Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#757
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
AI socotit si pretul maltului, al hameiului?
Eu ti-am spus doar energia termica. Mai este apa, ceva energie electrica.

Oricum, marja de profit ca in industria bauturilor alcoolice nu prea exista.

#758
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
E economia de scala imho. La volum foarte mare maltul e undeva pe la 30-40 centi, hameiul pe la 7,8 eur kg(e posibil si ca la anumite beri eftine hameiul bun sa-l vada doar in poza :) ), eficienta probabil peste 90%.


#759
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 ionutzitaly, on 21 martie 2016 - 21:02, said:

eficienta probabil peste 90%.
Nu! E nebunie 90%. M-ar tine procesul vreo 24 ore. Dar 80% tot au la nivel industrial, inclusiv home-brewers priceputi care folosesc malturi premium.
Motivul pentru care scriu pe acest topic e sa sabotez o industrie cu profituri nesimtite: eu am facul bere care m-a costat 0.25 lei/litru (adica vreo 6 eurocenti/L)/ Pret ce include toate materiile prime si utilitatile (mai putin echipamentele si mana de lucru).

Edited by ain, 21 March 2016 - 21:18.


#760
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
Ziceam de berea care vede hameiul in poze, pentru ca imi aduc aminte de un prieten care muncea la o companie foarte mere in sectorul vinului, productie de vin la cutie, foarte eftin, si cantitati enorme.  Imi povestea ca e procesul si armata de ingineri care fac vinul pe aceiasi parametri de 20 de ani, unu alb si unu rosu,cumpara struguri si must din toata Europa nu conteaza ce fel de struguri, parametrii de input, soiuri etc....glumea pe fapful ca probabil si daca ar cumpara pere in loc de struguri vinul tot la fel ar iesi.

#761
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 ionutzitaly, on 21 martie 2016 - 21:22, said:

Ziceam de berea care vede hameiul in poze, ...
In multe retete "onorabile" de bere ce le gasesti pe net, hameiul nu e utilizat nici la 50% din potential. Practic e risipit!
Am uitat sa-ti spun ca in costul berii mele nu intra hameiul, pe care il recolez/cultiv personal.

#762
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Eu am avut cu BIAB si eficienta de 74% la unele beri. Eficienta e influentata de o serie de factori, de la nivelul de macinare la frecventa cu care amesteci in mash. Recunosc ca am avut si eficienta de 60 si ceva la suta, in functie de cele enumerate mai sus, si de cheful (sau lipsa lui) de amestecare. Consider ca pretul maltului nu e indeajuns de mare incat sa merita sa te complici daca obtii deja minim 70% eficienta. Sub 70% intr-adevar e risipa cam mare.
Despre pretul finalal berii, cum vorbeam acum cateva zile cu kef, sunt dispus sa merg pana la pretul pe litru al berii la PET, atata timp cat stiu ca obtin o bere net superioara, in special beri "hop bombs", care necesita cantitati mari de hamei. Pana de curand credeam ca se poate obtine asa ceva si cu putin hamei, dar dupa ce am baut beri de la diversi berari cu ocazia concursului din ianuarie mi-am schimbat radical parerea. Nu ai cum sa obtii o bere care te duce cu gandul la o plantatie de hamei cu doar 30 g de hamei la dry hop, cum incercasem eu pana atunci. Acestea fiind spuse 1 leu sau 1,5 lei/litru nu mi se pare exagerat si sunt dispus sa il dau.

#763
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
Btw, e mare diferenta calitativa dintre maltul romanesc de care vorbeati pe aici la 2.5lei/kg si un malt baza din aceiasi gama de la o companie cu renume ca Weyermann la un pret mai bine de dublu?

#764
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Sigur nu. Esti sigur ca pretul de la Weyermann e dublu fata de Soufflet (asa ii zice celui din Buzau)? Tine minte ca noi il luam de la poarta fabricii, doar cu TVA, fara alte taxe. Iti garantez ca nici cel nemtesc nu iese pe poarte fabricii cu un pret mai mare de juma' de euro.
Nu m-am interesat de Weyermann, dar stiu ca cel belgian de la Castle Mating costa tot vreo 2 lei/kg. Ca un vanzator ca birramia sau fabrica-de-bere il cumpara, plateste transport, etc, si il vinde cu 2 euro/kg e altceva, la fel se poate intampla si cu asta din Buzau.

Edited by ionut_mystic, 21 March 2016 - 21:53.


#765
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
Ai dreptate, ma referam la pretul real la care e accesibil acolo.

#766
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 ionut_mystic, on 21 martie 2016 - 21:32, said:

Eu am avut cu BIAB si eficienta de 74% la unele beri.
E foarte bine! E echivalentul la 85% la procedeul cu mash-tun. Am densimetru de doar vreo 5 luni, timp in care am facut doar 4 sarje, iar eficienta mea a fost intre 68% (cam proasta) si 77%. Tinta mea e 75%.

#767
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Nici nu are rost sa tintesti mai sus :-) doar daca ai avea un echipament care permite asta fara batai de cap in plus.

 ionutzitaly, on 21 martie 2016 - 22:01, said:

Ai dreptate, ma referam la pretul real la care e accesibil acolo.
In cazul asta nu e nici o diferenta. Doar ca la Buzau produc doar Pilsner.

#768
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
Cate zile credeti ca dureaza ciclul productiv, in cazul blondelor(lager) comerciale?

#769
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Probabil o zi dureaza fabricarea mustului (de fapt cateva ore, dar sa zicem o zi), vreo 15 zile fermentarea si apoi 10-20 zile lagering, deci aproximativ 30 zile. Povestile cum ca la fabricile de bere azi vine maltul si a doua zi pleaca camionul cu bere e exact asta, o poveste pentru naivi. Logic ca iese bere din fabrica in acelasi moment cand ajunge maltul, dar berea e facuta cu maltul primit in urma cu cateva saptamani. Altfel nu ar mai avea bazine uriase in curtea fabricii.

#770
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
Da, cam la asta ma gandeam si eu: 3,4 sapt pentru un lager standard.

Mi se pare ca bazinele si fermentatoarele, mai ales cand ai nevoie de o maturare mai lunga duc un sistem de 1000 litri pe batch undeva pe la 200-300k in Europa si USA.

#771
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Parerea mea e ca se intampla mult mai rapid tot procesul. După ce a fermentat se fiktreaza, carbonatarea și gata. Nu au atata spațiu de stocare pt lagering. Să mă interesez când este ziua porților deschise la Tuborg și poate facem o vizita

#772
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Pot face lagering dupa imbuteliere, daca e problema de bazin. Si asa, mai devreme de 15 zile nu cred ca e gata.
Stai linistit ca si daca mergi la fabrica nu o sa zica nimeni ca ei nu mai fac lagering ca la carte si imbuteliaza direct dupa fermentare, daca ar fi asa Posted Image

Edited by ionut_mystic, 22 March 2016 - 20:04.


#773
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 04.03.2014
Parca citeam pe undeva ca la Budweiserul american (care e o bere cam naspa)  a nu se incurca cu Budweiser Budvar care se vinde in Europa(mai decenta) ciclul ar fi de 18 zile.

In Romania toate marcile straine consacrate gen , Becks, Heiniken, Stella,Carlsberg, Tuborg and co. se fac local,nu? avand in vedere ca proprietarii lor au cumparat si marcile romanesti.

#774
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Nu stiu daca toate cele enumerate sunt facute la noi, dar cel mai probabi ca asa e. Au cumparat astia tot ce au putut...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate