Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Opinii?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
rodinal

rodinal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007
Salut,

Am citeva intrebari in legatura cu emigratul in Canada. Dar ca sa va introduc in datele problemei, mai intii citeva informatii. :)

Locuiesc si lucrez in Bucuresti. Am 36 de ani. Sint programator, intr-un domeniu mai de nisa. Sotie, un copil mic. Sotia lucreaza si ea in IT, e part-time, ca sa aiba timp si de copil. Am fost plecat cu munca (trimis de firma) de nenumarate ori pe afara, in diverse tari (de ex: SUA, Franta, Suedia, Italia, Germania, Israel, etc). Inainte de aveni copilul, imi permiteam sa stau si cite 3 luni odata. Acuma, mai rar si mai scurt. Oricum, datorita acestor plecari, am o imagine destul de bine conturata despre ce inseamna a lucra "afara".

De ceva vreme, cam din februarie 2010, ma obsedeaza gindul asta cu emigratul. De ce? Pai pentru un trai mai civilizat, pentru accesul la o educatie mai buna (pt copil, cind o mai creste), si pentru ca simt din ce in ce mai mult ca Romania nu mai este tara mea, nu mai este locul unde ma simt bine si integrat (nu intru in detalii). NU banii din Romania sint problema mea. Nu am rate la banca, am un apartament foarte bun si frumos in Bucuresti, o garsoniera data in chirie, o masina super-compacta si ieftina, iar in casa ne intra mai mult de 3000 de euro lunar. Plus ca ma multumesc cu destul de putin de la viata, nu sint genul materialist, care sa vrea viloi in Pipera, cu doua BMW-uri la poarta. :)

Despre plecat: ma gindesc la Canada, pe partea engleza, Vancouver would be nice... Este funny, n-am fost niciodata in Canada si ne gindim sa emigram acolo... Pt mine ar fi OK si SUA, dar nu prea ii place sotiei (a stat si ea acolo vreo 2 luni cu firma, plus un concediu acolo impreuna). Orice ar fi, trebuie sa se vorbeasca engleza, pentru ca eu altceva nu stiu (sotia insa stie bine si franceza).

OK, cred ca v-am plictisit destul. Acuma intrebarile, pentru cei care au emigrat deja in Canada:

Credeti ca in conditiile astea, ar fi o decizie buna sa emigram acolo? In special dpdv al copilului (conditii, invatamint, sanatate, etc).

As prefera sa imi gasesc mai intii un angajator si abia apoi sa demarez procedurile de emigrare. Mi se pare mai safe asa. Am inceput sa trimit CV-uri, dar miscarea e slaba. Mi se pare ca se gaseste mult mai greu de lucru acuma, cu criza. Fac bine ceea ce fac, sau imi pierd vremea cautind sa plec asa? Sa demarez oricum procedurile pt skilled worker (fara a avea un employer)? Chestia e ca in lista aia de skilled workers nu sint si programatori. Oricum, daca fac testul acela online de la www.cic.gc.ca, imi spune ca as putea fi eligibil. Mai primesc canadienii programatori prin programul de skilled workers sau alt program?

Multumesc frumos,
Alex

Edited by rodinal, 26 July 2010 - 13:53.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Obtinerea dreptului de munca in Canada (ca si in US) nu este atit de simpla chiar daca gasesti angajator (ceea ce nu e usor deloc mai ales fara viza). Nu vreau sa ma bag in alegerile voastre dar e ceva rau cu Europa? Civilizatie mai este inca (desi prin Franta nu mai scapi prin orasele mari de "te fac un parbriz") si chiar pentru statele care nu ne lasa sa muncim deocamdata tot poti lucra ca si contractor (echivalentul "persoana fizica autorizata" din ro).

#3
rodinal

rodinal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007
In Europa se vorbeste engleza mai peste tot, dar oficial doar in UK. Ma consider un anti-talent la invatat limbi straine si de aceea sint un pic reticent la tarile unde nu se vorbeste engleza oficial. Stiu, multi spun ca poti trai si nuami cu engleza in Olanda de exemplu, dar parca nu e asa... Pentru mine inseamna enorm sa inteleg ce scrie pe un afis la metrou de exemplu. :) Contribiue la sentimentul ala ca sint integrat. OK UK: nu stiu daca e ceva wrong cu UK, dar nu mi-a picat la inima, n-a fost love at first sight. :) Poate din cauza ca am stat foarte putin acolo si nu m-a prins?

Mersi pt raspuns :)



View Postf300, on 26th July 2010, 15:00, said:

Obtinerea dreptului de munca in Canada (ca si in US) nu este atit de simpla chiar daca gasesti angajator (ceea ce nu e usor deloc mai ales fara viza). Nu vreau sa ma bag in alegerile voastre dar e ceva rau cu Europa? Civilizatie mai este inca (desi prin Franta nu mai scapi prin orasele mari de "te fac un parbriz") si chiar pentru statele care nu ne lasa sa muncim deocamdata tot poti lucra ca si contractor (echivalentul "persoana fizica autorizata" din ro).


#4
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007
Si eu cred ca emigrarea in Canada este un pas bun si nu prea se compara cu SUA, unde nici mie nu prea mi-a placut.
Avand in vedere ca sotia vb bine franceza puteti aplica pe partea franceza fara probleme cu ea ca aplicant principal, iar tu nu prea vei avea nevoie de franceza in domeniul tau, oricum o vei invata in timp.
Avantajul emigrarii pe parte franceza este rapiditatea. Dureaza apoximativ un an, pe partea engleza am auzit ceva de 4 ani, nu sunt sigur.

Avand in vedere ca banii nu sunt o problema puteti sa faceti pasul acesta fara multe batai de cap. Iar pentru copil va fi mult mai bine acolo decat aici in sitemul de invatamant.

In concluzie eu cred ca ar putea fi o decizie buna, emigrarea in Canada si eu sunt in proces de emigrare.
Sunt sanse mai mici sa-ti gasesti un angajator si apoi sa emigrezi, deoarece un angajator canadian tr sa justifice de ce te aduce pe tine din Ro si ca nu a gasit in Ca ce cauta.
Parerea mea este ca in momentul in care sunteti amandoi 100% de acord cu emigrarea sa incepeti demersurile. Si cu 2-3 luni inainte de plecare sa depui CV-uri

Mai multe informatii gasesti in alt forum specializat pe asa ceva.

Succes

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrodinal, on 26th July 2010, 15:09, said:

In Europa se vorbeste engleza mai peste tot, dar oficial doar in UK.
Ai uitat de Irlanda si Malta

#6
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View PostBogdan R, on 26th July 2010, 15:19, said:

Ai uitat de Irlanda si Malta

Uk nu inseamna doar Anglia. Inseamna si Scotia si Tara Galilor si Irlanda de NORD. Puteai sa faci si referire la care Irlanda te referi cand vorbesti despre UK.

Geografia asta...

#7
rodinal

rodinal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007
OK, m-am inscris si acolo. Mersi.
Succes si tie! :)


View Postionmang20, on 26th July 2010, 15:18, said:

Mai multe informatii gasesti in alt forum specializat pe asa ceva.

Succes


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjulia_kitty, on 26th July 2010, 16:05, said:

Uk nu inseamna doar Anglia. Inseamna si Scotia si Tara Galilor si Irlanda de NORD. Puteai sa faci si referire la care Irlanda te referi cand vorbesti despre UK.

Geografia asta...

Logica asta... :)
Puteai deduce logic ca ma refeream la alte tari, nu la UK, daca te chinuiai putin sa intelegi despre ce e vorba aici.
Rodinal s-a referit la UK, deci implicit si la Irlanda de Nord.
Eu m-am referit la alte tari, iar singura entitate statala cu numele Irlanda care mai exista este Republica Irlanda.
Toata lumea a inteles, cu exceptia ta  :console:
Acum, daca tot am dat explicatii speciale, sper ca ai inteles si tu...

#9
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View PostBogdan R, on 26th July 2010, 20:11, said:

Logica asta... :)
Puteai deduce logic ca ma refeream la alte tari, nu la UK, daca te chinuiai putin sa intelegi despre ce e vorba aici.
Rodinal s-a referit la UK, deci implicit si la Irlanda de Nord.
Eu m-am referit la alte tari, iar singura entitate statala cu numele Irlanda care mai exista este Republica Irlanda.
Toata lumea a inteles, cu exceptia ta  :console:
Acum, daca tot am dat explicatii speciale, sper ca ai inteles si tu...


Eu am inteles perfect ce ai zis tu, dar felul cum te-ai exprimat lasa loc de eroare pt ca nu ai specificat faptul ca te-ai referit la alte tari cand ai scris Irlanda. Nu toti stiu ca doar Irlanda de Nord face parte din Regat. Am studiat Turismul si in facultate pana si unii profi faceau aceasta confuzie.(din pacate) Atat.

#10
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postrodinal, on 26th July 2010, 14:48, said:

Salut,

Am citeva intrebari in legatura cu emigratul in Canada. Dar ca sa va introduc in datele problemei, mai intii citeva informatii. :)

Locuiesc si lucrez in Bucuresti. Am 36 de ani. Sint programator, intr-un domeniu mai de nisa. Sotie, un copil mic. Sotia lucreaza si ea in IT, e part-time, ca sa aiba timp si de copil. Am fost plecat cu munca (trimis de firma) de nenumarate ori pe afara, in diverse tari (de ex: SUA, Franta, Suedia, Italia, Germania, Israel, etc). Inainte de aveni copilul, imi permiteam sa stau si cite 3 luni odata. Acuma, mai rar si mai scurt. Oricum, datorita acestor plecari, am o imagine destul de bine conturata despre ce inseamna a lucra "afara".

De ceva vreme, cam din februarie 2010, ma obsedeaza gindul asta cu emigratul. De ce? Pai pentru un trai mai civilizat, pentru accesul la o educatie mai buna (pt copil, cind o mai creste), si pentru ca simt din ce in ce mai mult ca Romania nu mai este tara mea, nu mai este locul unde ma simt bine si integrat (nu intru in detalii). NU banii din Romania sint problema mea. Nu am rate la banca, am un apartament foarte bun si frumos in Bucuresti, o garsoniera data in chirie, o masina super-compacta si ieftina, iar in casa ne intra mai mult de 3000 de euro lunar. Plus ca ma multumesc cu destul de putin de la viata, nu sint genul materialist, care sa vrea viloi in Pipera, cu doua BMW-uri la poarta. :)

Despre plecat: ma gindesc la Canada, pe partea engleza, Vancouver would be nice... Este funny, n-am fost niciodata in Canada si ne gindim sa emigram acolo... Pt mine ar fi OK si SUA, dar nu prea ii place sotiei (a stat si ea acolo vreo 2 luni cu firma, plus un concediu acolo impreuna). Orice ar fi, trebuie sa se vorbeasca engleza, pentru ca eu altceva nu stiu (sotia insa stie bine si franceza).

OK, cred ca v-am plictisit destul. Acuma intrebarile, pentru cei care au emigrat deja in Canada:

Credeti ca in conditiile astea, ar fi o decizie buna sa emigram acolo? In special dpdv al copilului (conditii, invatamint, sanatate, etc).

As prefera sa imi gasesc mai intii un angajator si abia apoi sa demarez procedurile de emigrare. Mi se pare mai safe asa. Am inceput sa trimit CV-uri, dar miscarea e slaba. Mi se pare ca se gaseste mult mai greu de lucru acuma, cu criza. Fac bine ceea ce fac, sau imi pierd vremea cautind sa plec asa? Sa demarez oricum procedurile pt skilled worker (fara a avea un employer)? Chestia e ca in lista aia de skilled workers nu sint si programatori. Oricum, daca fac testul acela online de la www.cic.gc.ca, imi spune ca as putea fi eligibil. Mai primesc canadienii programatori prin programul de skilled workers sau alt program?

Multumesc frumos,
Alex

Vad ca ti-au raspuns mai mult cei din tara, asa ca iti dau si eu un sfat, nu emigra nicaieri, esti deja in varful piramidei.
Daca esti oarecum nemultumit, fa-ti o casa de vacanta undeva prin muntii Banatului, pe langa ceva lac, ori undeva pe langa Marea Neagra, construieste-ti o piscina acoperita de interior la casa de la tara, etc si bucura-te de ce ai, pleaca in concedii in Croatia, Bulgaria, Grecia, etc.

Cunosc trei familii de tineri care au emigrat recent in Canada, dar le intra in casa sub 500 E si perspectivele erau cum erau si pana si ei au plecat acolo mai mult datorita ambitiei si concurentei intre moroseni, intre neamuri, ca asa este la noi, unul mai nialcosh ca celalalt.

Intra pe linkul de mai jos pe forum si ai sa vezi mai multe pareri de la unii emigrati deja:

http://forum.hotnews...topic=250&st=60

Edited by Cyber-sapiens, 26 July 2010 - 20:21.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjulia_kitty, on 26th July 2010, 20:59, said:

Nu toti stiu ca doar Irlanda de Nord face parte din Regat.
Problema lor...

View Postjulia_kitty, on 26th July 2010, 20:59, said:

Am studiat Turismul si in facultate pana si unii profi faceau aceasta confuzie.
Grozavi profesorii aia, aveau ce ''invata'' studentii de la ei  :worthy:

#12
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View PostBogdan R, on 26th July 2010, 23:42, said:

Problema lor...


Grozavi profesorii aia, aveau ce ''invata'' studentii de la ei  :worthy:

Mdea, de aia am preferat sa invat singura, altfel picam examenul. Problema ca profesoara era suplinitor si era cam aeriana.

#13
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postrodinal, on 26th July 2010, 21:48, said:

Despre plecat: ma gindesc la Canada, pe partea engleza, Vancouver would be nice... Este funny, n-am fost niciodata in Canada si ne gindim sa emigram acolo... Pt mine ar fi OK si SUA, dar nu prea ii place sotiei (a stat si ea acolo vreo 2 luni cu firma, plus un concediu acolo impreuna). Orice ar fi, trebuie sa se vorbeasca engleza, pentru ca eu altceva nu stiu (sotia insa stie bine si franceza)
Am inteles ca poti aplica pe Quebec unde timpul de asteptare e mai mic (dar tre' sa dai un test de franceza), dar cu viza primita poti ateriza oriunde in Ca, incl. BC sau Ontario. Sincura mea sugestie e sa mergeti intai intr-un oras mare, in care cu calificarile voastre aveti sanse mai mari sa gasiti de lucru. Probabil Vancouver sau Toronto.

View PostCyber-sapiens, on 27th July 2010, 04:20, said:

Vad ca ti-au raspuns mai mult cei din tara, asa ca iti dau si eu un sfat, nu emigra nicaieri, esti deja in varful piramidei.
Banuiesc ca un programator care a lucrat cu contracte in diverse tari nu se va impiedica de sfatul tau. Depinde de prioritatile si orizontul de asteptari al fiecaruia.

View PostCyber-sapiens, on 27th July 2010, 04:20, said:

Cunosc trei familii de tineri care au emigrat recent in Canada, dar le intra in casa sub 500 E si perspectivele erau cum erau si pana si ei au plecat acolo mai mult datorita ambitiei si concurentei intre moroseni, intre neamuri, ca asa este la noi, unul mai nialcosh ca celalalt.
Pai ce sa zic, daca s-or fi dus in Canada doar din ambitie, dar ei de felul lor sunt incompetenti pentru piata muncii de acolo, nu e de mirare. Nu mi se pare un esantion prea reprezentativ, daca ma intrebi pe mine.
Avantajul unor tari bazate pe imigratie, cum e Canada, e ca iti dau tie ca emigrant sansa de a te evalua corect din multe puncte de vedere: mod de gandire, pregatire profesionala, adaptabilitate, rezistenta. Ca unii clacheaza din diverse motive, asta e, dar macar au incercat.
Nu ma mira deloc ca ai reusit sa gasesti atatea defecte Canadei, Noii Zeelande sau Australiei, tie ti se aplica la perfectie proverbul cu strugurii. In Vancouver ploua prea mult, in Montreal sunt 7 luni de iarna, NZ nu are vara, Australia e prea departe. Motive suficiente sa ramai unde esti :)

#14
rodinal

rodinal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007
Cyber-sapiens, nu stiu despre ce virf e vorba. Motivele pentru care imi doresc sa plec nu tin de bani sau de lipsa unei vile cu piscina. Asta inseamna ca as fi dispus sa economisesc mai putin ca in Romania. Probabil ca nu poti sa le ai pe toate, mai ales ca proaspat imigrant. Nu stiu ce sa spun de acele 3 familii de care vorbesti... nu mi se pare realist. Cu 500 euro nu cred ca se poate trai in Canada. Numai chiria e mai mult de atita in majoritatea locurilor. Probabil e vorba de cit economisesc, de cit le ramine dupa toate cheltuielile?  Oricum, a pleca din ambitie si pentru ca asa au facut rudele mi se pare o prostie. :)

Beastie, am vazut in semnatura ta mesajul, dar poate o scurta intrebare? :) Ai idee de cit de dezvoltat e sectorul de IT in Australia, se gaseste de lucru pe IT? (statisticile pe care le-am gasit pe web nu prea ma incurajeaza, dar sint cam vechi oricum, 2005)
OK, si  a doua scurta intrebare: ai plecat avind deja o oferta, sau ti-ai gasit de lucru odata ajuns acolo?

Multumesc si succes :)

#15
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postrodinal, on 27th July 2010, 10:03, said:

Cyber-sapiens, nu stiu despre ce virf e vorba. Motivele pentru care imi doresc sa plec nu tin de bani sau de lipsa unei vile cu piscina. Asta inseamna ca as fi dispus sa economisesc mai putin ca in Romania. Probabil ca nu poti sa le ai pe toate, mai ales ca proaspat imigrant. Nu stiu ce sa spun de acele 3 familii de care vorbesti... nu mi se pare realist. Cu 500 euro nu cred ca se poate trai in Canada. Numai chiria e mai mult de atita in majoritatea locurilor. Probabil e vorba de cit economisesc, de cit le ramine dupa toate cheltuielile?  Oricum, a pleca din ambitie si pentru ca asa au facut rudele mi se pare o prostie. :)

Nu pot sa-ti spun nimic despre Canada, dar pot sa-ti spun despre USA. Am patru rude plecate acolo - toate sunt absolvente de medicina. Dupa ce au terminat facultatea aici, au dat timp de doi ani niste examene de anatomie foarte dure, in limba engleza, evident. Dupa care au urmat interviurile la diferite spitale din USA. Doi dintre cei patru locuiesc si lucreaza la New York si nu le place deloc. Sigur, material si profesional este mult mai bine decat aici, dar in rest, everything sucks. Mi-au spus, de pilda, ca ei nu sunt respectati pentru profesia lor, in sensul ca pana si un cersetor ii vede ca pe niste simpli furnizori de servicii, fara sa se gandeasca cat trebuie sa invete un doctor ca sa ajunga doctor, fara sa tina cont de faptul ca un doctor le poate salva viata sau dimpotriva, in caz ca este incompetent. Nu s-au imprietenit cu americani, spun ca sunt foarte diferiti de noi, ci doar cu cei care lucreaza la spital - si ei sunt de prin alte parti ale lumii. Cumnatul meu e de parere ca "americanii sunt handicapati mental". To cut a long story short, din punct de vedere material nu au incotro, trebuie sa ramana acolo;din punct de vedere uman urasc locul respectiv si ar vrea sa traiasca in Europa. America is utilitarian and that's that. Bine, acum depinde si de felul in care esti tu ca persoana.

#16
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postrodinal, on 27th July 2010, 17:10, said:

Ai idee de cit de dezvoltat e sectorul de IT in Australia, se gaseste de lucru pe IT? (statisticile pe care le-am gasit pe web nu prea ma incurajeaza, dar sint cam vechi oricum, 2005)
E ok piata in IT aici, depinde ce te intereseaza. Cele mai bune posturi in IT sunt de departe in Sydney si Melbourne. Vezi http://seek.com.au/i...echnology-jobs/

View Postrodinal, on 27th July 2010, 17:10, said:

ai plecat avind deja o oferta, sau ti-ai gasit de lucru odata ajuns acolo?
Am venit pe viza de resedinta si am gasit aici.
Oricum, o luaram un pic pe aratura, tu vorbeai ai de Ca :)

#17
rodinal

rodinal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007
Dyana, in State am stat si am lucrat luni bune (iti recomand, macar ca experienta). Nu pot spune ca am patruns 100% stilul de viata si cultura de acolo, dar o idee tot mi-am facut. Ce pot insa sa iti spun sigur este ca in SUA nu exista sa nu fii respectat pentru munca ta, oricare ar fi ea. Nu stiu ce iteleg rudele tale prin acest respect si ce anume asteapta ele, insa respect exista si pentru CEO si pentru cel care iti ridica tomberonul din fata casei. A, poate ca nu te ridica nimeni in slavi ca esti "dom' doctor"? Exact, nu te ridica, pentru ca nu te ridica nimeni in slavi orice ai fi. Dar asta nu inseamna ca nu esti respectat.

"americanii sunt handicapati mental". :) Nu, nu sint deloc handicapati, asta e o preconceptie sau un refugiu, o scuza a celor care nu se pot integra si care nu inteleg mediul. Nu neg, au si ei prostii lor (oho!), dar asta e in toate tarile, Romania de exemplu are si ea procentul ei de prosti. Majoritatea e insa foarte competenta in ceea ce face. Au universitati de exceptie (ex. MIT), exista o activitate culturala intensa (in special pe coasta de est), au publicatii excelente (sint abonat la doua reviste din SUA, New Yorker si Brooklin Rail, mai e si o excelenta emisiune de jurnalism narativ la Chicago Public Radio, se cheama "This American Life" - e si podcast).

Nu am experienta ca imigrant, dar cred ca daca nu te duci acolo (oriunde) cu gindul de a te lasa integrat si a cauta sa te integrezi, mai bine ramii acasa. E gresit sa cauti o a doua Romanie in SUA sau in Canada sau whatever.
:)

#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View Postrodinal, on 27th July 2010, 11:07, said:

Dyana, in State am stat si am lucrat luni bune (iti recomand, macar ca experienta). Nu pot spune ca am patruns 100% stilul de viata si cultura de acolo, dar o idee tot mi-am facut. Ce pot insa sa iti spun sigur este ca in SUA nu exista sa nu fii respectat pentru munca ta, oricare ar fi ea. Nu stiu ce iteleg rudele tale prin acest respect si ce anume asteapta ele, insa respect exista si pentru CEO si pentru cel care iti ridica tomberonul din fata casei. A, poate ca nu te ridica nimeni in slavi ca esti "dom' doctor"? Exact, nu te ridica, pentru ca nu te ridica nimeni in slavi orice ai fi. Dar asta nu inseamna ca nu esti respectat.

Cel mai mare procent de esecuri- si implicit cea mai mare galagie pe forumuri- o fac exact acei romani
pentru care mandria sau infatuarea sunt principalele trasaturi de caracter si care, odata ajunsi intr-o societate in care cvasitotalitatea persoanelor isi vad de treaba lor fara sa cada in extaz cad aud de vreun ioropean cu multa scoala, se simt frustrati, lipsiti de sansa de a se da mari, pe masura supercalitatilor pe care le poseda. Asa devin localnicii prosti, ingramaditi, grasi, rasisti, imperialisti :-). Am cunoscut o persoana (de altfel desteapta si f. bine pregatita, pe bune) care in mai putin de 3 ani a ajuns in functie buna, salar de peste 6000 pe luna, calatorii de afaceri, la golf cu barosanii dar cu toate acestea nu inceta niciodata sa-si bata joc de canadienii din jur si tara lor. Este adevarat ca una este partea materiala, mai simplu de rezolvat si alta cea spirituala, uneori imposibil de rezolvat. Trebuie totusi gasit un echilibru.

Quote

Nu am experienta ca imigrant, dar cred ca daca nu te duci acolo (oriunde) cu gindul de a te lasa integrat si a cauta sa te integrezi, mai bine ramii acasa. E gresit sa cauti o a doua Romanie in SUA sau in Canada sau whatever.
:)

Bila alba !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate