Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Contract Colectiv de Munca pe ramura transport

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
maryus315

maryus315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.02.2007
buna ziua,

o sa incerc sa fiu succint. Am lucrat 5 ani la o multinationala. Intr-o dimineata vine administratorul si imi pune pe masa o adresa din care aflu ca...sunt liber.  Subtil mi se da de inteles ca nu mai e nevoie de mine si ca prezenta mea la serviu in preaviz nu este dorita, lucru scris de altfel si in adresa "prezenta la locul de munca nu este necesara".
Primesc banii pt zilele  din preaviz + 1 salariu. Adresa o primesc pe 13.01.2010 si data desfacerii CIM 22.02.2010
Temeiul de drept art 65 din legea 53/2003 adica "datorita dificultatilor economice prin care trece societatea" postul s-a desfiintat.

La plata salariilor compensatorii mi s-a platit un singur salariu compensatoriu pe baza a CCMUN 2007-2010

parerea mea este ca eu lucrand la o firma care are cod CAEN "Alte activitati anexe transporturilor" adica 6340 ma incadrez la ramura transporturi deci beneficiam de minim 6


deci pe data de 20 iulie le scriu un e-mail la care cer un raspuns in termen de 7 zile care contine:

  Conform art 80 alin 1 din Contractul
> Colectiv de Munca Unic la Nivel de Ramura Transporturi pe
> anii 2008-2010 platile compensatorii sunt de minim 6 salarii
> compensatorii.
>
>   Prin art 239 si art 241 aliniatul C din Codul Muncii
> rezulta ca si in cazul meu se aplica acest contract colectiv
> mai sus mentionat si nu art 78 din Contractul Colectiv de
> Munca Unic la Nivel National cum in mod gresit ati mentionat
> in adresa nr.. din 13.01.2010

ei imi raspund in termenul dat de mine:

- "Decizia de concediere a fost comunicata inca din data de 22.02.2010.Contestatia reclamantului este inregistrata
la sediul societatii in data de 20.07.2010 depasind termenul instituit de art. 283 alin1. din Codul muncii. In Adresa de COMUNICARE a Desfacerii Contractului Individual de munca din data de 13.01.2010 vi s-a comunicat faptul ca o sa vi se acorde un salariu compensatoriu conform contractului colectiv de munca"
- "Societatea noastra respecta prevederile legale in vigoare aplicabile, dar trebuie sa va comunice ca nu este parte a Patronatului din industria transportului si cea conexa reuniti in CONFEDERA³IA NA³IONALÃ A PATRONATULUI ROMÂN - C.N.P.R.UNIUNEA NA³IONALÃ A TRANSPORTATORILOR RUTIERI DIN ROMÂNIA - U.N.T.R.R., nu a fost parte a Contractului Colectiv de Munca pomenit de dumneavoastra si nu a semnat nici un acord de asociere sau negociere, nerecunoscand decat
Contractul Colectiv de Munca Unic de la nivel national"
- "Va rugam sa observati, ca societatea noastra nu are un numar de angajati care sa o oblige sa incheie un contract colectiv de munca, astfel ca devin aplicabile prevederile contractului colectiv de munca unic de la nivel national.
- "In Concluzie,
Va solicitam sa aveti incredere in faptul ca temeiurile legale invocate au fost corespunzatoare prevederilor legale si orice fel de actiune de contestare a deciziei de desfacere a contractului de munca este tardiva."

iar eu le raspund :

Am primit raspunsul dvs dar trebuie sa va comunic urmatoarele:

A) - legat de termen si de "cerere tardiva"
legea 53/2003 art 283
(1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
aliniat e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.

B) - legat de partea din concluzia dvs " orice actiune de contestare a deciziei de desfacere a contractului de munca" trebuie mentionat ca eu nu contest in acest moment desfacerea contractului de munca ci nerespectarea conditiilor din contractul colectiv de munca aplicabil pentru ca :

- art 11 lit c si d din legea 130/1996 spune foarte clar ca CCM produc efecte la toti salariatii din toate unitatile din tara pe ramura de activitate,  lucru intarit in CCMUNR Transporturi la art 123 unde se spune ca nu nu numai la unitatile nominalizate in anexa 5 se aplica ci la TOATE UNITATILE DIN RAMURA TRANSPORTURI SI ACTIVITATI CONEXE


ART.100. Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2011
- (1) RAMURILE DE ACTIVITATE pentru care se vor incheia contracte colective de munca sunt cele prevazute in ANEXA NR.. 4.
(2) Drepturile prevazute in prezentul contract colectiv de munca sunt considerate minime, de la nivelul carora incepe negocierea contractelor colective de munca la celelalte niveluri, cu exceptia celor care sunt stabilite in cuantum fix sau maxim.
(3) In situatiile in care nu se incheie contracte colective de munca pe ramura sau grupuri de unitati, prevederile prezentului contract colectiv de munca la nivel national sunt considerate niveluri minime, in conformitate cu prevederile art. 3, de la care incepe negocierea contractelor colective de munca la nivel de unitati.
(4) Executarea contractului colectiv de munca este obligatorie pentru parti


PS  in anexa 4 la rubrica 22 gasim ramura Transporturi coduri caen: 60, 61, 62, 63

"xxxxxxxxx S.R.L.Tipul de activitate : Alte activitati anexe transporturilor "

vechiul cod caen 5229 =Alte activitati anexe transporturilor ->noul cod caen 6340


C) art 247 din CM spune ca in cazul in care la nivel de angajator nu exista contract colectiv de munca se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior adica ...CCMUNR Transporturi ...


Parerea mea este ca nu voi ajunge la o intelegere si va trebui sa ma adresez instantei. Considerati ca pana aici am procedat corect ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate