Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Avchd

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,711
  • Înscris: 15.06.2004
Este exact ce am spus si eu un pic mai sus:

Quote

daca originalul a fost "marit" ( upscale ) ...
eu fac upscaling cu ffdshow ptr filmele in format redus

Dar ai dreptate, am cam dat-o in offtopic.

#20
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Din discutia noastra offtopic am omis un amanunt: video-amatorii in general nu pastreaza originalul miniDV ci incearca sa-l transcodeze intr-un format mai usor de manipulat - DVD, mp4, Divx, ceea ce inseamna oricum o pierdere de calitate.Putem incerca sa minimizam aceasta pierdere.
Inchei definitiv offtopic-ul: mi s-a parut tare amuzanta expresia "e greu dintr-o moneda de 1 euro sa faci 2". Daca dupa doar 20 de ani am ajuns la concluzia ca nu putem indeplini una dintre reguluile de baza ale capitalismului, atunci incepand de maine deviza noastra ar putea fi "toti pentru unul si unul pentru toti" :D

#21
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

Thorp said:

Eu am constatat ca LanczosResize face treaba mai bine decat TV-ul meu.

mersi pentru pont, merge destul de greu dar pentru eventuale clipuri mici e ok se vede ușoara cresștere calitativă, după Lanczos resize am pus și sharpen 35%, testat pe monitor pc 22inch (nu am sistem hdready)

Edited by c_anicai, 19 August 2010 - 06:46.


#22
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Din nano-clipurile :D postate de tine se vede o crestere destul de mare a calitatii. Eu le-am vazut pe display-ul laptop-ului = 16.4", 1920x1080.
Bafta!

#23
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Baieti, ma faceti curios  :)
c_anicai, materialul original ce era? MiniDV? Prin CCE l-ai facut la 1280x720?
Si sharpenul aplicat materialului DV nu este cam riscant?
Cineva a incercat sa vada rezultatul si pe un LCD nu doar pe monitoare?

Nu contest nimic din cele spuse ca doar aveti rezultatele in fata. Sunt doar curios si stiu ca astia ca mine mor repede  :D

#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
originalul e tăiat de pe filmare tip dv

deinterlace tip bob, resize si sharpen & crop cu virtualdub

salvare avi necompresat

compresat mpeghd1

edit:
screenshot nu e relevant deoarece nu mai am probele in calculator decat cele puse pe net, daca e necesat voi repeta din nou

Edited by c_anicai, 23 August 2010 - 19:18.


#25
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Hai ca am facut o criza de nesimtire intreband de rezultate fara sa descarc clipurile puse de c_anicai. Acum am putut face si eu pe un FullHD comparatia de rigoare.

Baieti....pierdeti timpul! :) NU VA SUPARATI PE MINE. Ati vazut ca eu am si spus "Nu contest nimic din cele spuse ca doar aveti rezultatele in fata" respectandu-va parerea, acum ca am vazut si eu comparatia respectati si voi parerea altei persoane. Daca upscalul ala comparat cu 576i [nu p] voua vi se pare "o crestere destul de mare a calitatii"..... Nu mai zic nimic. Suntem toti oameni, in cocluzie toti supusi subiectivismului.

Las si eu o videofotograma a unui upscaling din acelasi material DV tot la 1280x720p fara CCE, Virtualdub, lanczos si alte alea..... Poate imi spune si mie cineva care e diferenta intre ala si asta. Apropos, s-a aplicat doar 1 punct de Sharp, nimic mai mult. Si dupa cum se poate vedea, imaginea rezultata macar a ramas 100% ca originala, ma refer la informatia vazuta; nu cropuita sus-jos ca rezulatul ala CCE sau lanczos....

Poate eu sunt nebun dar poate altcineva mai sanatos ca mine vede vreo diferenta.
Repet: NU VA SUPARATI PE MINE, dar pierdeti timpul. E ca si cum i-ai rupt sigla la o Dacie, ii tragi o racaiala acolo, ii infigi un colant mai mare cu "Passat" si crezi ca ai rezolvat treaba. Nu mai zic nimic ca nu vreau sa enervez pe nimeni.

Attached Files



#26
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
cine a zis că vrea să transforme videoteca astfel. merge numai pentru unele materiale foarte curate și scurte de câteva min, timpul de ronțăială a pc-ului e enorm

Edited by c_anicai, 23 August 2010 - 19:07.


#27
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai este prima data cand in topicul asta se spune ca doar pentru "unele materiale scurte". Pana acum se vorbea ca regula generala, de filmari intregi, de upscaling video de vacanta...... Dar si asa fie vorba, scurte sau mai lungi: poate o sa spuna cineva CE MARE DIFERENTA vede intre upscale-ul ala facut in CCE sau in ce-o fi si asta pus de mine? Mie, cu toata umilinta si respectul cuvenit fiecaruia, mi se pare ca il prefer pe al doilea: macar am ramas cu IMAGINEA INTREAGA, nu cropuita. In sfarsit..... am mai spus-o eu: "cate culori atatea gusturi". Dar pacat ca se lasa asa niste informatii oarecum aiurea si intra pe aici poate cineva chiar novice si le ia de bune. Si o sa se omoare saracul om mai mult aiurea crezand ca unele "pareri personale" sunt ca in filme: "Rezultate clasificate: sigure si 100% veridice".

Edited by _DelSte_, 23 August 2010 - 19:25.


#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
eu doar mi-am zis să încerc, tot auzisem de upsize. în fine cine vrea să piardă vre-o 30 ore pt o oră de material treaba lui.

să nu zic o prostie dar parcă am citit undeva dacă nu am visat doar, că unele camere mici HD fac un upsize (interpolare) la nivelul senzorului, mi se pare aceiași chestie, doar  hardware.

#29
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Pai nu doar unele camere fac upscaling, ci si majoritatea semipro si posibil unele pro, indiferent de marca, exceptie fac doar cateva, Sony Ex1, Panasonic HMC40, Canon seria XF.

#30
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

 c_anicai, on 23rd August 2010, 19:39, said:

eu doar mi-am zis să încerc.....
....si foarte bine ai facut prietene c_anicai, iar daca rezultatele obtinute sunt pe gustul tau este ok, ai castigat. Nu parerile celorlalti conteaza pana la urma ci propia ta multumire. Eu sunt exact ca tine sau mai bine spus eram. Incercam una, incercam cealalta, cautam solutii, iubeam testele, probele, etc...etc....   Bineinteles ca pana la urma toate astea sunt cheia progresului. Deci nu e nimic rau in asta, din contra.

Dar eu am facut un upscale[doar de dragul probei, niciodata unui material SD nu o sa-i cer mai mult decat un DVD 720x576] fara sa am CCE sau VirtualDub sau lanczos.... Nu vreau nici sa par nesuferit, nici obositor. Dar daca vreodata cineva va avea curiozitatea sa compare ambele rezultate upscale, sa-mi spuna si mie ce diferenta vede el intre ele ca sunt tare curios. Pe ce FullHD vrea el. Dar sa se uite atent la ambele rezultate si la amanunte: la masina, la banca, la farul masinii, la ce vrea el si sa compare. Mie mi-ar place sa castige CCE-ul. Sau VirtualDub-ul. Dar cu dovezi concrete.
Eram pe ganduri si oarecum ingrijorat cu FullHD-ul, gandind ca clar dvd-urile vechi vor avea de pierdut pe astfel de ecran de acum inainte. Minciuna. Se vedeau la fel de bine. Inclusiv cele mai vechi facute in Pinnacle Studio versiunea 9.4.
Dar de aici a plecat aprecierea mea ca "incercarea moarte n-are", pana la urma exact cum a mai spus cineva pe aici, nu toate playerele dvd fac acelasi upscale sau nu toate TV-urile redau identic. Daca tie iti aduce multumire metoda gasita prietene c_anicai.... ADELANTE! Si o spun sincer.

#31
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

 _DelSte_, on 23rd August 2010, 23:19, said:

[...]
Eram pe ganduri si oarecum ingrijorat cu FullHD-ul, gandind ca clar dvd-urile vechi vor avea de pierdut pe astfel de ecran de acum inainte. Minciuna. Se vedeau la fel de bine. Inclusiv cele mai vechi facute in Pinnacle Studio versiunea 9.4.
[...]
Sunt de acord cu tine, dar eu (cel putin) am intentionat sa discut despre altceva (nu stiu daca am si reusit, macar c_anicai a inteles). Nu sunt un impatimit al noilor tendinte in moda si nici invidios nu sunt. Daca are vecinul o capra mare nu inseamna ca trebuie sa am si eu una. Astfel mi-am cumparat un FullHD in speranta ca se vede mai bine (si nu la fel de bine), nu pentru a fi in pas cu moda. Am observat si eu ca DVD-urile se vad la fel**, dar daca tot aveam materialul video intr-un format superior calitativ (AVI DV aprox. 13 GB/ora) am incercat (dupa parerea mea subiectiva am si reusit) sa-l aduc intr-un format care sa se vada mai bine pe un astfel de TV.

**Noile televizoare au diagonale din ce in ce mai mari, iar daca stai la o distanta suficient de mica e posibil ca impactul vizual sa fie inferior calitativ unui CRT, dar am inteles ideea si sunt de acord cu tine. La diagonale de aprox. 1m si la o distanta de vizionare de aprox. 3m, DVD-urile se vad la fel.

#32
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Chiar daca fac camerele upscale in ele tot nu ajungi cu SD`ul prin upscale la claritatea unei camere HD. VX2100 comparat cu HCM151 (care se stie ca`i o camera cu senzor mic fata de concurenta ei 960x540 ) si totusi imaginile sunt mult mai clare.

Attached File  vx2100_vs_hmc151.jpg   747.9K   32 downloadsAttached File  Sequence_02.Still007.jpg   630.15K   23 downloadspg]

Edited by Ohim, 24 August 2010 - 10:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate