Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#721
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 b42kef, on 17 martie 2016 - 19:32, said:

Eu de aici iau rețele și ies foarte ok mereu dacă respecți toți pașii.
1.045-1.010, fermentarea a avut loc în bucătărie temperatura variând între 22 și 25 de grade timp de o săptămâna
Pana aici e firesc. Dupa o saptamana s-a oprit fermentatia? Erau mai degraba spre 22 sau 25 oC. Eu spre sfarsitul fermentatiei incerc sa o aduc spre limita maxima de temperatura.

 b42kef, on 17 martie 2016 - 19:32, said:

Nu am înțeles prea bine, mustul fermentat l-ai pus pe aragaz, încălzit cât mai repede, pe urma răcit cu serpentină, băgat în frigider și peste o perioadă de timp adăugat siropul de zahăr și îmbuteliat?
M-am grabit. Ideea e ca pentru o bere limpede trebuie sa faci urmatoarele: sa incalzesti mustul pana la fierbere cat mai repede. Nu trebuie sa o fierbi pe foc foarte mare, dar incalzirea sa fie cat mai rapida. Socul termic ajuta la precipitarea albuminelor. Mai apoi, racirea sa fie cat mai rapida. Tot un soc care ajuta la coalescenta coloizilor. Efect benefic il are si mentinerea la temperatura joasa dupa fermentatie. Daca se poate in frigider.

 b42kef, on 17 martie 2016 - 19:32, said:

Scuze, acum am ajuns acasă și m-am uitat în caiet, clona Hoegarden are doar 1.5 kg malț de grâu și 4kg malț de la Buzău. Cealaltă are 50-50
Raportul e OK, in imagine scrie ca etapa e la 72 nu la 75 oC. Asta are sens. Daca mai faci berea asta incearca sa stai mai intai la 68-69-70 si dupa aceea cresti spre 72 si faci mash-out la 78oC. O sa-ti creasca semnificativ eficienta de transformare maltului in zaharuri. Pentru ce volum e reteta aia? Citisem ca se pune 1g coaja portocala la litru. In reteta ta e enorm de mult.

 ionut_mystic, on 17 martie 2016 - 19:34, said:

Problema e obtinerea autorizatiei pentru asemenea instalatii artizanale. Am impresia ca nu trebuie sa ai filete sau suduri vizibile.
Apropo de asta, am observat ca in UK foarte multe berarii mici folosesc fermentatoare din plastic (polietilena parca). Oare la noi se permite utilizarea plasticul pentru fermentare?
Reglementarile in industria alimentara sunt extrem de dure. Vor nu doar inox, ci inox alimentar (ca nu are fisuri si pori microscopici). Am un fost coleg care lucreza intr-o firma care face si monteaza echipamente in industria bauturilor si tot ce face pentru apa min., bere sau racoritoare e cu inox alim.
Autorizarea corecta e foarte problematica. Daca n-am fi in Balcani, n-ai vedea bere craft produsa aici.

Edited by ain, 17 March 2016 - 20:07.


#722
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Cat despre West Coast IPA sunt sigur ca ar fi bine primita, lumea "buna" din Romania bea tot ce inseamna IPA importat. Cu siguranta ar bea si o IPA facut in Romania, cu un marketing destept. Si berariile amintite de mine au cate o IPA in portofoliu, chiar daca nu e West Coast.

Lumea buna din Romania cred ca se refera la Bucuresti si cam atit, eu n-am vazut beri iesite din comun in Romania.. Deja mi se pare o mare victorie ca gasesti Leffe de citiva ani. S-ar putea sa ma fi dus eu in orasele si bodegile gresite.. (desi vin anual stau sub 3 saptamini, dar ies seara de seara, si chiar la prinz :D).
Deci mi-e frica pe undeva ca nu exista cerere... pe de alta parte o nisa unde sa atragi 100 de oameni pe noapte nu cred ca e fantastic de greu de obtinut, cel putin in Bucuresti. In rest, mai greu.

Quote

Experienta mea cu IPA a fost cam asa,  la sticla am vazut-o mereu pe raft dar nu m-a atras,  am descoperit-o ca d am inceput sa merg in baruri cu bere mai craft la halba, o IPA comerciala la halba pe aici nu prea era/este, prin UK mai mult.

Am baut si eu IPA in UK, e cu totul altceva chiar daca e cea "originala". In Dublin se gasesc multe beri americane, e drept ceva mai main stream ca Sierra Nevada si chiar Lagunitas.
Din punctul meu de vedere majoritatea Europei (cu citeva exceptii evidente) e destul de dezamagitoare la capitolul bere. E drept ca si clima influenteaza, nu poti sa bei bere de 9 grade vara in Italia sau Spania. La naiba, British Airways ofera posirca gen Tuborg sau Heincken pe zborurile lor si n-au nimic din UK..
Acum evident nu ma dau de cunoscator al berariilor, ma refer strict la locurile unde intri la intimplare.

Edited by wizardofoz, 17 March 2016 - 20:05.


#723
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 04.03.2014

 wizardofoz, on 17 martie 2016 - 20:03, said:



Lumea buna din Romania cred ca se refera la Bucuresti si cam atit, eu n-am vazut beri iesite din comun in Romania.. Deja mi se pare o mare victorie ca gasesti Leffe de citiva ani. S-ar putea sa ma fi dus eu in orasele si bodegile gresite.. (desi vin anual stau sub 3 saptamini, dar ies seara de seara, si chiar la prinz :D).
Deci mi-e frica pe undeva ca nu exista cerere... pe de alta parte o nisa unde sa atragi 100 de oameni pe noapte nu cred ca e fantastic de greu de obtinut, cel putin in Bucuresti. In rest, mai greu.


Eu cred ca o piata se face, nici Saorma ai pizza nu erau in cultura romanilor:)  miscarea cu craft beer a prins intr-o tara al drac de conservatoare gen Italia.   In Romania se consuma spre 100 de litri de bere pe cap de locuitor eu cred ca este loc, si un 1,2% inseamna mult la o asa piata.

Romanul ar fi curios la ceva nou, nah, in oferta sa ai beri mai" normale" printre o IPA si un wit. Cred ca ceva produs local raport calitate/pret decent, eventual mergi pe un marketing dinamic si agresiv, "Bere produsa la 4 metri" chiar bere Bio, ca mai nou exista o nisa pentru bio. Ceva sa atraga nostalgicii(cum zicea colegu' de mai sus de berea Azuga) etc.

La o terasa in oras mare cu vreo 200 locuri, alte cateva baruri in care distribui butoaie si ce mai vinzi "varsata" de la locul de productie s-ar putea sa fie o idee interesanta.   La mers pe nivel national cu distribuitorii care isi iau o parte serioasa, imbuteliere la sticla, valabilititatea care e scazuta, costuri de publicitate s-ar putea sa fie mai complicat pentru ca iti iese la un pret mare sticla.

Edited by ionutzitaly, 17 March 2016 - 20:28.


#724
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 ionutzitaly, on 17 martie 2016 - 20:26, said:

In Romania se consuma spre 100 de litri de bere pe cap de locuitor eu cred ca este loc,..
Fuck, eu ca "producator" nu beau atat. Situatia e inadmisibila si trebuie corectata! :)

#725
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Făcând focul cu lemne, seara este mai cald 25-26 dimineata scade pe la 21-22. Nu pot să am o temp stabilă. Probabil ca schimbările de temp în interiorul damigenei nu sunt așa de mari. Spre sfârșitul perioadei (după 4-5 zile) urc damigeana pe masă pt vreo 2-3 zile la temp mai ridicată. După 7 zile o mut în camara la 13-15 grade.
Rețetă este pt 100l și împart la 4. Fac șarjă de 25 de litrii dar nu iau tot din cazan. Rămân cam vreo 5 litrii de lichid cu depuneri multe. Uneori mai pun la decantat în alt bidon de 5 litrii și se decantează vreo 2-3litrii cu care fac diferite experimente.
Și eu am un arzător puternic cu care ridic temp foarte repede dar la răcire.... uneori prefer să las să se răcească singură până dimineață. De acum am să răcesc cu serpentină.
Am dat 10 ron pe 100g de coajă de portocala neștiind ca de fapt merge și coaja de la portocalele astea, mă gândeam ca sunt cine știe ce portocale :( Fraier...
Am să țin cont de sfaturile tale privind temperatura :)
Îmi place berea asta și am să o mai repet

#726
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 b42kef, on 17 martie 2016 - 20:55, said:

Făcând focul cu lemne, seara este mai cald 25-26 dimineata scade pe la 21-22. Nu pot să am o temp stabilă. Probabil ca schimbările de temp în interiorul damigenei nu sunt așa de mari. Spre sfârșitul perioadei (după 4-5 zile) urc damigeana pe masă pt vreo 2-3 zile la temp mai ridicată. După 7 zile o mut în camara la 13-15 grade.
E bine cum faci. Singurul repros e ca te-ai oprit prea repede. Trebuia sa mai pastrezi o saptamana. Cand o muti in camara oricum nu mai fermenteaza, ci doar se limpezeste. Daca e prea tulbure, o mai lasi la limpezit cateva zile. Daca vremea o permite, o mai scoti afara pe balcon sau in curte la frig.

 b42kef, on 17 martie 2016 - 20:55, said:

Rețetă este pt 100l și împart la 4. Fac șarjă de 25 de litrii dar nu iau tot din cazan. Rămân cam vreo 5 litrii de lichid cu depuneri multe. Uneori mai pun la decantat în alt bidon de 5 litrii și se decantează vreo 2-3litrii cu care fac diferite experimente.
Iti spun un secret: baga tot in damigeana. Initial eu filtram pe o panza foarte deasa cand turnam in damigeana. Apoi am pastrat 5-10% din volumul final pe care-l decantam si ce ramanea filtram pe hartie de filtru. Concluzia a fost ca nu merita: pune-o pe toata, o sa se depuna ce e de depus si o sa iasa berea buna oricum.

 b42kef, on 17 martie 2016 - 20:55, said:

Am dat 10 ron pe 100g de coajă de portocala neștiind ca de fapt merge și coaja de la portocalele astea, mă gândeam ca sunt cine știe ce portocale Posted Image Fraier...
Tehnic vorbind e o diferenta. In mod normal e coaja de portocala amara, adica coaja de la portocale crude/verzi. Are nitel alt gust, cumva mai amar. Insa si cojile de la portocalele coapte sunt bune pentru ca hameiul vine cu ceva amareala. Nitel alt gust, alta aroma, dar nu neaparat mai rea. Si e gratis: am colectat in iarna asta coaja de la vreo 30Kg de citrice (port., mandarine, grefe si pomelo).

 b42kef, on 17 martie 2016 - 20:55, said:

Îmi place berea asta și am să o mai repet
Spune, frate, cum a iesit: cat e ABV, cat e eficienta? Ce caracteristici are? Ce-i lipseste si cum se poate imbunatati! Hai ca vreau sa fac si eu la vara si sa stiu daca folosesc reteta ta!

#727
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 04.03.2014

 ain, on 17 martie 2016 - 20:54, said:


Fuck, eu ca "producator" nu beau atat. Situatia e inadmisibila si trebuie corectata! :)

Eu la bere ies in medie odata in weekend si cam odata in cursul saptamanii cu colegii dupa munca(la atata am voie:) ) , deci astea-s cam 6,7 acasa 1-2 pe sapt cand sunt in teleworking sau in weekend.  


#728
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 ionutzitaly, on 17 martie 2016 - 20:26, said:

Eu cred ca o piata se face, nici Saorma ai pizza nu erau in cultura romanilor:)  miscarea cu craft beer a prins intr-o tara al drac de conservatoare gen Italia.   In Romania se consuma spre 100 de litri de bere pe cap de locuitor eu cred ca este loc, si un 1,2% inseamna mult la o asa piata.

Romanul ar fi curios la ceva nou, nah, in oferta sa ai beri mai" normale" printre o IPA si un wit. Cred ca ceva produs local raport calitate/pret decent, eventual mergi pe un marketing dinamic si agresiv, "Bere produsa la 4 metri" chiar bere Bio, ca mai nou exista o nisa pentru bio. Ceva sa atraga nostalgicii(cum zicea colegu' de mai sus de berea Azuga) etc.

La o terasa in oras mare cu vreo 200 locuri, alte cateva baruri in care distribui butoaie si ce mai vinzi "varsata" de la locul de productie s-ar putea sa fie o idee interesanta.   La mers pe nivel national cu distribuitorii care isi iau o parte serioasa, imbuteliere la sticla, valabilititatea care e scazuta, costuri de publicitate s-ar putea sa fie mai complicat pentru ca iti iese la un pret mare sticla.

Imi place tot ce ai spus da p-aia cu suta de litri nu o cred... eu cunosc oameni care beau atita, dar nu as amulti, si toti sint barbati si adulti. Pentru majoritatea barbatilor insa nu cred sa iasa cifra asta daca faci media pe tot anul.

#729
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 04.03.2014

 wizardofoz, on 17 martie 2016 - 22:31, said:



Imi place tot ce ai spus da p-aia cu suta de litri nu o cred... eu cunosc oameni care beau atita, dar nu as amulti, si toti sint barbati si adulti. Pentru majoritatea barbatilor insa nu cred sa iasa cifra asta daca faci media pe tot anul.

Nu stiu ce sa zic, defapt e 88 nu 100 https://en.m.wikiped...tion_per_capita
Sunt aproximate...Eu de exemplu cam depasesc media asta de 3 beri pe sapt, si nu cred ca beau mult, mai stiu si ca in Romania se cam bea serios, deci s-ar putea sa tinda spre adevar.

#730
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Rețeta a fost asta: 1.5 kg malț grâu, 4.0 kg malț orz (de la Buzău), 0.5kg fulgi de ovăz
5gr magnum, 35g halerttau aromă, 25g orange pell,2.5g coriandru, 10g lemn dulce, și 15 gr Amarillo pt dry hop. Un plic drojdie Safbrew wb 06
Au iesit fix 20 l în sticle. Nu știu să calculez eficienta... Gustul e bestial de fresh, mult ananas cu amăreală discretă spre sfârșit. Bere de vară, prinde bine la femei :)

#731
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 ionutzitaly, on 17 martie 2016 - 18:39, said:

Pai gresie daca nu vrei chestii extra si super-mega mesteri nu cred ca e scump, la fel o camera mica izolata bine cu polistiren si un aparat de aer conditionat, vorbim de diferente de cateva grade daca nu se fac lageruri.

Tipul din Cluj din ce am citit, face carbonarea fortata si rapida in keg-uri de 20 litri cu co2  si apoi imbuteliaza, poate fi o alegere foarte buna la cantitati mici, sa nu sperij romanii cu drojdie in sticla:)

Nu-ti trebuie o camera, instalatiile astea se pun in "acvarii". Pe de o parte e usor de contrlat temperatura intr-un spatiu mic, pe de alta se uita si lumea la ele.

#732
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 04.03.2014
p.s. https://en.m.wikiped...tion_per_capita
Suntem fruntasi in lume si aici,  eu zic ca poate sa fie si mari rau, avand in vedere ca sunt facute dupa datele reale de la agentia vamilor,  in Romania se fac si multe bauturi alcoolice mai prin spatele casei ,mai nou si bere :D

 wizardofoz, on 17 martie 2016 - 22:48, said:



Nu-ti trebuie o camera, instalatiile astea se pun in "acvarii". Pe de o parte e usor de contrlat temperatura intr-un spatiu mic, pe de alta se uita si lumea la ele.

Asta ziceam si eu mai sus, sunt super brew-puburile cu instalatiile la vedere(e si asta alegere de marketing) mai ales cand e mult cupru, dar asta mai inseamna un cost, sa faci sistemul si relativ interesante, "artistice" sa ai incaperile potrivite pentru asta,etc.

Asta e un loc unde ma mai duc, un sistem Spadoni de 300 litri pe batch la vedere.
http://www.romeing.i...stro.jpg?1952dc

#733
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 ionutzitaly, on 17 martie 2016 - 23:01, said:

p.s. https://en.m.wikiped...tion_per_capita
Suntem fruntasi in lume si aici,  eu zic ca poate sa fie si mari rau, avand in vedere ca sunt facute dupa datele reale de la agentia vamilor,  in Romania se fac si multe bauturi alcoolice mai prin spatele casei ,mai nou si bere :D



Asta ziceam si eu mai sus, sunt super brew-puburile cu instalatiile la vedere(e si asta alegere de marketing) mai ales cand e mult cupru, dar asta mai inseamna un cost, sa faci sistemul si relativ interesante, "artistice" sa ai incaperile potrivite pentru asta,etc.

Asta e un loc unde ma mai duc, un sistem Spadoni de 300 litri pe batch la vedere.
http://www.romeing.i...stro.jpg?1952dc
Nu mai dați exemple din alte țări dacă vorbiți de România.
Va dau un exemplu: Berăria ,,H", unul din actionari este tipul care a pus bazele Emag. Bani gârlă! Au vrut instalație de bere în incintă. Nu s-a putut... Au și berea casei, cine o face? Zăgani... În România nu se poate oricât de mulți bani ai avea și oricât de mult ți-ai dorii...
Ai putea să proiectezi imaginea din fabrică pe un perete în bar ;) Live

#734
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Solutia e simpla, cumperi o instalatie de 200-300 litri si o tii in bar doar pentru design :lol:
Se amortizeaza investitia in cateva zeci de ani, vreo 80, asa.
Edit:  de cateva zile scriu doar pe telefon, acum am observat o gramada de greseli de tastare, imi cer scuze pentru disconfortul vizual creat :lol:

Edited by ionut_mystic, 18 March 2016 - 00:32.


#735
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 04.03.2014
Daca e un bar cu incasari de cateva milioane pe an, poate fi o alegere de design:))

Edited by ionutzitaly, 18 March 2016 - 00:13.


#736
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

 b42kef, on 17 martie 2016 - 22:47, said:

...prinde bine la femei Posted Image
Asta mi-a amintit de bancul asta: Bulă la pescuit, în loc de undiţă avea o sfoară şi la un cap al sforii era legată o cărămidă. O blondă se plimba pe malul apei şi îl vede pe tipul care pescuia la cărămidă. Neînţelegând de ce tipul pescuieşte la cărămidă îl întreabă de ce pescuieşte la cărămidă şi nu la râmă. La care Bulă îi zice:
– Dacă ma laşi să mă culc cu tine iţi spun.
La care blonda acceptă să facă sex cu el. Şi la sfârşit blonda ii cere răspunsul, la care Bulă:
– La undiţă nu am prins nimic de azi dimineaţa dar la cărămidă eşti a treia.

#737
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Doamne ce bere oribila am băut azi... Fisher. Alsacia. Dulce de credeam ca a pus cineva sirop în ea. Citesc eticheta: zahăr, sirop, colorant caramel, nebunii, și malț de orz. Rămâneți frate la vinurile voastre acolo unde va pricepeți mai bine si nu faceți mișto de noi cu berile viastre tâmpite...

#738
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Sigur era bere si nu lichior de malt?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate