Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Amenzi de circulatie in Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
catau1978

catau1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.11.2006
Am deschis acest topic, pentru a ne informa corect si din sursele cele mai sigure asupra legislatiei vecinilor de la sud, in vederea prevenirii sau abordarii in maniera cea mai avantajoasa pentru noi a nedoritelor incidente in trafic.
Deci , daca are cineva informatia corecta cu privire la valorile amenzilor pentru radar sau altor mici contraventii, rog a le posta aici.
Din surse de pe net, am citit ca amenzile ar fi valoric foarte mici si de fapt de cele mai multe ori platim spaga mai mare decat valoarea amenzii din necunostinta de cauza.

#2
monikl

monikl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.01.2006
Exista si varianta de a nu fi agatat de politie, eu sunt precedentul  :)

Am mers cu Loganul nostru cuminti, unde mergeau ceilalti incet, asa faceam si noi, ne-am fleshuit constiincios cu bulgarii din sens opus, ne-am amuzat cand i-am vazut pe doi Garci ascunsi dupa frunze si cu tunul in brate. A fost OK pe Ruse-Sofia-Blagoevgrad-Keramoti-Kavala.

#3
dordevil

dordevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2007
Cand esti cu masina proprie, in Bulgaria sunt 2 variante viabile:
1. Cel mai bine este sa nu opreasca politia. Mergi regulamentar, te iei dupa un bulgar mai vitezist cand e cazul, esti atent cand esti semnalizat de cei din sens opus si scapi fara sa te opreasca politia de cele mai multe ori.
2. Daca ai ghinion si esti oprit, nu ii dai actele direct, ci incerci sa negociezi (5-10E). Daca ii dai actele suma ptr spaga creste.

Mai exista o varianta dar nu stiu daca a incercat-o cineva:
Te opreste politia si tu nu vrei sa dai spaga. In cazul de fata, baietii iti opresc actele si te pun sa te duci in cea mai apropiata localitate sa platesti amenda, ca apoi sa te intorci cu dovada platii si sa iti recuperezi actele. Acum nu stiu ce faci daca aia nu mai sunt acolo (presupun intrebarea asta e motivul pentru care toti alegem varianta 2 daca ne opreste politia).

P.S. si offtopic: Subiectul se putea pune la "Turism auto" si nu "Vacanta in Grecia", deoarece ii poate interesa pe toti cei care traverseaza Bulgaria (spre Turcia, etc).

#4
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007
...da, n-ar fi rau sa cunoastem valoarea amenzilor de la vecini, dar cine sta sa alerge prin orasele lor in cautarea unei poste, sau cec sa plateasca amenda...dai o atentie si pleci mai departe...eu zic ca e calea cea "mai usoara", doar suntem in trecere pe-acolo si asta vrem sa se-ntample cat mai repede, nu? :peacefingers:
Ps:...@dordevil...chiar suntem la "turism auto" :naughty:

#5
dordevil

dordevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2007
cand am scris eu era la "Vacanta in Grecia". :naughty:

#6
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdordevil, on 11th July 2010, 19:32, said:

cand am scris eu era la "Vacanta in Grecia". :naughty:

da asa este,intre timp a fost mutat si nu este rau topicul :coolspeak:

#7
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
[quote name='vip72' date='11th July 2010, 19:22' post='8481321']
...da, n-ar fi rau sa cunoastem valoarea amenzilor de la vecini.

Depasiri viteza, caci asta ar interesa cel mai mult:
                                                      amenda: in / afara localitati
depasire cu pana in 10 km/h:    10 / 10 Leva
      intre  11-20 km/h:               30 / 30 Leva;
      intre   21-30 km/h:            100 / 60 Leva ;
      intre  31-40 km/h:             150 /100 Leva +1 luna suspendare permis;
      intre  41-50 km/h:            200 / 150 Leva + 2 luni suspendare permis;
      peste 51 km/h:           250 / 200 Leva + 3 luni suspendare permis.    
Dupa cum se vede, la depasirea cu peste 31 km/h, deja esti la mana politaiului.
Concluzie: circulati cat mai regulamentar caci sunteti in concediu,  nu la F1. Dar, daca va gasiti in postura de contravenienti, este de preferat sa rezolvati pe loc.
Drum bun.

Edited by costitz9, 11 July 2010 - 19:51.


#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcostitz9, on 11th July 2010, 20:50, said:

Daca va gasiti in postura de contravenienti, este de preferat sa rezolvati pe loc.




Dar mai... merge? :naughty:

#9
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Merge, bre, merge. Ca i-am aruncat si io 10 euro cand m-a oprit noaptea, ca s-a facut ca nu intelege alte documente.

Edited by GlobalMods, 15 July 2010 - 18:36.


#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
E bine ca te poti intelege cu ei!  ;)  in limbajul international!  :hypocrite:

#11
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

View Postcopjob2000, on 15th July 2010, 20:50, said:

E bine ca te poti intelege cu ei!  ;)  in limbajul international!  :hypocrite:

Salut,

Am fost luna acesta prin Bulgaria, adica Ruse - Sofia - spre Macedonia, si am vazut ca au si niste camere video, unele pe autostrada, altele prin cateva tufisuri in afara localitatilor.
Ce stiti de camere ? Au si radar ? Ca inteleg ca oricum daca nu te opresc sa platesti amenda, legislatia romana nu permite sa ma amendeze daca primesc informare de la bulgari ca am depasit viteza.


Mersi,
M

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu sunt camere radar ci camere de supraveghere, cum sunt și la noi prin intersecții de regulă.
Am auzit totuși că și în Bulgaria se vor monta camere radar, cum erau cele din RO, dar nu văd cum vor fi amendați cetățenii străini!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate