Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Simple Post Thumbnails Plugin Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008
Salut, ma chinui de 2 zile cu acest plugin wordpress Simple Post Thumbnails , cand vreau sa fac upload la o poza nu imi arata poza pe post, ei au descriere care suna cam asa.

1. Make sure that your host has the GD graphics extension for PHP enabled.
2. Upload the plugin file to your wp-plugins/ folder.
3. Go the plugin management page and activate the plugin.
4. Add the p75GetThumbnail(int $postID, [int $width, [int $height, [string $fileType]]]) function to your theme to get the URL of a thumbnail and p75GetOriginalImage(int $postID) to get the URL to the original image.
5. Go to Settings > Thumbnail Options to configure default values for the plugin.

Acum unde trebuie sa adaug eu p75GetThumbnail(int $postID, [int $width, [int $height, [string $fileType]]]) ?
Sunt incepator in php si nu stiu cum sa fac sa mearga pluginul, am mare nevoie de el.
Adresa de download a plugin-ului este
http://downloads.wor...mbnails.1.5.zip

Multumesc !!!

#2
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
'post thumbnails' sunt parte din WordPress 2.9 si mai sus. nu ai nevoie de plugin pt asta.

citeste aici:
http://markjaquith.w...umbnail-images/

#3
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 17:21, said:

'post thumbnails' sunt parte din WordPress 2.9 si mai sus. nu ai nevoie de plugin pt asta.

citeste aici:
http://markjaquith.w...umbnail-images/
Thema pe care am cumparat-o eu foloseste simple post thumbnails, deci cum fac pana la urma sa mearga pluginul ? Ai idee?

#4
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
pune un link catre tema.

#5
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 17:32, said:

pune un link catre tema.
http://www.press75.c...ick-theme-demo/ asta e linkul catre thema si as vrea sa il fac sa arate asa pe site-ul meu ! :)

#6
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
ok, daca esti sigur ca acea tema foloseste acel plugin, nu ar trebui sa ai nevoie sa faci vreo modificare la cod. pur si simplu activezi pluginul si adaugi acel 'thumbnail' cand editezi un articol.

#7
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 17:40, said:

ok, daca esti sigur ca acea tema foloseste acel plugin, nu ar trebui sa ai nevoie sa faci vreo modificare la cod. pur si simplu activezi pluginul si adaugi acel 'thumbnail' cand editezi un articol.
da asa este, dar cand adaug thumbnail, nu se vede thumbnailul, nu se incarca poza, am facut si un director thumbnails pe ftp i-am dat atributile 755 si degeaba tot nu se vede, chiar nu stiu cum sa fac sa mearga...

#8
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
sterge acel director.
din cate stiu, 'timthumb' (script-ul folosit de acest plugin) iti creeaza automat directorul pt cache. daca il faci tu, scriptul s-ar putea sa nu aiba permisiunea sa scrie in el (depinde de setarile serverului).

#9
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 17:51, said:

sterge acel director.
din cate stiu, 'timthumb' (script-ul folosit de acest plugin) iti creeaza automat directorul pt cache. daca il faci tu, scriptul s-ar putea sa nu aiba permisiunea sa scrie in el (depinde de setarile serverului).
pai pana sa creez eu acel director, l-am lasat asa pe el si degeaba nu a vrut sa mearga, imi poti lasa un id de messenger yahoo sa iti explic mai multe? chiar nu stiu cum sa fac si am nevoie urgent de acel plugin sa il fac sa mearga, mersi

#10
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
sterge directorul, adauga un thumbnail, da un refresh la site, apoi ce ai pe server si vezi daca a aparut acel director. daca nu, inseamna ca problema e la permisiuni.

#11
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 18:03, said:

sterge directorul, adauga un thumbnail, da un refresh la site, apoi ce ai pe server si vezi daca a aparut acel director. daca nu, inseamna ca problema e la permisiuni.
director thumbnails nu apare dar director cache este, poze vad ca sunt acolo, pe site nu apare nimic, tot asa se manifesta...

#12
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
incearca chmod 777 pe directorul cache

ai grija sa nu-l stergi, doar schimba-i permisiunile

#13
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 18:17, said:

incearca chmod 777 pe directorul cache

ai grija sa nu-l stergi, doar schimba-i permisiunile
nu merge, eu cred ca e ceva legat de asta

#4. Add the p75GetThumbnail(int $postID, [int $width, [int $height, [string $fileType]]]) function to your theme to get the URL of a thumbnail and p75GetOriginalImage(int $postID) to get the URL to the original image.

unde trebuie bagat? si cum? lasa-mi un id de messenger sau da-mi mesaj cu el daca poti, mersi

<?php include_once (TEMPLATEPATH . '/functions/optionsadd.php'); ?>
<?php
function p75_add_admin() {

    add_menu_page("Video Flick", "Video Flick", 'edit_themes', basename(__FILE__), 'p75_admin', "http://www.press75.c...om/favicon.ico");

}

function p75_admin() {

    if ( $_REQUEST['saved'] ) echo '<div id="message" class="updated fade"><p><strong>Video Flick Options Saved.</strong></p></div>';
    
?>
<!-- begin show-hide -->
<script src="<?php bloginfo('template_url'); ?>/functions/jquery.js" type="text/javascript"></script>
<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('template_url'); ?>/functions/optionstyles.css" type="text/css" media="screen" />
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/containers.php'); ?>
<!-- end show-hide -->
<div class="wrap">

    <div style="margin-left:0px;">
    
    <form method="post" action="options.php"><?php wp_nonce_field('update-options'); ?>
<fieldset name="general_options" class="options">
        
        <div class="firstoptiondiv">
            <h2 class="options"><a href="#" id="site-style-toggle">Site Style Selection</a></h2>
            <p>Use these options to select between different theme styles.</p>
            <div id="site-style">
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/forms/site-styles.php'); ?>
                <p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save Options" /></p>
            </div>
        </div>
        
        <div class="optiondiv">
            <h2 class="options"><a href="#" id="site-logo-toggle">Site Logo Configuration</a></h2>
            <p>Use these options to cutomize your logo, or select a standard text based logo.</p>
            <div id="site-logo">
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/forms/site-logo.php'); ?>
                <p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save Options" /></p>
            </div>
        </div>
        
        <div class="optiondiv">
            <h2 class="options"><a href="#" id="head-ad-toggle">Header Advertisement (Top Right) 468x60</a></h2>
            <p>This is the primary advertisement for the Video Flick theme displayed in the to right portion of the site header.</p>
            <div id="head-ad">
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/forms/head-advertisement.php'); ?>
                <p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save Options" /></p>
            </div>
        </div>
        
        <div class="optiondiv">
            <h2 class="options"><a href="#" id="sidebar-ads-toggle">Sidebar Advertisement (Mid Sidebar) 125x125</a></h2>
            <p>These are the 4 sidebar advertisements found within the Video Flick sidebar displayed on all pages.</p>
            <div id="sidebar-ads">
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/forms/sidebar-advertisements.php'); ?>
                <p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save Options" /></p>
            </div>
        </div>
        
        <div class="optiondiv">
            <h2 class="options"><a href="#" id="featured-side-toggle">Featured Items (Sidebar)</a></h2>
            <p>Use these options to configure Featured Items found within the sidebar. These can be configured for whatever you want. e.g. "Daily Specials"</p>
            <div id="featured-side">
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/forms/featured-side.php'); ?>
                <p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save Options" /></p>
            </div>
        </div>
        
        <div class="optiondiv">
            <h2 class="options"><a href="#" id="analytics-toggle">Google Analytics Configuration (Optional)</a></h2>
            <p>Use these options to configure Google Analytics integration.</p>
            <div id="analytics">
<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/forms/analytics.php'); ?>
                <p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save Options" /></p>
            </div>
        </div>
        
        <input type="hidden" name="action" value="update" />
        <input type="hidden" name="page_options" value="<?php include (TEMPLATEPATH . '/functions/optionsreg.php'); ?>" />

</fieldset>
<p class="submit"><input type="submit" name="Submit" value="Save All Options" /></p>
</form>  
    
    </div>
        
</div>
<?php } add_action('admin_menu', 'p75_add_admin'); ?>
<?php function get_thumbnail($postID) {
    if( function_exists('p75GetThumbnail') ) {
        $thumbnail = p75GetThumbnail($postID);
        return $thumbnail ? $thumbnail : get_bloginfo('template_url') . '/images/default-thumb.png';
    }
    return "";
}

function get_video($postID) {
    if( function_exists('p75GetVideo') ) {
        $video = p75GetVideo($postID);
        return $video ? "<div class='video'>" . $video . "</div>" : "";
    }
    return "";
}
?>
<?php  function the_title2($before = '', $after = '', $echo = true, $length = false) { $title = get_the_title();

if ( $length && is_numeric($length) ) {
$title = substr( $title, 0, $length );
}

if ( strlen($title)> 0 ) {
$title = apply_filters('the_title2', $before . $title . $after, $before, $after);
if ( $echo )
echo $title;
else
return $title;
}
}
?>
<?php
add_filter('comments_template', 'legacy_comments');
function legacy_comments($file) {

if(!function_exists('wp_list_comments')) : // WP 2.7-only check
$file = TEMPLATEPATH . '/legacy.comments.php';
endif;

return $file;
}
?>
<?php
if ( function_exists('register_sidebar') )
register_sidebar(array(
'before_widget' => '<div id="%1$s" class="widgetblock %2$s">',
'after_widget' => '</div>',
'before_title' => '<h3 class="widgettitle">',
'after_title' => '</h3>',
));
?>


ASTA E FISIERUL FUNCTIONS.PHP

#14
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
ai deja p75GetThumbnail() mai sus. permisiunile sunt buba. daca zici ca imaginile sunt in cache/, serverul e prost configurat...
vezi daca poti accesa una din pozele din acel director din browser

#15
mauricioshogun

mauricioshogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2008

View Postunu, on 23rd July 2010, 18:33, said:

ai deja p75GetThumbnail() mai sus. permisiunile sunt buba. daca zici ca imaginile sunt in cache/, serverul e prost configurat...
vezi daca poti accesa una din pozele din acel director din browser
merge sa accesez pozele din cache :) , adica hostingul e prost configurat ?

#16
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
daca ar fi, n-ar trebui sa poti vedea nici pozele in browser. cam ciudat...

eu zic sa lasi plugin-ul ala si sa folosesti functiile din wordpress. e destul de simplu, inlocuiesti:
if( function_exists('p75GetThumbnail') ) {
$thumbnail = p75GetThumbnail($postID);
return $thumbnail ? $thumbnail : get_bloginfo('template_url') . '/images/default-thumb.png';
}
return "";
cu
return get_the_post_thumbnail($postID);

iar la inceputul fisierului adaugi:
<?php add_theme_support( 'post-thumbnails' ); ?>
marimea o setezi din settings -> media. iar poza o adaugi tot de pe pagina de unde editezi articolul.

s-ar putea sa ai nevoie sa faci schimbari si in alte fisiere, de ex. index.php...
posteaza sursa si iti zic daca trebuie

Edited by unu, 23 July 2010 - 21:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate