Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 

DirectX Managed

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Qntrix

Qntrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 21.07.2005
so, MicroShit a scos (nu finally, ca e varzalli), DirectX in format Managed...ca tot omu' am trecut si eu sa vad ce stie...si nu stie prea multe...

Am gasit totusi interesante notiunile de buffer si mixer...adik poti crea, relativ la o anumita placa de sunet, un buffer din care sa redai bucati de melodie (aferente lungimii buffer-ului)
Nu stiu cati din voi s-au uitat in Winamp, dar la iesire are un mic plugin pe care scrie "DirectSound".Astia folosesc un buffer pentru 65 de secunde, in felul urmator: scriu in buffer o portiune dubla de date, dupa care dau play la prima bucata.
DirectSound permite setarea de notificari la anumiti indecsi in buffer, astfel ca , daca playPosition trece de juma' , se incarca o noua portiune in buffer.
Faza e foarte mishto, si cred ca a fost scrisa de un roman, evident, pentru ca foloseste liste circulare...asadar, s-ar putea folosi un buffer de 2 secunde pentru a reda un wav ..adik 44.100 biti*2 canale*16 biti*2 secunde , totul impartit la 8, mai precis 344KB pentru a reda un fisier de tz'shpe mii de tera.(Comparat cu posibilitatea pe care ti-o ofera tot DirectSound, de a incarca tot fisierul direct...ce faza faina la orice wav, care are minim 20-30mb, daca nu si mai mult...).
A, ca DirectSound nu stie de formatul mp3 si ca trebuie convertit din mp3 in wav...am rezolvat partea asta...

So..care se apuca cu mine, sa facem un player de mp3-uri, cu tot tacamul?

#2
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
@Qntrix: microShit??? De ce mai lucrezi in Windows? Oi fi si tu fan Linux... Sper ca ai aflat pana acum ca .NET este o varza... Sau n-ai aflat inca?
Inca un player de mp3? Nu ai ce face? Am pus undeva pe aici codul unui player multimedia (inclusiv filme, divX, mp3, mid, au, ce vrei tu), totul in vreo 10 linii...
Cauta si foloseste. Nu te mai chinui sa reinventezi pentru a mia oara roata...

#3
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
Singur nu poti sa te apuci de tot tacamul ? ^_^

#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

RAZ, on Jul 22 2005, 09:43, said:

Singur nu poti sa te apuci de tot tacamul ? ^_^

<{POST_SNAPBACK}>


nu te-ai prins: daca se apuca singur nu o sa aiba pe cine da vina pentru ca nu merge cum trebuie si deci nu o sa mai iasa basma curata (plus ca isi pateaza "reputatia") ;)

#5
Qntrix

Qntrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 21.07.2005

Africanul, on Jul 21 2005, 17:10, said:

@Qntrix: microShit??? De ce mai lucrezi in Windows? Oi fi si tu fan Linux... Sper ca ai aflat pana acum ca .NET este o varza... Sau n-ai aflat inca?
Inca un player de mp3? Nu ai ce face? Am pus undeva pe aici codul unui player multimedia (inclusiv filme, divX, mp3, mid, au, ce vrei tu), totul in vreo 10 linii...
Cauta si foloseste. Nu te mai chinui sa reinventezi pentru a mia oara roata...

<{POST_SNAPBACK}>

Se pare ca acolo, la voi, la cort, in Africa , nu ajunge informatia atat de repede...Se pare ca nu ai auzit de Mono,  .Net framework pentru Linux...Ce sa-i faci... :console:
Apropo, daca tu zici ca .Net e varza, sunt curios sa-mi spui care nu e...poate ti-o place MFC-ul. Foarte bine, iti apreciez opinia... sau, daca ma gandesc mai bine, poate tu esti varza in .NET...cine stie...
Acu, problema cu player-ul MP3 e urmatoarea: daca nu vrei sa-ti bati capul, nu ai ce cauta pe acest thread.
Apropo, sunt foarte curios sa stiu in ce programezi ....si mai ales cat la suta din player-ul ala...care presupun ca e facut cu MCI, e cod de-al tau. :)
Salve. :worthy:

Edited by Qntrix, 22 July 2005 - 12:45.


#6
Qntrix

Qntrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 21.07.2005
Raz si ciuly,daca nu va pricepeti sau nu aveti chef, stati deoparte.
Apropo, cine credeti voi a facut AC3 Filter? Sa fie roman? Sa fie!
Si uite, toata lumea il foloseste... :worthy:

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

Qntrix, on Jul 22 2005, 13:39, said:

Apropo, sunt foarte curios sa stiu in ce programezi ....si mai ales cat la suta din player-ul ala...care presupun ca e facut cu MCI, e cod de-al tau. :)

<{POST_SNAPBACK}>


eu ma cam indoiesc sa fie MCI... 10 linii cu MCi player multimedia (inclusiv filme, divX, mp3, mid, au, ce vrei tu) .. putin probabil. mai degraba directshow (de unde stiu? pt ca am facut eu player cu inclusiv filme, divx, mp3, mid, wav, ogg ( :P ), etc si nu stiu daca a fost mai mult de 10 linii... parca erau in jur de 6-8 linii

Qntrix, on Jul 22 2005, 13:44, said:

Raz si ciuly,daca nu va pricepeti sau nu aveti chef, stati deoparte.

<{POST_SNAPBACK}>


deci ma cam indoiesc ca "nu ma pricep" ... si chef crede-ma ca am.

:peacefingers:

#8
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004

ciuly, on Jul 22 2005, 09:15, said:

nu te-ai prins: daca se apuca singur nu o sa aiba pe cine da vina pentru ca nu merge cum trebuie si deci nu o sa mai iasa basma curata (plus ca isi pateaza "reputatia") ;)

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca tu nu te-ai prins :lol:

Qntrix, lupti pentru o cauza pierduta de ce as folosi playerul tau si n-as folosi Winamp sau altceva ? da-mi un singur motiv .......daca pretinzi ca sti atat de multa programare de ne dai pe toti pe spate vrem o demonstratie: fa playerul asta mai bun ca winamp (sau aproape) si ma inclin ;)
threadul suna a cd ejaculator si cred ca mai bine il postai pe programe facute noaptea si poate primeai si ceva feedback.
Mult succes anyway  B)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate