Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Opinii?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCyber-sapiens, on 28th July 2010, 22:24, said:

Am spus eu ca in nord se moare de frig ?! Unde am spus aceasta ?!
Sa zicem ca aici:

View PostCyber-sapiens, on 28th July 2010, 14:30, said:

Racelile si frigul in oase din Canada
...................
in Canada trebuie sa investesti de zeci de ori mai mult ca sa nu te congelezi in propria casa.

View PostCyber-sapiens, on 28th July 2010, 22:24, said:

Ceea ce am spus este ca o casa ieftina de tipul celor normale pt. Florida, nu tine de cald in Canada si deci trebuie sa-ti faci o casa mai scumpa intr-un climat mai rece si pe deasupra mai si consumi multa energie pt. incalzire, iar asta in Canada inseamna intre 7-9 luni pe an, daca nu chiar si 9-10 luni pe an.  :w00t:
Extraordinar, ai descoperit gaura la covrig!
Afla ca pentru unele persoane nu-i o problema sa-si ia o casa scumpa sau sa plateasca cateva sute de CAD incalzirea.

View PostCyber-sapiens, on 28th July 2010, 22:24, said:

Daca ii atrag unui om atentia cum ca exagereaza, ori ca poate ascunde intentii nu tocmai onorabile sub o falsa masca, aceasta nu inseamna ca il atac.
Faptul ca nu sunt de acord cu conceptiile sale nu inseamna de asemenea ca il atac,
Intrand pe acest topic am incercat sa ajut si nu sa permit oricui sa intoxice aiurea, fara sa fie combatuti cu argumente pertinente.
Sa nu-ti inchipui ca poti ajuta mai mult decat beastie, in conditiile in care el are experienta emigrarii pe cand tu habar n-ai cu ce se mananca.

#38
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBogdan R, on 29th July 2010, 05:01, said:

Sa zicem ca aici:

Extraordinar, ai descoperit gaura la covrig!
Afla ca pentru unele persoane nu-i o problema sa-si ia o casa scumpa sau sa plateasca cateva sute de CAD incalzirea.

Sa nu-ti inchipui ca poti ajuta mai mult decat beastie, in conditiile in care el are experienta emigrarii pe cand tu habar n-ai cu ce se mananca.

Daca este doar "sa zicem", atunci se accepta, este o chestiune de interpretare pt. fiecare.  :D

Da, unele persoane isi permit orice, chiar si un palat, dar in cazul de fata discutam despre niste oameni care isi duc traiul muncind si nu ca directori, patroni, etc..., de aceea ei trebuie sa cunoasca totul de jos in sus si nu invers !  :coolspeak:

Da, bestie are experienta insoritei Australii si ii sfatuieste pe altii cat de fain este sa traiesti la polul nord.  :thumbdown:

#39
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostCyber-sapiens, on 29th July 2010, 17:01, said:

Da, bestie are experienta insoritei Australii si ii sfatuieste pe altii cat de fain este sa traiesti la polul nord.  :thumbdown:
Bati campii intr-un mare fel, maestre. Citeaza-mi unde am sustinut eu cat de fain e sa traiesti la polul nord. Reiau pentru ultima oara, pentru astia mai inceti la minte, asa ca tine:
rodinal a intrebat de emigrarea in Canada. I-am raspuns la intrebarea pe care a pus-o. Sa vin cu un raspuns de gen "bah fraere, Canada e de c4c/\t, las-o balta si vino in Australia ca te dai toata ziua cu barca" ar fi fost dupa parerea mea stupid si infantil. Cand/daca va intreba de Australia, o sa-i raspund despre Australia.
Ai facut praf subiectul omului cu aberatiile tale despre Grecia, Croatia sau mai stiu eu. Mi se pare ca rodinal are destula experienta de viata ca sa nu bage in seama derapajele tale permanente in afara subiectului. Daca poti raspunde la obiect ar fi bine s-o faci. Daca nu, exista si optiunea de a te abtine.
Ar fi bine ca un moderator sa curete prostiile de pe aici.

#40
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbeastie, on 29th July 2010, 10:42, said:

Bati campii intr-un mare fel, maestre. Citeaza-mi unde am sustinut eu cat de fain e sa traiesti la polul nord. Reiau pentru ultima oara, pentru astia mai inceti la minte, asa ca tine:
rodinal a intrebat de emigrarea in Canada. I-am raspuns la intrebarea pe care a pus-o. Sa vin cu un raspuns de gen "bah fraere, Canada e de c4c/\t, las-o balta si vino in Australia ca te dai toata ziua cu barca" ar fi fost dupa parerea mea stupid si infantil. Cand/daca va intreba de Australia, o sa-i raspund despre Australia.
Ai facut praf subiectul omului cu aberatiile tale despre Grecia, Croatia sau mai stiu eu. Mi se pare ca rodinal are destula experienta de viata ca sa nu bage in seama derapajele tale permanente in afara subiectului. Daca poti raspunde la obiect ar fi bine s-o faci. Daca nu, exista si optiunea de a te abtine.
Ar fi bine ca un moderator sa curete prostiile de pe aici.

Pentru cei inceti la minte spui, nu ?!, poi ala esti chiar tu !

Termina odata si nu te tot scuza ca nu esti perfect, mai bine las-o moarta nu-l tot incalzi ca ...

Cat priveste "... Citeaza-mi unde am sustinut eu cat de fain e sa traiesti la polul nord", era doar o figura de stil cum am observat ca mai folosesc si altii.

Bine mai ca eu am derapaje si tu esti de beton armat, otel calit, apriori atotcunoscator, etc ble-ble-bla-bla !

Pune-l pe Bogdan R sa stearga ce am postat eu, spune-i pe nume, nu le ocoli cu "un moderator, ...bla-bla".
Am incercat sa-l ajut si eu pe Rodinal intelegand situatia lui, nu am dorit sa atac pe nimeni, nu am facut-o si nu ma intereseaza sa o fac, asa ca te certi cu mine de pomana. Este adevarat ca initial Rodinal intreba de Canada, insa dupa cum ti-am aratat6 si dupa cum chiar el spunea, se gandeste si la alte optiuni cum ar fi Australia, NZ, ...

Dupa cum am observat, Rodinal este atasat oarecum de Canada, astfel ca nu cred ca l-am influentat cumva, i-am dat cateva sfaturi, dar el chiar a trait si muncit in SUA, si chiar i-a placut, asa ca ii doresc sanatate si succes pe mai departe.

Beastie te rog sa nu ma mai citezi deoarece consider ca am incheiat subiectul, la fel si contributia mea la aceste discutii.
Iti doresc toate cele bune si sanatate. :console:

Edited by Cyber-sapiens, 29 July 2010 - 10:13.


#41
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postrodinal, on 27th July 2010, 12:07, said:

Dyana, in State am stat si am lucrat luni bune (iti recomand, macar ca experienta). Nu pot spune ca am patruns 100% stilul de viata si cultura de acolo, dar o idee tot mi-am facut. Ce pot insa sa iti spun sigur este ca in SUA nu exista sa nu fii respectat pentru munca ta, oricare ar fi ea. Nu stiu ce iteleg rudele tale prin acest respect si ce anume asteapta ele, insa respect exista si pentru CEO si pentru cel care iti ridica tomberonul din fata casei. A, poate ca nu te ridica nimeni in slavi ca esti "dom' doctor"? Exact, nu te ridica, pentru ca nu te ridica nimeni in slavi orice ai fi. Dar asta nu inseamna ca nu esti respectat.

"americanii sunt handicapati mental". :) Nu, nu sint deloc handicapati, asta e o preconceptie sau un refugiu, o scuza a celor care nu se pot integra si care nu inteleg mediul. Nu neg, au si ei prostii lor (oho!), dar asta e in toate tarile, Romania de exemplu are si ea procentul ei de prosti. Majoritatea e insa foarte competenta in ceea ce face. Au universitati de exceptie (ex. MIT), exista o activitate culturala intensa (in special pe coasta de est), au publicatii excelente (sint abonat la doua reviste din SUA, New Yorker si Brooklin Rail, mai e si o excelenta emisiune de jurnalism narativ la Chicago Public Radio, se cheama "This American Life" - e si podcast).

Nu am experienta ca imigrant, dar cred ca daca nu te duci acolo (oriunde) cu gindul de a te lasa integrat si a cauta sa te integrezi, mai bine ramii acasa. E gresit sa cauti o a doua Romanie in SUA sau in Canada sau whatever.
:)

Rudele mele nu se vor mai intoarce niciodata in Romania, in sensul ca nu vor mai fi rezidente aici. Banuiesc ca au plecat cu ideea de a se integra, fiindca nu au incotro. Din cate am inteles, se asteptau la un respect mai mare din partea celor pe care ii pun pe picioare. Dupa parerea mea absolut orice job trebuie respectat, numai ca gradul de respect difera in functie de dificultate si raspundere. Nu pot respecta in masura egala un om care ridica tomberonul si un doctor. Desigur, asta nu inseamna ca respectul fata de doctor trebuie exagerat iar cel fata de omul de serviciu diminuat.

Da, asa a spus cumnatul meu: "americanii sunt handicapati mental". Probabil i-a gasit mult mai prosti fata de posbilitatile pe care le ofera tara asta.

In rest, departe de mine de  a spune ca nu e o tara dezvoltata. E mult mai dezvoltata ca Romania, anyway. Pe de alta parte, nici nu  mi se pare ca as avea motive sa ma prosternez in fata ei. For me, Europe rules! Si stiu ca asta isi doresc cu ardoare verisorii mei, anume traiul in Europa. Din pacate pentru ei, am inteles ca nu e posibil.


View PostRosebud09, on 27th July 2010, 17:25, said:

Cel mai mare procent de esecuri- si implicit cea mai mare galagie pe forumuri- o fac exact acei romani
pentru care mandria sau infatuarea sunt principalele trasaturi de caracter si care, odata ajunsi intr-o societate in care cvasitotalitatea persoanelor isi vad de treaba lor fara sa cada in extaz cad aud de vreun ioropean cu multa scoala, se simt frustrati, lipsiti de sansa de a se da mari, pe masura supercalitatilor pe care le poseda. Asa devin localnicii prosti, ingramaditi, grasi, rasisti, imperialisti :-). Am cunoscut o persoana (de altfel desteapta si f. bine pregatita, pe bune) care in mai putin de 3 ani a ajuns in functie buna, salar de peste 6000 pe luna, calatorii de afaceri, la golf cu barosanii dar cu toate acestea nu inceta niciodata sa-si bata joc de canadienii din jur si tara lor. Este adevarat ca una este partea materiala, mai simplu de rezolvat si alta cea spirituala, uneori imposibil de rezolvat. Trebuie totusi gasit un echilibru.

Rudele mele nu au avut parte de esecuri in State, dimpotriva. Dar nu cred ca e necesara mentalitatea de sclav-stapan fata de o tara care te remunereza fiindca muncesti. Ma intreb ce ar fi sistemul lor sanitar fara de infatuatii care vin din Europa sau alte continente. De exemplu, la spitalul lor(unul din New York), nu am aflat pana acum sa lucreze vreun american. In toate pozele cu echipa se vad mai ales indieni, chinezi, puertoricani, romani.

#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postdyana25, on 29th July 2010, 17:28, said:

De exemplu, la spitalul lor(unul din New York), nu am aflat pana acum sa lucreze vreun american. In toate pozele cu echipa se vad mai ales indieni, chinezi, puertoricani, romani.
Aceia sunt tot americani. Like or not.
Cei nascuti in America nu apar in pozele alea pentru ca erau probabil prea ocupati la ora aia: directorul spitalului, sefii de clinica si departamente, controllerul general si tot asa :lol:

#43
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostRosebud09, on 29th July 2010, 21:43, said:

Aceia sunt tot americani. Like or not.
Cei nascuti in America nu apar in pozele alea pentru ca erau probabil prea ocupati la ora aia: directorul spitalului, sefii de clinica si departamente, controllerul general si tot asa :lol:

Aia nu sunt americani, abia au venit acolo. A, ca vor deveni cetateni americani intr-un numar de ani, asta e  alta treaba.

Cand am spus americani, m-am referit la oameni care s-au nascut si au fost educati in SUA. Si daca sugerezi ca the American born nu stiu sa faca altceva decat sa fie manageri, cu atat mai rau pentru ei.  Dupa parerea mea,un medic valoreaza mult mai mult.

Edited by dyana25, 30 July 2010 - 21:24.


#44
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdyana25, on 31st July 2010, 05:10, said:

Dupa parerea mea,un medic valoreaza mult mai mult.
dyana25, eu nu am inteles pana acum ce reproseaza doctorii despre care vorbesti tu pacientilor lor. Ce inseamna lipsa de respect, mai precis? Ce asteapta ei de la pacienti si ce primesc in schimb? Ti-au detaliat un pic, ca sa intelegem si noi mai bine? Ce reproseaza ei americanilor cu care intra in contact din punct de vedere al relatiei medic-pacient?
Cunosc si eu aici destui doctori, unii romani, dar in discutiile cu ei nu i-am auzit niciodata plangandu-se ca sunt tratati de pacienti fara respect. De-aia intreb, nu inteleg de ce se plang.

#45
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postbeastie, on 31st July 2010, 01:44, said:

Cunosc si eu aici destui doctori, unii romani, dar in discutiile cu ei nu i-am auzit niciodata plangandu-se ca sunt tratati de pacienti fara respect. De-aia intreb, nu inteleg de ce se plang.
In Romania te duci la medic ca la Dumnezeu, poate de asta se plang  :D  
In vest sigur nu e asa... mai sunt dati si in judecata daca nu-si fac bine meseria.

#46
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postdyana25, on 30th July 2010, 21:10, said:

Aia nu sunt americani, abia au venit acolo. A, ca vor deveni cetateni americani intr-un numar de ani, asta e alta treaba.

Cand am spus americani, m-am referit la oameni care s-au nascut si au fost educati in SUA. Si daca sugerezi ca the American born nu stiu sa faca altceva decat sa fie manageri, cu atat mai rau pentru ei. Dupa parerea mea,un medic valoreaza mult mai mult.

Cred ca nu ai inteles doua lucruri din ceea ce am scris mai inainte: primul ,ca odata in America sau Canada, diferenta dintre diferitele neamuri sau tari de origine se reduce foarte mult si nu se zice unuia "chinez", "indian" sau mai stiu eu cum.  Apoi, prin contrast, posturile cele mai bune sau cele mai bine platite apartin cu predilectie "bastinasilor", iar ceilalti au de tras foarte mult, uneori nemeritat de mult ca sa se poata apropia.
Problema cu respectul pacientului fata de doctor e interesanta si ptr mine, ar fi bune mai multe detalii, nu de alta dar sa stiu si eu cum sa ma comport cad sunt la doctor.... :lol: De platit de obicei nu platesc, ca sunt asigurari, atunci cand totusi platesc scot cardul si ma conformez, altfel raspund la intrebari, vin la ora programata, nu fac glume deocheate, nu-i spun ce am citit pe Internet inainte de veni la el...

#47
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postbeastie, on 31st July 2010, 02:44, said:

dyana25, eu nu am inteles pana acum ce reproseaza doctorii despre care vorbesti tu pacientilor lor. Ce inseamna lipsa de respect, mai precis? Ce asteapta ei de la pacienti si ce primesc in schimb? Ti-au detaliat un pic, ca sa intelegem si noi mai bine? Ce reproseaza ei americanilor cu care intra in contact din punct de vedere al relatiei medic-pacient?
Cunosc si eu aici destui doctori, unii romani, dar in discutiile cu ei nu i-am auzit niciodata plangandu-se ca sunt tratati de pacienti fara respect. De-aia intreb, nu inteleg de ce se plang.

Au spus ca sunt tratati ca niste simpli prestatori de servicii - nu simt ca ar exista vreo diferenta intre baiatul care aduce ziarul si ei. Cu alte cuvinte, simt ca exista o egalizare a consideratiei care se acorda diferitelor profesii/meserii, fara a se tine seama de cat trebuie sa inveti ca sa ajungi acolo, de dificultatea job-ului si de responsabilitatile pe care le ai.


View PostRosebud09, on 31st July 2010, 06:44, said:

Cred ca nu ai inteles doua lucruri din ceea ce am scris mai inainte: primul ,ca odata in America sau Canada, diferenta dintre diferitele neamuri sau tari de origine se reduce foarte mult si nu se zice unuia "chinez", "indian" sau mai stiu eu cum.  Apoi, prin contrast, posturile cele mai bune sau cele mai bine platite apartin cu predilectie "bastinasilor", iar ceilalti au de tras foarte mult, uneori nemeritat de mult ca sa se poata apropia.
Problema cu respectul pacientului fata de doctor e interesanta si ptr mine, ar fi bune mai multe detalii, nu de alta dar sa stiu si eu cum sa ma comport cad sunt la doctor.... :lol: De platit de obicei nu platesc, ca sunt asigurari, atunci cand totusi platesc scot cardul si ma conformez, altfel raspund la intrebari, vin la ora programata, nu fac glume deocheate, nu-i spun ce am citit pe Internet inainte de veni la el...

Eu cred ca TU nu intelegi foarte clar ce am spus: diferentele dintre neamuri nu se sterg atat de usor pe cat crezi. The melting pot theory se invata la scoala, in viata reala nu e chiar asa, sau nu e deloc asa. Unui roman i se spune roman, unui chinez i se spune chinez, unui indian i se spune indian, imi pare rau ca te trezesc din idealismul tau.

Da, de acord, bastinasii au cele mai bune posturi desi nu sunt cei mai capabili.

#48
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdyana25, on 31st July 2010, 17:09, said:

Au spus ca sunt tratati ca niste simpli prestatori de servicii - nu simt ca ar exista vreo diferenta intre baiatul care aduce ziarul si ei. Cu alte cuvinte, simt ca exista o egalizare a consideratiei care se acorda diferitelor profesii/meserii, fara a se tine seama de cat trebuie sa inveti ca sa ajungi acolo, de dificultatea job-ului si de responsabilitatile pe care le ai.
Tare, ce sa zic. Si ce ar astepta ei, ma rog, ca atitudine din partea pacientului? Plecaciuni la intrarea si iesirea din cabinet? Spinare incovoiata? Sau ce? Chiar m-ai facut curios, nu imi dau seama cum ar trebui sa se comporte pacientul asa incat sa nu-l faca pe doctor sa se simta ca un frizer. Daca vor sa se simta "apreciati la adevarata lor valoare" ar fi bine sa mearga sa se faca doctori la sat in Romania si satenii sa le intre pe usa cu "saru'mana dom' doctor" si cu o gasca la sub-brat.
La anglo-saxoni sunt salutati de pacienti cu "hi doc, how're ya!" care suna total ireverentios si recunosc ca nu aduce deloc cu "saru'mana dom' doctor".
Dar iar am luat-o pe campii cu discutia :)

#49
langfjorden

langfjorden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2010

View Postdyana25, on 31st July 2010, 07:09, said:

Au spus ca sunt tratati ca niste simpli prestatori de servicii - nu simt ca ar exista vreo diferenta intre baiatul care aduce ziarul si ei. Cu alte cuvinte, simt ca exista o egalizare a consideratiei care se acorda diferitelor profesii/meserii, fara a se tine seama de cat trebuie sa inveti ca sa ajungi acolo, de dificultatea job-ului si de responsabilitatile pe care le ai.


Marturisesc ca pentru mine asta e o perspectiva inedita. Am un prieten bun doctor in Au, care a lucrat multi ani in US si Ca, nu am vorbit cu el de ceva vreme dar cand am locuit in acelasi loc timp de cativa ani si ne vedeam des nu am avut niciodata impresia ca ar fi stiut de sau impartasea aceasta perspectiva. Dar acum am sa-l intreb direct ca sunt curios. Nici prin intersectia mea personala (consultatii, operatii, zile intregi in spital etc) cu sistemul de sanatate din Au, Ca si No nu am simtit ca doctorii ar avea pretentia ca meseria lor este mai nobila decat altele si deci se cuvine un alt nivel de interactie cu clientul.

Ce am observat totusi in toate aceste sisteme este ca doctorii vor sa fie recompensati pentru serviciile ce le presteaza (o perspectiva cu care sunt foarte de acord) si pentru care intr-adevar au investit mult timp din viata lor. Dar un zambet si o plecaciune nu tin niciodata loc de plata onorariului, din cate am vazut eu. Idea deci ca trebuie sa platesti dar sa te si inchini este ciudata, pentru mine.

Dar este ceva inedit si acum sunt curios sa aflu mai multe.

#50
rodinal

rodinal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007
Dyana25, imi dau seama ca e imposibil ca cineva sa te faca sa gindesti altfel decit o faci acuma. Ai multe preconceptii (segregatie dupa rasa si meserie, discriminari, etc), probabil alimentate de oameni care evident ca nu s-au adaptat acolo pentru ca nu au gasit ceea ce credeau ca gasesc (un anumit gen de "respect" comun in Romania si totusi atit de anormal in lumea civilizata). Nu te pot invinovati, cind traiesti in Romania e foarte greu sa nu fii influentata de mentalitatile astea. Iti mai amintesti de meciul ala de fotbal la care spectatorii (romani) au aruncat cu banane intr-un jucator de culoare? :) Sper ca pina la urma vor invata si romanii sa traiasca intr-o lume moderna, sau macar sa nu se simta stinjeniti atunci cind dau mina cu un coleg de munca care e de alta rasa decit cea a lor.

Succes tuturor si multumesc de raspunsuri. :)

#51
langfjorden

langfjorden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2010

View Postlangfjorden, on 31st July 2010, 19:41, said:

Dar este ceva inedit si acum sunt curios sa aflu mai multe.


M-am documentat referitor la dilema deontologica a unor medici americani si o posibila solutie. Sugestia lui beastie este valabila dar strict in mediu rural, ca maica-mea (care a dat spaga la medici o viata intreaga de la plase de cartofi pana la forma mai moderna de euro) m-a informat ca au instalat camere de luat vederi in spitalele din cluj si maramures, care le cunoaste bine, si acum nu mai poate sa dea bani, trebuie sa cumpere flori.

In cele din urma dupa cateva ore nedormite cred ca am gasit solutia ideala aplicabila atat la sat cat si la oras: preot in Ardeal. Cand iti vine popa in casa (cu crucea, la nunta, la botez la inmormantare) in Ardeal nu numai i se saruta mana dar i se dau si bani, si nu putini. Cred ca este "the ultimate service provider profession": clientul iti da bani si dupa aia iti pupa mana. Nu sunt sigur de cum se procedeaza in restul tarii de aceea limitez sugestia la Ardeal de care stiu sigur. Nu stiu ce trebuie sa faci sa devii preot, dar presupun ca daca ai putut deveni medic in US nu o sa ai probleme.

Problem solved. O sa dorm mai bine la noapte.

P.S. Orice urma de umor in acest mesaj este bine intentionat si adresat numai celor care sufera de aceasta dilema. Seriously.

#52
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdyana25, on 31st July 2010, 09:09, said:

Eu cred ca TU nu intelegi foarte clar ce am spus: diferentele dintre neamuri nu se sterg atat de usor pe cat crezi. The melting pot theory se invata la scoala, in viata reala nu e chiar asa, sau nu e deloc asa. Unui roman i se spune roman, unui chinez i se spune chinez, unui indian i se spune indian, imi pare rau ca te trezesc din idealismul tau.

Da, de acord, bastinasii au cele mai bune posturi desi nu sunt cei mai capabili.

Da, asa este, am vazut pe Wikipedia parca, desi toti sunt canadieni, la demografie sunt luati separat canadienii nativi de origine britanica, quebecani-francofoni, indieni, ...etc.

La fel in SUA unde chiar se discrimineaza cica pozitiv si/sau obiectiv, spunandu-se afro, asiatic, etc.

#53
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostCyber-sapiens, on 3rd August 2010, 02:46, said:

[...] asa este, am vazut pe Wikipedia parca [...]
Asta ar trebui sa fie semnatura ta :)

#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

(dyana25 @ 31st July 2010, 09:09) Posted ImageEu cred ca TU nu intelegi foarte clar ce am spus: diferentele dintre neamuri nu se sterg atat de usor pe cat crezi. The melting pot theory se invata la scoala, in viata reala nu e chiar asa, sau nu e deloc asa. Unui roman i se spune roman, unui chinez i se spune chinez, unui indian i se spune indian, imi pare rau ca te trezesc din idealismul tau.

Da, de acord, bastinasii au cele mai bune posturi desi nu sunt cei mai capabili.

Normal ca nu se sterg aceste diferente. Pe fata insa, nu poti sa faci in nici un caz vreo aluzie macar despre altcineva ca ar fi chinez sau indian. Nu poti zice, "uite, chinezu ala nu-si vede de treaba", poate doar nevestii sau vreunui prieten roman foarte apropiat. O greseala din asta poate avea urmari extrem de neplacute. Ce e in capul tau insa ramane acolo si e ca intotdeauna cand avem o anume parere despre altcineva dar o tinem ptr noi. Oficial, exprimarea ar fi " membru al comunitatii canadiano-romane din orasul x"
Uite, eu nu pot deloc sa respect cum s-ar cuveni doctorul de familie (e irlandez, poftim :nonobad: ), este ca un robot, pare ca-l doare undeva de problemele reale, treaba lui e sa faca o triere inainte de medicii specialisti la care se ajunge foarte greu (in timp). Are grije cel mult sa nu faca vreo gafa si sa suporte consecintele. De fapt e intr-adevar un prestator de servicii medicale, in care eu am putina incredere si negresit voi cauta altul. De cateva ori pe an e in "vacanta", e greu de programat o vizita, noroc cu centrele "walk in" unde nu trebuie programare la un generalist.

View PostCyber-sapiens, on 2nd August 2010, 18:46, said:

Da, asa este, am vazut pe Wikipedia parca, desi toti sunt canadieni, la demografie sunt luati separat canadienii nativi de origine britanica, quebecani-francofoni, indieni, ...etc.

La fel in SUA unde chiar se discrimineaza cica pozitiv si/sau obiectiv, spunandu-se afro, asiatic, etc.
Nu-mi aduc aminte ca la vreun recensamant sa fi fost intrebat de ce neam sunt, religia sau varsta. De fapt numarul intrebarilor era foarte limitat, iar acum se vrea un chestionar si mai limitat, 2-3 infornmatii.
Datele demografice se iau altfel, la fel si datele despre imigranti si de aceea sunt cam aproximative.
Exista alte baze de date despre persoane.

@langfjorden
Nostima treaba cu popa ardelean, cam asa e in Ardeal, vine popa din casa in casa, "ritual" stas.
Dincolo nu imi aduc aminte de careva sa fi sarutat mana popii ortodox, am fost de altfel la multe slujbe la biserici de alte credinte, acolo decenta e si mai mare. De fapt deosebirile sunt uriase dar nu e locul aici de discutat.
Ramane deci o idee buna de urmat pentru cei mai tineri si care au problema aia ... Odata in vest cei mai multi se vindeca, si inca cum..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate