Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ATI vs nVidia

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ghost88

ghost88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2007
salut....vreau sa achizitionez un laptop si am de ales intre 2 laptopuri diferite unul fiind un asus cu o placa video Nvidia GT 325M  si celalalt un sony vaio cu o placa video ATI Mobility Radeon HD 5650
acuma nush care ar fi mai buna placa video...daca aveti ceva cunostiinte in domeniu va rog dati-mi un sfat,  care ar fi mai buna, nvidia sau ati...ms   :photo:
mentionez ca laptopul cu placa video ATI Mobility Radeon HD 5650 este un SONY VAIO VPCEB2S1E  iar cel cu placa video  Nvidia GT 325M este un ASUS N61JV-JX052V  :D

Edited by ghost88, 07 July 2010 - 19:18.


#2
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Daca Asus-ul are conector HDMI care-ti faciliteaza vizionarea materialului HD pe un tv compatibil, este o solutie mult mai rentabila decit un Sony cu caracteristici identice.
Alegerea iti apartine.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si eu cred ca raportul performanta-pret este in favoarea Asus. Daca ai acces la ele, si au Win7 instalat poti vedea performantele comparative (control panel -> system).

#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu as merge pe Sony , fiindca :
  - dispune de 2,74Gb memorie grafica ( fata de 1Gb Asus-ul )si dupa mine conteaza enorm aceasta diferenta
  - codec Dolby Home Theater v3 ( Asus-ul nu are nimic in aceasta privinta )
In plus ATI a fost si va fii intodeauna pt. calitate , pe cand nVidia pt. viteza/jocuri
Intr-adevar Asus-ul pare sa fie mai "utilat/dotat" fata de Sony , insa in general aceste device-uri all-in-one de obicei au de toate da nu prea performante
Fata de un device dedicat si la care in general performanta isi spune cuvantul
Insa cel mai important va fii in functie de ce vrei tu sa-l folosesti mai mult zilnic
Adica pe partea de multimedia ( aici Asus prin dotari este castigator ) sau generalist si cu o calitate mai buna ( aici Sony prin ATI este castigator )
Am avut pe desktop atat pl. video ATI cat si nVidia si in prezent am ramas la ATI , preferand calitate in locul vitezei/jocurilor
Cele de mai sus sant niste parerii personale , insa alegerea va fii a ta pana la urma

#5
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View Postlupull, on 9th July 2010, 12:37, said:

In plus ATI a fost si va fii intodeauna pt. calitate , pe cand nVidia pt. viteza/jocuri

Tu inca mai crezi lucrul asta? :)

#6
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cum imi demonstrezi contrariul ?

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este exact invers. ATI face rabat la calitate in jocuri pentru a da bine in benchmarkuri. Jocurile care au sigla "nVidia" sunt optimizate pentru nVidia - de multe ori fac uz de PhysX care aduce o mare diferenta in realismul scenei. O lista.

Oricine poate vedea asta prin compararea imaginii intra doua pC-uri cu placi diferite.

Edited by SuperDuper, 11 July 2010 - 14:48.


#8
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
SuperDuper care parte nu ai intes-o din ce am scris : In plus ATI a fost si va fii intodeauna pt. calitate , pe cand nVidia pt. viteza/jocuri
Deci tu vii si imi argumentezi exact ce am scris legat de nVidia si jocuri , basca ca te mai lauzi ca folosesti si o placa PhysX ( care la drept vorbind tot pt. pl. video nVidia este dedicata si in special la jocuri )
ATI nu este pt. jocuri in general ( sau cel putin la ce jocuri rulez eu - foarte putine ) , insa sa nu uitam ca cei de la ATI au dat tonul legat de functiile unei pl. PhysX ( cu ceea ce se ocupa de fapt , implementand aceste functii in pl. video ATI inaintea celor de la nVidia )
De ce crezi ca majoritatea jocurilor sant pt. nVidia , dar cand vine vorba de editari - prelucrari video se schimba tabara
Oricum nu are rost sa dezvoltam aici subiectul disputei ATI - Nvidia , user-ul in speta alegandu-si pana la urma modelul care-l va avantaja cel mai bine in utilizarea de zi cu zi a lui

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu vad ce este neclar - PhysX insemna CALITATE. Imaginea devine mai bogata, jocul mai real...

Apoi ai auzit de CUDA? Si ce se poate face cu o placa video nVidia IN AFARA de jocuri? Adica in editare audio, video, foto? Ai auzit cum au ajuns chinezii pe locul doi in supercomputere?
Ai auzit de OpenCL?
ATI nu este interesata in asa ceva, pentru ca ar fi concurenta directa la CPU produse de firma mama AMD.

Edited by SuperDuper, 11 July 2010 - 20:09.


#10
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Evident ca nvidia nu sunt doar pt jocuri. Ai zis bine de CUDA, care este folosita in nenumarate aplicatii, de la editare grafica (da cu nvidia :P) pana la aplicatii complexe ce fac uz de calcul paralel. De exemplu, Adobe Creative Suite 5 face uz din plin de aceste facilitati. Ati a incercat sa vina cu un raspuns pentru fiecare tehnologie nvidia, de exemplu avivo ca raspuns la nvidia pure video, sau ati stream la cuda

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ok , as vrea sa vad ce puteti voi aplica cu tehnologia CUDA la modelul de laptop cu GPU NVidia si care este compatibila hardware cu directx 10.1
Insa laptopul cu GPU ATI fiind mai slab echipat ca cel de la Asus cu nVidia , dar fiind compatibil cu directx 11
- SONY VAIO VPCEB2S1E - ATI Mobility Radeon HD 5650 : http://www.amd.com/U...5650-specs.aspx
- ASUS N61JV-JX052V  - Nvidia GT 325M : http://www.nvidia.co...gt_325m_us.html

Concluzia personala in comparatia de mai sus : ATI este mai calitativ in comparatie cu nVidia , restul oricum il intereseaza mai mult pe user

Cat despre voi lasati-o mai moale cu CUDA , nu zic ca nu o fii adevarat , da de la teorie la practica este cale lunga
Inchei aceasta discutie aici , fiindca deja am dat-o in offtopic mult , fata de ceea ce dorea userul

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postlupull, on 12th July 2010, 09:28, said:

Cat despre voi lasati-o mai moale cu CUDA , nu zic ca nu o fii adevarat , da de la teorie la practica este cale lunga
 Inchei aceasta discutie aici , fiindca deja am dat-o in offtopic mult , fata de ceea ce dorea userul
La un laptop este esential ca placa video sa ajute CPU cat mai mult, nu doar in jocuri DX11 care oricum nu merg pe procesorul ala. Cred ca asta dorea cel ce a intrebat - un laptop care poate fi folosit si la altceva decat benchmarkuri in DX11.

#13
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Sincer sa fiu nu conteaza daca este ATI sau NVidia, pentru ce te vei putea juca folosind oricare dintre ele. La un laptop conteaza in plus si calitatea display-ului, pretul sau ce obtii in pret (poate ca platind o idee mai mult, vei avea un procesor mai mare si o licenta de Windows 7, etc).
Eu zic sa te "dai" pe fiecare dintre ele si sa il iei pe cel care iti place mai mult. Daca chiar vrei sa te decizi exclusiv in functie de producatorul placii video, ATI sau NVidia, joaca-te putin prin meniurile ambelor si alege solutia cu driverele mai prietenoase si mai usor de utilizat pentru tine.

#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dic1 - raspuns la obiect/subiect , SuperDuper sa-ti cumperi tu un laptop pt. jocuri si benchmarkuri si apoi mai discutam

Edited by lupull, 13 July 2010 - 00:35.


#15
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009

View PostSuperDuper, on 11th July 2010, 20:52, said:

Nu vad ce este neclar - PhysX insemna CALITATE. Imaginea devine mai bogata, jocul mai real...

Apoi ai auzit de CUDA? Si ce se poate face cu o placa video nVidia IN AFARA de jocuri? Adica in editare audio, video, foto? Ai auzit cum au ajuns chinezii pe locul doi in supercomputere?
Ai auzit de OpenCL?
ATI nu este interesata in asa ceva, pentru ca ar fi concurenta directa la CPU produse de firma mama AMD.

OPENCL e implememtat in DirectX 11. ATI HD 5650 "stie" Dx 11. Nvidia GT 325M e Dx 10. Cat despre PhysX nu mi se pare mare chestie. In joc conteaza mult mai mult rezolutia si detaliile in plus.
Nu sunt un fan ATI sau Nvidia. De-a lungul timpului am avut numeroase placi video de la Nvidia asu Ati. Asta cu fan-ul mi se pare o tampenie.

Mai multe detalii:

http://www.notebookc...5M.24062.0.html
http://www.notebookc...50.23697.0.html

Edited by pauldemon, 13 July 2010 - 11:27.


#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postpauldemon, on 13th July 2010, 05:13, said:

Cat despre PhysX nu mi se pare mare chestie. In joc conteaza mult mai mult rezolutia si detaliile in plus. 
In doua propozitii consecutive te-ai contrazis singur. Ceea ce ma face sa cred ca nu stii ce face PhysX cu referire la detalii/obiecte, dar in traditie mioritica trebuie sa apari cool si sa iti dai cu parerea despre ceva ce nu ai deloc habar. Apoi faza cu rezolutia la laptop este hilara. Cand tot ce ai disponibil pe ecranul ala este pe la 1280×800...

Edited by SuperDuper, 13 July 2010 - 14:21.


#17
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Apropo , cand ai scris aceasta afirmatie te-ai referit la laptopul tau personal probabil : "Cand tot ce ai disponibil pe ecranul ala este pe la 1280×800..." , fiindca cele 2 modele date ca exemplu au o rezolutie ceva mai mare si in plus sant capabile si de a rula materiale video hd :
  - Asus-ul : http://www.asus.com/...ZGwDN2NnWZ7NhbH
  - Sony : http://www.sony.ro/p...es/vpceb2s1e-wi
A si un lucru practic care imi confirma ideea cu ATI = Calitate : http://www.notebookc...50.23697.0.html
Ca sa numai te obosesti sa citesti , iti scri eu mai jos fraza in speta : Another novelty of the HD 5650 is the possibility to transport HD Audio formats (8-channel Dolby True HD, DTS Master) over the HDMI port.
Imi spui si mei daca la laptopul cu nVidia exista aceeasta facilitate , ca eu unu nu am gasit asa ceva
Amandoua chipseturi fac parte din clasa de mijloc
Nvidia GT 325M , avand aceleasi facilitatii ca si un chipset anterior GT 230M ( bazat pe nucleul lui GT 216 )
In schimb Mobility HD5650 este comparabil cu predecesorul Mobility HD4670 sau Nvidia GTS 250M cu DDR3 ( si care mai mult ca sigur nu este pe acelas nucleu GT 216 ca GT 230M )
La modelul de laptop cu ATI ar mai putea fii o bila alba in plus datorita tehnologiei inglobate in Mobility HD 5650 : Thanks to Eyevision, up to 6 monitors can be used with the HD 5650 in 3D and 2D applications. In most laptops this number will be limited to max. 3 (2 external and the internal display).

Cele de mai sus fiind doar o simpla diferentiere strict legata la cele 2 modele expuse ( sau chipseturile de care dispun ) , nu generalitati

#18
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009

View PostSuperDuper, on 13th July 2010, 15:18, said:

In doua propozitii consecutive te-ai contrazis singur. Ceea ce ma face sa cred ca nu stii ce face PhysX cu referire la detalii/obiecte, dar in traditie mioritica trebuie sa apari cool si sa iti dai cu parerea despre ceva ce nu ai deloc habar. Apoi faza cu rezolutia la laptop este hilara. Cand tot ce ai disponibil pe ecranul ala este pe la 1280×800...
  Cred ca tu nu stii!  Mai cauta pe net. Nu are legatura cu detaliile. Eu cand am zis detalii m-am referit la textura, anisotropic filtering,etc. PhysX practic  e un efect. Subliniezcu e un EFECT! Cel mai simplu exemplu e cadrul in care cad frunzele sau flutirarea  unui steag, etc. La placile Nvidia (physx) teoretic miscarea acelor frunze si a acelui steag batut de vant ar trebui sa fie mult mai realista! Physix fiind o tehnologie la inceput, din pacate producatorii la unele jocuri supra dimensioneaza acel efect. Si il folosesc in exces! Si din efect de realist dam in altceva! Nu generalizez!  

Mi se pare o discutie inutila! Omul isi ia un laptop in clasa de mijloc si nu de gaming.

Edited by pauldemon, 13 July 2010 - 22:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate