Si ca vinovat poti avea probleme , nu numai ca pagubit. Astfel in caz de accident un posibil CLIENT CARPATICA s-ar putea sa foloseasca mai multi bani pe pastile de cap.

Cei de la Carpatica `asmuta`  ,pagubitul nervos si neinformat catre vinovat(client Carpatica) prin diverse minciuni. Si asa s-ar putea ca pagubitul sa te enerveze non-stop la telefon sau la soneria usii.
Nu cred ca are curaj pagubitul sa-mi faca vizita. Asta daca nu vrea sa fie batut sau sa doarma prin sectia de politie.
Chiar daca nu se intampla ce am zis mai sus , se poate intampla sa fii citat in vreun proces.Un exemplu este prezentat in mesajul nr 28 de catre userul Mr.Incredible
Nu intotdeauna cand esti citat trebuie sa te duci. Eu nu onorez decat somatiile. Atat cat MILITIANUL zice cum e treaba nici macar instanta de judecata nu poate zice altfel. Ala e dumnezeu... e singurul care constata.Asta e o dilema pt cei ce nu-si cunosc drepturile, care se uda cand primesc o recomandata cu antetul unei judecatorii si care se scapa pe ei cand ii ameninta cate un taranoi. Concluzia?Nici daca sunteti vinovati nu acceptati amiabila!!!


#58
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 02.06.2006

View PostHighlander91, on 28th March 2011, 16:35, said:

eu la toate masinile am cel mai ieftin RCA. Nici nu stiu ce firma este. Nu vad ratiunea desbaterii despre RCA atata vreme cat tu nu il folosesti.
Pe acest raționament se bazează și firmele de țepari RCA. Și pe faptul că un proces este lung și costisitor. O idee de afacere strălucită...

#59
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,181
  • Înscris: 05.09.2007
in cazul meu, asiguratorul a renuntat la culpa comuna si mi-a oferit plata pieselor din expertiza facuta de reprezentanta. avocatul meu a cerut expertului judiciar sa calculeze aceasta suma. am al 6 termen la inceputul lunii mai.
azi am fost si am facut casco la a doua masina. pt 600 euro(40% reducere fara furt) nu mai vreau sa trec prin alte necazuri.

#60
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 02.06.2006

View Postcsi1, on 12th April 2011, 13:42, said:

in cazul meu, asiguratorul a renuntat la culpa comuna si mi-a oferit plata pieselor din expertiza facuta de reprezentanta.
Îți despăgubește și celelalte cheltuieli? Mă refer la onorariul avocatului, penalizarea de întîrziere, taxa de timbru etc.

#61
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,181
  • Înscris: 05.09.2007
astept si eu sentinta in proces. bineinteles ca imi voi primi cheltuieli de judecata, am chitante . penalitati nu am cerut, dar daca legal pot fi acordate, instanta le va mentiona. am vazut alte spete pe jurisprudenta/ro in care instanta a dat chiar mai multi bani decat ceruse petentul.

#62
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Succes! Te astept cu vesti bune cat mai curand.
Sper sa fie mult mai multi ca tine care sa dea Carpatica in judecata.

#63
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Utile de pe net:
" Intrand pe site-urile Judecatoriilor, vezi ca majoritatea actiunilor privind societati de asigurari sunt indreptate impotriva acestor scursuri umane numite Carpatica ! Consiliul Concurentei nu ii desfiinteaza pt ca sunt incapabili sa rezolve problemele din curtea lor. Asta desi vanzarea de polite mai ieftine dacat alti emitenti de polite RCA, urmata de neplata daunelor, este evident, o fapta contrara principiilor concurentei loiale, fapta numita DUMPING. Inlatura concurentii prin pret, pt ca toti vor cumpara polite la pretul cel mai mic.

Referitor la abureala cu prezenta vinovatului la constatare, puteti, daca refuza, sa il speriati depunand la politie o sesizare pt distrugere din culpa.
Scursurile de la carpatica Bucuresti il trimit pe prejudiciat cu adresele Carpatica, pt a le depune la Politie - str. Udriste. Asa scapi de obligativitatea de a l sechestra pe vinovat si a l pune sa stea doua zile non stop la rand, cat dureaza constatarea la societatea de scursuri.

Dupa constatare si primirea numarului de dosar, mergeti la un service si cereti o nota tehnica, iar cu aceasta mergeti la cel care v a facut constatarea sa va dea acordul de principiu al firmei de scursuri, pentru efectuarea inlocuirilor-reparatiilor inscrise in nota tehnica. Altfel, repari pe banii tai fara nici o nota a firmei de scursuri.

Apoi reclamati la CSA procedura greoaie de la constatare, piedicile intampinate, refuzul eliberarii unui acord in ziua constatarii, in care sa se mentioneze si sa se accepte operatiile care sunt necesare pt aducerea masinii in starea anterioara accidentului.
CSA va inregistra toate mail-urile trimise, atat poate face in impotenta lui administrativa...!

Cu facturile emise de service, dupa reparare + deviz, mergeti la carpatica, cerand numar de inregistrare.
Aduceti la cunostinta CSA refuzul de a va achita suma, si dupa prezentarea facturilor, devizului si chitantelor de plata.
CSA va va raspunde intr un final cu suma platita de firma de scursuri, urmand sa va judecati pt diferenta cu scursura.
Altfel veti primi o suma sau nimic ..., fara o motivatie.
Dupa raspunsul CSA mergeti cu o cerere de conciliere prealabila procesului - inregistrata, singuri sau cu un martor, procedura obligatorie pt a actiona scursura in instanta. Dupa 2 saptamani prezentati va pt ca scursura sa va dea dovada efectuarii concilierii.
Mergeti cu actiune in instanta, in care aratati ca detineti pv de la politie, bazat inclusiv pe declaratia data de vinovat, alte motivatii. Actiunea se depune in 2 exemplare, nu ve ti primi numar de inregistrare, pt ca suntem in Romania. Asta desi anexat, in original, trebuie sa faceti dovada ca ati platit taxa judiciara de timbru, conf L 146, in contul primariei in al carei sector de afla sucursala scursurii, Primaria sector 3, daca domiciliati in Bucuresti.
ART. 2
(1) Acțiunile și cererile evaluabile în bani, introduse la instanțele judecătorești, se taxează astfel:
a) până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
între 51 lei și 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depășește 50 lei;
c) între 501 lei și 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depășește 500 lei;
d) între 5.001 lei și 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depășește 5.000 lei;
e) între 25.001 lei și 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depășește 25.000 lei;
f) între 50.001 lei și 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce depășește 50.000 lei;
g) peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depășește 250.000 lei.
si taxa de timbru, cam 3 lei, conf . OUG nr.77/2008.
Cereti dobanzi de intarziere conf Ordin CSA nr. 5 /2010
Precizati ca solicitati judecarea in lipsa, daca nu aveti timp sa zaceti ore in sir , pt ca esti citat la 8 si chemat la 14 sau deloc...
Se va fixa primul termen dupa .......... 6- 8 luni, tot pt ca suntem ocupati cu... Romania.
Nu renuntati !

PS . Detinatorii Carpatica Asig si Carpatica Bank, patroneaza si o agentie de turism, Atlasib. Puteti sa le sporiti cifra de afaceri si cumparand bilete din sediul insalubru de la autogara Rahova, Bucuresti, sediu vecin cu rulota unde stai la coada 2 zile pt constatarea daunei. "

#64
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,051
  • Înscris: 19.01.2007
Din ale Facebook-ului, "NU Carpatica!":
"Cum trebuie sa procedati cu un asigurat la Carpatica: In momentul de dupa accident intrebi vinovatul unde are RCA, daca iti confirma ca are la Carpatica pui mana pe mobil suni la 112 si chemi o ambulanta (atac de panica, te doare coloana). In momentul in care vine ambulanta automat vine si politia ca sa faca poze masuratori....Astfel tu scapi de dubiile pe care Carpatica le are la fiecare accident si ii se mai deschide si dosar penal zgarcitului care sa lacomit pt 30 de lei ca sa isi faca o asigurare ieftina. "

#65
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Si cand accidentul o sa fie mai grav, astepti o ora cu matele in mana, ca ambulanta e sa ii sufle in fund unuia care nu stie sa isi apere drepturile prin caile democratice. OPC, CSA, judecatorie.
Sa vezi cand incep durerile, si musti din asfalt dupa 1mg de morfina, si alte alea.

Edited by Highlander91, 15 May 2011 - 17:41.


#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,967
  • Înscris: 15.06.2007

View PostHighlander91, on 15th May 2011, 18:39, said:

Si cand accidentul o sa fie mai grav, astepti o ora cu matele in mana, ca ambulanta e sa ii sufle in fund unuia care nu stie sa isi apere drepturile prin caile democratice. OPC, CSA, judecatorie.
Sa vezi cand incep durerile, si musti din asfalt dupa 1mg de morfina, si alte alea.
Si cu ce te incanta  ca mori in ambulanta sau cu matele in mana prin vreo masina facuta pachet. Iti mai prelungeste agonia sistemul medical romanesc cu cateva ore.

#67
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttfmercedez, on 16th May 2011, 12:09, said:

Si cu ce te incanta  ca mori in ambulanta sau cu matele in mana prin vreo masina facuta pachet. Iti mai prelungeste agonia sistemul medical romanesc cu cateva ore.
Era o figura de stil. .. Sau dupa mintea ta ambulantele sunt degeaba? Cheia e sa nu accepti amiabila. Daca militianu scrie pe PV cine e de vina, autoritatea sa nu mai poate fii contestata.

Edited by Highlander91, 16 May 2011 - 16:59.


#68
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,181
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 13th April 2011, 10:10, said:

astept si eu sentinta in proces. bineinteles ca imi voi primi cheltuieli de judecata, am chitante . penalitati nu am cerut, dar daca legal pot fi acordate, instanta le va mentiona. am vazut alte spete pe jurisprudenta/ro in care instanta a dat chiar mai multi bani decat ceruse petentul.

instanta de fond mi-a admis cererea, astept hotararea. daca asiguratorul nu face recurs in 15 zile, pot vedea si eu banii dupa aproape 1 an. avocatul a depus si chitantele cu cheltuieli, in jur de 8 mii lei. valoarea de despagubire a fost calculata de expertiza la 76 mii lei, dauna totala.

#69
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,503
  • Înscris: 13.10.2010
Felicitari pentru rabdarea de care ai dat dovada!

#70
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcsi1, on 24th May 2011, 08:58, said:

instanta de fond mi-a admis cererea, astept hotararea. daca asiguratorul nu face recurs in 15 zile, pot vedea si eu banii dupa aproape 1 an. avocatul a depus si chitantele cu cheltuieli, in jur de 8 mii lei. valoarea de despagubire a fost calculata de expertiza la 76 mii lei, dauna totala.

In cazul milionarului Dan Nicorescu  procesul s-a terminat dupa aprox 2 ani .

Dan Nicorescu a fost implicat intr-un accident de circulatie, pe 4  septembrie 2008, iar politia a stabilit ca de vina a fost celalalt  conducator auto. Milionarul si-a reparat Rolls-Royce-ul, in valoare de  420.000 de euro, pe RCA-ul soferului vinovat. Reparatiile limuzinei de  lux au costat peste 100.000 de euro si au fost platite de Nicorescu,  urmand sa-si recupereze banii de la firma de asigurari Carpatica. Pentru  ca reprezentantii societatii au refuzat plata, Nicorescu a obtinut  executarea silita a companiei de asigurari pentru suma de 110.269 de  euro, reprezentand costul reparatiilor si penalitati de intarziere

Attached Files


Edited by polizei, 31 May 2011 - 01:58.


#71
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Stii care e diferenta intre Carpatica si altii in cazul masinilor de 6l si 100.000 de euro?

#72
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 02.06.2006
Tu aștepți ca cineva care are mașină de 6l și 100.000€ bușită de unul cu RCA la Alliaz sau Groupama să vină aici și să-și spună povestea? Iar dacă nu apare nimeni, noi să rămînem cu impresia că nu e nici o diferență între Carpatica și alți asigurători? Întrebarea ta este cel puțin tendențioasă. Asta, înafara faptului că nu îți înțeleg poziția.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate