Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Pelion

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#253
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Intrebare importanta pentru mine, de raspunsul vostru depinzand poate hotararea de a alege cazarea: ati sta in Horefto? Pe mine ma tenteaza plaja imensa, localitatea aerisita, parcarile generoase si Agii Saranta din apropiere. Drumul de 9 km. pana in Agios Ioannis dureaza 23 minute si, presupun, nu-i prea groaznic de facut nici noaptea. Deasemena stiu ca acest drum se va adauga la cele facute pentru a vedea multe alte plaje precum si cele cateva sate tentante aflate la sud de Agios Ioannis. In concluzie, din fata calculatorului, mi-as asuma aceste diferente pentru linistea diminetilor de pe plaja si cele cateva seri petrecute in Horefto. Dar, parerea voastra, a celor din teren este infinit mai petioasa.

Edited by Lizicat, 12 March 2017 - 22:54.


#254
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Nu este nimeni "in teren" (inca) dar DA! Absolut!
Argumente? Doar ce ai dat tu destule.

Edited by BlueKing-69, 12 March 2017 - 22:52.


#255
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Lizi, numai voi puteţi decide, pt. că sunteţi singurii care vă cunoaşteţi dorinţele şi pretenţiile.
Drumul 34 (prin Agii Saranta) eu nu l-am parcurs, am coborât şi urcat la/din Horefto din/în drumul principal pe drumul 34A (prin Zagora), pe care eu l-aş parcurge oricând dacă aş fi singur la volan. Însă nevastă-mea (şi celelalte 2 prietene ale ei) nu s-au simţit deloc bine (şi am condus extrem de lin, ba am făcut şi un popas pt. poze). Aşa că acest drum nu e recomandabil deloc să fie parcurs zilnic.
Însă, aşa cum am zis mai sus, există şi drumul celălalt, care pare mai blând. Dacă aşa şi este în realitate, atunci un sejur cu baza la Horefto devine interesant.
Ar mai rămâne doar poziţionarea satului, care nu e avantajoasă pentru explorarea întregii peninsule, însă dacă spui că-ţi asumi acestea, atunci poate fi ceva de vis pentru voi.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 13 March 2017 - 18:28.


#256
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
V-am regăsit și pe acest topic: mari iubitori de Softpedia-Grecia!
La îndemnurile voastre încerc ca reședință  zona Milopotamos și Potistika. Am rezervat în iunie.

#257
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@Utilizator bem un ouzo impreuna? Si noi vom fi la Papa Nero, la sfarsitul lui iunie!

Edit: nu rezist... trebuie sa va arat ce cazare am ales. Iaca: http://www.charastud...h-version.html.
35 euro/studio dublu si 40 euro/studio triplu. Pe apartamentul de 4pers. a cerut 60 euro. Am considerat ca nu merita diferenta si am ales cele doua variante de studiouri, noi fiind 5 adulti. N-are vedere la mare, dar pretul este imbatabil pentru zona si perioada. Zilele astea vom trimite avans si ... ne-am aranjat de 7 nopti. Sunt 230m. pana la plaja si 700m pana in mijlocul lui Agios Ioannis. Am discutat cu cineva care a fost acolo anul trecut si au fost superincantati!

Edited by Lizicat, 29 March 2017 - 01:25.


#258
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Ceva nu merge cu linkul tau.

LE: Gata, am reusit!

Edited by BlueKing-69, 29 March 2017 - 08:55.


#259
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Anul asta nu merge nimeni in Pelion? Cum stati cu planurile?

#260
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Da, se transmite, cu greu ce-i drept, de la fata locului.
Aici dintr-un tinut uitat de vreme, dar de o rara frumusete, am gasit cadoul acestei veri: liniste si locuri de poveste.
Multe, multe locuri cu plaje si bineinteles cu sosele sau soselute de acces la ele.
Vremea , acum este de plina vara, dar capricioasa. Marea cu valuri sau fara valuri, plaje cu nisip (granulat), pietricele, pietre sau chiar stanci, dar frumusetea locatiilor este coplesitoare. Padurea in nord te invaluie apasator, in sud maslini sau dealuri mai golase, dar peste tot vaile sunt adanci si soselele serpuiesc incolacindu-le.
Depinde cu ce dorinte vii aici. Pentru unii ca mine, ce am gasit a fost cu mult peste asteptari. Altii pot fi dazamagiti.

#261
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Foto, mai multe de acasa, ca aici, pana maine poate ridic cateva!
Ptistika 1, Mylopotamos 1.

Attached Files


Edited by Utilizator, 13 June 2017 - 21:12.


#262
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostUtilizator, on 13 iunie 2017 - 20:59, said:

Foto, mai multe de acasa, ca aici, pana maine poate ridic cateva!
Ptistika 1, Mylopotamos 1.

Te invidiez!!! Glumesc, bineinteles.
Exact asa ceva caut si eu in Grecia ,dar se pare ca nu-mi voi convinge prea curand sotul sa vizitam Pelionul.
Sa aveti o vacanta  la fel de frumoasa  precum aceste imagini si asteptam impresii si poze atunci cand te vei intoarce.

#263
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Imagini din povestea Pelionului.

Attached Files


Edited by Utilizator, 25 June 2017 - 09:23.


#264
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@Utilizator, superbe poze! Felicitari!

Noi am ajuns ieri abia, asa ca nu am mare lucru de aratat. Am facut plaja doar la Papa Nero, o plimbare prin Agios Ioannis si o cina la Damouchari!

Oraselul linistit, Papa Nero libera, preturi OK.

Attached Files



#265
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Este ingrozitor de cald. Am fost la Horefto si n-am rezistat mai mult de o ora si jumatate. De maine, plaja la ora 8.00 si, eventual, dupa-amiaza. Am senzatia ca muntii actioneaza ca un scut pentru nori si curentii de aer. Asa sufocare n-am mai intalnit decat pe plajele de la baza stancilor.

#266
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Vizitsa! :)

#267
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
„Vizitsa” ??!!

Was ist das ? Ziceți-mi și mie.

#268
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Vizitsa... Pelion... Goagal :)

https://www.google.c...bih=887#imgrc=_

#269
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Statiunea de ski o stiati?
http://www.thegreekt...lion/hania.html

#270
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Pelionul așa cum l-am văzut eu la începutul lunii iunie. Plaje pustii și locuri de o rară frumusețe. Natură din care și oamenii fac parte. Nu am vizitat mult, dar ce am văzut m-a încântat. Vă invit în aceste locuri, dar pășiți cu blândețe și beți apă din multitudinea de izvoare făcute cu dragoste de oamenii locului.

Attached Files


Edited by Utilizator, 06 July 2017 - 19:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate