Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sindrom dispeptic nespecific

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Am facut joia trecuta o endoscopie si mi-au facut si test de helicobacter. A iesit negativ.
Mi-au zis ca gastrita sau ulcer nu am (dupa ce am facut vreo 6 luni tratament pentru acesta) si mi-au prescris nexium de 40mg, cu 30 min. inainte de masa de dimineata si motilium (10mg), care se ia tot inainte de mesele principale. Dar ma tem ca nu trebuiesc amestecate, corect ? Pe prospect la Motilium scrie ca "medicamentele antisecretoare si antiacide nu trebuie administrate concomitent cu domperidona (motilium), deoarece ii scad eficacitatea."

Am niste stari de greata diminetile, cu care uneori ma trezesc, si uneori incep dupa vreo 20-30 minute dupa ce ma trezesc.
Masa de dimineata o iau intr-un fel fortat, altfel starea de indispozitie si rau se accentueaza.
Dupa a doua, a treia masa, gustare, deci cam la 7-8 ore dupa masa de dimineata, imi revine starea de bine si cel mai bine ma simt in a treia parte a zilei. Eu o pun pe seama alimentatiei.

Problemele care se pun ar fi urmatoarele:
Ce as putea avea, dat fiind ca la analize mi-au iesit toate in parametri perfect normali, as zice "centrat" intre parametri.
Ah, la ecografia pe care am facut-o anul trecut, mi-a iesit colecist septat, iar joia trecuta cand am fost la endoscopie mi-au zis ca ar putea fi si de la acesta, ca au vazut ei acolo "reflux duodenal".

Pe foaia pe care mi-au eliberat-o scrie:
esofag normal
fornix: edem difuz
corp normal
antru: discreta hiperemie

D1,2 aspect normal
diagnostic: sdr. dispeptic nespecific

Recomandari: Regim igieno-dietetic
+Nexium o luna, motilium 3/zi, la nevoie, spasmomen 3/zi.

Ar putea fi ceva de la ficat ? Mentionez ca nu mai am aceeasi capacitate de efort ca in anii trecuti, dar doctorii o pun pe seama alimentatiei.

#2
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 Selam, on 3rd August 2010, 15:40, said:

doctorii o pun pe seama alimentatiei.
Si crezi ca noi suntem superiori doctoriilor sa-ti spunem ce ai? Daca doctoru' a constatatat ca nu ai nimic din urma analizelor, noi nu putem sa-ti dam (alt) verdict numai din cum ne scrii pe forum

Sanatate

Edited by alexandru_viorel, 03 August 2010 - 15:16.


#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ar putea fi din cauza colecistului. Poți face și niște analize la ficat (GOT, GPT, Ag Hbs, anticorpi anti-HCV). Cu stresul cum stai?

Motilium ia-l doar dacă senzația de greață nu trece singură, pentru că altă acțiune nu are. Ceva de genul Colebil sau Triferment ai încercat?

Din câte țin minte, în curând va începe și o perioadă mai grea din punct de vedere al alimentației...

Un examen coproparazitologic ți s-a făcut?

#4
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 antigen, on 3rd August 2010, 16:30, said:

Ar putea fi din cauza colecistului. Poți face și niște analize la ficat (GOT, GPT, Ag Hbs, anticorpi anti-HCV). Cu stresul cum stai?

Motilium ia-l doar dacă senzația de greață nu trece singură, pentru că altă acțiune nu are. Ceva de genul Colebil sau Triferment ai încercat?

Din câte țin minte, în curând va începe și o perioadă mai grea din punct de vedere al alimentației...

Un examen coproparazitologic ți s-a făcut?
Multumesc pentru raspunsuri :)

Da, ar fi o idee sa-mi fac acele analize la ficat.

Stresul a fost in vara trecuta, am calatorit in Turcia, Bosnia si Arabia Saudita, am dat bacul, am dat admiterea, am intrat la facultatea dorita.
Faza e ca in liceu nu prea mancam dimineata, dar nu aveam probleme. Se pare ca apar acum.

Nu inteleg ce perioada grea spui ca urmeaza pentru alimentatie.
Da, am facut coproparazitologic si nu mi-a iesit nimic. La urina iesise o usoara infectie si un pH de 5.Imi daduse un antibiotic si la 2 saptamani revenise totul la normal.

Am incercat Rowachol, dar nu am vazut mari succese. La fel ca la Maalox, Gastrofait, Metoclopramid...poate pe loc, atunci, ma simteam mai bine, desi cred ca daca inghiteam boabe de orez zicand ca-s pastile aveau acelasi efect.

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Medicamentele de care spuneam eu conțin enzime biliare și pancreatice care ajută digestia.

Ai făcut un singur coproparazitologic? Că trebuie 3, la interval de o săptămână.

Și de fapt ce mănânci tu?

Începe Ramadanul, nu? Sau te confund?

#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 antigen, on 3rd August 2010, 16:51, said:

Medicamentele de care spuneam eu conțin enzime biliare și pancreatice care ajută digestia.

Ai făcut un singur coproparazitologic? Că trebuie 3, la interval de o săptămână.

Și de fapt ce mănânci tu?

Începe Ramadanul, nu? Sau te confund?
Nu am incercat Triferment sau Colebil, doar ce am mentionat mai sus.
Da, doar unul am facut din pacate. Dar oare daca erau ceva "musafiri" in stomac sau intestin, nu erau vizibili la endoscop ?
Pai ce mananc...dimineata ceai, branzeturi, masline, un ou fiert tare si uneori cu o salata alaturi sau crenvursti.

Dupa masa asta trebuie sa stau sa ma odihnesc, cred ca de la paine cu ceai ma face sa ragai, si atunci imi vine sa vars. Sau daca ies afara si merg (ca sa nu zic mers mai rapid sau alergat) deja ma ia cu "valuri" la stomac si ma fac ca vars.Sper ca intelegi ce vreau sa zic :-s

La pranz supa/ciorba cu felul doi, ieri de ex. am mancat ciorba cu carne tocata si ardei umpluti, carne de vita. Nu prea agreez carnea de oaie, decat daca e la cuptor, dupa ce a fost fiarta.

Seara mananc din felul 2, fructe, inghetata. Ieri pe la 2 noaptea am mancat jumatate de paine cu smantana si finetti, ma luase foamea(smantana cam 120 gr) . Daca nu mananc cand imi vine foamea, imi trece foamea si imi vine raul, starea de indispozitie, greata. Pe urma nu mai pot sa mananc, trebuie sa ma fortez ca sa mananc.

Stiu, am un program haotic si mananc haotic. Sper sa il indrept si sa-mi treaca  :chair: :crybaby: :ciocan:  

Da, vine Ramadanul. Dar sunt pe tratament si nu cred ca il voi putea tine.

Edited by Selam, 03 August 2010 - 16:35.


#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Selam, on 3rd August 2010, 17:28, said:

Da, doar unul am facut din pacate. Dar oare daca erau ceva "musafiri" in stomac sau intestin, nu erau vizibili la endoscop ?
A, nu, că nu stau în stomac. În principiu doar H. pylori rezistă acolo. Plus că endoscopul nu ajunge până în intestin. Plus că "musafirii" nu se văd cu ochiul liber. Deci nu.

Regimul pare destul de ok (mai puțin smântâna cu Finetti).

Încearcă și niște enzime din-astea care să ajute colecistul și pancreasul la digestie!

#8
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 antigen, on 3rd August 2010, 21:38, said:

A, nu, că nu stau în stomac. În principiu doar H. pylori rezistă acolo. Plus că endoscopul nu ajunge până în intestin. Plus că "musafirii" nu se văd cu ochiul liber. Deci nu.

Regimul pare destul de ok (mai puțin smântâna cu Finetti).

Încearcă și niște enzime din-astea care să ajute colecistul și pancreasul la digestie!
Multumesc inca o data  ^_^  

Hm, smantana cu Finetti nu se prea impaca, nu-i asa ? Azi dimineata am avut ceva activitate mai intensa la baie si nu imi explicam de ce  :P

#9
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Nu is indicate dulciurile in general.

#10
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Kcuf_di, on 4th August 2010, 11:01, said:

Nu is indicate dulciurile in general.
Cum se poate lua motilium 10 mg si spasmomen de 2-3 ori pe zi ? Se pot lua amestecat ? Inainte sau dupa masa ? In prospect nu scrie la spasmomen.

#11
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Spasmomen il iei cu 15 min inainte de masa, iar Motilium il iei dimineata tot inainte de masa.

#12
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Am făcut tratament cu Nexium și Motilium și anul trecut, și acum doi ani, timp de o lună. După două săptămâni mă simțeam deja foarte bine. Ai grijă ce și cum mănânci! Nu mai mânca la ore târzii, iar dacă o faci, mai stai două-trei ore până să te culci. Ușor cu dulciurile (o spune unul căruia îi plac foarte mult și încearcă să se ferească de anumite dulciuri)! Vezi ce-ți face bine și ce nu și hotărăști singur la ce alimente renunți.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate