Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Hidroizolatie pe acoperisul blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
chellbos

chellbos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.08.2009
Ma scuzati daca mai este deschis topic de acest gen si nu l-am vazut.

Sunt din iasi si stau la ultimul etaj al unui bloc de 4 nivele.
acum o saptamana am chemat o firma care sa faca izolatie pe tot blocul dar vecinul alaturat  mai capos de felul lui si-a luat materiale si isi facem acum pod singur.
In cazul asta au renuntat si ceilalti vecini si am ramas singur.

1.Sunt sigur ca nu are autorizatie de constructie asa ca unde ma pot adresa sa-i ii fac o plangere?

2. Se poate face si o termoizolatie suplimentara cu polistiren sau alceva? Si cum? Merita?
3. Care sunt materialele cele mai bune care se gasesc in magazinele gen Praktiker, Baumaxx, etc
4. Peste hidroizolatie se mai pune strat de petris?


Multumesc
Toate cele bune

I

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 chellbos, on 20th July 2010, 14:41, said:

1.Sunt sigur ca nu are autorizatie de constructie asa ca unde ma pot adresa sa-i ii fac o plangere?I
1. Primarie si vor trimite pe cine trebuie.

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 chellbos, on 20th July 2010, 14:41, said:

2. Se poate face si o termoizolatie suplimentara cu polistiren sau alceva? Si cum? Merita?
3. Care sunt materialele cele mai bune care se gasesc in magazinele gen Praktiker, Baumaxx, etc
4. Peste hidroizolatie se mai pune strat de petris?


Multumesc
Toate cele bune

I
depinde de izolatia aleasa.
termoizolatia sporeste sensibil confortul celui de la ultimul etaj.
daca se alege varianta cu membrana bitumuinuasa, protejata cu ardfezie,. teoretic nu este nevoie de pietris, practic pietrisul mareste rezistenta in timp la uv a membranei, scade indicele de absortie , e mai deschis la culoare decat orice ardezie de pe bitum, si functioneza si ca un sort pentru frunze, noroi etc ce poate ajunge la scurgeri.
varianta cu podul daca exista aut este mai buna din multe puncte de vedere:
izolatie termica, protecit hidro,posibilitate de reparatie zonala etc...
este insa mai scumpa.

#4
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Ala e spatiu comun, nu poate sa-si construiasca pe el daca nu l-a cumparat (sau daca sint ceva forme de luat in folosinta) de la restul vecinilor.

In schimb reparatiile blocului nu sint optionale, exista niste legi, un avocat ar trebui sa fie foarte convingator pentru vecinii de la alte etaje pe care-i doare undeva ca ai apa pe tavan.

#5
chellbos

chellbos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.08.2009
Multumesc celor care au raspuns

#6
R777

R777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.02.2005
Salutare,
Am ajuns la stadiul in care urmeaza sa contractez o lucrare de refacere a hidroizolatiei blocului. Pt asta am cateva nelamuriri:
1. Pastrarea vechii hidroizolatii (este destul de buna si as opta pentru pastrarea ei in ideea in care poate avea si rol termo-izolant)
2. Voi merge pe variata in doua straturi de membrana bituminoasa (H4 + VS3). Cat ar fi de important aplicarea sub aceste straturi a unei "amorse bituminoase)? Se poate face si fara aceasta amorsa? (de retinut ca voi pastra vechea hidoizolatie a blocului)
3. Pietrisul existent - ce-mi recomandati, dupa finalizarea lucrarilor sa-l montez la loc sau nu? (intentionez ca terasa blocului sa o inchid, limitand astfel accesul pe bloc).
4. Ce insemna: "strat de difuzie si bariera de vapori"

#7
montajprestaf

montajprestaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2010

 R777, on 1st September 2011, 07:09, said:

Salutare,
Am ajuns la stadiul in care urmeaza sa contractez o lucrare de refacere a hidroizolatiei blocului. Pt asta am cateva nelamuriri:
1. Pastrarea vechii hidroizolatii (este destul de buna si as opta pentru pastrarea ei in ideea in care poate avea si rol termo-izolant)
2. Voi merge pe variata in doua straturi de membrana bituminoasa (H4 + VS3). Cat ar fi de important aplicarea sub aceste straturi a unei "amorse bituminoase)? Se poate face si fara aceasta amorsa? (de retinut ca voi pastra vechea hidoizolatie a blocului)
3. Pietrisul existent - ce-mi recomandati, dupa finalizarea lucrarilor sa-l montez la loc sau nu? (intentionez ca terasa blocului sa o inchid, limitand astfel accesul pe bloc).
4. Ce insemna: "strat de difuzie si bariera de vapori"

salut  

ai reusit  sa contractezi  lucrarea ??

#8
R777

R777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.02.2005

 montajprestaf, on 11th November 2011, 01:51, said:

salut  

ai reusit  sa contractezi  lucrarea ??


Salutare,

Da, am reusit sa contractez lucrarea, s-a si definitivat in urma cu putin timp. Ca si solutie am mers pe ideea de a pastra vechea izolatie a blocului (starea ei era foarte buna) apoi aplicarea a doua straturi de carton, si peste ultimul strat punerea pietrisului initial. Deocamdata nu pot spune cat de multumit sunt de lucrare, asta voi observa in timp. Ideea este ca am intampinat o serie de probleme din partea constructorului, care nu si-a respectat termenul de finalizare (in contract aveam 10 zile lucratoare si el a terminat in ... 2 luni, in conditiile in care nu a plouat nici macar o zi in aceasta perioada), un constructor foarte neserios pe care nu l-as mai recomanda nimanui. Nu stiu cand vor intelege si romanii ca a-ti face treaba bine nu este o optiune. Per ansamblu arata bine, astept sa vina ploile/ninsorile sa vedem cum se descurca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate