Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Transplant de cornee artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Natsuo

Natsuo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2010
Tatal meu in varsta de 61 de ani cu cateva operatii la ambii ochi, trebuie sa faca in curand un transplant de cornee artificiala la o clinica din Oradea. Intrebarile mele sunt urmatoarele - este cineva care a facut acest transplant si daca a reusit? Stiu ca doctorii spun ca acest transplant este tocmai pentru cei care au avut transplanturi nereusite in trecut.

Va multumesc.

Numai bine.

#2
xpabli

xpabli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.11.2010
Salut,

Sunt incautare de informatii despre keratoplastie. Din ce am inteles interventia este relativ uzuala, numai ca corneea care a planteaza trebuie sa fie sanatoasa in cazul in care este prelevata de la un donor. In cazul in care corneea este artificiala sunt mai multe variante de tesut artifical. (http://www.romedic.r...plant-de-cornee).
Intrebarea mea este cum a decurs operatia care s-a efectuat la Oradea si cum se comporta postoperator?

Multumesc!

PS: de ce multi medici oftalmologi sunt sceptici in ceea ce priveste aceasta interventie?

#3
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 xpabli, on 30th October 2011, 21:40, said:

Salut,

Sunt incautare de informatii despre keratoplastie. Din ce am inteles interventia este relativ uzuala, numai ca corneea care a planteaza trebuie sa fie sanatoasa in cazul in care este prelevata de la un donor. In cazul in care corneea este artificiala sunt mai multe variante de tesut artifical. (http://www.romedic.r...plant-de-cornee).
Intrebarea mea este cum a decurs operatia care s-a efectuat la Oradea si cum se comporta postoperator?

Multumesc!

PS: de ce multi medici oftalmologi sunt sceptici in ceea ce priveste aceasta interventie?
Operatii de acest tip sunt uzuale si  medicii sunt putin sceptici dar obligati sa faca aceste interventii, cred. Pentru ca din 10 in 10 ani tot apar moduri de operatii simple, si cu mici dezavantaje si modificari asupra ochiului. De exemplu keratoplastia este transplant de cornee de circa 90% din cornee. 90 % de cornee care o va taia circular perfect si apoi cusuta . Este o operatie de trecut pentru cei destepti care gandesc spre viitor. De exemplu a aparut deja la universitatea de oftamologie din genova , o modalitate prin care se poate transplanta doar 25% din cornea  cu probleme taiata perfect cu laserul  si transplantata alta 25% din corneea sanatoasa cu mici consecinte asupra ochiului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate