Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Garaj subsol

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogdanalba_77

bogdanalba_77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2010
Salutare la toti

am si eu o rugaminte
am un garaj la subsolul casei si as vrea sa-i construiesc accesul din curte, in prezent este o panta mica din pamant

daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi sau un link unde este dezbatut un astfel de subiect care sa cuprinda lungimea si cate grade are panta de coborare , zidurile laterale , canal de scurgere a apei in fata usi , sistem antiderapaj pe panta , etc ...

va multumesc

#2
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
in mod uzual o panta buna este de 2-3%, adica 2-3 cm pe inaltime la un metru pe orizontala
poti merge si la 10%, dar nu recomand

#3
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

 >ficus, on 25th July 2010, 09:28, said:

in mod uzual o panta buna este de 2-3%, adica 2-3 cm pe inaltime la un metru pe orizontala

2-3% pentru accesul in garaj? Cu alte cuvinte, pentru o diferenta de nivel de 2.5m ii recomanzi o rampa cu lungimea de 83-125m.   :coolspeak:
2% este panta minima pentru scurgerea apei.

#4
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
am specificat ca poti merge pana la 10%, adica 10 cm/metru, dar este o adevarata trambulina...

panta minima pentru scurgerea aperi poate fi de doi la mie

#5
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 bogdanalba_77, on 25th July 2010, 09:18, said:

Salutare la toti

am si eu o rugaminte
am un garaj la subsolul casei si as vrea sa-i construiesc accesul din curte, in prezent este o panta mica din pamant

daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi sau un link unde este dezbatut un astfel de subiect care sa cuprinda lungimea si cate grade are panta de coborare , zidurile laterale , canal de scurgere a apei in fata usi , sistem antiderapaj pe panta , etc ...

va multumesc

Panta poate ajunge si pana la 20% in cazuri exceptionale.
Depinde de conditiile/dorintele tale, fisierul atasat ar trebui sa te lamureasca.
Avand in vedere ca este doar un garaj poti incastra o rigola in capatul de ros al rampei (daca ai si canalizare) iar pentru aderenta bare de PC in forma de U incastrate in beton

Attached Files



#6
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 >ficus, on 25th July 2010, 11:02, said:

am specificat ca poti merge pana la 10%, adica 10 cm/metru, dar este o adevarata trambulina...

Dar ce parere ai de o panta care are 45 grade inclinare, pe o distanta de 2,5 m maxim in linie dreapta ?

Edited by BlueSky2009, 26 July 2010 - 09:30.


#7
bogdanalba_77

bogdanalba_77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2010
in proiect am lungimea pantei data de 7.30 m , eu as vrea sa o fac cat de scurta dar sa nu ingreuneze coborarea/urcarea din garaj , in special iarna
si cum calculati la o anumita lungime a pantei care e inclinatia la fata locului (nu prea ma pricep la geometrie)

#8
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006

 bogdanalba_77, on 26th July 2010, 23:01, said:

eu as vrea sa o fac cat de scurta dar sa nu ingreuneze coborarea/urcarea din garaj [...]
cum calculati la o anumita lungime a pantei care e inclinatia la fata locului (nu prea ma pricep la geometrie)

Uite in desenul atasat. Tu stii din start diferenta de nivel (h), adica distanta pe verticala pe care trebuie s-o cobori. Evident, pentru acceasi diferenta de nivel (h), cu cat ai mai mare unghiul a cu atat va fi mai mica atat lungimea pantei L, cat si distanta pe orizontala l, de aceea daca vrei sa obtii o lungime a pantei cat mai mica, iei unghiul pantei maxim acceptat (a), iar stiind pe a si h, determini L si l dupa formulele din desen. La fel, daca cunosti h si l (sau L) calculezi inclinatia.

Exemplu numeric:

1) Ai de coborat o diferenta de nivel de 1 metru: h = 1m.
Vrei o inclinatie de 10%: p = 10%.
De aici calculezi l = h / p = 1m / 0.1 = 10m.
De asemenea, o inclinatie de 10% ii corespunde unui unghi a = arctg (0.1) = 5.7 grade.
De aici calculezi L = h / sin( a ) = 1m / 0.0995 = 10.05m

2) Ai de coborat o diferenta de nivel de 1 metru: h = 1m.
Vrei o distanta pe orizontala de 10m.
Rezulta panta p = (h/l) * 100% = 0.1 * 100% = 10%.
Similar, unghiul a = 5.7 grade.

Attached Files



#9
gyurex

gyurex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2008
Salutare,
Sunt Gyuri si sunt din Tg Mures. Am construit un garaj cu intrarea chiar langa strada. Problema e ca diferenta de nivel intre garaj si strada e de cca 1 m si nu stiu cum sa fac rampa. Deocamdata, temporar l-am facut drept dar asa ocup 2/3 din drum. Ma rog nu e un drum circulat e numai cu piatra in afara orasului, dar tot nu poate sa ramana asa prea multa vreme. Ma gandesc sa fac cumva in unghi de vreo 50 grade lateral si sa iau curba cum intru in garaj, dar nu prea stiu cum. Precizez ca si drumul e in panta de vreo 10% asa ca in lateral inaltimea va scadea.
Daca aveti ceva idei...
Mersi mult. Am facut o schita asa in graba dar o sa pun ceva poze cand ajung acasa.

Attached Files



#10
AtalusRomania

AtalusRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.01.2014
Salutare!
Aici puteți găsi unele idei și soluții pentru rezolvarea problemelor acces auto în curte și garaj.

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
O solutie buna dar scumpa , acolo unde nu se poate face rampa din strada , garaj la nivel . Intri in garaj , pe o platforma care este podeaua , apoi cobori cu liftul la subsol . In acest caz subsolul este suficient de mare pt a muta masina de pe platforma si a o ridica sus , ca podea sau pt coborit alta masina . Am vazut solutia la o casa si pare interesanta .
In rest , o gramada nu pot folosi garajele subterane din cauza pantei sau din cauza modernizarii strazii si schimbarii conditiilor tehnice .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate