Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Windows Vista

- - - - -
  • Please log in to reply
2965 replies to this topic

#19
adix-bit

adix-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.07.2005
Eu deabea astept sa apara!

#20
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
http://news.softpedi...a-ro-5358.shtml

Apropo de probleme de marketing, se pare ca se vor mai adauga si probleme juridice  :console:

#21
michaelady

michaelady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 03.09.2004
Eu zic ca Maicrosoft o sa faca o figura frumoasa cu Vista asta! Abia astept sa-l testez la maxim. da' mai intai cred ca tre' sa fac nishte upgrad-uri la calculator. presupun ca cere ceva resurse. are cineva idee cam ce cere?

#22
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
http://www.msfn.org/...?shownews=13833

aveti screenshots jos

#23
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Windows Vista Beta 1 a aparut putin mai devreme pentru o parte din beta testeri. La mine e inca "pending".

Screenshot-uri

Sunt curios cum va fi. Sper sa fie tare. :)

michaelady, on Jul 27 2005, 21:34, said:

Eu zic ca Maicrosoft o sa faca o figura frumoasa cu Vista asta! Abia astept sa-l testez la maxim. da' mai intai cred ca tre' sa fac nishte upgrad-uri la calculator. presupun ca cere ceva resurse. are cineva idee cam ce cere?

<{POST_SNAPBACK}>

Cere cel putin 512 MB RAM, un procesor modern Intel sau AMD, si o placa grafica care suporta DirectX 9.0.

Edited by Stefan295, 27 July 2005 - 23:09.


#24
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Dupa tot ce am vazut in screenshot-uri, nu prea se justifica cerintele exagerate, mai ales placa video DX9.0, la nivel grafic arata mai bine XP-ul meu cu theme-uri si icon-uri downloadate  <_< . Singurele lucruri care raman de vazut sunt performantele comparativ cu un Win XP :confuzzled:

#25
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Pai nu prea conteaza cum arata. Conteaza ce face. Securitate, stabilitate, compatibilitate, etc. Si e nevoie de placa grafica DX 9.0 pentru efectele DWM care le poti dezactiva. Deocamdata e Beta 1. Beta 2 sau RC0 va arata mult mai bine.

#26
bazooka

bazooka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.02.2005
dupa ce am citit ce ie aici...si m'am uitat pe screenshot'uri..la felul cum arata zici ca ti'ai instalat un style xp , nimik mai mult.....eu sunt curios de securitate , stabilitate etc...am cititi si ceva din linkurile de aici privind Vista ...dar nu promite prea multe..cateva implementari pe ici colo....sper sa ma insel pt ca nu am citit tot...

#27
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Am spus doar ca partea grafica nu e extraordinara, insa si eu, ca restul lumii astept sa vad de ce e in stare.  :peacefingers:

#28
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Stabilitate - Nu va asteptati la prea multe. Drivere noi, probleme noi.
Compatibilitate - Depinde cat de repede se trezesc firmele de software sa-si updateze produsele.
Securitate - Ca de obicei cu cat incerci ceva cat mai complex o sa ai multe scapari. Si Windows ne-a obisnuit sa scoata rapid un produs si apoi sa scoata in timp diferite patch-uri de securitate. Cu Windows Vista va fi la fel.
Nu mi se pare ceva extraordinar la nici un capitol, dar de dragul evolutiei astept produsul. Nu cred ca vor reusi sa faca diferenta ca intre 98->XP.

#29
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
ba, l-a instalat careva sau vorbiti din carti?

#30
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

Getodacul, on Jul 28 2005, 12:34, said:

Stabilitate - Nu va asteptati la prea multe. Drivere noi, probleme noi.
Compatibilitate - Depinde cat de repede se trezesc firmele de software sa-si updateze produsele.
Securitate - Ca de obicei cu cat incerci ceva cat mai complex o sa ai multe scapari. Si Windows ne-a obisnuit sa scoata rapid un produs si apoi sa scoata in timp diferite patch-uri de securitate. Cu Windows Vista va fi la fel.
Nu mi se pare ceva extraordinar la nici un capitol, dar de dragul evolutiei astept produsul. Nu cred ca vor reusi sa faca diferenta ca intre 98->XP.

<{POST_SNAPBACK}>


Nene nu mai vorbi din carti, cum zicea add.
Stabilitatea va fi punctul forte al Windowsulul Vista pt. ca este facut pe un nucleu de Windows 2003.
Avand in vedere ca este un produs nou, compatibilitatea va fi o problema pt. programele care verifica "versiunea de windows". Insa majoritatea programelor comune din calculatoarele userilor nu folosesc identificarea windowsului.
Referitor la securitate, vezi ce am zis despre nucleul Vista  :console:

Referitor la ultima replica te inteleg, nefiind in mijlocul 'actiunii', esti dezamagit si este si normal.
Dar eu am acces la desfasurarea 'actiunii' si pot sa-ti spun ca WinVista se va diferentia notabil de WinXP prin tehnologii si implementare.

Azi sau maine, termin de downloadat Vista Beta 1 si cel mai tarziu saptamana viitoare o sa va spun ce stie sa face  :peacefingers:

#31
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004
Hands On with Windows Vista Beta

#32
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
Yo l`am pus....dar se pare ca aceeasi problema ca si la celelalte builduri..a ramas..si anume..incompatibilitatea cu chipseturile de ethernet nvidia. La mine nu vrea sa il vada available si pace...Ceva idei..? S`a mai lovit careva de asta?

#33
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003

neo007, on Jul 28 2005, 18:26, said:

Yo l`am pus....dar se pare ca aceeasi problema ca si la celelalte builduri..a ramas..si anume..incompatibilitatea cu chipseturile de ethernet nvidia. La mine nu vrea sa il vada available si pace...Ceva idei..? S`a mai lovit careva de asta?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, tipul asta! :

"One of the big issues with any early beta is compatibility--both hardware and software--and so far, Windows Vista Beta 1 has been problematic in this area. While much mainstream software appears to work fine, anything that checks the Windows version number--like many of Microsoft's utilities, notably--won't work. But hardware is a much bigger issue. Over four different test machines, I only got wired (Ethernet) networking working on two of them, and I was unable to get wireless working across five different wireless networking cards. I will continue testing these issues and try more machines and different hardware types. The long and the short of it, however, is that most things work fine, but some crucial hardware simply doesn't work at all."

#34
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

Invisigoth, on Jul 28 2005, 18:02, said:

Da, tipul asta! :

"One of the big issues with any early beta is compatibility--both hardware and software--and so far, Windows Vista Beta 1 has been problematic in this area. While much mainstream software appears to work fine, anything that checks the Windows version number--like many of Microsoft's utilities, notably--won't work. But hardware is a much bigger issue. Over four different test machines, I only got wired (Ethernet) networking working on two of them, and I was unable to get wireless working across five different wireless networking cards. I will continue testing these issues and try more machines and different hardware types. The long and the short of it, however, is that most things work fine, but some crucial hardware simply doesn't work at all."

<{POST_SNAPBACK}>

nu creca m`ai inteles..yo n`am nevoie de reviews..vreau ceva sa fix the problem...Anyone knows how to install a driver from command prompt?

#35
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Mda, daca asta ai inteles...eu nu voiam sa-ti arat un review, ci faptul ca nu esti singurul cu aceasta problema. Oricum, daca tipul ala nu a reusit sa o rezolve, sunt sigur ca tu ai mai multe sanse... :coolspeak: Bafta!

#36
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

Invisigoth, on Jul 28 2005, 19:44, said:

Mda, daca asta ai inteles...eu nu voiam sa-ti arat un review, ci faptul ca nu esti singurul cu aceasta problema. Oricum, daca tipul ala nu a reusit sa o rezolve, sunt sigur ca tu ai mai multe sanse... :coolspeak: Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>

extraordinar..ma uimesti..cata inteligenta...ce e ala daca nu un review? lamureste`ma ca pari inteligenta intruchipata! "Windows Vista Beta 1 Review (Part 3)"
Si..ptr cultura ta afla ca am rezolvat problema ..e adevarat dupa aproape 10 ore de munca..dar acum merge.

Edited by neo007, 29 July 2005 - 01:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate