Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 

2011 BMW X3

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

 Courage, on 16th July 2010, 09:28, said:

Totusi BMW nu a sustinut niciodar aca ar avea off-roadere, asta nu prea vor sa inteleaga comentatorii.
Nu, in schimb a sustinut ca are sufragerii de 2 tone pe post de masini de circuit.

#20
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
eu nu ineteleg de ce toata lumea isi ia drept model rahatul ala de emisiune ,top gear,cum mama masii sa nu poti iesi din curte daca e roua si cu rwd-ul iesi,eu am mai pus nicte filmulete cu x6 vs Range Rover,unde x6-le se descurca chiar bine

x-drive-ul nu este pt off-road,nu ai ce cauta in varf de munte sau prin nu stiu ce noroaie,pt asa ceva exista alte masini,cu 3 diferentiale blocabile,reductor,bara stabilizatoare decuplabila,normal dotate cu anvelope corespunzatoare,etc ; x-drive-ul este pt o pers care nu isi doreste decat o aderenta maxima chiar si in conditii meteo mai putin bune,doreste sa iasa dintr-o parcare inzapezita,sa treci peste un abostacol,etc

in momentul de fata x-drive-ul este mai avansat decat 4matic sau quattro

@fastcar fie ca iti place sau nu,atat x5m cat si x6m au scos niste timpi f bun pe circuit,deci se pare ca sunt destul de competitive

#21
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 ionut_ionut, on 17th July 2010, 10:03, said:

x-drive-ul este pt o pers care nu isi doreste decat o aderenta maxima chiar si in conditii meteo mai putin bune,doreste sa iasa dintr-o parcare inzapezita,sa treci peste un abostacol,etc

in momentul de fata x-drive-ul este mai avansat decat 4matic sau quattro
Pai la partea cu aderenta maxima e nitel discutabil, fix aia se poate observa in clip.
Permite-mi sa nu te cred. Stiu ca esti fanboy, dar macar fii obiectiv.

#22
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Legat de x-drive/quattro/4matic, mi se pare ca am citit undeva pe net ca in prezent, asta ar fi ordinea. Fie chiar si simplul fapt ca x-drive permite o distributie de la 100% pe fata variabil pana la 100% pe spate, in timp ce quattro stie max. 75%-25% pana la 25%-75% iar 4matic e fix 40%-60%, ar trebui sa fie o indicatie in acest sens. Hai sa nu transformam topicul in "care sistem 4x4 o are mai mare."

Legat de noul X3, mie mi se pare ca nu sta langa X1. E mai mare, mai scump, consuma mai mult, taxele sunt mai mari, ai nevoie de loc de parcare mai mare, mai urat (ma rog, nu la fel de frumos, insa asta e o opinie subiectiva) si nu stie nimic in plus fata de X1.

Acuma, fata de Q5, s-avem pardon. Q5 e mai frumos si din fata, si din profil, si din spate, si noaptea, si ziua, si daca te uiti la el cu ochiul stang inchis, si cu dreptul. In 10 cazuri din 10.

#23
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 Marius3k, on 17th July 2010, 10:33, said:

Pai la partea cu aderenta maxima e nitel discutabil, fix aia se poate observa in clip.
Permite-mi sa nu te cred. Stiu ca esti fanboy, dar macar fii obiectiv.

fanboy de ce ? pt ca apar ceva in care anumite persoane dau cu pietre fara macar sa aiba cea mai mica legatura cu masina respectiva,de ce ? eu aduc niste argumente nu top gear,nu clarkson

eu vb dupa ce am condus x-drive de generatie noua dupa ce am condus quattro atat cu distributie a cupluiluio variabila cat si fixa,4matic,4 motion,tu ?

de asta ce mai zici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-hktXkabw2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q_2QnXiCg3U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c7bMkl6ugrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JDQtYhcF4G0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cu siguranta,nu poti sa iesi din curte daca e roua,x-drive e o porcarie,clarkosn asa a zis

momentan,x-drive stie sa faca mai multe decat quattro sau 4matic

#24
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
I'll still have my Land Rover, thank you! :)

#25
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 fastcarjunkie, on 16th July 2010, 09:48, said:

Nu, in schimb a sustinut ca are sufragerii de 2 tone pe post de masini de circuit.

desigur, o data in plus te repeti si iti stim parerea... deasemenea stim si cat de expert esti asa incat stii cat conteaza parerea ta... si apropos, defineste tu ce inseamna masina de circuit si discutam cu argumente pe specificatiile tale... ce zici, ne bagam la argumente sau o tinem langa cu atitudinea de gigi-contra?

 Marius3k, on 17th July 2010, 19:21, said:

I'll still have my Land Rover, thank you! :)


esti sigur ca ai Land Rover? ;)

#26
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
ce atatea randuri pentru o masina cel putin banala si extrem de scumpa
xdrive e doar marketing, iar masinile de dupa ea x5 x6 puse pe circuit tot se numeste, cocalarus eternum asta vrea, mama cat prinde esti nebun, 6.7 secunde pe nurburing
nu ma intereseaza pe mine cat prinde, daca vreau masina rapida imi iau altceva nu living pe 4 roti

Edited by Cutzu, 17 July 2010 - 22:31.


#27
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
@cutuzule,iar o dam in diverse,cocalari gasesti in orice masina de la Dacia 1300 si pana la Maybach si f multi frustrati in masini low cost,luate in leasing

#28
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 28.11.2005
x>q on-road
q>x off-road
--------------
deuce

#29
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Cutzu, on 17th July 2010, 23:26, said:

ce atatea randuri pentru o masina cel putin banala si extrem de scumpa
xdrive e doar marketing, iar masinile de dupa ea x5 x6 puse pe circuit tot se numeste, cocalarus eternum asta vrea, mama cat prinde esti nebun, 6.7 secunde pe nurburing
nu ma intereseaza pe mine cat prinde, daca vreau masina rapida imi iau altceva nu living pe 4 roti


tu ca si alti colegi de pe aici ati putea posta doar cu un singur rand si 4 litere: idem ... ma intreb care e clona cui si de fapt cine e liderul miscarii... stim ca nu va place BMW, altora le place, stim ca nu va plac cocalarii, nici noua nu ne plac, in rest va repetati la infinit... am inteles ca BMW face sufragerii pe 4 roti, ma intreb oare ce o fi un Q7 sau un ML sau un Land Rover sau o Toyota Landcruiser? xdrive e o vrajeala, am inteles si asta... in afara de asta mai aveti ceva de comentat? apropos, care e masina voastra ideala sau macar, ce masini conduceti?

#30
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 28.11.2005
Lastun - pasare sau masina?

#31
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 akajohn, on 18th July 2010, 14:14, said:

am inteles ca BMW face sufragerii pe 4 roti, ma intreb oare ce o fi un Q7 sau un ML sau un Land Rover sau o Toyota Landcruiser? xdrive e o vrajeala, am inteles si asta...

eu am condus si ML si q7,cu ultimul am parcurs mai bine de 5k km,ce bine ma simt in living,este asa de confortabil....

#32
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Azi am vazut si atins live un X3 din noua generatie... Ce pot sa spun este ca in relaitate arata mult mai bine decat in poze. Designul exterior este mai fluid si masina nu mai da impresia aceea patratoasa. Farurile si stopurile au un design mai frumos si in trend cu noul design BMW. La interior spatiu suficient (ceva mai mult decat intr-un seria 3 sau X1 dar mai putin decat in seria 5, parerea mea).  M-am jucat si la sistemul audio plus controlerul si recunosc ca mi-a placuit foarte mult sistemul bazat pe acea rotita centrala care e ste si joystick. Se misca foarte bine prin meniuri si e totul intuitiv. Bordul e destul de aerisit.
Per total arata mai bine decat versiunea anterioara si Q5 are o concurenta pe masura. Nu pot spune nimic de performante dinamice sau altele pentru ca nu am condus-o.

Avand in vedere ca azi a fost o prezentare oficiala si au inceput sa colecteze comenzile banuiesc ca in urmatoarea luna o sa o vedem si pe strada sau in showroom.

Edited by akajohn, 20 October 2010 - 14:34.


#33
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,208
  • Înscris: 13.07.2005

 Courage, on 16th July 2010, 09:28, said:

.....
Totusi BMW nu a sustinut niciodar aca ar avea off-roadere, asta nu prea vor sa inteleaga comentatorii.
Sistemele BMW sunt axate catre viteza/performanta, dar nu inseamma ca totusi nu sunt peste tractiunea pe o singura punte in off-road.
.....

@Courage - nu te chinui degeaba !
Sunt (prea) multi cei care in momentul in care este vorba despre o masina 4x4  - la modul general vorbind, in fapt fiind vorba de 4wd, AWD, etc - o si vad in creierii muntilor, cu noroiul pana pe geam vaslind voios peste cataroaie de 2 m.

Aceeasi discutie am avut-o si pe alt topic, unde am incercat (fara prea mult succes se pare) sa explic faptul ca (nici) Subaru nu face off-roadere. Si ca sistemul S-AWD este pus pe masini care sa stea bine pe sosea si sa ofere stabilitate si siguranta in coditii de aderenta redusa, viraje, etc nu sa se catere pe munti.

 Cutzu, on 17th July 2010, 23:26, said:

....
xdrive e doar marketing, ...

Nu am condus o masina cu Xdrive, dar daca se comporta similar unui Symmetrical AWD din dotarea Subaru (si am motive sa cred ca asa stau lucrurile), crede-ma ca nu-i doar marketing !
Dimpotriva, este o chestie extrem de utila !

Legat de modelul in discutie, X3-ul a fost singurul model de SUV (ma rog, cross-over) de la BMW care mi-a placut - in sensul ca as fi fost dispus sa-l achizitionez.
Chiar si primul model mi-a placut (mi se parea simpatica uratenia lui).

Asta nou, e mai fluid, aduce mai mult cu X1 si parca-si pierde ceva din personalitate.
Astept sa vad unul alive ca sa ma pronut.

#34
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 marr, on 20th October 2010, 17:46, said:



daca esti in Bucuresti vezi ca pe soseaua Nordului numarul 7-9 la club Aqua in fata sunt parcate 2-3... enjoy it ;)

#35
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,208
  • Înscris: 13.07.2005
OT:
@akajohn - nu-s chiar atat de curios incat sa fac 600 km dus-intors ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate