Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#217
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008

View Postrichelieu, on 2nd July 2010, 12:13, said:

Da. Dar care este diferenta intre un motor de 2000cmc si 250CP si unul de 5000cmc si 250CP? Ma refer, evident, la ACEEASI MASINA. De ce una ar trebui impozitata mai mult decat cealalta? Dupa ce criterii?

De obicei motoarele mari sunt pe masini mari (SUV-uri,E,S-Classe,Seria 7,5,Audi A6,A8) masini care se vor a fi de lux.Daca ar fi taxat doar dupa puterea motorului atunci majorarea asta ar fi atins pe forte multa lume.

#218
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu propun un protest in Piata Victoriei cu vuvuzele pe teava de esapament.   :thumbup:   
  (stiu ca nu se poate tehnic.macar atasate cumva la goarna claxonului    :P )

Edited by mihai!, 02 July 2010 - 11:48.


#219
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Traieste careva cu impresia ca LUXUL respectiv nu a fost platit la cumparare? Nu inteleg DE CE sa taxezi o masina ca este de lux? Dai banii pe ea si gata, nu vad de ce trebuie supra impozitata? Doar pentru ca isi permite proprietarul?

Prostia si saracia isi dau bine mana, toti viseaza egalitate insa nu in buna stare ci in saracie. Taxele pentru orice autovehicul trebuie sa fie egale pentru ca ambele folosesc infrastructura in acelasi mod. Daca vrei lux, motoare puternice platesti mai mult : la cumparare, la intretinere, la benzina (consumi mai mult), la RCA/CASCO.

Tara de handicapati frustrati.

PS: Eu as supraimpozita taximetristii ca si asa sunt o droaie pe strazi si i-as obliga sa faca taximetrie doar in masini cu 5 la siguranta/ climatronic, etc. Taxiul este un lux, doar la noi se practica cu cazane.

#220
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008

View Postmihai!, on 2nd July 2010, 12:46, said:

Eu propun un protest in Piata Victoriei cu vuvuzele pe teava de esapament.   :thumbup:   
  (stiu ca nu se poate tehnic.macar atasate cumva la goarna claxonului    :P )
e super ideea. ma luati si pe mine? nu sunt afectat am motor 1,8 dar asa din solidaritate as monta si eu vreo 3-4 vuvuzele pe capota :D

dar un schimb de locatie ar merge? domiciliul lui berceanu ora 5:30 am

#221
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

View Postcadillac, on 2nd July 2010, 12:52, said:

dar un schimb de locatie ar merge? domiciliul lui berceanu ora 5:30 am
poate se alatura si el! l-am vazut acum cativa ani coborand dintr-un XC90 la o benzinarie la iesirea din Pitesti...

#222
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
bicicleta e viitorul

#223
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcadillac, on 2nd July 2010, 12:32, said:

comparati taxele din Marea Britanie cu cele de la noi.

http://www.direct.go...cle/DG_10012524

haideti sa nu facem raportari gen taxa uk vs. taxa ro sau salar uk vs. salar ro etc. din posturile anterioare.Sa ne gandim doar ce ofera Marea Britanie pentru acele taxe. Si ce ofera romania :thumbdown:



... si executarea pe loc a persoanei aflate la volan :bandit:

serios ... corea de nord ii pentru tine :thumbdown:

Ok, deci tu vrei sa ne explici ca in Marea Britanie se traieste mai bine, cel putin din prisma taxelor auto. Corect, si ????
Normal ca e mai bine acolo, desi si acolo ca sa intri in Londra cu masina iti trebuie bani in plus.





View PostTom_Cat, on 2nd July 2010, 12:49, said:

Tara de handicapati frustrati.

PS: Eu as supraimpozita taximetristii ca si asa sunt o droaie pe strazi si i-as obliga sa faca taximetrie doar in masini cu 5 la siguranta/ climatronic, etc. Taxiul este un lux, doar la noi se practica cu cazane.


Multumim mult de aprecieri TOM, insa spre dezamagirea ta, te ununt ca un Q7 sau mai ales o DUBA, solicita infrastructura mai mult decat un Matiz. Cu mult mai mult. La fel si o alta autoutilitara, sau un tractor.
Tu ai impozita aiurea, de parca taximetria nu este tot afacere intreprinzatoare, si oricum aminteste-ne si nou de ultimul accident mortal cu un taxiu, sau de Mercedes taxiu cu tariful 1.3/km.

Edited by tavktm, 02 July 2010 - 12:11.


#224
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,536
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 12:36, said:

Ce sunt eu in stare sa realizez sau nu este treaba ta, sau a altcuiva.
Trebuie sa intelegem ca drumurile sunt PUBLICE, iar daca vrei sa mergi cu DUBA sau Q7 platesti mai mult, sau tii masina neinscrisa, mergi pe camp si platesi 0 (ZERO) lei.


View Postajaccio, on 2nd July 2010, 12:40, said:

De obicei motoarele mari sunt pe masini mari (SUV-uri,E,S-Classe,Seria 7,5,Audi A6,A8) masini care se vor a fi de lux.Daca ar fi taxat doar dupa puterea motorului atunci majorarea asta ar fi atins pe forte multa lume.

Pai exact! Asta era si ideea. Deoarece nu atinge atat de multa lume, care AR MERITA atinsa, la fel de mult ca si ceilalti, e o taxa disctriminatorie. Nu vad de ce unul care polueaza la fel si consuma la fel, sa fie taxat mai mult, doar pentru ca cilindreea motorului lui e mai mare.
Raspuns valabil si pentru afirmatia ta tavktm, de-aia ti-am pastrat citatul.

Edited by richelieu, 02 July 2010 - 12:20.


#225
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 13:07, said:

Ok, deci tu vrei sa ne explici ca in Marea Britanie se traieste mai bine, cel putin din prisma taxelor auto. Corect, si ????
Normal ca e mai bine acolo, desi si acolo ca sa intri in Londra cu masina iti trebuie bani in plus.

se traieste mai bine prin oricare prisma privesti(inclusiv cea portocalie). si la noi se taxeaza intratul in Mamaia. Bani in plus la noi iti trebe sa iesi din oricare oras. se cheama taxa de drum.de parcare nu mai zic nimic





View Posttavktm, on 2nd July 2010, 13:07, said:

Multumim mult de aprecieri TOM, insa spre dezamagirea ta, te ununt ca un Q7 sau mai ales o DUBA, solicita infrastructura mai mult decat un Matiz. Cu mult mai mult. La fel si o autoutilitara, sau un tractor.
ce ma? aia ce o mai fi ca la noi n-am vazut...

Edited by cadillac, 02 July 2010 - 12:19.


#226
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
De ce solicita un Q7 mai mult infrastructura? Ca are 2t? Sa inteleg ca un Duster de 1.5 tone este prietenul infrastructurii...Iti zic eu de ce, pentru ca tu, Cutzu sau altii ca voi nu aveti. Si atunci crezi ca este corect sa ii ia celui cu Mercedes/Audi/etc bani ca tot are de unde. Daca ti-ar cere tie bani, sa fi zis guvernul ca impoziteaza masinile intre 1 si 2l ca sunt prea multe sareai imediat in sus ca este discriminare,etc.

Asa este cand judeci duplicitar, te gandesti sa ii ia altuia sa iti ia dea tine : impozit pe masina, pe salariu, pe casa, pe avere, pe lux, pe orice ceea ce tu nu ai. Foarte bine, eu consider ca statul sa incurajeze consumul si economia prin micsorarea de taxe astfel incat eu sa imi iau 2 Q7 si tu poate iti iei o masina, un frigider, eventual o casa mai mare.

Asa ei impoziteaza ca sa fie placul macacilor transpirati.

#227
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostCutzu, on 2nd July 2010, 12:28, said:

urmatoarea lege cu adevarat buna ar fi: interzicerea circulatiei masinilor inscrise la bulgari pe teritoriul romaniei
Nah, o taxa pe prostie ar scoate Romania din cacat. ;)

#228
tudorstan

tudorstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.12.2006

View Postrichelieu, on 2nd July 2010, 13:14, said:

. Nu vad de ce unul care polueaza la fel si consuma la fel, sa fie taxat mai mult, doar pentru ca cilindreea motorului lui e mai mare.
Eu consider ca ar trebui impozitate in functie de valoare si eventual poluare (zic eventual pentru ca la itp foarte probabil multi ar manari rezultatele).
Pe numar de cai putere nu mi se pare fair deoarece sunt motoare cu jumate din caii pe care ii am eu si care polueaza cel putin la fel de mult.

#229
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostCutzu, on 2nd July 2010, 12:37, said:

da ma, da` acolo nu dai 50 lei sa te pasuiasca la itp, cand de fapt tre sa faci 2-3 pedale pana se cupleaza frana
eu am vazut in una din emisiunile despre masini de pe discovery channel ca s-au dus unii ( din anglia ) cu o masina la fier vechi, au facut-o un cub de metal; apoi s-au dus cu placutele cu serii la un service si au obtinut contra unei sume modice certificatul de MIT - adica hartia care certifica faptul ca masina poate circula pe drumurile publice.

#230
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
golf R 2.0 270cp
evo X 2.0 295cp

cu ce este mai puternic un 2.7tdi de 179cp ?

edit: guvernantii in semn de solidaritate ar trebui sa renunte(vanda) la masinile de serviciu (5er,a6,a8,s-klasse,touareg,phanteon,am vazut inclusiv GL si ce ori mai fi) si sa isi cumpere Logan dci si Duster dci pt conditii grele,dar na,nu e bine

in loc sa incurajeze consumul,mai bine cresc tva-ul si reduc salariile cu 25% si sa puna impozit pe orice,mai au si pe aer

Edited by ionutMembruAnonimut, 02 July 2010 - 12:48.


#231
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007

View Postsanddy1964, on 1st July 2010, 14:41, said:

Iti  zic eu dece au  masini mici:  de  carpe-n kur  ce sunt  unii din ei,  doar pasaportul  are  alta  culoare, in rest sunt mai prosti decat  multi  capsunari  pe care-i  hingheresc  pe-acolo. Crezi ca sunt  supermani daca  sunt cetateni  englezi (alcoolici  notorii, etc etc) sau  elevetieni ( ce  jigodii de babalaci!!!) francezi (carpe-n cur algeriene si  maghreb)? D egreci  nu  zici  nimica ca  sunt si ei  amarati, ei s-au intains  mai mult decat le  tinea  plapuma  de mult, nu ca noi! Au  un teritoriu  mult  mai  mare  deat  pot  gestiona la  nivelul pe care-l  doresc, filozofia  lor de  viata e  alta! La fel si  in cazul francezilor,  englezilor si  altora. De ce sa nu avem  si  noi filozofia  noastra de viata: masina  , casa,  nevasta , copii, amanta, catel , pisica, capra  vecin, etc .. La  ei  lipsesc unele  si  apar altele din aceste  elemente.
De ce  la  ei fraierii stau  cu chirie  si umfla  cate  un TURCALETZ care  are vreo 6 apartamente si daaaaa!! un CLIO! De ce la noi lumea  prefera  sa aiba  casa  proprietate  psonala,  masina  masina nu  cazan sau  limbric,  etc etc...Pt ca la ei  propaganda  audio-video  si de tot  felul  i-a facut s a devina  molustele  care  sunt! La noi abaia  a inceput  cu  basismul, cea mai  toxica  basina  ideologica  ever!


Aici tin sa te contrazic putin: pe vestici ii cam doare-n cot de masina pentru ca pentru ei, masina a fost mereu un bun ca oricare altul, pe care si-l pot permite. La noi pana acum 15 ani, masina a fost un bun de lux, pe care romanul, acum ca si-l permite, tine neaparat sa-l etaleze.... cum faceau pana nu demult si cu telefoanele mobile. Si strainii stau in gazda pentru ca ei nu au avut un Ceausescu si un Iliescu care sa dea apartamente gratis tuturor celor ce altfel ar fi stat in chirie sau ar fi platit rate zeci de ani la ele.

Si cu impozitul asta, dc ar fi avut bun simt, ar fi putut sa-l aplice doar pt masinile nou cumparate eventual, dar asa, sa obligi omul asa peste noapte sa mai scoata 1000 de euro din buzunar pana la sfarsitul anului, e hotie curata

Edited by claud20012, 02 July 2010 - 12:47.


#232
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,536
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttudorstan, on 2nd July 2010, 13:36, said:

Eu consider ca ar trebui impozitate in functie de valoare si eventual poluare (zic eventual pentru ca la itp foarte probabil multi ar manari rezultatele).
Pe numar de cai putere nu mi se pare fair deoarece sunt motoare cu jumate din caii pe care ii am eu si care polueaza cel putin la fel de mult.

De acord cu tine....e o varianta oricum mai buna decat cea actuala. Nu spun ca impozitarea dupa putere este cea mai buna...era doar un exemplu prin care vroiam sa arat ca impozitarea atat de diferentiata dupa cilindree, este cretina si discriminatorie.

Edited by richelieu, 02 July 2010 - 12:52.


#233
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,845
  • Înscris: 15.08.2008

View PostCutzu, on 2nd July 2010, 12:28, said:

urmatoarea lege cu adevarat buna ar fi: interzicerea circulatiei masinilor inscrise la bulgari pe teritoriul romaniei

Vise, maica, vise. Reciproc, ar trebui sa nu mai aiba voie nici o masina din (m)UE sa circule in lend ov ciois

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 13:07, said:

Multumim mult de aprecieri TOM, insa spre dezamagirea ta, te ununt ca un Q7 sau mai ales o DUBA, solicita infrastructura mai mult decat un Matiz. Cu mult mai mult. La fel si o alta autoutilitara, sau un tractor.
Tu ai impozita aiurea, de parca taximetria nu este tot afacere intreprinzatoare, si oricum aminteste-ne si nou de ultimul accident mortal cu un taxiu, sau de Mercedes taxiu cu tariful 1.3/km.

Pentru a mia oara, ca poate asa o sa pricepi si tu: Ala cu duba sau Q7, oricum plateste mai multe taxe la stat (in valoarea combustibilului, in rovigneta, etc). Si oricum, platesc mai mult pentru ca suprasolicita infrastructura inexistenta de la noi  :death:
Argumentul ecologic, de asemenea e de tot rasul, dar ma rog, mai exista oameni care cred in asa ceva, parte din convingeri bolsevice, parte pentru ca ii roade pizma pe cei care au mai mult ca ei...

Referitor la taximetristi, sa fim seriosi, nu cred ca ei sunt cei in masura sa dea lectii, avand in vedere felul in care se comporta in trafic......


View Postionut_ionut, on 2nd July 2010, 13:39, said:

golf R 2.0 270cp
evo X 2.0 295cp

cu ce este mai puternic un 2.7tdi de 179cp ?

Cu nimic. Dar subestimezi puterea prostiei.....

Edited by calinkgb, 02 July 2010 - 13:01.


#234
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,075
  • Înscris: 02.03.2003
Cea mai buna metoda pentru reducerea impozitului la masinile de peste 2000cmc este marirea impozitului si pentru cele mici.
Doar asa isi vor da seama toti prostii de inechitatea masurii si vor incepe sa urle.

Propun ca sa se aplice aceeasi cota de impozite pentru 200cmc de 145Lei X 2.
Sa ii arda pielea si pe ecologistii de carton si pe proletarii maniosi.

Citeam mai sus de uzura pe care o produce un 4x4 asfaltului. Este posibil ca o gargarita cu roti mici sa exercite o presiune mai mare pe zona de contact decat un SUV.
Un diesel de capacitate mica, prost intretinut polueaza mai mult decat un Cayenne pe benzina.
Toti ati observat taxiurile si fumul scos de acestea. Masinile scumpe, intretinute corespunzator nu prea scot fum negru (mai scot in reprize si ele).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate