Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Container

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan_11

bogdan_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2010
Salut tuturor!

Numele meu este Bogdan,vreau sa-mi cumpar un teren in apropierea Bucurestiului si sa-mi contruiesc o casuta (nu mai mare de 60mp).Problema este ca dupa ce m-am interesat despre  toate modalitatile de constructie actuale,am ajuns la concluzia  ca nu am bani suficienti pentru aproape niciuna dintre ele.Zic aproape,  pentru ca in ultimile zile mi-a incoltit   in minte ideea  de a contrui un altfel  casuta si anume,sa-mi fac una din trei containere de locuit de (20' fiecare) ce insumeaza aprox. 45mp.Casuta as vrea  s-o asez pe niste grinzi de beton si ulterior s-o izolez mai bine prin exterior ,iar apoi sa-i fac si un mic acoperis.
As vrea va rog sa-mi spuneti daca pentru o astfel de constructie am nevoie de vreo autorizatie.
   Va multumesc.

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbogdan_11, on 16th July 2010, 16:35, said:

Salut tuturor!

Numele meu este Bogdan,vreau sa-mi cumpar un teren in apropierea Bucurestiului si sa-mi contruiesc o casuta (nu mai mare de 60mp).Problema este ca dupa ce m-am interesat despre  toate modalitatile de constructie actuale,am ajuns la concluzia  ca nu am bani suficienti pentru aproape niciuna dintre ele.Zic aproape,  pentru ca in ultimile zile mi-a incoltit   in minte ideea  de a contrui un altfel  casuta si anume,sa-mi fac una din trei containere de locuit de (20' fiecare) ce insumeaza aprox. 45mp.Casuta as vrea  s-o asez pe niste grinzi de beton si ulterior s-o izolez mai bine prin exterior ,iar apoi sa-i fac si un mic acoperis.
As vrea va rog sa-mi spuneti daca pentru o astfel de constructie am nevoie de vreo autorizatie.
   Va multumesc.
Da.

#3
bogdan_11

bogdan_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2010
Salut,
Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog?Intelesesem ca un astfel de adapost,nu este considerat locuinta permanenta.

#4
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Dintr-un container am facut si eu un magazin,merge daca vrei mai multe detail pe pm,sa-ti dau nr de tel.

#5
bogdan_11

bogdan_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2010
Chiar nu are nimeni niste informatii concludente?!

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
La ce pret vrei sa ajungi? In ce faza?
Din 3 containere oricum  nu-i prea simplu, ca
- fara izolatie vara te coci si iarna ingheti
- sa tai spatii (presupun ca vrei camere mai mari de 2x6m) e afectata rezistenta.
- un acoperis tot trebuie pus ca altfel iti intra apa printre containere.
- e urat .. da asta e gustul meu, daca tie iti place nu-i problema.

Autorizatia... depinde mult de tipul terenului (intravilan sau extravilan, agricol sau construibil) si de persoanele de la primarie. Pentru autorizarea de locuinte se cere teren intravilan construibil. Anexele agricole, daca-s aprobate, se pot ridica si pe terenuri agricole sau extravilane.  Anexa agricola o justifici printr-o activitate corespunzatoare - de ex ferma de veverite - dar e posibil sa necesite aprobari pentru ferma respectiva si apoi sa inchida ochii daca nu cresti nici o veverita pe-acolo. Cunosc sate mai "departe" spre munte unde taranii isi fac mici anexe de 20-25mp si nu se obosesc sa ceara voie si nici nu vine nimeni sa-i demoleze... ca-s mosneni (tarani liberi, care n-au fost calcati de boieri) si astia sunt mai dati naibii.

Edited by blimpyway, 22 July 2010 - 15:55.


#7
bogdan_11

bogdan_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2010
Salut blimpyway,


  Ideea este ca dispun de un buget de doar 20.000 de EUR,bani din care trebuie achizitionat terenul (sunt zone in Ilfov unde se gasesc terenuri de aprox 500 mp la 10.000 de EUR) si in acelas timp sa construiesc si ceva (pentru constructie imi raman doar 10.000 de EUR) in care sa se poata locui.
  Containere vreau sa fie din cele de locuit (sunt oarecum deja izolate),nu din cele maritime.Ma gandisem ca dupa pozitionare lor pe teren (poate pe niste grinzi de beton) sa le izolez suplimentar prin exterior,urmand ca apoi sa adaug plasa si tencuiala decorativa (in felul acesta aproape ca nici nu-ti mai poti da seama ca sunt niste containere).Pentru acoperis m-am gandit sa adaug un cadru metalic (se poate suda usor de cadrele containelelor) peste care sa vina acoperisul propiu-zis.



P.S: Am sarit calul? :thumbdown:

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
vezi ca mai ai nevoie de put de apa, curent, sistem de evacuare/tratare a apei murdare (fosa septica). Astea impreuna pot costa niste mii de euro, depinde.  Daca vrei si gard, atunci... vezi ce preturi au plasa, stalpi, ciment, poarta, manopera o suma importanta intra si acolo.

Nu stiu daca s-ar putea face o casuta  pe structura usoara la aprox 6x6m cu dormitor in mansarda. Depinde cate camere vrei, cat esti de pretentios.

#9
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
http://www.alibaba.c...iner_house.html
http://www.alibaba.c...iner_house.html
http://www.alibaba.c...iner_house.html
http://www.alibaba.c.../showimage.html

Daca ai sa cauti pe alibaba ai sa gasesti sute de modele. Din cate containere vrei, fac si case si birouri chiar si hoteluri.
Nu e o idee noua si nici rea. De autorizatie cred ca tot ai nevoie, din cate am citit eu pentru casa cu roti nu ai nevoie de autorizatie.
Mie imi place cum arata cea din primul link, cu finisajul acela de lemn.

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
si in 7000-8000 de euro cam din cate containere poate face casa?

#11
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
Am gasit un articol interesant si argumentat pe un blog. Asta e adresa http://new.ablog.ro/...ltii-roata.html

#12
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Un link cu o tona de info despre casele din containere:
http://firmitas.org/

#13
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Se aproba cerere de racordare la gaze pentru centrala termica la o asa casa ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate