Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Super-market

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Cosmin_Tase

Cosmin_Tase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2010
Buna ziua dragi forumisti.
Ma numesc Cosmin, sunt nou pe aici si chiar nustiu daca am postat chiar bine subiectul meu asa ca sa ma scuzati daca am gresit.
Acuma sa va povestesc despre subiectul meu, construiesc o cladire cu suprafata de 360 m2 intr-o zona cu vad asa zic eu, fiind intr-un fost parculet dintre blocuri cu 6 blocuri aferente cladiri. Acuma vreau sa deschid firma pentru ca in cateva zile o sa-i torn placa si mai raman finisajele si cam atat.
Nu am experienta in in ale afacerilor, daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, cum sa incep, daca imi puteti spune nume de distribuitori si discounturi si tot ce m-ar avantaja pe mine, vreau sa va spun ca bani de abia imi ajung sa termin si nu cred ca o sa-mi mai ramana bani pt marfa, lazi frigorifice si pt 2 case de marcat, astea se pot inchiria se pot lasa cateva luni ? Vreau sa va spun ca numai am somn nici noaptea pentru ca de abia imi ajung bani sa o finisez si sa-i bag rafturi si nush cum se procedeaza cu restul, tin sa mentionez ca cladirea are totul din proiect, adica spatiu de depozit, o camera frigorifica si birou.
Va multumesc daca ma-ti putea ajuta cu niste sfaturi.

#2
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,346
  • Înscris: 05.09.2006
Greu - daca nu ai deloc experienta.
Nu ai spus nici din ce oras esti (ca sa-mi fac o idee de gradul de penetrare al retelelor de comert internationale) - asa ca o sa incerc sa-ti dau niste sfaturi generale.

Trebuia inainte de a construi sa te informezi macar de legislatie - pentru a vedea cate camere frigorifice iti sunt necesare- trebuie sa tii separat produsele de origine vegetala de cele de origine animala!
Lazi frigorifice ia second-hand sau de la furnizori (dar te vei certa mereu cu ei, ca nu te lasa sa pui decat marfa lor inauntru!)

In primul rand - ca sa mearga, trebuie sa fie magazin de proximitate - adica sa ai din toate categoriile de uz imediat, preturi medii si program cat mai lung, ceva gen 7-23 daca e posibil.
Clientii tai vor fi din vecinatate - cei ocupati, care ajung doar in week-end la hypermarketuri si cei care coboara din bloc pentru cumparaturi "de completare".
Va trebui sa-ti cunosti clientii si sa legi legaturi personale cu ei, eventual chiar sa vinzi "pe caiet".

Foarte importante sunt proaspetele - ele iti vor aduce si fideliza clienti.
Daca vei aduce salamuri Aldis, Caroli, etc...nu te vei diferentia de concurenta.
Cauta furnizori mici cu marfa de calitate si pret bun - exista foarte multi necunoscuti, mai ales in localitati mici - si neaparat, sa-ti faci o vitrina cu vanzare asistata, deoarece clientii tai vor cumpara cantitati mici (felii de salam, bucati de telemea, smantana varsata, etc).
La fel- pentru telemea, smantana, lapte proaspat/batut, etc.
Iarasi f important e furnizorul de paine - trebuie sa ai mereu paine proaspata/calda, la pret bun - si cea mai buna din zona!
Daca nu ai nici o piata de legume/fructe in apropiere, aloca un spatiu marit zonei de legume-fructe- si ai grija sa fie mereu proaspete, sa arate bine si sa ai sortiment bogat. Te poti extinde chiar in zona intrarii/in fata magazinului cu legumele/fructele rezistente la temperatura!

La fel si la salamuri/carne, nu te zgarci, taie de cel putin 3 ori pe zi cate o felie pt ca produsul sa arate proaspat!
De asemenea, foarte important - daca nu ai experienta comerciala - este sa urmaresti calendarul crestin, sa stii dinainte cum sa-ti dimensionezi comenzile/stocurile pt posturi, dezlegare la peste, sa urmaresti prognoza meteo ca sa nu te prinda caldura fara bere, apa sau mici...

Sunt multe de spus - daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie!
Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate