Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

emigrare Olanda - Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
Hello all!

Scenariu: am primit o oferta de munca in Olanda, intr-un oras mic la granita cu Germania.
Situatie: casatorit.
Intrebari: 1) as putea lucra in Olanda si locui in nord-vestul Germaniei?
               2) intre cele doua Olanda si Germania in care e mai usor sa obtina sotia drept de munca si rezidenta?
               3) as putea platii asigurare medicala in Olanda, dar care sa acopere si sotia si locuitul in Germania?
               4) cost viata Olanda vs Germania : chirii, sanatate, scoli , asigurari?
               5) recunoastere studii facute in Ro: Olanda vs Germania.
              

Multumesc anticipat oricarei persoane amabile pentru orice informatie!

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 seth, on 28th July 2010, 09:41, said:

Hello all!

Scenariu: am primit o oferta de munca in Olanda, intr-un oras mic la granita cu Germania.
Situatie: casatorit.
Intrebari: 1) as putea lucra in Olanda si locui in nord-vestul Germaniei?
               2) intre cele doua Olanda si Germania in care e mai usor sa obtina sotia drept de munca si rezidenta?
               3) as putea platii asigurare medicala in Olanda, dar care sa acopere si sotia si locuitul in Germania?
               4) cost viata Olanda vs Germania : chirii, sanatate, scoli , asigurari?
               5) recunoastere studii facute in Ro: Olanda vs Germania.
              

Multumesc anticipat oricarei persoane amabile pentru orice informatie!
1. Bineinteles. E mai ieftin de locuit in Germania. De fapt viata in general e mai ieftina.
2. Drept de rezidenta are oricum ca-i cetatean ue. In Olanda daca-i partenera ta si tu lucrezi aici primeste automat drept de munca. In Germania nu mai stiu cum e c-am plecat de cativa ani.
3. Nu prea. Asigurarile acopera costurile medicale in strainatate dar nu in mod curent. Adica daca pleci in excursie si ai nevoie de doctor e ok dar nu in fiecare zi. Oricum asigurarile's nominale deci tu iti poti face in NL ea in DE. Sau va puteti face amandoi in DE. Asta ar fi recomandarea mea de fapt, ca tot am avut de-a face cu sistemul medical din ambele tari.
4. Am zis deja, Germania e clar mai ieftina. Cred ca doar asigurarea de sanatate e un pic mai scumpa desi la cat de rapid creste si in Olanda s-ar putea sa nu mai fie adevarat.
5. Irelevant. Daca esti bun in ce faci conteaza mai putin ce studii ai facut. Mult mai relevanta e eventuala experienta in campul muncii.

Succes.

2 e adevarat daca locuiti amandoi in NL. Asigurari va puteto lua in DE daca locuiti acolo.

#3
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Mie-mi place mai mult Germania. Oferta-i in Aachen?

#4
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc de raspunsuri!

Oferta e in (sau langa) Varsselder, ceva orasel-sat si ma gandesc sa stam in Germania (Dortmund sau Duisburg).
La pct 5 : la mine e Ok. Sotia insa e contabil cu mai bine de 5 ani experienta, dar stiu ca nu prea au valoare in UE. Ma gandeam cum si-ar putea echivala si completa studiile economie in Germania sau Olanda?

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Poate face un curs de cateva luni la o universitate sau de ce nu, daca mai are chef si rabdare un master.

E destul de greu sa faci comparatii obiective. Eu am trait 3 ani in ambele. Germania mi-a placut in multe privinte dar are si Olanda farmecul ei.

Cand te hotarasti sa te muti intr-o tara trebuie sa n-o mai privesti din perspectiva de turist ci sa iei in considerare avantajele si dezavantajele alegerii facute. Dupa mine avantajul major daca ati fi amandoi in Olanda e obtinerea permisului de munca pt doamna imediat iar pt Germania ar fi preturile mai mici. Restul e poveste (ma refer la caracterele oamenilor, peisaje etc). Europa e asa mica incat te poti plimba in fiecare weekend in alta parte.

#6
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
multumesc Dev!

As mai avea cateva intrebari daca imi poti raspunde cand ai 1 minut:
1. Cam la cat se ridica costul vietii in Olanda\Germania pentru a familie de 2 persoane cu totul (chirie ap 2 camere, mancare, etc)?
2. Cam in ce range se afla salarul unui inginer peste 3 ani experienta Nl\De?

Raspunsul la aceste doua intrebari ma vor ajuta sa evaluez oferta de munca.
Multumesc  :rolleyes:

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Vezi c-am raspuns la intrebarile astea mai in detaliu pe topicul Olanda (exista scari de salarii in Olanda si conform legii angajatorul atat e obligat sa-ti dea atat iti da; cel mult poti negocia la nivel de extrauri - telefon de serviciu, masina).

In Germania preturile sunt un pic mai mici (cu vreun 5% sa zicem)  si salariile asemanatoare. Sau cel putin erau asemanatoare acum nu mai stiu exact cum e dar nu cred sa se fi schimbat prea multe.

Va puteti descurca relativ decent cu 1 salariu de inginer in oricare din tari. N-o sa va permiteti sa iesiti in fiecare zi, dar nici nu veti sta in casa mereu :D.

#8
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010
Buna,

Pentru Olanda zona Roterdam chiria este in de la 600E in sus pentru un apt de doua camere (one bedroom). Ar trebui sa va descurcati cu inca 600 mancare si iti mai trebuie 300 pt telefon, internet, electricitate, gaze...
Astea sunt cam la limita de jos insa zona asta este mai scumpa decat partea mai inland.
salariul la mine in firma pt un junior engineer cu 3-4 ani este 2700-2900Euro brut pe luna daca platesc ei contributie la pensie si 3000-3300 daca iti platesti singur pensie (pensie privata...)
Vad ca de obicei iti fac un contract pe un an si apoi se transforma in permanent!
Sa fii sigur ca pe contract scrie ca vei lucra ca inginer si nu draftsman/supervizor/designer... si alte porcarii!

take care!

#9
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
@mateivali
Multumesc pentru informatii! la marja de salar care mi-ai dat-o, e oare prea mult sa cer 4000-4500Euro pentru experienta 5+ ani in inginerie - domeniu de nisa?

#10
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010

 seth, on 13th August 2010, 11:43, said:

@mateivali
Multumesc pentru informatii! la marja de salar care mi-ai dat-o, e oare prea mult sa cer 4000-4500Euro pentru experienta 5+ ani in inginerie - domeniu de nisa?


5 ani vechime si BSc 3290 sau 3662 (pensie/fara pensie)
5 ani vechime si MSc 3592 sau 4197 (pensie/fara pensie)

companie super mare, domeniu de super nisa....

da-mi PM si iti spun tot ce vrei inclusiv si restu aaaaaaaaaa nu cumva companie este alewijnse?

Vali

#11
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc pt info!

As mai avea ceva intrebari:
1) cam cat dureaza dupa ce incep contractul de munca in Olanda pana obtin rezidenta?
2) E posibil/complicat/scump sa obtin cetatenia olandeza? si daca da, cam in cat timp as putea deveni cetatea olandez?

10x

#12
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 Dev, on 28th July 2010, 22:42, said:

Poate face un curs de cateva luni la o universitate sau de ce nu, daca mai are chef si rabdare un master.
Vorbiti de cursuri, master etc. etc dar de limba germana nimeni nu spune nimic.
Daca e o companie multinationala aveti noroc cu engleza dar tot trebuie sa invatati si germana.
Nemtii sunt un popor destul de orgolios in legatura cu limba lor.
Daca sunteti pusi la punct cu asta atunci aveti un avantaj enorm.
Daca nu luati in calcul si un curs intensiv.

Edited by misu183, 25 August 2010 - 08:01.


#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 seth, on 25th August 2010, 07:33, said:

Multumesc pt info!

As mai avea ceva intrebari:
1) cam cat dureaza dupa ce incep contractul de munca in Olanda pana obtin rezidenta?
2) E posibil/complicat/scump sa obtin cetatenia olandeza? si daca da, cam in cat timp as putea deveni cetatea olandez?

10x


1. Nu inteleg foarte bine intrebarea. Pentru informatii detaliate vezi site-ul IND.nl (Immigration and Naturalisation Service = Immigratie en Naturalisatiedienst).
(http://www.ind.nl/EN...&title=&origin=)

Pe scurt, ca cetatean UE:
a.  Ajungi in Olanda, daca ai de gand sa stai mai mult de 3 luni trebuie sa te inregistrezi la primarie. Pt asta ai nevoie de pasaport, adresa la care locuiesti si contractul de munca (sotia n-are contract deci, daca-ti cer, vei da tu o declaratie cum ca are suficiente fonduri sa stea in Olanda). Aici primesti dupa inregistrare si BSN-ul, un nr sfant (un fel de social security number) pe care il folosesti la orice: salarizare, cont bancar, taxe, contracte pt telefonie etc.

b. Dupa cele 3 luni sau imediat dupa ce te-ai inregistrat la primarie si ai primit confirmarea oficiala (dureaza cam o sapt) angajatorul aplica la IND pt permis de sedere de Kennismigrant. Dureaza 2-3 saptamani pana primesti plasticul in mana. (Pt ca suntem din RO si sunt unele restrictii) Initial primesti acest permis de sedere cu durata de maxim un an (daca e contract de munca temporar, valabilitatea permisului de rezidenta e cat a contractului de munca). Permisul este legat de angajator, daca-ti schimbi angajatorul in perioada asta trebuie sa-ti schimbi si permisul. Dupa acest an ai 2 optiuni:
- il poti prelungi in aceleasi conditii pt 4 ani sau pt durata noului contract de la angajator (recomandat, a doua optiune o poti folosi oricand dar iti pierzi statutul de kennismigrant daca o faci acum) sau
- il schimbi in Residence permit for EU citizen si ai liber pe piata de munca in orice domeniu inca 4 ani.

Dupa cei 5 ani (1+4) poti aplica pt permis de rezidenta cu perioada nedefinita (permanent).

Sotia va primi direct residence permit ca partner of EU citizen working in NL cu care are drept de munca.

2. Dupa 5 ani de rezidenta continua (mai exact dupa ce ai primit dreptul de rezidenta permanenta), trebuie sa dai niste teste de istorie si civilizatie olandeza si evident test de limba. Nu e scump si complicat dar trebuie sa-ti pregatesti nervii pentru birocratie :D.

#14
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc Dev!
Documentele din link sunt excelente.
Inteleg din detaliile care le-ai dat ca dupa 5 ani as putea aplica pt cetatenie.
Intrebare pot sa solicit/ primesc contract pe 5 ani 'ca inceput'? sau e obligatoriu ca primul contract sa fie pe maxim un an?

:)

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Teoretic da, dupa 5 ani de rezidenta neintrerupta poti face cerere pt cetatenie.

Nu e o regula cu 1 an de proba dar de obicei asa se practica: 1 an (sau jumate de an uneori) contract temporar si apoi extindere cu aceeasi perioada sau direct contract permanent. Poti intreba dar daca nu-i politica firmei sa dea pe mai mult de 1 an, n-o sa-ti dea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate